Svadba na Slovensku a platba za nocľah pre hostí

egnivia
15. jún 2020

Zdravím ženky 🙂
Mám dotaz hlavně na ženy co mali svadbu s hosty z jiné země. Polovica hostu z mé strany hlavně rodina je z česka cca 30 hostů. Místo na ubytování pro hosty máme zajištěné. Přišlo by vám blbé jim říct aby si každý za sebe zaplatil? Přítel říkal že když už bude tolko platit tak je to jedno 🤷‍♀️. No já bych zase nejraději ušetřila 😅.

s_a
15. jún 2020

áno, prišlo by mi to blbé.. podľa môjho názoru, keď ste chceli šetriť, tak ste mali urobiť menšiu svadbu.. ani ja som nerozhadzovala na somariny, tanieriky, poháriky, podbradníky. .ale radšej som investovala napríklad do zábavy, aby sa zabavili a dobre najedli hostia, lebo ak robíte svadbu len kvôli vám dvom, tak si ju urobte s 20 ľuďmi, ale mne hlavne záležalo na tom, aby sa zabavili dobre moji hostia a spomínali v dobrom na moju svadbu

mondolina
15. jún 2020

@egnivia
Akože ti prinesú dar a ty im potom vystavíš účet za nocľah?

lenuliatko84
15. jún 2020

Je to blbe.ved ste ich pozvali.prwco by si mali platit ubytko.my mame tiez pol rodiny 200 km od nas a tak abybsme nemuseli platit 50 ludom ubytko sme mali svadbu my rodicia babky a surodenci

renatka1985
15. jún 2020

my sme platili ubytovanie vsetkym hostom, ktori pricestovali - svadobnu noc + ranajky. /ak niekto pricestoval uz v piatok alebo sa zdrzal do pondelka, tie noci si uz kazdy platil sam,

marca12
15. jún 2020

Usetrit na rodine? To ich rovno nepozvi a hotovo. Dar ti prinesu alebo daju peniaze a tebe je zatazko im uhradit noclah? Este som nepocula,aby si hostia platili noclah

fokuska
15. jún 2020

My sme hostom, ktori neboli z nasho mesta, oznamili, ze im zabezpecujeme (a teda aj platime) noclah v hoteli, kde sa kona hostina. Mali len potvrdit, ci naozaj ostanu. Niektori chceli ist domov (cca 50-60km, nechceli prenocovat), ale vacsina ostala. A vacsina z nich nam aj dala vacsi svadobny dar (davali vsetci peniaze do obalky a ti co prenocovali nam dali o cosi viac, cize chceli takymto sposobom pokryt tie naklady).

Chceli sme, aby si hostinu uzili a neriesili, ze este musia byt schopni odsoferovat domov, alebo si zhanat ubytovanie v ramci mesta, pretoze by sa im mohol hotel, kde bola hostina zdat drahy a pod.

zania
15. jún 2020

Neboj sa,aj tak sa ti bude snazit kazdy to "ubytovanie" nejako preplatit,ci uz v dare alebo ako "prispevky" pri tancoch 🙂
My sme od nikoho nepytali nic platit,ale nakoniec sme vyzbierali viac ako to cele stalo 😊

katka281
15. jún 2020

@egnivia je to blbe aby hostia platili za ubytovanie. My sme tiez nasim svadobnym hostom zaplatili ubytovanie aj s ranajkami a ani by nas nenapadlo im dat fakturu aby si to zaplatili. Treba sa o nich postarat, vsak idu na svadbu kvoli vam a iste nepridu s prazdnymi rukami 😊

janka54321
15. jún 2020

Jasne, ze je to,, blbe", aby si platili hotel... To by som sa teda riadne hanbila pýtať peniaze.. Keď chceš ušetriť, tak si sprav malú svadbu a nie šetriť na hostoch

zuzzzka18
15. jún 2020

My sme boli opacne ako hostia v Prahe - noc svadby hradili mladomanzelia a my, kedze sme chceli ostat dlhsie, ostatne dni.

titla
15. jún 2020

Ano, je to blbe pytat od hosti peniaze za ubytovanie.
My sme zarezervovali a platili penzion pre vsetkych "cezpolnych" hosti. Kto ostal na viac ako jednu noc si uz potom ubytovanie zariadil po svojom. Boli aj hostia, ktori nam povedali, ze ubytovanie si zabezpecia sami. A na svadobnych daroch sa nam vratili vsetky naklady na svadbu.
Ja som tiez ako host nikdy neplatila za ubytovanie. Ale mam tolko chochmesu, aby som vedela, ze svadobny dar by mal byt minimalne v tej vyske, ake boli naklady na hosta.

daganov
15. jún 2020

@egnivia tak to by mi prišlo ozaj blbé. Boli sme na svadbe a mali sme nocľah (aj keby mne nerobilo problém odšoférovať to domov asi 80 km), ale potešilo nás to, boli k tomu aj raňajky do 12,00. A veľmi nám padlo vhod to, že sme sa po príchode mohli osprchovať, lebo bolo vonku 34 stupňov. Dali sme im dar vo väčšej hodnote, ako sme pôvodne chceli, tak myslím, že spokojné boli obe strany. A svadobná mama hovorila, že im hotel urobil dobrú cenu, plus apartmán pre mladomanželov s raňajkami do postele grátis.

