Spoveď evanjelika v katolíckom kostole pred svadbou

7. jún 2022

Dobry den. Vedeli by ste mi prosim poradit?
Som evanjelicka, snubenec katolik. Svadba v katolickom kostole. Farar nam povedal ze den pred svadbou sa mame prist vyspovedat. Je to u mna nutne, kedze som evanjelicka?

luckabj82
7. jún 2022

@xena0 to ani ja nechapem

nevenka
7. jún 2022

Kokos, najlepsie je, ked si tu z viery robia prdel, vyberaju si len to, co im vyhovuje, vyberaju hrozienka z kolaca, ale ked ide o svadbu, tak kostol im je zrazu dobry, lebo je "pekny". Pekna je aj zahrada kdesi pri hoteli, aj luka za tym kostolom a ked Boh je vsade, tak odporucam sa obzerat tymto smerom.
Ak buducemu manzelovi alebo manzelke zalezi na tom, aby mali sobas v kostole, aby mohol/mohla prijimat sviatosti nadalej, tak ked som nekatolik a mam rad toho mojho katolika, tak som ticho, prisposobim sa, nie? A nebudem sa povysenecky vyjadrovat o sposobe prezivania viery mojho partnera. O com je potom to manzelstvo, ked tolerancia chyba uz hned na zaciatku?...🙄

lejusinka
7. jún 2022

@luckabj82 my si neberieme z katolickej vieri nic. Berieme si len od Boha a Biblie. Tiez sme boli prekvapeni ze sme nasli farara ktori nas neodcudzoval, neurazal a neutocil. Mozno keby bolo viac takych katolikov tak by bol svet krajsi 🤷🏻‍♀️

luckabj82
7. jún 2022

@lejusinka -tak potom sa treba pytat farara na spoved

nevenka
7. jún 2022

@lejusinka takze Vas zosobasil v katolickom kostole, ano? Takze na to Vam bol kostol dobry, kde je pritomny zivy Boh v Eucharistii, alebo aj tym pohrdas?
Osobne sa cudujem, ze Vas zosobasil. Ak sa teda bavime o katolickom knazovi a kostole. No zobral si toto rozhodnutie na svoje svedomie, mozes mu byt vdacna, ak vibec vies, o com pisem.

lejusinka
7. jún 2022

@nevenka a co mu ma prekazat? Ze zosobasil pred Bohom dvoch ludi ktory miluju Boha? Ktory ziju krestansky zivot podla Pisma? Ktorych deti su vedene od pocatia krestanskou laskou?

nevenka
7. jún 2022

@lejusinka tak nic, nevies, o com pisem.
Neopovedala si mi, ako si vazis Eucharistiu?

xena0
7. jún 2022

@0silvia0 ja rozumiem, že musia urobiť rozhodnutie buď v kostole alebo nie :D skôr nerozumiem načo mať svadbu v kostole ak žiaden z nich nepristúpi ani k sviatosti oltárnej 🙂) ale to je môj názor

xena0
7. jún 2022

@luckabj82 väčšina chce mať svadbu v kostole len aby bolo lebo krajšie fotky na úrade.... Úplne odveci

0silvia0
7. jún 2022

@xena0 ja som myslela, že reaguješ že jeden z nich nepristúpi k sviatosti oltárnej (@lejusinka aha, tak o Tom som nepočula že je možnosť neísť na spoveď a nemať sv. prijímanie trošku nerozumiem potom sobášu v kostole ale každého vec 🙂)
Ak si myslela oboch, tak to už dáva zmysel.

