Čo všetko musím urobiť pre krst dieťaťa?

betulla
15. okt 2010

mam dcerku dva a pol roka a rozhodla som sa ze ju dame pokrstit, manžel nieje veriaci ani niesme zosobášení v kostole.. krstný otec má všetky sviatosti a už máme obaja aj svoj krstný list, ktorý vám vydajú na fare... teraz neviem či máme niekde zatelefonovať na nejakú faru alebo ísť do kostola a tam si doslova odchytiť nejakého p. farára alebo čo vlastne... do kostola nechodíme ale chcem aby bola pokrstená v našej viere a taktiež to chcem urobiť čo najskôr aby si to môj manžel nerozmyslel.... )ďakujem za odpovede.... počula som že v modrom kostolíku z toho nerobia teaterálie a že sú tam milí kňazi.... máte niekto skúsenosť? ďakujem.... pls také že košielka a sviečka mi pls nepíšte to viem 😀

benne
15. okt 2010

U nás by ju určite nepokrstili, kým nie ste alebo zosobášení cirkevne, alebo nebývate od seba, myslím vás rodičov. Myslím, že je to tak všade.

burina111
15. okt 2010

my sme boli prípad ako vy s manželom pri prvom synovi...manžel neveriaci ja katolíčka so všetkými sviatosťami.nechceli nám pokrstiť v žiadnom prípade bez sobáša, štátny obrad nestačí. paradox je, že ak má žena dieťa sama, to pokrstia, ale keď žiješ v manželstve ale bez cirkevného sobáša, v žiadnom prípade. vtedy som bola taká rozčúlená, že som volala rovno biskupovi na kapitulu, ale nepomohla som si inak. takže treba isť na faru, mali by ste sa zosobášiť. dá sa to, manžel môže zostať neveriaci naďalej, len si zväzok spečatíti v kostole a na kríž budeš sľubovať iba ty.. sobáš sme mali iba my s manželom a dvaja svedkovia v sobotu večer po omši. no a potom v nedeľu sme mali krstiny, to bolo už bez problémov. dalšie dieťa nám krstili teraz, to už nebol vôbec žiadny problém...no a bolo to mimo nášho bydliskla, v uplne inej farnosti. ak budeš mať otázky, ip 😉

gabka24
15. okt 2010

my tiež nie sme zosobášený a dokonca ja som rozvedená a p.farár nerobil drahoty, oni to berú tak, že bábo za to nemože a je to ďalšia ovečka do ich farnosti 😉 ale počula som tiež, že niektorí s tým problém majú. Teraz už len zájsť osobne na faru a tam ti všetko ostatné vysvetlia, len by ste mali s polovičkou aspoň pred farárom povedať, že máte záujem dieťa viesť týmto smerom, to spraví dojem a určite nebude problém. Držím palce. 🙂

salma22
15. okt 2010

my nie sme zobraty a pokrstili nam malu 🙂 to teraz vymyslaju ti novy knazi s tym ze musis byt zobraty aby ti mohli pokrstit babo 😝 a nepaci sa mi to predtym to nebolo 😠 a treba ist dohodnut termin k fararovy, vybrat kstnych, kupit kosielku, sviecku ,a usporiadat mensiu oslavu na pocest babatka 😉 nic strasne este by som si to zopakovala 😀

titkovamiriam
15. okt 2010

betulla tak v modrom nebudes mat problem,len tam zajdi a uvidis 🙂

andreaka11
15. okt 2010

ved ak ti v na jednej fare povedia nie, tak chod na dalsiu. uvidis, najde sa farar, ktory ti dcerku porksti. a myslim si, ze tak, ako pisala gabka24, tak mozno budu radi, ked budu mat dalsiu ovecku.

littledevil
15. okt 2010

My s manželom tiež nie sme zosobášení v kostole a pri staršom synovi sme mali velký problém, náš bývalý farár o tom nechcel ani počut museli sme vypisovat žiadosti arcibiskupovi, nakoniec nám ho pokrstili v Trnave s povolením od arcibiskupa a pri mladšom sme nemali absolútne žiaden problém máme nového farára a ten bez problémov nám malého pokrstil, takže záleží aj na farárovi.

ivetkab.
15. okt 2010

baby, chytám sa za hlavu, keď toto tu čítam. Všetko čo píšete je pravda, ale zdá sa mi, že máloktorá z vás tu pochopila význam krstu...

juliagregor
15. okt 2010

prečo krstíte, ked nie ste veriaci a nechodíte do kostola?

gabika76
15. okt 2010

Ja si myslím, že krst by mal byť umožnený každému dieťatku ak o to rodičia majú záujem. Nemalo by sa brať do úvahy v akom stave žijú rodičia. Ježiš povedal-nechajte maličkých, nech idú ku mne...to snáď hovorí za všetko.

evinkal
22. okt 2010

Ahoj,ja niesom a ani manžel nieje krstený v kostole.Tento rok v máji sme dali pokrstiť obe naše deti v kostole,aj teraz už 9 mesačnú sašku aj 6 ročného mateja.Mne stačilo,ísť na faru,porozprávala som sa s pánom farárom,povedala som mu že niesme krstení a ani sme sa nebrali v kostole.Nemal problém s tým vôbec.Povedal mi,že je rád,že som sa rozhodla dať pokrstiť detičky v kostolíku.Pred krstom sme museli ísť s manželom na Poučenie-tam nam povedal,čo budeme robiť,čo hovoriť a napísal si údaje detí-meno a dátum narodenia,moje a manželove údaje a tiež mená krstných rodičov(krstný je kstený v kostole,krstná nieje).Nebol žiaden problém.Bola to otázka pol hodinky.Takže ti stačí ísť na faru,prípadne do kostola po omši a "odchytiť" si kňaza,on ti už povie čo a ako.

