icon

Svadobný dar pre mladomanželov

avatar
dompod
10. aug 2017

Ahojte kocky nemate nejaky originalny napad na darcek ktory by sme mohli kupit na svadbu ???

sticker
Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 21. jún 2026 · 71 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V diskusii je bežná prax darovať finančný príspevok; odporúčané sumy sa v príspevkoch pohybujú od 25 € pre vzdialenejších hostí po 50 € na osobu pre bližších a rodinné príspevky často 100–200 € alebo viac.
  • Originálne a praktické nápady zahŕňajú krabičku „otvoriť až pri prvej hádke“ obsahujúcu penu do kúpeľa, sviečku, šampanské, poháre a hotovosť, rámik alebo fotoalbum s vloženými bankovkami, origami z peňazí a tematické „pirátske truhly“ plné mincí.
  • K inšpirácii a hotovým produktom sa v diskusii odporúčajú online zdroje a predajcovia ako Modrastrecha (http://www.modrastrecha.sk/catalog/vendor/pakri...), články so spôsobmi darovania peňazí na svatebniasistentka.cz a návody na origami z peňazí na pauzicka.zoznam.sk.


Najčastejšie otázky

Q: Koľko peňazí je vhodné dať ako svadobný dar?
A: V príspevkoch sú uvádzané sumy 25 € pre vzdialených hostí, 30 € označované za nízku možnosť, 50 € na osobu považované za bežné, rodinné príspevky často 100–200 €; konkrétne príklady v diskusii zahŕňali 150 € a 200 €.

Q: Ako originálne zabaliť alebo odovzdať finančný dar?
A: Navrhované spôsoby zahŕňajú origami z peňazí, rámik alebo fotoalbum s vloženými bankovkami, „pirátsku truhlu“ naplnenú mincami, saténovú gratulačnú kyticu s peniazmi a krabičku s nápisom „otvoriť až pri prvej hádke“ obsahujúcu pena do kúpeľa, sviečku, šampanské a poháre.

Q: Kedy je lepšie dať hotovosť namiesto fyzického daru?
A: Viaceré príspevky odporúčajú dať hotovosť, ak majú mladomanželia už zariadenú domácnosť alebo ak je rozpočet na dar relatívne nízky (napr. 30 €), a tiež keď hostia nevedia presne, čo by sa páčilo novomanželom.

Q: Existujú online návody alebo stránky s inšpiráciami na svadobné dary?
A: Áno; v diskusii boli zmienené weby Modrastrecha (http://www.modrastrecha.sk/catalog/vendor/pakri...), svatebniasistentka.cz (články o darovaní peňazí) a pauzicka.zoznam.sk (návody na origami z peňazí).

Q: Čo je „požehnanie od pápeža“ a koľko stojí ako darček?
A: V diskusii sa uvádza, že „požehnanie od pápeža“ stojí približne 30 € a môže do mesiaca prísť; treba vyhľadať na webe Vatican „pozehnanie“ a vyplniť príslušný formulár.

Q: Aké nefinančné praktické dary sa odporúčajú pre páry, ktoré ešte zariadzujú domácnosť?
A: Odporúčané praktické dary zahŕňajú kuchynské nože IVO Premier alebo IVO Solo, mixér, kávovar na kapsule, sada tanierov, remosku či iné kuchynské spotrebiče; v diskusii sa uvádza aj návrh konzultovať výber s pármi.

Q: Sú recesistické darčeky vhodné na neformálnu svadbu pri mori?
A: V diskusii sa považujú za vhodné pri uvoľnenej atmosfére; konkrétne návrhy zahŕňali whiskey, doutník, kondómy, lubrikačný gél alebo tehotenský test ako doplnok, ak je známosť páru dlhodobá a očakávaná reakcia pozitívna.

Q: Ako riešiť situáciu, keď hostia nechcú kupovať „haraburdy“ ale zároveň nechcú dať len peniaze?
A: Navrhované riešenia sú opýtať sa priamo páru na preferencie, pripraviť darčekový balíček s praktickými alebo zážitkovými prvkami, alebo použiť kreatívne balenie peňazí (origami, rámik, krabička s motívom).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Hotovosť alebo finančný príspevok je v diskusii považovaný za najpraktickejší a najčastejší svadobný dar.
  • Bežné sumy diskutované sú 25 € pre vzdialených hostí, 50 € na osobu pre bližších a rodinné príspevky často 100–200 € alebo viac.


Sporné názory

  • Niektorí považujú 30 € za dostatočné pre jedného hosťa, zatiaľ čo iní považujú 30 € za „malo“ a preferujú 50 € alebo viac.
  • Názory sa rozchádzajú v otázke recesistických darčekov; niektorí považujú vtipné alebo erotické doplnky za vhodné pri blízkych priateľoch, iní ich považujú za neprijateľné pre formálnejšie svadby.


Otvorené otázky

  • Ako presne zohľadniť výšku daru vzhľadom na náklady na hostinu a osobný vzťah k páru?
  • Kedy je vhodné formálne požiadať hostí o finančný príspevok prostredníctvom pozvania alebo oznámenia (napr. „žiadosť o finančné dary“)?


