Svadba verzus auto

kachita21
20. júl 2016

Ahojte!

Potrebovala by som pocut nazor niekoho nezainteresovaneho, lebo u nas doma sa toto neda riesit. V novembri sa vydavam a bohuzial nam nejako nevychadzaju peniazky na svadbu - na zaciatku sme bohuzial kupili niektore veci drahsie ako sme planovali a tak nam ku koncu nevychadzaju peniaze. Svadbu si platime uplne samy a na dary z rodiny sa nemozem spoliehat. Ide o malu svadbu (25 ludi) a chyba nam asi 1000 eur. Mam zdravotne problemy, preto potrebujem rychlo otehotniet. Rozmyslam preto nad predajom svojho auta, vykryjem cast nakladov na svadbu a zvysok penazi necham pre babatko. Mame aj druhe auto, ale to nie som schopna soferovat, lebo nema automaticku prevodovku. Nesoferovala som 7 rokov, teraz som konecne zacala, ale ak ho predam, uz sa k tomu asi nikdy nevratim (mam skoro panicky strach zo soferovania). Preto by som potrebovala radu od vas mamiciek - budem potrebovat auto, ked budem s dietatkom doma? Byvame v Senci. Na muza sa nemozem stale spoliehat, potrebuje sam auto na dochadzanie. Alebo sa mi radsej oplati investovat peniaze do svadby? Pozicku si urcite odmietam brat.

Dakujem pekne za vas nazor.

katarinkaulany
20. júl 2016

Ahoj. Ja som bývala v Senci s dvoma deťmi. Nemala som vodičák, tak som bola odkázaná na "pešibus". Vodičák som si robila až teraz, keď mám tretie dieťa a bývam na dedine. V Senci som ho až tak nepotrebovala. Všade sa dá dostaviť peši. A okrem toho, som bola nútene chodiť - čo vôbec nebolo na škodu. Vydatá som už 14 rokov a som presvedčená, že svadby by som sa nevzdala. Je to zážitok na celý život. A u nás sa hovorí: " Len dva krát sa celá rodina zíde kvôli Tebe - raz na svadbe a raz na pohrebe (ale v tom druhom prípade Ti to bude už asi jedno)". A s panickým strachom a s malým bábom si sadnúť za volant vôbec nie je dobrý nápad...

kachita21
autor
20. júl 2016

Baby vsetkym velmi pekne dakujem za nazor. Auto si teda asi necham, clovek nikdy nevie, co sa pritrafi. Preda sa az v pripade uplne urgentnej veci (dlhodoba strata zamestnania atd.) Tak sme sa nakoniec rozhodli, ze vela veci na svadbe okreseme, nebudeme davat vysluzky, ubytovanie nebudeme zabezpecovat pre nikoho. Je sice mozne, ze pratelovi stari rodicia kvoli tomu nepridu, ale to je ich problem. Zrusila som komplet svadobnu vyzdobu, ziadne popolnocne saty atd. hadam sa nieco najde. Bude to take pro forma, ale hadam to rodina pochopi, aj ked blbe komentare si asi vypocujem. Ale to je ich problem, nie moj.

michala.s
20. júl 2016

@kachita21 Na blbe komentare im povedz, ze dieta ti je dolezitejsie ako " tucna" svadba

emarekova
20. júl 2016

@kachita21 jasne,je to vasa svadba,nie ich.pokial neprispeju,nemaju co komentovat 🙂 tak vela stastnych rokov prajem 🙂

pukita
20. júl 2016

@kachita21 ak mas panicky strach zo soferovania, a pises ze nezvladas manualnu prevodovku, tak auto predaj. Nema to pre teba vyznam sa stresovat soferovanim a prinajhorsom niekomu ublizis. Jedine ze by si ty velmi chcela, ale v tom pripade by manual nebol problem. Ja som strasne chcela vodicak a tiez som mala zozaciatku strach zo soferovnia, ale mna ten strach tlacil skor k zlepsovaniu sa aby som nespravila za volantom hlupost. Teraz si uz celkom v pohode verim. Musis si jedine ty odpovedat ci by bolo pre teba soferovanie viac napomocne alebo ci by ti bolo viac na skodu

sonula
20. júl 2016

To ste chceli platit ubytovanie ludom? S tym som sa este na svadbe nestretla.