Lebo ja som sa tiež vydávala v kostole a nebola som na spovedi, nakoľko som nemala sviatosti okrem krstu. Na spovedi bol len môj manžel.

ell_mala
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lejusinka
7. jún 2022

@nevenka nemam na to nazor. My chodit na prijimanie nemame potrebu tak to nepraktizujeme.

kallanchoe
7. jún 2022

Tiež som evanjelička....nepraktizujica ....neviem,mne to príde zvláštne spovedať sa niekomu takto.....veď Luther....spoveď odporúčal,ale bol proti aby bola niekomu nútená....preto asi u nás prebieha ináč ako u katolíkov....osobnú spoveď môžeš vykonať ak o to požiadas farára,ale u evanjelikov podľa mňa.....keď ti to je proti a si inej viery tak nechoď,veď môžeš prijať večeru pánovi v evan. kostole....alebo aj byť bez spovede....oni to majú ako sviatosť my nie.....keď si inej viery určite niesi povinná sa spovedať u nich😉....vieš o tom keď máš svadbu v katolíckom kostole,tak súhlasíš s tým aby boli deti vychovávane v katolíckej viere...čiže katolíci....to len tak na okraj...😉

simsalabim
7. jún 2022

@nevenka tak ale evanjelici nepraktizuju spoved tak, ako katolici. V evanjelickej cirkvi je spoved verejna, no hriechy sa nevymenuvaju a su medzi veriacim a Bohom. Preco by sa mala ona-evanjelicka kvoli buducemu manzelovi prisposobit a ist sa spovedat nejakemu cudziemu fararovi? Nemoze sa prisposobit katolicka cirkev, a akceptovat jej spoved, kedze sa na niecom s evanjelickou cirkvou dohodli?!

nevenka
7. jún 2022

@simsalabim a napisala som nieco ine? Tak nech sa vyspoveda u evanjelikov, ako je u nich zvykom a vybavene. Ja viem, ako to prebieha, vacsinu zivota som bola evanjelicka, mne to nemusis vysvetlovat. A tak to ma povedat katolickemu knazovi.
Casto je sobas v katolickom kostole preto, lebo katolik, ak chce po sobasi pristupovat k svatemu prijimaniu, musi mat sobas v katolickom kostole, ktory sa povazuje za sviatost. U evanjelikov sobas nie je sviatostou a pre evanjelika z toho nevyplyva nic, nadalej moze chodit na Sluzby Bozie a aj na spoved a prijimanie u evanjelikov. Preto.
Asi si nepochopila moj posledny komentar o prisposobeni sa. Tak ak sa evanjelik nechce brat v katolickom kostole, tak si to ma vydiskutovat s partnerom. Ak je pre partnera dolezite chodit na spoved a prijimanie, tak sa asi nemozu logicky inak dohodnut, len ze bude sobas v katolickom kostole. Ak je to katolikovi jedno, mozu ist na urad alebo sa brat v evanjelickom kostole. Sestra je evanjelicka a brala si len papieroveho katolika a sobas mali v evanjelickom kostole. Vybavene. Na ich dohode. Ale nekyda sa tu na jednu ani druhu stranu.

kallanchoe
7. jún 2022

@basska_b spovedaju...ale nie klasický ako u katolíkov....pristupujú k tzv. večeri pánovej (spoveď) pred oltár,počas služby božej(omši)tam sa vyspovedaju,pred Bohom (v myslí,požiadas o odpustenie hriechov,alebo ako to vysvetlíť) "spovedas" sa už počas modlitby doma,počas "omši....ono to predstavuje u nás nie priamo ako spovedanie hriechov ale skôr v duchu ako odpustenie hriechov....následne prijmeš telo kristovi a krv (dostaneš oblátky a víno)...."spovedať" ta nemusí zásadne len farar môže aj iný kresťan,blízka osoba....niesom ista či kresťan či to musí byť vyslovene evanjelik.....ale evanjelický farár môže dať "rozhrešenie" alebo prijať na večeru pánovu aj katolíka napríklad,keď o to požiada nieje problém....neviem či katolík môže vyspovedať evanjelika....asi podľa mňa hej keď je to vzájomne uznané.....tak či tak v podstate 'ide o to isté" len iným spôsobom....veď i jedni i druhí sú kresťania😉