Spomenuté značky a firmy

Modrastrecha, pakrisz_idea, Svatební asistentka (svatebniasistentka.cz), zones.sk, pauzicka.zoznam.sk, Vatican

Spomenuté produkty a metódy

hotovosť v obálke, origami z peňazí, rámik s bankovkami, fotoalbum s bankovkami, pirátska truhla s mincami, krabička „otvoriť až pri prvej hádke“, pena do kúpeľa, sviečka, šampanské, poháre, 20 € v obálke, žreby (stieracie žreby), saténová gratulačná kytica, IVO Premier, IVO Solo, remoska, mixér, kávovar na kapsule, sada tanierov, darovanie peňazí ako metóda, svadobný zoznam

Miesta a osoby

Praha, pápež, Vatican

avatar
hettinka
10. aug 2017

@dompod ja by som kúpila rámik na fotky a do toho zarámovala istý obnos peňazí. využijú oboje a určite budú radi. Alternatívne fotoalbum, kde tiež namiesto fotiek dáte bankovky.

Kupovať nejakú somarinu, ktorú ani nevyužijú, ale hlavne, že je "originálna", je zbytočnosť ...
a praktické veci do domácnosti, to zasa nevieš, či sa trafíš do vkusu, farby

Ja som od kamošky dostala žehličku, ale poradila sa so mnou, či by som takú chcela. A ja som jej kupila mixér, tiež si vybrala sama.

avatar
libawet
10. aug 2017

@j_ank_a moment, to patrí mne? Ja som predsa písala : "to je celkom fajn nápad, len asi tých peňazí by som tam dala viac " ...píšem - viac peňazí, nie menej....a prečítaj si moje príspevky pred tým....

avatar
katka253111
10. aug 2017

Ja som minule na fb citala o podobnom a tam ze si mladomanzelia kazali namiesto kvetov, nech kazdy kupi v hodnote kvetov zreby... ze sa da na tom pekne ziskat... jedna baba pisala, ze to davali aj ako darcek

avatar
zuzula777
10. aug 2017

My všade dávame finančné dary, tiež 50€ za osobu, takže za pár stovečku do obálky. Ja sa budem vydávať v septembri a rovno som k oznámeniu pripojila aj žiadosť o finančné dary.

A čo sa týka rátania výšky daru, malo by to pokryť náklady na vás + niečo naviac 🙂 Jedno menu sa pohybuje okolo 30 - 40€.

avatar
osky
10. aug 2017

Dary coby originalne su v dnesnej dobe hlupost.
A naviac ani clovek nevie co sa lomu hodi co sa im paci...lepsie su peniaze.
My sme dostali po 50 euro za rodinu.
Len cca 2 dali 100 a zahraniciari,to zas bol extrem ale tak to boli mutovi bratia.ti sa dobre bachli po vacku...

avatar
potvora1
10. aug 2017

Ja som tiež za finančný dar. Svadbu sme mali len prednedávnom a peniažky nás veľmi potešili. Samozrejme, že sme dostali aj kopec "užitočných" darov, ako napríklad kávovar na tie kapsuly, hodiny a'la obraz, čo tikajú až k susedom a samozrejme zo päť sošiek anjelov😁ale najviac mi bolo ľúto toho množstva kvetov, ktorých som dostala od svadobčanov a gratulantov neúrekom a ich hodnota bola veľmi veľká, že za dva dni bolo po paráde všetky skončili v koši😐

avatar
erickatt
10. aug 2017

@katka253111 neter mali az 150 eur a losov dostali aj 200 kusov

avatar
caufland2
10. aug 2017

Noo my sme mali za posledny polrok 2 svadby a ziadna rodina nedala dar menej ako 100e plus flasa, podla dohody torta, kvety.Vela rodin dalo 200 eur a viac a kamarati davali po 100-ke.30 euro sa mi zda malicko nakolko vsetko nieco stoji...popravde aj gratulanti davali 50e a viac. :-/

avatar
deti95060810
10. aug 2017

😀😀😀

avatar
deti95060810
10. aug 2017

moja známa dostala obraz Prahy, brat 4 mixéry a zo 3 remosky, .... 😀

avatar
caufland2
10. aug 2017

😂 no to by ma potesiloo, remosku nemam 😀 ja pred 12 rokmi 4 nie mixery ale rychlovarne kanvice...a to uz sme mali zariadene doma tak som rozdavala

avatar
maca1984
10. aug 2017

Troska sa sem "vtierknem"..My ideme na svadbu pri mori (boli sme zavolani na dovolenku spojenu so svadbou a za svedkov-vsetko si hradime sami,budeme len 4 tj.mladomanzelia a ja s mm) a dumame co by sme im dali ako dar....Viem ze peniaze su "in",mna ale napadlo este vyskladat taky balicek napr.whiskey,doutnik,kondomy,lubrikacny gel,tehotensky test,sampanske plus pohariky,vonava sviecka a neviem,,,,pozname sa 17 rokov,cize vieme ze sa neurazia na takyto typ darceka..mna zaujima-ci by ste tam este cosi pribalili a popripade co... 🙂

