Ako prebieha uvítanie do života na matrike?

duska88
13. apr 2012

Ahojte, máme už 6 mesačného drobca, ktorého sme nedali krstiť v kostole, ale keďže chceme aby mal krstných rodičov, tak sme sa rozhodli pre uvítanie do života na matrike. Chcela by som sa poinformovať ako to prebieha, ako sa vhodne obliecť a či nebude "od veci" ísť potom sadnúť si resp. najesť sa do nejakej reštiky...Ďakuuujem 😉

eaka
13. apr 2012

Prečo by to malo byť odveci? Sme snáď stále v slobodnej krajine a aj keby si si potom chcela ísť skočiť padákom z lietadla, tak sa k tomu nemá kto čo vyjadrovať (ak nebudeš skákať s tým mes. krpcom v náručí 😉 )

halienka
13. apr 2012

Ahoj, my sme tiež nekrstili v kostole a mali sme iba toto uvítanie do života. A práve preto, že nebol krs, tak sme chceli toto urobiť ako ozajstnú oslavu aj pre najbližších príbuzných. Neviem či to nie je na každom úrade inak, ale u nás je možnosť na matrike sa dohodnúť ako to chceme, či aby bol "obrad" len pre nás a našu rodinu, alebo niektorí si to dajú aj s ďalšími 2-3 bábatkami naraz, poväčšine práve tí, čo mali klasický krst a toto už pre nich nie je moc dôležité a nevolajú si tam ani príbuzných. Takže my sme si zarezervovali obrad len pre nás a našu rodinu, trvalo to asi pol hodinky, bol tam poslanec a nejaké 2 tety, hrali na klavíri, spievali, recitovali...proste niečo podobné ako sobáš na úrade. Potom sme dostali takú medailu a vkladnú knižku s 33 Eurami ako dar od mesta, podpísali sa do pamätnej knihy a ja som už doma mala nachystané obložené misy a koláče, takže odtiaľ sme sa všetci (babky a dedkovia, súrodenci s rodinami, nie je nás moc, dokopy 10 ľudí + my traja) pobrali k nám domov, kde sme ešte do večera posedeli. Tiež bolo len na nás či si dáme krstných rodičov - aj keď tam sa to volalo nejako inak, už ani neviem ako, a keďže sme už dávno sľúbili jednej priateľke a švagrinej, že budú krstnými, tak tak aj bolo, možno je to aj niekomu divné, ale naša malá má teda 2 krstné mamy a na úrade to nebol žiadny problém, boli tiež zapísané do tej pamätnej knihy aj sa tam slávnostne podpísali. Ale ak nechceš, nemusíš tam mať udaného žiadneho krstného rodiča. Tak dúfam, že aj u vás na úrade budú takí ústretoví ako u nás, že si to budete môcť zariadiť ako my. Všetci sme boli pekne oblečení, nie nejaké róby ale pekné kostýmky a chlapi sako a kravata. Ja som oslavu robila doma keďže nás je menej a bolo mi to aj pohodlnejšie kvôli malej, mala 4 mesiace vtedy a ak by bolo niečo treba nemusela som to vláčiť do reštiky alebo tak. Inak som si dala koláče napiecť jednej pekárke a tie obložené misy som si objednala v reštike a bol pokoj 😅 😀 Bolo to pekné a všetci sme boli spokojní 🙂

lubicka123
27. máj 2012

Ahojte, ja síce ešte deťúrence nemám, ale chcela by som Vás v rámci tejto témy poprosiť o radu. Bratranec ma poprosil aby som bola krstnou mamou ich dcérky. Prednedávnom mi oznámili, že krst sa bude realizovať v rámci uvítania dieťaťa do života. Pred tým som o takejto možnosti vôbec nepočula. Pravdupovediac som trošku ostala sklamaná. No sto ľudí, sto chutí. Vy to už máte teda za sebou, tak by som sa Vás chcela spýtať čo Vaše detičky dostali od krstných rodičov v rámci tejto udalosti. Náušničky už totižto malá má, a mne sa nezdá na mieste investovať do toho až toľko, keďže nejde o pravý krst. Nemyslím to v zlom, dúfam, že ste ma pochopili 🙂