Spoveď v kostole

11. máj 2022

Dobrý deň, viem že sa isto medzi vami nachádzajú ženy čo chodia do kostola a veria. Neodsudzujem jem to, plne to respektujem, je to každého vec ak mu to pomáha. Čo mi však príde cudne je spoveď. Neviem si predstaviť ake hovoríte hriechy fararovi a o mesiac zas to isté. Aký to má význam?

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirkava
11. máj 2022

Choď a zisti si to na vlastnej koži ak ta to zaujíma 😉

pribinak
11. máj 2022

Ako vieš že hovoria každý mesiac to iste?

slovakboy
11. máj 2022

Význam? Hodíš to na neho a odpustí ti. Uľaví sa ti. Pre moderného človeka je to kontroverzné. Prečo by mi mal niekto odpúšťať a pasovať sa za sprostredkovateľa Boha? V tom to majú evanjelici lepšie. Spovedaju sa rovno Bohu. No nadruhej strane ak je človek uprimne veriaci a kňaz je dobrý tak vie spoveď urobiť zázraky. Ako u psychologa. Veriaci sa s dôverou oddá Bohu že mu odpustí a kňazovi že vyriekne tie slová a odpusti mu tiež. Veriaci dôveruje že mu bolo pdpustené aj tu na Zemi aj v Nebi.

dskjhfdlkdjhl
11. máj 2022

A ved Tebe to moze byt jedno-nie si ani spovednik, ani spovedajuci sa, tak neries.

kornelies
11. máj 2022

Neodsudzujes, respektujes a preco sa staras? Kazdeho osobna vec. Ja neriesim, Spoved je pre hlboko veriacich forma psychohygieny, ateisti skor inklinuju k psychologom a psychiatrom. Kazdemu co le libo ako hovoria bratia Cesi. 😉

autor
11. máj 2022

@kornelies zaujíma ma to aj z tejto strany. To neznamená, že keď je to nepraktizujem, že o tom nemôžem nič vedieť. Z tvojho pohľadu ľudia majú obzor len z toho, čo sami praktizujú. Potom sa nemôžeme diviť, že niektorí sú ako tupé baganze. Treba rozšíriť vedomosti a nie hlúpo sa zameriavať na seba.

@pribinak chceš mi povedať že existuje také množstvo hriechov, že majú povedať vždy niečo iné 12 krát ročne počas svojho celého života?? Wtf.

bosorka2302
11. máj 2022

tak v prvom rade sa dost ludi chodi spovedat pred velkymi sviatkami co je 2x rocne.

mirkava
11. máj 2022

Ľudia veria, že im boh odpustí ich hriechy... preto tam chodia... či hovoria stále to isté, no ak páchajú tie isté hriechy tak áno. Ved ak niekto cíti potrebu tam chodiť a vyspovedať sa nech ide a hlavne v dnešnej ťažkej dobe... ľudia potrebujú v niečo veriť. Isté to nepochopis ak do kostola nechodíš. Viera je niečo, čo nemá žiadne vedecké základy. Určite v niečo alebo v niekoho veríš aj ty.

pribinak
11. máj 2022

Kreativite sa medze nekladú

nevenka
11. máj 2022

Aby sa Ti to dalo vysvetlit, musela by si pochopit celu podstatu viery, prejst si naukou, atd.
Ak ale chces v skratke vediet vyznam, tak to je ten, ze to, ze priznavas a lutujes hriechy, tak si cistis dusu a v podstate sa snazis byt coraz viac lepsim clovekom. Cloveku sa to ale v plnom rozsahu nikdy nepodari a preto je tu milost od Boha, vdaka ktorej sa to deje aj pri svatej spovedi. A hriechy nerozpravas fararovi. Ale Bohu. On Ti dava rozhresenie, ako vysvatena osoba ma tu milost od Boha to robit. Ja osobne pri svatej spovedi zazivam nieco uzasne, uplne citim, ako tazoba zo mna pada, az mam zimomriavky a naplni ma lahkost, radost, tuzba zacat znova a lepsie. Ale kedze som len slaby clovek, zas a znova po case upadnem do tych istych stereotypov a potrebujem znova spoved ako nakopnutie. Ak sa spovedame dobre a koname aj pokanie, coraz menej hresime. Clovek ma isty sposob, akym kona, rozmysla, kazdy je nachylnejsi na ine hriechy a preto nie je vobec cudne, ze sa spovedas dookola z toho isteho. Je to proiodzene.
Mohlo by sa to rozoberat z tej aj onej strany, cela podstata sa tu neda vysvetlit, na toto fakt nesluzi diskusne forum tohto typu a co si vlastne od toho slubujes...Lebo uz vidim, ako sa to tu zase zvrhne...☹

