Skúsenosti s dvomi menami
Ahojte 🙂 Chcem sa opýtať, či tu máte niektorá skúsenosti s dvomi krstnými menami ? MM by chcel Alex (aj pre dievca aj pre chlapca) mne sa sice to meno paci ale chcela by som aj nieco ine.... rozmyslali sme, ze teda chlapec by bol Samuel Alexander... a teraz ma napadlo pre dievcatko (ja som chcela Angela :čitaj endžela) ale Alexandra Angela sa mi tiez paci 🙂 (este neviem co na to drahy lebo je v robote :P ) a vsetko sa to hodi aj k priezvisku 🙂 Len by ma zaujimalo, ci potom to male nema mismas z tych mien ze ako sa to vlastne vola... aj ked je mi jasne ze nakoniec ich budeme volat nejakou jednou skratkou... ale zase nerada by som , aby sa z ich mien stali nadavky, typu ze ak nepocuva tak nanho skriknem celym menom SAMUEL ALEXANDER SVO**** :D
Stručné zhrnutie
- Dvojité krstné mená rodičia najčastejšie volia z dôvodu uctenia príbuzného alebo pre medzinárodnú použiteľnosť; ako príklady kombinácií boli spomenuté Samuel Alexander a Alexandra Angela.
- V praxi sa dieťa väčšinou oslovuje prvým menom a druhé krstné meno slúži najmä „na okrasu“ alebo na úradné zápisy v rodnom liste, preukaze poistenca či pase.
- Administratívne a jazykové dôsledky dvojitého mena sa líšia podľa krajiny: v Rakúsku sa pri pomlčkových menách vyslovujú obe časti, do pasu sa môžu zapísať len dve mená a niektorí rodičia považujú druhé meno za právne/prakticky irelevantné.
Najčastejšie otázky
Q: Sú druhé krstné mená právne záväzné na Slovensku?
A: Z diskusie vyplynulo protichodné vnímanie: jedna odpoveď uviedla, že „druhé krstné meno je pred zákonom aj v praxi úplne irelevantné“, iné príspevky potvrdili, že obe mená sú bežne zapisované v rodnom liste, na preukaze poistenca a v niektorých prípadoch aj v pase.
Q: Bude dieťa v škôlke alebo v škole oslovované oboma menami?
A: Väčšina skúseností hovorí, že učitelia a spolužiaci zvyčajne používajú len prvé meno; niektoré rodiny a inštitúcie však občas uvedú obe mená (príklad: dieťa zapisované v RL, na preukaze poistenca a v pase reagovalo na obe mená).
Q: Môže byť do pasu zapísaných menej mien ako v rodnom liste?
A: Áno, v diskusii bolo explicitne spomenuté, že do pasu môže byť zapísané len dve mená, takže ak má dieťa viac mien, niektoré sa do pasu nezmestia.
Q: Aké problémy spôsobuje dvojité meno pri vyplňovaní formulárov?
A: Rodičia uviedli, že mnohé tlačivá nemajú priestor na dve celá mená, často sa druhé meno uvedie len ako iniciála alebo sa nepoužije v elektronických formulároch.
Q: Prečo si rodičia dávajú druhé krstné meno?
A: Uvedené dôvody zahŕňajú uctievanie zosnulých príbuzných (napr. meno „po mame“ alebo „po bratovi“), rodinnú tradíciu, medzinárodnú kompatibilitu mien a v jednom príspevku aj zníženie rizika falšovania osobných údajov.
Q: Aké jazykové alebo kultúrne úskalia prináša miešanie „zahraničného“ a slovenského mena?
A: Rodičia a diskutujúci spomínali, že kombinácia cudzích mien so slovenským priezviskom môže vyznieť neharmonicky a viesť k nesprávnej výslovnosti alebo komickému vnímaniu; iní však uviedli, že medzinárodné znenie uľahčuje život v zahraničí.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dvojité krstné mená sa často zapisujú v rodnom liste a niektoré rodiny majú druhé meno v pase a na preukaze poistenca.
- V bežnej komunikácii deti zvyčajne reagujú len na prvé meno a väčšina okolia používa prvé meno.
- Dôvody pre pridanie druhého mena zahŕňajú poctu príbuzným, tradíciu a medzinárodnú použiteľnosť mena.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že druhé krstné meno je „pred zákonom a v praxi úplne irelevantné“, zatiaľ čo iní uvádzajú, že obe mená majú konkrétne úradné zápisy v rodnom liste, pase a na preukaze poistenca.