K tej vyzdobe a popolnocnym satam, je potrebne to hned zrusit? ved vyzdoba sa da urobit uplne jednoducha a krasna za minimalny peniaz (mozno aj zadarmo) a popolnocne saty sa tiez daju nejakym sposobom vyriesit. Nemas nejake saty?

kachita21
autor
20. júl 2016

@pukita Presne nad tymto uvazujem. Auto mam uz vyse roka, zatial som nenaburala a vzdy chodim mimo premavky (samozrejme s doprovodom). Ja by som aj soferovat chcela, lebo autom by som bola v praci za 30 minut, autobusom mi to trva hodinu 20 aj s prestupmi. Ked si prestavim, ze ked sa vratim do prace a tu skoro hodinu a pol denne usetrim a venujem dietatu, som za auto. Ale potom sadnem za volant a bojim sa, ze niekomu ublizim, aj ked nemam padny dovod, vzdy jazdim opatrne. Preto som stale na vazkach ci predat alebo nie. Moj priatel ma stale podporuje, ze uz sa lepsim, ze sa mam popozerat okolo ako iny jazdia.

fra
20. júl 2016

@kachita21 je to len vecou zvyku, moj učitel v autoškole vravel, že začiatočník prestane byť začiatočníkom po 10 000 km, tak sa len jednoducho rozhodni, že tých 10 000 km dáš čo najskôr, určite ešte predtym než sa dieťa narodí, šoféruj vždy keď sa dá, voz koho len môžeš aby si mala tie skúsenosti nazbierané čo najskôr (aj si tie km rátaj, naše decká to vždy tešilo, práve ma čestvy vodičák už tretí 🙂 ) , dozadu si nalep to Z (teraz ho mam aj ja lebo syn ma čerstvy vodičak, vodiči okolo potom vedia, že majú trochu viac davať pozor (hoci aj predbiehajú a pod)) ... a samozrejme svadbu neruš, len ju urob menej opulentnou, mnoho skvelych vecí sa dá urobiť prakticky zadarmo (a skutočne nie je tvojou povinnosťou zaplatiť hosťom ubytovanie, nech si ho zoženú sami, celkom bežný postup)

sense
20. júl 2016

@kachita21 co sa tyka soferovania....ked som sla robit vodicak tak som mala hrozu v ociach potom som dlho nesoferovala potom som zacala opat a cim viac casu som stravila za volantom tym lepsie mi to slo....doteraz sa sice v soferovani nevyzivam ako muz ale verejnu dopravu vyuzivam cim dalej tym menej hlavne ak usetrim cas...chce to le cvik

jana_eyre
20. júl 2016

@kachita21 v senci mas vsetko, co potrebujes - ak budes potrebovat zajst niekam dalej, tak sa dohodnete s muzom, ze vas odvezie.. ja mam deti dve, tretie cakam, byvame v chorvatskom grobe a fungujem mhdckou, alebo podla dohody s manzelom - lebo mame len jedno auto, a ten s nim rano odchadza do prace (sice nie az do mesta, kde pracuje, odvezie sa len k elektrickam).. lekara pre deti mam v obci a ak potrebujeme ist niekam dalej a muz nemoze, vyuzivam bus.. ked bol syn maly a mala som len jeho, nepotrebovala som auto vobec, len na vylety a zmenu prostredia, ktore tak ako teraz riesime cez vikendy..

takze podla mna auto dolezite nie je hlavne ak byvas v meste akym je senec.. auto poriesite neskor, ked budete moct 🙂

zuzzuli
20. júl 2016

Ja by som sa urcite auta nevzdavala v prospech svadby. Byvame kusok od senca a je pravda, ze v senci vybavis vsetko peso. Ale v pripade nepriazniveho pocasia to auto velmi ocenis - hlavne s malym dietatom. Manzel rozbil nase druhe auto a sme ho predali s tym ze skusime existovat bez neho... ale nepresli este ani 3 mesiace a uz kupujeme opat druhe 😉 Kym budete mat babo treba hlavne aby si vela vela jazdila, skusenostami ziskas istotu. Dohodni sa s priatelom, ze ked niekam pojdete, budes vzdy ty soferovat 😉 a ver ze ono to pride