avatar
0silvia0
10. aug 2017

@maca1984 erotické spodné prádlo? 😝

avatar
mijo53
10. aug 2017

@maca1984 keby som niekoho poznala aj 30 rokov, taký darček by som nedala, darček pre manželov by mal byť na vyššej úrovni a dôstojnejší, nepovedz ešte, že budú mať svadbu v kostole

avatar
minutka
10. aug 2017

@mijo53 vsak to nema byt hlavny dar a hlavne je to zrejme "ina svadba" ked pri mori. ja myslim ze trosku recesie do zivota neuskodi 🙂

avatar
maca1984
10. aug 2017

@mijo53 nie nebudu mat svadbu v kostole,,,ako pisem,je to svadba pri mori,na plazi,,,uvolnena atmosfera,ziadna strojenost,,,To ze ty by si taky darcek nedala-nuz co uz,,Kazdy sme iny,chvalabohu... @minutka-dakujem ze si pochopila 🙂 nie je to hlavny svadobny dar,je to myslene ako "doplnok",recesia,sranda...

avatar
maca1984
10. aug 2017

@0silvia0 aj to ma napadlo,ale netusim velkost 😝

avatar
sono2
10. aug 2017

Peniaze

avatar
sense
10. aug 2017

@maca1984 to by bol fajn darcek si myslim....pekna recesia , nic skrobene... zvlast ked sa dlho poznate a vies ze by to nevzali ako urazku.eroticke pradlo by som ale uz nedavala....

Popravde mne osobne sa pacia taketo svadby uvolnene a nie tradicne ale he to vec v kusu...

avatar
maca1984
10. aug 2017

@sense viem ze sa neurazia,ani nenahnevaju,chodime spolu na dovolenky,na lyzovacky,stretavame sa pravidelne,cize ich pozname,pozname ich reakcie a nazory na tieto "vystrelky".... keby to bola bezna-tradicna svadba,nenapadlo by ma to,,, z celej nasej partie 6 parov,mal len jeden par tradicnu svadbu-inak vsetko mimo tradicii a take boli aj darceky,a neurazil sa nikdy nikto 🙂 Ja sa tesim,ze sa nemusim strojit nijak zvlast,ze mm sa nebude parit v obleku a ze to bude este aj spojene s dovolenkou,pri mori ,juch 🙂 inak tiez mam radsej netradicne,neskrobene,nestrojene,uvolnene veci 🙂 a dakujem za nazor

avatar
6mia6
10. aug 2017

@maca1984 za mna super aj keby sa brali v kostole sak dar sa dava az na zabave ci kde vlastne. My sme nic nedostali 😔 nikto sa na nic nezmohol.

avatar
maca1984
10. aug 2017

@6mia6 "zabava" bude az na apartmane a potom si vybehneme dakam na veceru a na disco ..a ako som napisala,budeme len 4,cize aj keby som im to dala aj na tej plazi,je to jedno 🙂 ale v plane je odovzdanie na apartmane...a dakujem za nazor 🙂

avatar
6mia6
10. aug 2017

@maca1984 no jasne ja som myslela aj tradicnu svadbu

avatar
maca1984
10. aug 2017

na takej som bola len na jednej😝 ale chapem,ako si to myslela

avatar
sense
10. aug 2017

@maca1984 ja som bola tiez na par takych "uvolnenych" spontannych nie podla casovehi harmonogramu a tak ...a za mna najlepsie svadby...
My ked sme mali svadbu, sme napisali na pozvanku najvacsim darom bude cas straveny s nami v tento den....

avatar
maca1984
10. aug 2017

tak tak,,,,moj nazor
a inak pekny citat👍❤

avatar
ella2015
10. aug 2017

@dompod Ja by som sa normálne opýtala čo si prajú alebo na čo by ste mali prispieť. Darček za 30€ ani neviem čo by som vymyslela, príde mi to ak idete dvaja na svadbu malá suma

avatar
ella2015
10. aug 2017

@zuzula777 A nad svadobným zoznamom ste neuvažovali? Ja som tak bola na svadbe 9rokov nazad ako hlavná družička aj svedok v 1, s nevestou sme pol roka pred svadbou obehli obchody vybrali dary a hostia to už len potom nakúpili alebo dali hotovosť

avatar
zuzula777
10. aug 2017

@ella2015 rozmýšľali, ale nič nám netreba, nakoľko celú domácnosť už máme zariadenú a už chýbajú len doplnky typu koberce, záclony, obrazy - a to si musíme vybrať podľa nášho vkusu 🙂 peniažky môžeme využiť lepšie v tomto prípade 🙂

avatar
martinuska
10. aug 2017

@maca1984 mne napadlo este viagra a ibalgin ( keby sa zena vyhovarala ze ju boli hlava ). Pripadne detsku plienku😁