- Niektorí považujú kombinovanie „zahraničného“ mena so slovenským priezviskom za nevhodné alebo komické, zatiaľ čo iní považujú také kombinácie za úplne prijateľné a praktické pre život v zahraničí.
Otvorené otázky
- Ako presne slovenské zákony a úradné postupy riešia práva a povinnosti spojené s viacerými krstnými menami?
- Ako budú učitelia a iné inštitúcie v praxi systematicky zapisovať a oslovovať osoby s dvoma alebo viacerými menami?
- Ako sa vo formálnych a elektronických formulároch štandardizuje priestor pre viac ako jedno krstné meno?
Spomenuté značky a firmy
MNM, cas.sk
Spomenuté produkty a metódy
rodný list, pas, preukaz poistenca, rozhodnutie o prijatí do školy, iniciála namiesto druhého mena, pomlčka pri dvojmení, kniha "Meno je Váš osud"
Miesta a osoby
Rakúsko, Spojené štáty (USA), Slovensko, Hollywood
moja druha dcerka sa vola Viktoria Sara....volame ju Viktoria,ale ked sa jej spytaju ako sa vola,odpoveda Viktoria Sara/2.5 roka/
moj osobny nazor-jedno pekne meno...ale je to kazdom,kazdy ma svoje dovody pre dve mena..mozno spomienka na rodicov a co ja viem,co este....
ahojte. Moj maly ma tiez dve mena. Zo zaciatku sme chceli iba jedno, po tatinkovi /viem, je to staromodne davat po otcovi meno, ale mne sa velmi pacilo/. Ale kedze sa synacik poponahlal na svet a meniny ma tyzden pred narodeninami, z ucty k bratovi, ktory nahle umrel som ho pomenovala aj po nom. A spon si moze uzit oslavu aj pred letom a nie vsetko naraz: mikulas, jezisko, meniny, narodeniny a cely rok nic. Tiez sa mi to meno velmi paci, pretoze je nezvycajne, aj ked na SK pouzivane. Takze sa nas synacik vola Erik Roland. Volame ho Erik, resp. klasicky: milacik, zlatinko, slniecko a pod :D :D Ked vyrastie, nech sa sam rozhodne, ktore meno chce pouzivat. A ked sa nam zadari kupit v obchode pre krpca aj sestricku, tu uz bude velka dilema, ci dat iba jedno meno, alebo znovu dve. A to len kvoli surodeneckej ziarlivosti, ze preco on ma dve mena a ja nie. Budem spekulovat, co by sa mohlo hodit k Viktorii a ked nic, hold smola. Bude mat len jedno meno :D :D
Dcéra má dve krstné mená. Väčšinou používame to prvé. Ona sma sa však predstavuje presne naopak. Jej druhé meno sa jej asi páči viac. 😉
Meno sa hlavne musí páčiť rodičom. Ak ide o dievča, priezvisko sa jej aj tak vydajom asi zmení, čiže veľkú hlavu by som si z toho nerobila.
Väčšinou sa všade predstavuješ len krstným menom. A ak s tým má niekto cudzí problém, jeho problém. 😉
@1ivanka1 mala by si trosku uvazit svoje slova... ked sa ti nepaci, prosim, nikto ti nemoze zobrat to ze sa ti nieco nepaci, ale aby si tu vykrikovala, ze je nieco otrasne, prepac ale to je moc.... naviac, trosku empatie - uvedom si, na akom portaly si a ze sa tu nachadza pllllno tehuliek ktore su citlive este aj ked mucha preleti okolo ! Uplne by stacilo, ze sa ti tato kombinacia nepaci... a nie hned ze je OTRASNA !!! ja si tiez nedokazem predstavit, zeby som mala zjest Hot-dog s tatarkou a je mi pri tom zle ked to len vidim a moj brat by zas nedal do ust hot-dog s kecupom... ale nehovorim o tom ze je to grc, alebo humus alebo nieco v tom zmysle.... 2x meraj 1x strihaj plati aj na nete....
@simisi pekne mena 🙂
@lulinko nenechaj sa ovlyvnit tym, ze niekto povie, ze je to otrasne... mala som spoluziacku Jessicu a mne sa to meno velmi pacilo a aj doteraz paci, ide o tvoje pocity a TVOJE spomienky a TVOJE DIETA 🙂 a hlavne TVOJU UCTU MAME 🙂 a ak sa tie mena pacia tebe, tak nevidim dovod, preco by si ich nemohla dat svojmu dietatu na pocest svojej mami...