marcelatje
20. júl 2016

@kachita21 Auto určite nepredávaj. Keď už budete mať dieťa bude oveľa náročnejšie kúpiť druhé. Vždy bude niečo čo je dôležitejšie. Zohnať 1 000 EUR nie je až taký problém. Do svadby je viac ako 3 mesiace, to sa ešte niečo dá ušetriť a v záujme čo najvyššieho zisku si zabezpeč extra brigádu. Okrem toho rozpočet 3500 EUR na 25 ľudí je dosť. Môj bratranec mal svadbu so všetkým, jeho žena si potrpí na "úroveň" a vyšlo ich to 10 000,- ale ľudí mali skoro 100 😅 Áno bolo to na dedine, ale iba pár km od Senca. Ak si už aj niečo zajednala, reštauráciu napríklad zrušiť rezerváciu 3 mesiace pred svadbou by malo byť ešte akceptovateľné. Mohla by si nájsť niečo lacnejšie. Kľudne si dopraj aj popolnočné šaty. Kamoška mala svadobné z bazáru a boli krásne....nikto to nemusí vedieť 😉 Čo sa výzdoby týka popros šikovnú kamošku, veď kedysi si každý robil výzdobu sám. Koľko ľudí potrebuješ ubytovať?
K tým peniazom.......keby vám aj každý dal len 50 EUR (tvoji rodičia,priateľovi rodičia, 2páry starých rodičov z oboch strán, 2 páry najlepších kamarátov, súrodencov bolo koľko? neviem zarátam dvoch...to už máte 500,- EUR 😉
Lebo popravde čo sa financií týka svadba je čistá strata 😅

peta_petruska
20. júl 2016

@kachita21 inak este k tomu ubytovaniu pre svadobnych hosti..., my sme nedavno boli na svadbe a s pozvanim na svadbu sme dostali info o moznostiach ubytovania so "svadobnou" zlavou a nikdy by ma nenapadlo, ze by platenie bolo na pleciach snubencov..., takze s nakladmi na ubytovanie si starost nerob, ved kto nie je ochotny zaplat par € za noclah, tak nech sedi doma 🙂

jana137
20. júl 2016

@kachita21 auto si nechaj, na odburanie strachu treba vela vela soferovat, hlavne nemysli na to co sa ti moze stat.. proste soferuj, najskor ked nebude velka premavka potom si to stazuj, a chod kludne aj trebars s manzelom (niekym kto po tebe pri soferovni nekrici 🙂 ) do plnej premavky a aj do Bratislavy.. naucis sa :D treba len cvik a odvahu..
co sa tyka svadby, skus sa popytat rodicov, ci by vam vedeli pozicat.. pripadne zkres z coho sa da..

martinellacka
20. júl 2016

@jana137 tak tak. Netreba mysliet na to co by sa mohlo stat. Kamaratka si kupovala auto s tym ze ak aj nahodou havaruje tak jej to nebude luto. Sadala do auta s tym ze ved ked to tukne nic sa nestane. A asi mesiac na to mala havarku. Ono je to dost o tom ako clovek mysli 🙂

pukita
20. júl 2016

@kachita21 tak podla toho co pises podla mna staci len prekonat strach. Sadni za volant aj sama, ajvtedy ked sa najviac bojis, musis zlomit ten strach v sebe. Ja som zo zaciatku mala take strachy sm tam ze sa mi klepala noha na spojke ked som potrebovala prejst narocnu krizovatku.Prajem ti vela stastia, ked budes silno chciet tak to zvladnes.

paulinoocka
20. júl 2016

zvladnes to 🙂 hlavne mysli na to ze to nevyhnutne k zivotu potrebujes!!!

kachita21
autor
21. júl 2016

@martinellacka
@pukita
@paulinoocka
Baby dakujem za podporu, uz by som sa mala konecne odlohlad.

sibalka21
21. júl 2016

Samozrejme ze pri dietati budes potrebovat auto... A to ze potrebujes ,,rychlo otehotniet,, este neznamena ze sa ti to podari... Moze sa podarit na prvy sup alebo aj po roku nic nebude... Toto by si si mala vyriesit ty s muzom a poriadne sa zamysliet na tym... My ti mozme poradit ale aj tak sa musis rozhodnut sama

marylinmary
21. júl 2016

@sibalka21 o tom probleme otehotniet myslim ze by sme viacere vedeli hovorit, najma ked sme si mysleli ze sme v najlepsom veku a ze to pojde bez problemov 😢

martinellacka
21. júl 2016

@kachita21 vsetko pride casom, trenovanim 🙂

fidorka7
26. júl 2016

@kachita21 do novembra ešte čosi došetríte a trošku uberte z nákladov na svadbu. A natvrdo, ak tam chcete 25 ľudí, oznámte im že namiesto darov by ste uvítali financie.

