Spoveď - nespoveď pred svadbou

ema229
21. apr 2023

Ahojte, viem že tu bude veľa názorov ale prv ma skúste pochopiť. Zajtra máme svadbu. Ja nechcem ísť na spoveď nakoľko nevidím význam sa vyspovedať z vecí ktoré ja vo svojom vnútri necítim ako hriech. Máme dcéru. Je to pre nás to najkrajšie čo sme v živote mohli dostať i keď pred svadbou lebo sme to tak chceli plánovali takže nech nikto odo mňa nežiada aby som sa napr z tohto vyspovedala ale na druhej strane začínam mať výčitky svedomia že by som neška vôbec na spoveď. Ale teraz aký má zmysel sa vyspovedať z iných vecí keď napr je toto pre nich oveľa väčšie hriech ako napr klamstvo… pýtam sa teda. Viete o niekom kto nebol na spovedi a v pohode mali sobáš v kostole? Necítim že by som spravila niečo také z čoho by som sa mala vyspovedať. Všetko čo som povedala alebo spravila v tej chvíli som to tak cítila a nič by som nezmenila tak sa pýtam seba aký má zmysel tam ísť?😅len zato aby sa nepovedalo?! Viem poviete ak nechceš tak ostaň doma. Len by som chcela vidieť názor iných. Ďakujem

katkami123
24. apr 2023

@h2
Ty predpokladáš i keď autorka sa zmienila, ze na spoveď neplánuje ísť a prijme aj bez nej. Takze ja vychádzam z faktov ako takých kto sa tu zmieňuje. Verím tomu, ze urobila len tak ako presne plánovala, kedže tieto veci idu mimo ňu ako sa sama zmienila, je takou veriacou na oko. To ty si domyslaš, autorka to mala jasne zadefinované, čo má v pláne. Ja som jej odpisala, ze aké to ma realne dôsledky.

h2
24. apr 2023

@katkami123 Nevšimla som si, že by sa chystala prijať bez spovede. Myslím, že človek, ktorý má problém povedať "ľutujem", keď neľutuje, by niečo také neurobil.

h2
24. apr 2023

@katkami123 Nechcelo sa mi, ale napokon som si len kvôli tebe prebehla znovu všetky autorkine odpovede a nikde som nenašla, že plánuje ísť na prijímanie. Možno by bolo dobré, keby nám sem napísala, ale ja som presvedčená, že eucharistiu neprijala.

katkami123
24. apr 2023

- “ Predpokladám, že eucharistiu neprijala, že mali svadbu bez omše a aj bez prijímania.”
- “ Ty si veľmi rada domýšľaš veci, ktoré neboli nikde v texte spomenuté, všimla som si to už aj v iných diskusiách.”
Celkom paradox tieto tvoje tvrdenia. Pri jednom predpokladáš, ale pri druhom si iní domýšľajú 😉

Načo autorka potom rieši spoveď a ze sa nechce spovedať? Zisťuje či sa to dá obísť? Pri svadbe bez prijímania by bola spoveď zbytočná a nevznikla by ani tato diskusia. Poznáš jednotlive katolícke úkony, čo za čím nasleduje? Že keď sa rieši spoveď, je to kvôli prijímaniu?

Mimochodom nepochopila som ten autorkin komentár, ze sa zobrali aj napriek nejakým (podľa nej tu) neprajníkom. Všetci sme tu cudzí ľudia, ktorí sa nepoznáme, nemám pocit z nejakého príspevku, žeby im vyslovene neprial manželstvo. (Možno trochu z jedného, kde ich pani chcela hnať z kostola 😀), ale sú tu vcelku pekne vysvetlené odpovede, ze obísť spoveď/ zatajiť ju kvôli prijímaniu, nie je správne, sú iné možnosti. Brat tu tersz kazdeho s iným nazorom ako mám ja za neprajníka, lebo mi môj plán neodobril, mi príde dosť nezrelé.

h2
24. apr 2023

@katkami123 Ale moje predpoklady vychádzajú z napísaného. Respektíve nenapísaneho, keď hovoríme o tom prijímaní. Autorka nepíše, že naňho plánuje ísť, preto predpokladám, že nebolo. Ale píše, že nechce ísť na spoveď a ty si si z toho odvodila, že pôjde teda na prijímanie bez spovede. Podľa mňa je pre každého veriaceho, či aspoň problematiky znalého človeka (autorka je to druhé) logický postup:
1) idem na spoveď, idem na prijímanie
alebo
2) nejdem na spoveď a ani na prijímanie.
Čiže keď napíše, že na spoveď nepôjde, predpokladám, že ani na prijímanie. To nepovažujem za domýšľanie, ale za logický výsledok.