@terezka1947 jeden slusne vyjadreny zaporny nazor a hlavne VYJADRENY NAZOR a nie vnucovanie osobnych pocitov.... ĎAKUJEM 🙂 a berte si priklad ti, co viete len kritizovat !
@abbey1 🙂 s tym som sa stretavala cely zivot ze sa mi ludia stazovali, ze neznasaju svoje meno 🙂 cize v tomto vidim obrovsku vyhodu 🙂🙂🙂
@aredhel Noemi sa mi paci 🙂) a Victoria s c tiez 🙂 sranda, aka mala zmena staci a hned sa mi meno zapaci 🙂 Viktoria sice nie je zle meno, len takisto ako meno Martin sa v mojom zivote objavovalo dost casto a hlavne negativne... Ja som sa napr mala volat Frederika, ale moja mama mala ziacku Frederiku, ktore bola hrozne neposlusne dieta a tak sa jej to meno sprotivilo ...
@bayuska no ja som pozerala najma na vyznam tohto mena 🙂 ale aj sa mi paci 🙂 no ale povodne sa mala moja dcerka volat Layla co znamena noc ale rodina bola proti tak som to musela zmenit 🙂 teraz to trosku lutujem ale nevadi 🙂 aj Victoria Noemi je krasne meno 🙂 som s vyberom spokojna 🙂
@aredhel Layla je krasne meno 🙂 noo ja som si vcera pozrela ze co tie mena vlastne znamenaju a az ma zaskocilo... ak by to bol chlapec, tak Samuel Alexander je teda presny 🙂 (vyproseny od Boha, ochranca ludstva) a dievcatko Alexandra Angela (ochrankyna muzov, posol Bozi, anjel ) 🙂 takze ja som s vyberom spokojna aj po tejto stranke 🙂 velmi sa mi pacia aj mena Destiny Hope (osud, nadej) tak sa vola jedna herecka 🙂
@bayuska s dvoma menami na slovensku sa mi to nezda az take prakticke v zivote koli tomu, ze ziadna administrativa u nas nie je tomu prisposobena. tu v statoch kde zijem je kazdy formular s kolonkou aj na stredne meno, vsade sa pouzivaju inicialy, dve mena ma kazde dieta (vratane mojich) ale u nas sa mi to neskor v dospelosti zda dost osemetne.
tu sa napriklad prihodi aj to, ze niekto ta vola prvym, niekto druhym menom, ludia si vyberu co sa im paci.
nerusilo by ta to? zvaz si vsetky pre aj proti a podla toho sa rozhodni
ja som zastanca 1 mena a to slovenskeho. Kombinacia 2 mien a tiez davanie zahranicnych mien mi pride ze rodicia chcu tym menom dat dietatku nieco strasne vynimocne do zivota. My sme zvolili cestu ze ma bezne meno (Richard) a vynimocny bude snad niecim co bude jemu vlastne....
Ale sto ludi, sto chuti...cim viac zahranicnych mien na ihrisku je, tym mi pride Richard krajsie meno 🙂)))
Co sa tyka tvojich kombinacii. Alexandra Angelika je strasne dlhe, a teda to neznie foneticky pekne. Dve mena sa foneticky vyskladaju ze prve je dlhsie (napr Patricia) druhe kratsie (napr Sara) a k tomu najlepsie mat kratke priezvisko (vymyslim napr Krasna). Vznikne tak Patricia Sara Krasna, co foneticky aspon podla mna znie ok. Alexandra Angelika "Novakova" je past na oko.
Chlapcenske dvojmena, tym ze priezvisko je kratsie zneju lepsie. (Samuelov je fakt ako maku, ale je to pekne meno). Ale dala by som to Naopak Samuel Alex Krasny.
....aj nasa mala ma dve mena.... jednoducho preto, nakolko sme sa s manzelom nevedeli dohodnut: ) tak ma dve. Niekto ju vola prvym niekto druhym.... pre mna je puska; )))) inak vola sa Sophie Ellie 🤐
ahojte, môžem sa spýtať na váš názor? veľmi sa mi páči meno Anna-Sofia, ale aj Sofia-Anna..ktoré je podľa vás krajšie? 🙂

@limoncino tie mena som tam nenasla..
@lulinko pozri moj nazor je ze je to otrasne, ak by niekto povedal ze moja dcerka ma otrasne meno,urcite sa neurazim, kazdeho nazor, na taketo veci som uz prilis stara....ak by urazala ju ako osobu je to o inom...vies nemozes cakat ze vsetci ti tu budu tie mena chvalit....