Svadba v zime

tamaramokr
6. okt 2021

Ahojte, chcem sa spýtať tých, čo sa vydávali v zime, že ako to prebiehalo. Mám na mysli tak november/december. Tipujem, že pravdepodobne sa so snehom môžem rozlúčiť, ale žiaľ z veľmi osobných dôvodov svadba vychádza na tieto mesiace. Nevesta, priestory, šaty, hostia nefrflali? Ďakujem veľmi pekne za názory.

miriam11
6. okt 2021

@tamaramokr nechcem ti kaziť ilúzie, ale november /december bude vrchol saskarne Covid. Aby ste ju nemuseli presúvať...

uzivatelka1113
6. okt 2021

ja som mala vo februári a super. neviem prečo by mali frflat, veď v sále sa kúri a keď si išli zapáliť tak si dali kabát 😁 ja by som nechcela mať svadbu v lete v horúčavách 😊

tamaramokr
autor
6. okt 2021

@miriam11 Plánujeme až na rok 2022

elenka74
6. okt 2021

@tamaramokr Ak sa ti páči svadba v zime, prečo nie. Mne sa osobne páčia viac svadobné fotky v lete, keď je všetko krásne zelené, kvety na lúke, ale to je môj názor.

dzejsik
6. okt 2021

@tamaramokr asi by som zvazovala skor prelom oktobra novembra, ked mas vonku este pekne jesenne farby, december sa uz dost toci okolo vianoc, ale inak co sa tyka zimy a tak, kamosi sa brali na zaciatku septembra a zrovna v ten den bolo max 11st, tak z tohto pohladu to mas jedno, moze sa ochladit aj v lete

777januska777
6. okt 2021

@tamaramokr ja som mala vo februári a práveže všetci chválili. Teplo v sále, kto sa chcel ochladiť išiel vonku, koláče a torty sa nekazili. Za mňa osobne svadba v zime je najlepšia a aj ti co pred svadbou frflali, ze aké to bude zle mat svadbu v zime, si po svadbe nakoniec veľmi chválili.

bu1bu
6. okt 2021

@tamaramokr bola som na svadbe 14.2 pred pár rokmi ( doba predkovidova) a teda, najkrajšie svadba na akej som bola, výzdoba ako z ľadového kráľovstva, do toho tie také horáky či ako sa to volá ( proste ľad a oheň), neskutočne pôsobivé... Sobáš bol v hradnej kaplnke a hostina vo vedľajšej sále na zamku. Príjemné teplucko ( nie príliš) a do toho začalo snežiť, no rozprávka... 🙂

janeninka
6. okt 2021

Ak to inak nejde sustredila by som sa na to ako to nejako vykompenzovat - nebudes mat exterierove fotky so zelenou no v interiéri, v nejakom zamocku a pod vies spravit krasne foto.. Hostia sa obleču ako na ples, vnutri je predsa prijemne. Nevesta pri transporte prehodi nejaku pelerinu na seba.. A hostia su predsa blizki nemaju preco frflat, hadam sa budu tesit s nevestou a zenichom

nafka0483
6. okt 2021

@tamaramokr Ja som sa nevydavala v zime, ale bola som na svadbach v novembri (zaciatkom aj koncom).
Ako host ti poviem za seba, co mne "vadilo", resp. nebolo take prijemne:
- mala som spolocenske saty a k nim silonky, ale pri presunoch by som zamrzla, takze som si pod saty napasovala este leginy, dala hrube ponozky a cizmy. Na saty zas hruby sveter a kabat, ale aj tak to nebolo velmi pohodlne + som si musela niest v taske lodicky na prezutie a stolu na zakrytie ramien
- bola to taka tradicna svadba, cize my sme takto isli z domu do kulturneho domu, kde robili odobierku, tancoval sa druzbovsky/druzickovsky tanec a pod. cize ked som prisla do saly, tak som vyzula cizmy, ponozky, leginy, hruby sveter, dala so si lodicky, prehodila cez ramena tenky svetrik/stolu, absolvovali sme tie tradicie a islo sa do kostola, cize zas vsetko obliekat na seba, akurat ze tasku s vecami som uz nechala v sale
- v kostole zima, nekurilo sa velmi, pred kostolom pri gratulaciach zima
- museli sme neveste neustale drzat saty, zavoj, lebo vsetko tahala po zemi a bolo bud mokro, sychravo, alebo rovno prsalo, fukal vietor...
- sala nebola uplne vykurena, lebo ved bude tam plno ludi, bude sa tancovat, tak to bude zasa prilis horuco, cize prve hodiny kym sa ludia usadili, kym sa jedlo, kym sa rozbehla zabava, pri ktorej sa clovek zahreje, mi bola zas zima
- dvere do kultrneho domu boli otvorene, lebo vkuse niekto chodil vonku fajcit, cize ked sme isli na toalety, tak sme prechadzali cez studenu chodbu - rozhoruceni z tancovania nas fajne ofuklo
- na jednej zo svadieb sme este o polnoci robili vonku neveste fotky, drzali sme prskavky a pod. cize zas len ryclo kabat na seba...
- bola som po vsetkych takychto svadbach chora :-/