ada510
24. apr 2023

@ema229 pokiaľ nechcete dodržiavať tie veci ja nevidím zas význam toho aby ste mali svadbu v kostole šak buď verím alebo nie 🤷na úrade od vás nikto nič chcete nebude ...tá spoveď trvá 5 minút čo tam poviete viete len vy a farár...🙆
ja som sa vydávala tehotná už 7 mesiaci ani raz som nesponula že je to hriech a ani mi to pán farár nijako nepodsuval jediné čo sa ma opýtal či sa neberieme len kvoly tomu a tak to nebolo priznala som sa mu že je zázrak že som tehotna a svadba bola naplánovaná dávno predtým ...som rada že som našla mladého moderného chapaveho farára no nie každý je taký ...🙏

katkami123
25. apr 2023

@h2
tvoj problém je očividný, keďže si nemala svadbu v kostole, nevieš ako to prebieha, takže tvoje predpoklady sú sú zlé. A mne sa fakt nechce ti písať celý postup čo a ako prebieha, čomu sa už ťažko vyhnúť deň pred svadbou, koľko vecí sa dohaduje s farárom už mesiace pred sobášom a keď sa k niečomu zaviažem a hrám sa celý čas na niečo, čo nie som, lebo sa tam vypisujú aj papiere ohľadom viery, čestné prehlásenie, tak to dopadne ako v tejto diskusii.... a v podstate to je jedno, lebo autorka si urobila podľa seba ako plánovala. Mohla si začiarknuť políčko, že je neveriaca, potom by nemusela utekať deň pred sobášom pred spoveďou a hrať to na všetkých a nemusí ísť ani na prijímanie. Hrá to na veriacu, pritom nie je, dohodne sa na spovedi, čo je v takomto prípade doslova NUTNOSŤ, keďže zaškrtla políčko, ŽE JE VERIACA a teraz si to ide deň pred svadbou rozmýšľať, ked je už neskoro a nejak to obchádzať. Manžel má právo taký sobáš v budúcnosti anulovať, lebo to je podvod z jej strany. Takto funguju crkevné sobáše. A posledná vec, nechápem prečo autorka uviedla ako dôvod dieťa, cirkev dieťa nepovažuje za hriech, potom by nebojovala proti potratom, neboli by pochody za život a podobne. Hriech je, že žili v smilstve, nie samotné dieťa, ale to mi skôr príde už len taká autorkina snaha o výhovorku, asi sa spovede bojí, nie je ľahké si priznať chyby pre každého. Týmto sa už viac k tomuto nevyjadrujem.

katkami123
25. apr 2023

@h2
pred svadbou vypisuješ papiere ohľadom viery a je tam až 7 -8 (ateista, evanjelik, moslim, atď....)políčok na zaškrtnutie z ktorých máš na výber. A na koniec čestné prehlásenie, že všetky veci, ktoré uvádzaš sú pravdivé. Čiže keby bola autorka úprimná ku všetkým, nemusela teraz riešiť ako sa vyhnúť spovedi a prijať len tak na oko). Veriaci musí ísť aj na spoveď a na prijímanie. V deň sobáša už ťažko utekať za farárom, že ja v podstate ani veriaca nie som... a poďme to všetko prepisovať.

h2
25. apr 2023

@katkami123 Máš úplnú pravdu v tom, že som nemala svadbu v kostole. Ale písali sem viaceré prispievateľky, že svadbu v kostole mali a bola bez omše a aj bez prijímania. Bola som na viacerých svadbách v kostole, boli s omšou, aj bez. Nedala by som ruku do ohňa, či tie bez omše boli aj bez prijímania, lebo si to už nepamätám. Ale nemám dôvod neveriť, keď sem niekto napíše, že mal svadbu v kostole bez prijímania.
K tomu, že manžel má právo žiadať anuláciu, tak autorka písala, že ani manžel sa nechystá ľutovať, že s ňou splodil dieťa. Nehovoriac o tom, že dôvod, že manželka nebola pred svadbou na spovedi, potom spáchala svätokrádež, keď prijala eucharistiu bez spovede, by bol v jeho prípade strašne pokrytecký, keďže ten hriech predmanželského sexu spáchali spolu. Jeden sa vyspovedá a je čistý, ako ľalia. Druhý úprimne prizná, že toto oľutovať nedokáže, pretože mu to proste nie je ľúto a ten druhý ho za to potrestá anuláciou manželstva?! Nehovoriac o tom, že jej nastávajúci v čase svadby určite vedel, či bola, alebo nebola na spovedi, čiže ak by mu to vadilo natoľko, že by v budúcnosti mal žiadať anuláciu, mohol to vyriešiť rovno tam, na svadbe a nevziať si ju.
Ináč, myslím, že autorka by nám veľmi pomohla vyriešiť tento problém, keby napísala, či bolo aj prijímanie a či ho absolvovala, alebo nie.

