Ako často chodíte do kostola?

fidorkatt
30. jan 2013

Zaujímalo by ma, ako často chodievate do kostola? Konkrétne maminy, ktoré idete krstiť svoje deti? V mojom okolí je veľa známych, ktorý idú krstiť dieťa a pritom do kostola skoro vôbec nechodievajú. Trochu mi potom uniká význam toho všetkého. Alebo ďalší prípad, keď si niekto vyberie za krstných rodičov takých, ktorý idú do kostola raz za rok. Ako potom vedú dieťa k viere?

maja22
12. feb 2013

@jaron ja nad tým ešte stále premýšľam, že čo ťa k tomu viedlo, prišli mi na um všetky tie omyly, ktorých sa cirkev dopustila... že ako by som sa cítila, keby som žila trebárs v čase križiackych výprav....asi by mi nebolo všetko jedno... ak by som zažila, že moslimovia mi zabijú niekoho blízkeho len preto, lebo sa chcel v Jeruzaleme poprechádzať na miestach, kade chodil Ježiš, asi by som cítila, že je to potrebné poslať ich odtiaľ preč. Na druhej strane, ak by som videla, akí sú vojaci hoci aj pod kresťanským krížom bezcitní, ranilo by ma to, že namiesto dobrej veci sa správajú ako zvieratá 😒 Ale moju vieru v rkc by to asi neochromilo, žiť v dobe, keď sú stále nejaké výpravy, vojny a boje je iné, ako žiť v mieri a o vojnách len počuť, to človek asi vníma inak...
Alebo hon na bosorky. Tým, že verím tomu, že satan môže človeka posadnúť aj dnes, asi by som bola schopná uveriť, že Cirkvi ide o dobro a dušu tých nešťastných ľudí, ale ako sa dívať na ten spôsob, to je ťažko povedať. Opäť, nežila som v dobe, keď mučenie bolo vo väzeniach bežné a verejné popravy boli mestským divadlom... Asi by to záviselo od toho, aké mám vzdelanie, či poznám tých ľudí... A či by som aj vtedy verila cirkvi? Neviem, lebo nie každý v cirkvi s týmto súhlasil. Asi bolo očividné, komu ide o majetok a kto sa chce koho zbaviť... Asi by som verila tým kňazom, ktorí by uprednostnili lásku k blížnemu... V každom prípade som rada, že v tej dobe nežijem a tiež som rada, že Cirkev si uvedomila, aký postoj má ku konkrétnym udalostiam zaujať a odprosila za hriechy svojich synov a dcér, ku ktorým v priebehu storočí došlo...
No, mám to ja úvahy v tejto nočnej hodine, som zvedavá, čo sa mi bude snívať 😅

misaha
12. feb 2013

@2aska bol len prorok..nič viac nič menej

dorenika
13. feb 2013

no priatel je veriaci ale odsudzuje cirkev a ja som ateistka takze v kostole som bola ked si moja prababka a pradedko pred 3 rokmi obnovovali manzelske sluby na diamantove vyrocie svadby (60 rokov) ato bolo naposledy a myslim ze aj na dlhu dobu bude nevidim v tom ziaden vyznam ani dokonca pre veriacich ked verim v nieco nemusim chodit kazdu nedelu si na 2 hodky posediet dakam do zimy aby aj susedy videli videli ze ako fakt verim...ale sak to je kazdeho vec ako sa zariadi🙂 inak my dietatko pokrstit nedame ked bude velke a bude chciet moze chodit na nabozenstvo a dat sa pokrstit branit mu rcite nebudeme ale pre mna to ziaden zmysel nema a NECHAPEM naco ludia ktoryneveria (maji rodicia napr.nas dali pokrstit)

jaron
13. feb 2013

poriadne sme v diskusiach odišli od základnej otázky, aj keď to boli témy otázke blízke 🙂

Ako často chodíte do kostola?

Keby som bol katolík, tak asi by bolo správne chodiť do kostola aspoň tak často, ako je to predpísané v učení RKC a potom ešte toľko, ako kto cíti vo svojom svedomí a považuje za správne.
Aby som tak uvažoval a konal, tak som mal na mysli katolíka, ktorý pozná a žije podľa učenia svojej cikrvi.

moncicatko19
13. feb 2013

@jaron dobre si to pochopil 🙂 kricala som lebo ma to nahnevalo 🙄 🙄 🙄

jaron
13. feb 2013

@moncicatko19 rozumiem, aj sa mi zdalo, že asi chceš kričať 🙂
len aj tak neviem, či je dobre kričať, vieš ako je to aj vo vzťahoch, keď jeden kričí, tak ten druhý už potom niekedy prestane počúvať (partner), aj keď niekedy zase deti počujú, len keď človek zakričí 😀, tu ale asi bude platiť skôr ten prvý prípad 🙂