denisekkk
22. okt 2010

Ja musim dat pokrstit malu pre pokoj v rodine...by ma zodrali z koze..priatel je ateista a je zasadne proti a mne je to jedno ale som pokrstena....no aj take sa stava ale je hnus ze nie vsade ti dieta pokrstia ked nie ste zobrati ...to je podla mna uplne proti rozumu

mamutka
22. okt 2010

co treba, to zavisi vzdy od farara..niekto robi ofuky a niekto krsti aj ked rodicia nie su pokrsteni, ani zobrati....

@denisekkk ved si postav hlavu....je to tvoje dieta. u nas hustila svokra, ostatni bolo v pohode aj keby sme nekrstili, aj mm povedal, ze sa maly rozhodne, ked bude vacsi....ale ona....nabozenska fanaticka. teraz banujem, ze som si nepostavila hlavu. malinkemu je jedno, kedy sa pokrsti, ci vobec, Jezisko ma rad aj nekrstene deti a staru by triafalo od zlosti aspon. kazdy by videl co je zac, lebo typujem, ze od zlosti by aj na verejnosti uz vykrikovala, nie len po nas ked sa stretneme....

silvia.s
22. okt 2010

ja som mala dceru za slobodna a nemala som problem s krstom a s manželom sme sa brali až ked sme čakali dvojčata a manžel je evanjelik a ked sme sa brali len musel slubit že deti z našho manželstva budu vychovavane a krstene v katolickej viere 🙂 , skor si myslim že oni robia ofuky aby krstny rodič mal všetko krst,prijmanie a birmovku a ked zije s niekym nech nehovorí pokial niesu zosobašeny nech povie že žije sama i ked viem ze je to klamstvo ale inak može farar povedať že žije v hriechu 😀

habibi78
25. okt 2010

manzel mal krst, ja vsetky sviatosti, neboli sme este ani zosobaseni, v pohode nam malu pokrstili... zasli sme do kostola v BA, dohodli sme si nauky , potom nam dal pan fara potvrdenie s ktorym sme isli do kostola v BJ, tam bol aj krst..... ziadne problemy....

feb13
26. okt 2010

Neviem ako je to u katolikov, ja som ineho vierovyznania ale u nas pri krsteni dietata rodicia aj krstni rodicia maju taku prisahu o tom, ze to dieta budu vo viere vychovavat. A pod "vychovou vo viere" sa rozumie ovela viac nez zajst do kostola kazde vianoce alebo absolvovat nejake povinne sviatosti... Okrem ineho tam patri aj byt prikladom vo viere pre to dieta. Tak neviem ci ma zmysel skladat slub co niekto nema v umysli dodrzat. Na to by mal farar vopred upozorit rodicov. Ale ak rodicia na tom trvaju, podla mna by to nemal odmietnut.

damind
15. dec 2013

trošku si tu oponuješ: nechodím do kostola- chcem, aby bola pokrstená v našej viere. najprv sama sebe odpovedz na otázku, čo od krstu očakávaš. aký zmysel má pre teba pokrstiť dcérku a nevychovávať ju vo viere? inak zájdi na faru a dohodni sa s farárom. ak by robil drahoty choď za iným. urob to ale čo najskôr. stále kladú vyššie nároky na rodičov. manžel nie je veriaci, máme len úradný sobáš. keď som bola na fare kvôly krstu, pýtal sa na dôvod,prečo nemáme cirkevný sobáš, prečo chcem dieťa pokrstiť. moje argumenty sa mu zdali rozumné. spýtal sa či krsná mama má cirkevný sobáš, tak isto krsný otec. bola to podmienka, lebo krsný rodičia musia dohliadať, aby dieťa vyrastalo vo viere. teoreticky. prakticky to závisí od postoja rodičov. potom sme sa dohodli na termíne. to je všetko

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hnedka
15. dec 2013

otazka znie co vsetko mussis urobit pre krst dietata? nechaj ho uverit.Lebo je napisane,;; kto uveri a dasa pokrstit bude spaseny,, nechajte dietky prichadzat ku mne...... BIBLICKE JE aby dieta uverilo samo v Boha a nie aby verili rodicia za neho alebo krsna Mama..to sa neda......Vea ludi robi detsky krst len preto lebo je to zauzivana tradicia ale v podstate je uplne nebiblicky a vobec sa o nom nepise v Biblii....ale zrejme ho chces robit bo ho robia aj iny a pan farar povedali....

maja2039
15. dec 2013

hlavne verit

enula222
15. dec 2013

Musíš mat vieru

zuzkat1
15. dec 2013

Ja tiez nechapem naco davaju krstit neveriaci. Nasa krstena nie je,sme neveriaci,ja tiez bez krstu. Nikdy by som nedala krstit len preto ze "sa to robi". Je jo pokrytecke... Ked verim tak so vsetkym a ked neverim-nekrstim.