katka253111
27. júl 2016

Urcite nepredavaj auto.kvoli svadbe... Tak spravte len veceru a posedenie niekde pod hviezdami, načo draha svadba, v dnesnej dobe to je luxus... Ja keby mam.svadbu,tak len na matrike "ano-ano" a je to... 🙂 osobne.si viem predstavit aj lepsie vyhodené peniazky 🙂

emilia25
27. júl 2016

svadba este nikomu nezarucuje aj stastne manzelstvo.a co sa svadby tyka tam som zaregistrovala taku zvlastnost ked su velke svadby povecsinu to v manzelstvo skrachovalo ale male svadby tam to drzi.neviem preco to tak je.mi sme sa tiez rozhodovali velku svadbu alebo radsej pekny nabytok.vybrali sme si malu svadbu v kruhu uplne najblizssich teda mamy surodencov a konec.a kupili peknu spalen kameru a maly uz bol tiez na ceste.a auto naozaj predaj iba vnutnom pripade.

norulakp
27. júl 2016

nazor chlapa: peniaze na svadbu v pripade, ze ich nemas -su vyhodene peniaze. Svadba nie je najdolezitejsia vec. Neviem, ake velke mesto je Senec. Ja byvam v KE, auto nemam, a v pohode sme vsade pobehali s dietatom ci uz na peso ci mestskou dopravou. Je to vec zvyku a pohodlia. Ked prsi, tak das prsiplast na kocik a nie je problem. Chodili sme s kocikom aj v zime ku doktorke na peso aj niekolko km a nebol problem. Aspon bolo dieta otuzilejsie. Co sa tyka soferovania, tak tiez nerad soferujem, preto nemam auto a nechyba mi vobec. Takze asi tak. To su len vyhovorky z lenivosti, ze bez auta sa neda zit, bez auta som ako bez ruk... Ak naozaj nemas peniaze zrus svadbu, auto predaj a peniaze odloz pre dieta. Su aj dolezitejsie veci ako tieto dve polozky. Radsej ich investuj do dietata.

lubomir_j
27. júl 2016

Ahoj pisem z mm nicku. Ja len k vyzdobe. Staci 7 dcl zavaraninovy pohar/vazicka- das cajovu sviecku plus okolo nejaka aktualna priroda-sipky, ruzicky z listov suchych. Mne akurat kvitla orchidea, odrthnes kvet, supnes do vody do pohara/vazy, na spodok kamienky, na vyzdobe sa rozhodne da usetrit☺treba len fantaziu

lilke
27. júl 2016

nas svadba nevysla nejak draho. naviazali sme svadbu na termin overeneho plesu. Fotenie, kostol, vecera v restauracii, prezlecenie do plesovych siat (vyuzila som i dalsie roky) a potom presun na ples. tam v cene mas hudbu, dalsiu veceru, zabavu az do rana. Nebolo to sice so zamerom usetrit, ale hrozilo umrtie v blizkej rodine, tak listky na ples by sa pripadne nevyuzili. a tiez sme sa potisli, mladsi spali na karimatkach v spacakoch, starsi na posteliach. nik z rodiny nebrblal, a to komplet obe rodiny cestovali cez polku svk. prip. ak mate v okoli nejakych dobrych znamych, poproste ich, ci by u nich nemohli spat aspon starki. alebo aspon starkym zaplatte ubytovanie. teraz povies, no tak nech nepridu, (nie su tvoji starki, ti by ta mrzeli, ze?), ale evidentne ti na rodine zalezi, a hned na zaciatku sa pochytit kvoli zopar euram na ubytovni ci stredoskolskom internate. pozri sa na to aj z hladiska starkych... ak by si predsa len uvazovala o vysluzke, zozen male krabicky, a objednaj v ucnovskom stredisku, neporovnatelne lacnejsie.

katka253111
28. júl 2016

@norulakp suuuhlas 🙂 ja auto mam,ale min.vyuzivam,aj ked so soferovanim problem nemam 🙂 ale ako.mam uz skoro dvojrocne dieta,tak ho vyuzivam minimalne, radsej idem s nim aj do mesta na nakup kocikom.a mhdckou, ku dr tiez, chodime a kazdeho pocasia von a aj teraz 🙂 navyse busom je to zadarmo cestovat 🙂

@kachita21 ak soferuhes malo, ci nerada,auto nepotrebujes v podstate,naozaj sa da s dietatom existovať aj bez auta... Ja idem autom viacmenej len ked mamina,ktora ma problemy s nohami, potrebuje ist na nákup vacsich veci ci k dr 🙂 a ked niekam.uzbideme,iddme priatelovym vsetci spolu ako rodina 🙂 pri dietati sa to auto da aj menej vyuzivat ako vez neho 🙂 vsak vsetkobodvezie kocik 🙂

paulinoocka
28. júl 2016

@kachita21 no akooo??? odhodlana??? 🙂 🙂