dskjhfdlkdjhl
11. máj 2022

Tak aby si nebola ako "tupa baganza", tak si zbehni na faru a podebat s knazom, pripadne si pozicaj vhodnu literaturu a rovno mozes aj slovencinu dopilovat😉

nevenka
11. máj 2022

@dskjhfdlkdjhl ano, literatury je dost...to je dobry tip, tam by bolo dobre zacat...Napriklad, hned prvy odkaz na googli:
https://www.martinus.sk/?uItem=439765

tosomja
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
terry658
11. máj 2022

V Biblii sa píše, že keď vyznávame hriechy nahlas tak sa uzdravujeme. Katolícka cirkev k tomu pridala teoriu o ľahkom a ťažkom hriechu, ktorá v podstate odporuje Biblii. No je dokázané, že ak človek hovorí o svojich nedostatkoch pred druhým a myslí to úprimne, vie sa v daných problémoch posunúť. N takejto báze fungujú aj anonymní alkoholici, psychoterapia a podobne.

kiki68
11. máj 2022

@mb2021 myslis ze to je nejake plne erotickych storiek? Ja tych fararov lutujem, vela ludi si z toho robi psychologa zadarmo a riesia tam naozaj neskutocne prejavy nenavisti a cakaju dokolecka rozhresenie. U nas knaz par takymto expertom odmietol po case davat rozhresenie. Nakolko sa nemali zaujem nejak posunut z tej nenavisti a iba mu opisovali, ze co vlastne dorobili a ze oni nic, to ti druhi. Ako ja by som tam asi polovicu ludi prefackala v mene Bozom

loliki
11. máj 2022

Najväčší význam je v tom odpustení. Potom je to taká psychohygiena, sebareflexia, sebakontrola. Vedieť si priznať chybu, vinu. Povedať tú pravdu o sebe a tou pravdou vlastne sa staviaš na stranu dobra, odmietaš klamstvo, tie opakujúce sa "pády". V tomto svete možno to veľa nehovorí, ale vedie to k pokore. Keďže viem, že nie som dokonalá, môžem byť chápavejšia voči ostatným a nevyvyšovať sa nad iných. Príiš veľké sebavedomie je často len sebaklamom a pýchou. Takže človek nakoniec pri spovedi spoznáva sám seba. A je tam tá snaha stať sa lepším človekom. Ako a kde toto všetko dosiahneš?

zuzuliennka1
11. máj 2022

@loliki 👍🏼👍🏼

euka210
11. máj 2022

Ciste ruky-prazdne ruky. Kazdy kto nieco robi, tak si zaspini ruky, aj urobi chyby, aj hriechy sa nalepia. Ruky sa umyju, chyby napravia ci sa poucime z nich, dusa sa ocisti od hriechov. Iba ten co nic nerobi, nema hriechy.
Duchovny zivot je cesta k Bohu, viere, vecnemu zivotu. Nie je to tak, ze hop! a som hotovy krestan. ...ako nie som hotovy rodic, ucitel, manazer, lekar...

marseillefan
11. máj 2022

Spoveď je úžasná vec aj keď si neveriaca a napríklad také dedinské babky ju doslova milujú. Prídu za kňazom, vykecajú sa... nielen o svojich hriechoch, ale aj trápeniach a tak. Je to také uvoľnenie pre dušu. V amerike platia 200 dolárov za hodinu psychológom, babky na Slovensku majú to isté úplne zadarmo (ak majú šikovného kňaza).