rony2255
25. apr 2023

@vorkola nepochopila si ma. Ja viem, o čom sú sviatosti a čo znamenajú. Narážala som na to, keď kňaz odmietne pokrstiť dieťa. Alebo odmietne sviatosť zmierenia, keď človek chce ísť na spoveď. Kňaz nemá právo nepokrstiť dieťa. Tak isto nemá právo odmietnuť niekomu spoveď. Aj mne sa už stalo, že mi kňaz zavrel dvere dvere sakristie pred nosom, lebo bolo po omši a on spovedať nebude. Alebo, že je sobota a mala som prísť v pracovný deň. A bohužiaľ, sú kňazi, ktorý to berú ako svoje zamestnanie a nie poslanie.
Samozrejme, neuznávam sviatostné manželstvo bez spovede, náuky, sviatosť eucharitie bez spovede, sviatosť prvého svätého prijímania a birmovky bez kresťanského života. V prípade, že kňaz odmietne pripustiť niekoho k prijímaniu či birmovke to chápem. Ale nepokrstiť malé batoľa? To že jeho rodičia nie sú vzorný kresťania neznamená, že to dieťa keď bude väčšie, bude tiež bocit od Boha. V jeho živote môže byť veľa ľudí, ktorý ho budú viesť k Bohu....

rony2255
25. apr 2023

@vorkola áno, máš pravdu. Ale skôr ako ten človek vstúpi do spovedelnici, kňaz toto nemusí vedieť. Prečo toho človeka neprijme, nevypocuje a potom mu povie, vieš, ono je to ale takto a má to byť inak. A preto ja ti nemôžem dať rozhrešenie, kým nebudeš mať snahu o nápravu týchto ťažkých hriechov. A nie hneď mu zabuchnit dvere pred nosom, lebo ja som spovedal pred omšou/večera...

h2
25. apr 2023

@rony2255 Ale aj kňaz je len človek. A keď má raz na to určený čas, kedy spovedá, tak nie je povinný okamžite ísť spovedať, hocikedy si človek zmyslí. Možno práve nemá čas.

katkami123
25. apr 2023

@h2
Z cirkevného hľadiska dieťa nie je dôvod na sobáš. Dnes žije kopu párov ako druh a družka. Z cirkevného hľadiska sú dôvody na anuláciu ako zatajenie niečoho veľmi dôležitého pred sobášom, teda klamstvo ( napr. chlap má dlhy pred svadbou a tají to, alkoholizmus, gembling, aj predstieranie viery atď,... dokonca v tých cirkevných papieroch, ktoré sme pred svadbou vypisovali, to bolo niekoľko A4 a už si fakt všetky tie otázky tam nepamätám, si musela uviesť či trpíš nejakými závislosťami, či o tom tvoj partner vie, či sa ides brať, lebo naozaj chceš alebo z nátlaku - napr. lebo máte dieťa, rodina na vás tlačí) a oni si to všetko zakladaju, odpovede oboch partnerov, keby chceli v budúcnosti náhodou anulovať sobáš. Na konci vypisuješ čestné prehlásenie, že si v ničom neklamala. Tých dôvodov na anuláciu je viac ale všeobecne ide o to, že keď si o niečom nevedela, partner ti to zatajil, a ty si si ho zobrala, po svadbe to vyjde najavo, máš právo na anuláciu. Ako príklad uvediem, partner je alkoholik, ty si to uvedomuješ, ale aj napriek tomu si ho chceš zobrať (ako veľa žien dúfa, že svadba je zázračný prútik, ktorý alkoholika zmení), ale chlap je naďalej alkoholik, nič sa rokmi nemení, prídu deti, žijete v pekle. Štát vás rozvedie, ale v takomto prípade cirkev váš sobáš neanuluje. Lebo si o tom vedela, to že si už nemala rozum a v niečo dúfala je tvoje maslo, treba si stáť za svojimi rozhodnutiami a rozmýšľať. Druhý rozdiel je, keď chlap potajme popíja, partnerka nič netuší a po roku sa už prestane skrývať a ukáže sa v plnej paráde, pritom ty si bola v tom, že nemá problém s alkoholom, vtedy máš právo na anuláciu. To, že spolu majú dieťa, to vedia obaja čiže to dôvod na anuláciu nie je. Jedine, keby možno nebolo jeho a dozvie sa to až po sobáši :D všetko toto sa skúma idividuálne a preto aj všade píšu, že je to komlikovaný proces, skrz dokazovanie. Ale v podstate ide o to, že s musíš stáť za svojimi rozhodnutiami, keď teda vidíš, že partner je problémový, napriek tomu si ho chceš brať, žiaľ sama si si v živote vybrala trápenie a dobrovoľne. Keď si však nevedela, že je problémový, on klamal pred sobášom, máš právo na anuláciu, lebo si si myslela, že si berieš niekoho úplne iného, akým v skutočnosti je. Na toto sú dobre práve predmanželské prípravy, na ktoré tu mnohé nadávali, ozrejmiť si trochu realitu manželstva, lebo nám prednášali manželské páry časté problémy v manžestve, že nie všetko je ružové, aj že keď prisahám v dobrom aj zlom, čo to znamená.