Co som pocula od mladych argumenty, preco taku svadbu chceli, tak:
- nepokazia sa kolace (podla mna blbost, lebo nepokazili sa ani na ziadnej letnej svadbe co som bola)
- nebude nam horuco, cize neodpadnem v kostole od tepla, nebudu sa ludia citit zle pocas hostiny (v kostole mi teplo nebolo ani v lete a co sa tyka hostiny, tak v neklimatizovanej sale ok, beriem, je to v lete na nevydrzanie)
- keby bol sneh, tak budeme mat krasne fotky

Viem si ale predstavti taku svadbu napr. niekde v hoteli, kde by som bola ako ost uz noc predtym ubytovana a keby bol civilny obrad priamo v hoteli a tiez hostina. Cize v pohode sa obleciem do siat a neriesim presuny v zime, priestory su prijemne teple a vsetko prebehne na jednom mieste.

uzivatelka1113
6. okt 2021

@janeninka ale veď príroda vie byť krásna v každom ročnom období.. stačí si len nájsť pekne miesto a dobrého fotografa.. ja fotky z interiéru nemám a ani sa mi také veľmi nepáčia napríklad 🤷🏼‍♀️

janeninka
6. okt 2021

@uzivatelka1113 tak mne sa uplne najviac aj tak pacia normalne fotky z dna, z nasho tanca, gratulacii.. Fotky by som riesila asi najmenej, to skor tu celkovu logistiku - malo presunov, ziadny dlhy obrad a omsa v zamrznutom kostole..

janinah
6. okt 2021

Keby bola svadba v adventé.tak by som nešla ako hosť.Pre veriacich je aj dátum dôležitý.

domiklik
6. okt 2021

@tamaramokr mala som svadbu 24 novembra... Bol týždeň pred pred adventom, kedy býva minimum svadieb...
Vyhody: co sa týka dodávateľov, čo som chcela to bolo volne (sála, šaty, fotograf)
Sezónne zľavy (napr. 20%na zľava na fotografa)
Zakusky sa netopili a alkohol nebol teply
Boloto obdobie kacic, zozenies naozaj vykrmene kúsky 😃
Jedinou nevýhodou bolo počasie - mrholilo a keď sme sa fotili vonku, fúkal vietor, ale najkrajšie fotky mame aj tak z jednej kaviarne, zariadenej v industrialnom štýle... No a musíš poriesit nejaký zvršok, samozrejme...

zuzka102
6. okt 2021

Mali sme menšiu svadbu v polke novembra (pred par rokmi). Všetko v pohode. Fotenie sme dohodli v interiéri v takom luxusnejšom hoteli (prenajali sme si apartmán na cca 2h+priestory hotela/restiky), sobáš v kostole (mala som taky pekný biely kozustek na šatách, aby mi nebolo chladno), krátky presun autami do blízkeho mensieho hotela, kde bola hostina v pekne vyzdobenom krbovom salóniku, všetko fajn, aj krb nám horel nejaký čas, príjemné prostredie a čas, skvelé jedlo. Nejak nevidím nevýhody svadby v chladnejších mesiacoch. Možno jedine to fotenie, vonku v rozkvitnutej prírode by bolo zaujímavejšie.

zuzka102
6. okt 2021

Ešte doplním, že gratulácie boli vnútri v kostole, vonku nik nemrzol.

elizabet173
6. okt 2021

@tamaramokr bola som na svadbe v zime, nepostrehla som, že by niekto frflal, myslím, že sa všetci super zabavili. Inou vecou bolo to, že keby sa svadba konala o týždeň skôr, tak by sa väčšina ľudí na ňu nedostala, bola totiž kalamita, cesty nezjazdné, ľudia sa nedostali ani do práce. Náhoda je blbec, celú zimu nie je sneh, ale zrovna, keď to najmenej potrebuješ, tak bude padať hnusný, mokrý a namŕzať.

zuzanka.zuzu
6. okt 2021

@nafka0483 joj ja mám takúto tetu, tiež furt niečo a furt chorá 😀 ale to je ozaj jedno kedy, ona na jar peľ, v lete neviem čo to má, proste chodiaca životná katastrofa 😀
@tamaramokr ktosi tu spomínal "pekné fotky" v lete - to ani nerieš, najkrajšie fotky sú tie, kde sme nevedeli, že nás fotograf fotí, ako hladkám manžela, ako on na mňa pozerá, ako sa smejeme pred "oficiálnou fotkou" 😍 čiže na niektorých pozadie nič moc, ale fotograf ho rozostril takže zostali sme len my 🙂

nafka0483
6. okt 2021

@zuzanka.zuzu Ja nie som stale chora praveze. Ale na tych svadbach to bolo prechladnutie zo zimy. Keby neboli tie presuny hore-dole a nevykurene priestory tak by to bolo ok.

zuzanka.zuzu
6. okt 2021

@nafka0483 však toto píšem, v zime ju ofúkne, nevykúrené, v lete prehriate, na jeseň zmokne... máme to v rodine 😀 ale ľúbime ju, takže pohoda.