lejusinka
11. máj 2022

Nema to ziadny vyznam. Vymysel ujov ktory chcu mat moc a strasit ludi 🤷🏻‍♀️ Ani v Biblii sa o tom nepise

vorkola
11. máj 2022

@nevenka nevenka, no ty si super baba, a uzasna katolicka,s darom odpovedat, na takuto temu,,,spoved,,,je to presne tak ako pises.uzlen zalezi od kociek ,zien mamiciek, ako sa postavia k svojej dusevnej hygiene,.okrem telesnej hygieny ,by sa mal clovek starat aj o hygienu ducha, .To plati aj pre neveriacjch,a hovori sa tomu svedomie.Sv.otec frantisek v jednom komente asi tak pred cca 2_,3 mi rokmi povedal, aj vy neveriaci sa mozte dostat do neba ,ale musite byt dobri,.Teda musia mat ciste svedomie.my tomu hovorime dusa.Clovek pozostava z telesnej stranky,z ducha (to je svedomie) a z duse, Dusa cloveka je nesmrtelna.Telo, a duch po smrti pominie, ale dusa ,ako si zasluzi, podla skutkov lasky,ide do neba ,alebo do ocisca,alebo do pekla.Ale tato tema je na dlhe lakte,prednasat tu na MK

vsauce_
12. máj 2022

Ja zas nerozumiem prečo niekto má zase potrebu zakladať každý deň takéto plytké diskusie. Nie som veriaca, ale čo sa mám čo starať do druhých vierovyznania, presdvedčenia a spôsobu života keď tým nikomu neubližuje?

nevenka
12. máj 2022

@lejusinka ale pise 😉

cecilia29
12. máj 2022

Na sedeniach u psychológa pacienti zrejme tiež točia o tom istom a ešte za to aj platia.

nevenka
12. máj 2022

@vorkola dakujem, tak ja som katolicka tak 10,5 roka, vacsinu zivota som bola evanjelicka, ale taka vlazna a skor som sa venovala ezoterike ako Bohu. Ale Boh si ma nasiel. Vo velmi tazkom zivotnom obdobi, na krizovatke, ked som bola psychicky na tom velmi zle. Mozno preto, ze som vieru skumala, hladala a nebala sa ist sa pytat desive otazky knaza a on trpezlivo odpovedal, ale museli mu vlasy zo mna stat dupkom. Alebo ked ma vzal do Medzugoria a ja som pri pohlade na kriz mala nutkanie sa smiat. Vzal ma nabok a modlil sa nado mnou. So silou a mocou, aku som predtym nepoznala. Odchadzala som odtial s placom, ze ja toto nedam...no a stala sa taka zvlastna vec, ked som prisla do bytu a zlozila sa, vyspala, zrazu som sa zobudila a byt bol uplne iny, cely moj zivot bol iny. Vzala som ruzenec a zacala sa modlit. A prisiel neskutocny pokoj a mala som pocit, ze TU som doma. Po pol roku som bola pokrstena a prvy raz prijala Eucharistiu. A odvtedy som katolicka 🙂

cacianka
12. máj 2022

@vsauce_ ja tiež nie som veriaca ale toto fórum rešpektujem, aj takéto témy aj hocijaké iné ktoré sú skusne. slúži ľuďom na výmenu a získavanie názorov, informácií, každá slušná diskusia je prínosom
Ak názor alebo info nemáš, môžeš preskočiť a čítať či vyjadriť sa inde.

lilope
12. máj 2022

@mb2021 primitívny názor. Očividne nevieš ako vyzerá spoveď. Miesto toho aby si rešpektoval druhých a z úcty bol ticho, musel si si kopnúť do niekoho koho ani nepoznáš. Naozaj prízemné 👎

vsauce_
12. máj 2022

@cacianka Takže to je v poriadku. Ja som svoj názor vyjadrila tak ako to vidím. Ak ťa to nejak pohoršilo, nemusela si reagovať na komentár.

xena0
12. máj 2022

Odkiaľ máš že ďalší mesiac to isté?! A načo potrebuješ porozumieť niečomu čo robí niekto iný?