Pekný deň ti želám

2aska
13. feb 2013

kňazov si nedovolím rozoberať, pretože boh si ich vyvolil, tiež mám zásadu, že nebudem polemizovať a rozprávať o bohu a cirkvi s ľuďmi, ktorí sa o nej nič dozvedieť nechcú, len ju špiniť a kritizovať /a som presvedčená, že ak by som ti dala aj tisíc argumentov prečo je cirkev dobrá, tak budeš na ňu stále len nadávať/a tak sa ťa spýtam len jedno....píšeš ty cirkev nepotrebuješ a s bohom si povieš viacej doma v sukromí....tak mi úprimne povedz koľko hodín...minút....či sekúnd sa s ním denne rozprávaš....a či skor nerozprávaš...že nikdy? vidíš....a preto si boh vyvolil cirkev...a tých úžasných ľudí, ktorí sú v nej a ja ich poznám a je ich tak veľa...pekný deň misaha 🙂

evkasus
13. feb 2013

@jaron tvoja otazka je podla mna az prilis hypoteticka...a nepaci sa mi do akej pozicie je v nej Cirkev kladena...
Je to akoby si sa pytal, ako by si sa clovek zachoval voci svojej matke, ak by ona zajtra niekoho hypoteticky zabila....
Je to nieco co si clovek ani vo sne nepredstavuje a ani s tym nerata a to aj preto lebo pozna svoju matku. A ta hypoteza je sama o sebe akoby ociernujuca...

Su veci ako chodenie na sv. omsu v nedelu...ktore mnohym pridu prirodzene nepostradatelne a ini mozno za cely zivot nepocitia vnutornu tuzbu ist v nedelu na omsu, ale dajme tomu tam idu, lebo boli tak vychovani. Samotna ucast na sv. omsi nie je nic zle, ale clovek si z nej moze vytvorit aj pekne negativnu zalezitost... vedome, ci nevedome.

jaron
13. feb 2013

@evkasus ďakujem za tvoj názor,
na otázku som odpovedal, ako by som sa zachoval, aj ja, keby v pozícii moci a nútenia viery bola aj moja cirkev, ide mi o princíp, ale rozumiem ti, uvedomujem si, že je to veľmi zvláštna otázka

evkasus
13. feb 2013

@jaron No ak by sa moja Cirkev hypoteticky rozhodla ludi trestat vezenim alebo smrtou a to by mal byt nastroj ako vzbudit v ludoch vieru...tak by som sa postavila proti takemu zakonu...

jaron
13. feb 2013

@evkasus ešte raz ďakujem za tvoj názor
a prepáč, že tá otázka znela tak hlúpo, ale zdá sa mi to dôležité

neviem, či som to tu už písal, jeden môj známy, keď sme mali rôzne názory, povedal peknú myšlienku:

"Možno sa mýlim ja, možno ty, možno obaja, to ale nevadí. Vadilo by, keby sme sa kvôli tomu pobili."

evkasus
13. feb 2013

@jaron ja sa na nic nehnevam 😉
Ty patris medzi tych diskutujucich, ktori neurazaju napriek opacnemu nazoru...

jaron
13. feb 2013

@evkasus aj ty 🙂

dianka2374
14. sep 2013

Moja dcéra bola pokrstená v kostole kde im bolo jedno že ja s manželom nemáme krst ani sväté prijímanie. Len sme chceli krst pretože sa nám to páčilo, asi pred rokom dcéra z ničoho nič začala chodiť do kostola a študovať bibliu, ktorú si zohnala v škole. Dcéra nemá sväté prijímanie a do kostola chodí, modlí sa.

zuzkat1
14. sep 2013

@dianka2374 a kolko ma rokov? co ju k tomu viedlo?

sunflower87
14. sep 2013

...My chodíme do kostola každú nedeľu.....niekedy aj v týždni 🙂 ..... a k tomu chceme aj viesť naše deti. Nie, aby chodili do kostola lebo sa to musí...ale preto lebo chcú 🙂 a niečo im to dáva do života 🙂

dianka2374
9. nov 2013

@zuzkat1 teraz má 11 rokov a neviem, čo ju k tomu viedlo, možno ju naozaj osvietil Boh, j a nie osm veriaca tak neviem, ale rešpektujem ju.

v_alika12
24. mar 2014

my chodime kazdu nedelu a vo sviatky

simonaf
29. dec 2016

@zuzana76 wau,Zuzka...uzasne napisane..reagujem sice s meskanim 🙂 ale krasne si to napisala..a osobne mi to aj pomohlo,takze dakujem..