oblecenie99
6. okt 2021

@tamaramokr Kamoška mala 31.decembra (doba predcovidiva) a mala prenádhernú výzdobu, vyzeralo to ako v ľadovom kráľovstve. Nikdy som krajšiu nevidela 🙂

nafka0483
7. okt 2021

@zuzanka.zuzu No pises to akoby to bola moja vina ze som chorlava. Vobec to tak nie je. Nemam v zime ziadny problem kym nemusim v spolocenskych satach pobehovat po vonku. Nebola som jedina kto bol po svadbe chory a nebola to vina nikoho z nas.

elizabet173
7. okt 2021

@oblecenie99 tiež som na spomínanej svadbe takú výzdobu videla, presne aj mňa napadlo Ľadové kráľovstvo. No nechcela by som svadbu v zime, práve pre spomínané problémy s dopravou. Pre mňa top september, nie je už horúco, ale zase môže liať celý čas, no kalamita a neprejazdné cesty nehrozia.

oblecenie99
7. okt 2021

@elizabet173 Moji starí rodičia z maminej strany mali svadbu 7. decembra a spomínali, ako starý otec deň pred svadbou chodil v zavejoch po kolená a zháňal kapelu, ktorá by bola bližšie, lebo pôvodne dohodnutá sa nemohla ku nim dostať 😀 My sme mali svadbu práve v septembri 😉

elizabet173
7. okt 2021

@oblecenie99 to si dokážem predstaviť, tá kalamita bola 31.1-2015. Tie záveje by bol ten lepší prípad, vtedy padal mokrý sneh, na cestách to namŕzalo, väčšina bola nezjazdných. Je to nádherné, ak je aspoň 10 cm snehu, modrá obloha, slniečko, ale naplánovať sa to žiaľ nedá

evkamotka
8. okt 2021

Fotky by som neriesila. Mam letnu svadbu a napriek tomu sme sa boli pofotit do historickych vinnych pivnic. Kamoska mala v novembri a ponali to industrialne, fotky v zeleznicnom podchode (su tam pekne grafiti). Svagrovci vo februari sa isli fotit do obchodaku, bola tam prave nejaka vystava. Uplne jedno. U nas sa fotia aj len tak na namesti pri lampe, na lavicke.. Pozadie je aj tak rozmazane

fiafia
8. okt 2021

@tamaramokr ja som bola na svadbe v novembri a môžem povedať,že z obradu si nič nepamätám lebo v kostole bola nehorázna zima a tie presuny boli katastrofa, fúkalo, bolo škaredo a za čižmy by som dala majetok 🤭 na hostine chodili hore,dolu fajčiť dvere sa poriadne nezatvarali takže bolo celkom chladno

gabibubliakova
10. okt 2021

@tamaramokr My sme mali svadbu v novembri a na to že to bol už skoro koniec novembra (21.11.), bolo to nádherne. Sme z Oravy, sem tie zimy bývajú o niečom inom.. v náš svadobný deň vyšlo nádherné počasie, napríklad také krásne počasie nebolo niektoré dni ani v tomto roku v auguste.. sneh nebol, ale bola jemná námraza a obloha nádherne modrá.
Čo sa týka kostola, aspoň nikto neodpádaval z tepla a stresu.
Nakoľko sme mali svadbu v čase corona, tak neviem ako by sa hostia bavili a podobne, ale vnímam to, že by sa až tak rýchlo neopili, keďže nie je extrémne teplo a viac by sa bavili ako v lete v horúčavách 🙂
Bežne chodíme 3-4x za rok na svadby, zažili sme zimné, letné a som za tie chladnejšie mesiace určite 🙂 takže za mňa ako novembrovú nevestu určite za 🙂

sfet
26. okt 2022

Bola som ako host na svadba 17.12. a trochu som sa bála, že v sále bude zima a nevyskusam pekne šaty (nastastie zima tam nebolo), inak mi nic nevadilo. Potom som bola na jednej koncim januara a trochu mi vadilo to pretuvanie z ciziem do lodičiek a legíny pod šaty, že som v sále malá sako, lebo nic moc topenie, ale každému ako chce. Zas fotky to svadieb sú krajsie zimne, aspoň u mna.

mimka89
17. jan 2023

@777januska777 dobry den, mozem sa spytat ake ste mali topanky?😅 Planuje svadbu tiez vo februari ale teda vobec netusim co si obujem. A svadobne fotenie ste mali o ktorej hodine? Dakujem☺️

777januska777
19. jan 2023

@mimka89 vonku a v kostole som mala biele cizmy a v sále biele zavreté topánky. Aj cizmy aj lodicky som kúpila v deichmanne za par eur 😀 svadobne fotenie sme nemali také aké sú dnes. Mali sme par fotiek nás dvoch v takej miestnosti v hoteli, ale inak sme mali len fotky s ľuďmi a momentky zo svadby. Mne sa nepáčia tie umelecké fotky, mne to príde hrozne umele, takže toto nám odpadlo. Ak chcete také fotky, podla mňa je to dobre riešiť ešte doobeda alebo iný deň.