katkami123
25. apr 2023

@rony2255
aj ten kňaz potrebuje ísť na wc, najesť sa, napiť sa, oprať si, navariť si. Ty by si s tým bola ok, keby ti šéf na ceste domov povedal - moja drahá, teraz sa otoč a budeš tu ešte ďalšie 2 hodiny, (lebo ty sa chceš v danej chvíli spovedať), aj keď by si mala už inú prácu, ktorá ťa ešte doma čaká? O krste, nemám takú skúsenosť, ale je to trochu pritiahnuté za vlasy odopierať krst, ale s tým nemám osobnú skúsenosť. Keby však nastala, idem inde za iným kňazom, nie všetci si musíme ľudsky vyhovovať.

h2
25. apr 2023

@katkami123 Veď práve to píšem, že on musel vedieť, ak by ona nebola na spovedi. Čiže uviesť to, ako dôvod anulácie, by mu neprešlo, keď si ju napriek tomu zobral. A o tom, či je, alebo nie je dieťa dôvod na sobáš, som nič nepísala, tak nejako nechápem, prečo mi k tomu toľko toho píšeš.
Prepáč, ale už sa mi to naozaj nechce ďalej riešiť, hlavne, keď nevieme, či teda autorka bola, či nebola na prijímaní.

katkami123
25. apr 2023

@h2
písala si toto -
K tomu, že manžel má právo žiadať anuláciu, tak autorka písala, že ani manžel sa nechystá ľutovať, že s ňou splodil dieťa.....

preto ti to vypisujem podrobnejšie o dieťati.... pretože si moju odpoveď z 09:17 vyššie asi nepochopila, keď si mi toto na to opäť odpísala

- "nechápem prečo autorka uviedla ako dôvod dieťa, cirkev dieťa nepovažuje za hriech, potom by nebojovala proti potratom, neboli by pochody za život a podobne. Hriech je, že žili v smilstve, nie samotné dieťa"

Čo už on vie alebo nevie, to vedia iba oni dvaja. Všetko sa dá oklamať, keď sa chce.

ema229
autor
25. apr 2023

Až mi rozum zastáva že máte chuť toto ešte stále riešiť ako keby ste nemali vlastné životy. Človek sa opýta čaká normálne odpovede a vy ešte aj utorok riešite ako keby to niečo zmenilo v mojom živote. Majte pekný deň

rony2255
25. apr 2023

@katkami123 tak vieš, sú ľudia, ktorý sa k spovedi odhodlávajú, potrebujú nabrať odvahu vyznať sa z hriechov a zmieriť sa s Otcom. A keď konečne sa nakopnú tak sú odmietnutý.
A čo sa toho krstu týka, už som tu čítala diskusie o tom, že kňaz nechce pokrstiť dieťa, lebo rodičia nie sú zobratí, alebo preto, lebo nechodia na každú jednu omšu, iba na nedeľnú a vo sviatky...

h2
25. apr 2023

@rony2255 Niekto potrebuje nabrať odvahu aj na návštevu zubára. Ale keď ju naberie napríklad o polnoci, tak má proste smolu. Lebo nie sú ordinačné hodiny. Žiadny kňaz ťa neodmietne, keď prídeš v čase, kedy spovedá.