egnivia
autor
15. jún 2020

Prosim vás nekamenujte ma za to 🙈 nikdy som na zahraniční svadbe nebola ani som jako host nikde nespala. Na internetu o tom nedokážu nic najít 🤷‍♀️ a nikde sem nepisala že chcem šetřít na hostech.

miriam11
15. jún 2020

@egnivia je to trápne

fokuska
15. jún 2020

@egnivia No ved sme sa vyjadrili. Ked chces setrit, tak setri inde, ale nie tak, ze hostom povies aby si platili ubytovanie. Niekto to mozno urobi, ale mne by to bolo riadne blbe.

mogaa
15. jún 2020

@egnivia tak na Slovensku to zväčša funguje že ak pozývaš - platíš.....a týka sa to aj svadby, čiže ak ti už raz príde hosť na obed, postaráš sa o neho komplet od príchodu až po koniec svadby....

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autumm
15. jún 2020

Ja mam opačnú skúsenosť. Nevidím problém ze by som si ako hosť mala sama platiť ubytko. Uz ked dam 100 eur na darceku, 30 na vlasy, 20 z mekae up, 100 za šaty, tak uz 15 eur za uvytko dám 😁 uz som bola na takých svadbach a neprišlo mi to divne. Mladomanželia nas informovali ze kde v okolí sa da zohnat ubytko, a vedeli vybaviť zľavu. Ale každý kraj je iný.

dajana1983
15. jún 2020

@egnivia bolo...aj ségra mala medzinárodnú svadbu a za ubytko hosťom platili,no museli,inak by neprišli😀

mogaa
15. jún 2020

@dajana1983 ani ja by som nešla na svadbu kde mám zacvakať za ubytko😉 ide väčšinou celá rodina 2dospelí +1-3deti, takže taká svadba by vyšla draho(oblečenie na svadbu, dar/obálka mladomanželom) už to zasiahne rodinný rozpočet a nieto ešte platiť si ubytko😉

fokuska
15. jún 2020

@autumm 15€ za ubytko? To niekde v Hornej Dolnej? Normalna hotelova ozba stoji cca 40-50€ na noc.

patinqaa
15. jún 2020

My sme tak boli. Tak sme cestovali 100km na svadbu, po svadbe spomenuli ze mozeme prespat (pred tym nik nic nespominal) - sli sme domov (nemali sme so sebou ziadne veci )
S darcekom som sa velmi nelamala hlavu dali sme €. Bolo to divne, cestujeme.. chystame sa.. darcek davame a ubytko nevedia vybavit ( a ani zaplatit).
Ja by som veru zaplatila na mieste nevesty. Ak mi za to hostia stoja ze ich pozvem a oni pridu z vacsej dialky tak sa patri im zabezpecit ubytko 🤷🏼‍♀️

cervenaruza123
15. jún 2020

@egnivia Ked sa pozyva na svadbu a zabezpecujete ubytovanie, tak by ste to mali platit vy. Je moznost pozvat na svadbu s tym, ze ich len pozyvate a teda hostia nech sa rozhodnu, ci pridu ci nie a nech si aj sami zabezpecia a zaplatia ubytovanie alebo odvoz domov. Niekto sa moze ubytovat u rodiny, ini ma ine predstavy o hoteli, tak uz ked si ho ma platit, nech si vyberie hotel podla svojich predstav. V takej situacii ti ale nikto nemusi prist, samozrejme. Vseobecne je ale zvykom co tak z okolia poznam, ze ak pozyvas na svadbu aj s ubytovanim, tak ubytovanie platia mladomanzelia. A je slusne, ak su hostia (hlavne blizsia rodina) zdaleka, im zabezpecit aj ubytovanie, minimalne u rodiny ci znamych, ak si aj nemozu dovolit hotel.

veka9394
28. júl 2020

Boli sme na takej svadbe a bol to trapas. Najmä keď nám pred svadbou ešte aj hovorili, že sa nemusíme starať o ubytovanie, že to máme vybavené a potom prišlo prekvapenie na recepcii, kde sme síce rezerváciu mali na ženíchovo meno, no recepčná nám zahlásila "bude to dokopy 40eur". Kebyže nemáme už zalepenú obálku so svadobným darom tak namojveru, že odtiaľ jednu 50ku vytiahnem a zaplatím to ňou. Okrem toho bolo vidieť, že šetrili nie len na tomto, ale aj na jedle a celú svadbu sme boli hladní, dokonca sme zvažovali aj objednanie pizze, ale nechceli sme mladomanželov uraziť. Viem, že to znie ako silná káva, ale nenormálne sme z toho boli podráždení, obzvlášť keďže my sme boli pri svadobnom dare štedrí a fakt nás tá svadba stála dosť, keď prirátam aj prípravu a benzín. Po tejto skúsenosti som presvedčená, že posledný na kom treba na svadbe šetriť je hosť. Radšej pozvať menej hostí a mať menšiu svadbu, oželieť maličkosti ako sú niektoré tlačoviny, podbradníky, papučky pre hostí, či košík prvej pomoci na toalete alebo ja napr. nebudem mať kameramana. Radšej nemať veľkolepú a luxusnú svadbu s exkluzívnou výzdobou (na ktorú časom aj tak každý zabudne, aká vlastne bola), ale postarať sa o to, aby sa mali moji blízki na svadbe dobre.