xena0
7. jún 2022

@0silvia0 ak len jeden nepristúpi tak chápem... Ale ak obaja majú sobáš v kostole a ani jeden z nich nechce/nemôže pristúpiť k prijímaniu tak nerozumiem 🙂 inak je to v poriadku ak sa rozhodli pre sobáš v kostole keď aspoň jeden z nich je veriaci a teda rozhodli sa pre kostol kvôli jednému z nich

nevenka
7. jún 2022

@simsalabim vsak by akceptovali jej spoved u evanjelikov, nema sa preco ist ako evanjelicka spovedat ku katolickemu knazovi. Ale evanjelik nema moznost napriek tomu pristupovat k svatemu prijimaniu, to sa velmi mylis, ak si myslis, ze spoved u evanjelikov automaticky bude znamenat, ze moze ist na prijimanie u katolikov. Proste nemoze, toto neplati, o tom nie je ziadna oficialna dohoda. Uznava sa len krst ako sviatost. Ak myslis a narazas na toto.
Ja som si ako katolicka nedovolila ist na prijimanie u evanjelikov, hoci som dlhe roky bola evanjelickou, ale pred sestrinou svadbou som sa bola vyspovedat u katolickeho knaza, aj na prijimani som potom bola tam. Na sobasi v evanjelickom kostole uz nie.

nevenka
7. jún 2022

@lejusinka dakujem, staci mi to takto.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
7. jún 2022

@kallanchoe ano to viem. Hned na prvom sedeni vravel farar, ze potom deti mame vychovavat v katolickej viere. 🙄
Hadam je na mne ako budem svoje deti viest k viere a nie co diktuje katolizmus.

Keby je na mne, tak mame uradny sobas.
Absolutne neni povedane, ze my to robime kvoli fotkam/videam. Mne sa viac pacia svadby von v prirode. Lenze chlap mal podmienku, ze nas musi sobasit knaz (katolicky). Pytali sme sa ci by nas zosobasil von, povedal ze nie, ze to musi byt na vysvatenom mieste (kostol, chram, kaplnka....).

A inak baby potesili ste ma, ze tieto obstrukcie o spovedani sa, pre mna cudzej osobe nemusim praktizovat 🙏 dakujem za rady.

autor
7. jún 2022

@97tomi chlap chce katalicku vieru pre deti (este nemame). Ja evanjelicku vieru. To budeme riesit ked to bude aktualne

tehulka2011
7. jún 2022

autorka - rozmyslas rozumne, len mala rada - premysli si, ci si fakt chces vziat tohto chlapa, opisujes ho ako celkom silneho katolibanca, taketo crty sa rokmi zhorsuju

vroni
7. jún 2022

No, ja som síce kovaný ateista, ale riešiť vieru deti až keď budu na svete mi smrdí obrovským problémom už teraz. Môj muž (katolík) pozná môj názor na vieru a na katolícku obzvlášť, vie, že by som v živote nedovolila pokrstiť moje dieťa v katolíckom kostole a mal možnosť sa s týmto faktom zmieriť alebo so mnou nemať deti. Ale keby som sa s ním začala dohadovať až keď by sa dieťa hrabalo na svet, asi by to nedopadlo dobre. Otázka viery býva často problémom, nenechávala by som to tak na voľno, že dáko bolo, dáko bude.....
Na spoveď ist nemusíš. Inak kamoška (v Nemecku) mala svadbu s dvoma farármi, jedným katolíckym a jedným evanjelickým. Normálne sa striedali.

misenka3
7. jún 2022

@lejusinka ale podla toho vsetkeho,co si napisala o sebe vy nie ste katolici ,ale protestanti. A ti maju tiez svoje kostoly. Nerozumiem preco teda zrovna katolicky. Aspon tak som to z tvojho popisu vnimala ja.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lejusinka
7. jún 2022

@misenka3 nie sme protestanti. Sme krestania.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luckabj82
7. jún 2022

Viera sa dedí po otcovej ,pokiaľ viem dobre

misenka3
7. jún 2022

@lejusinka ok,ale preco katolicky kostol? Nerozumiem. Mohli ste si najst taky, s ktorou vierou sa najviac stotožňujete. Katolicka to podla opisu nie je