Krst - koho vybrať za krstných rodičov?

ona12
17. jún 2019

Ahojte, o par mesiacov budem mat problém.... Problém bude ten, kto bude krstni mojmu dieťaťu. Priatelia sestra sa už teraz hlási. Ma 19 rokov ale nemá priateľa a to je u mňa trochu problém.
Môj priateľ si to predstavuje tak, že z jeho strany bude jeho sestra a z mojej moja sestra a to mi príde dosť zvláštne. Ako by ste to riešili vy?

sonicka96
17. jún 2019

Dve ženy nemôžu byť 🙂 len chlap a žena 🙂

sapetka
17. jún 2019

@ona12 nemozu byt krstni toho isteho pohlavia, takze lensestra jedneho z vas a druha moze byt eventuelne svedok..

syberia
17. jún 2019

No neviem..mi ked sme isli krstit dcerku tiez sme mali problem ze koho za krstneho rodica...vychadzalo nam to tak ze sme mali len dvoch muzov...osobne som sa pytala farara ze ci by to bol problem a povedal ze je to sice netradicne a ze sa s tym nestretol ale ze to nijaky ten ich zakon ci ako to nazvat nezakazuje takze kludne mozu byt dve zeny alebo dvaja muzi...mi sme nakoniec zvolili len jedneho krstneho rodica...taze asi tak...no ale vies ako to je ze nie vsade mju rovnake pravidla a kazdy farar je iny...myslim ze by ste sa mali informovat priamo u toho vasho ze co a ako...a podla mna to nie je vobec divne...tak radcsej dve zeny ktore sa budu o krsniatko zaujimat ako niekoho koho o par rokov tvoje dieta nebude ani poznat.

fridi96
17. jún 2019

My budeme mat tiež z oboch strán napriek tomu že priateľova sestra ma muža no my chceme takto 🙂

dskjhfdlkdjhl
17. jún 2019

@ona12 krstni rodicia musia mat vsetky sviatosti (ak sa teda bavime o katolickom krste), o pohlavi (pokial viem) sa tam nic nepise. Ak nema vsetky sviatosti, moze byt svedok krstu.

hettinka
17. jún 2019

@ona12 ak nie ste zobratí, tak vam možno dieťa ani nepokrstia a máš po probléme.
A kľudne môže byt krstna mama slobodna a sama. Aj my tak mame.

klarissa25
17. jún 2019

pokial viem v katolickom krste sa riesi iba ci ma dotycny vsetky potrebne sviatosti, a niekde vek minimalne 16 rokov, a ak nie ste zobrati nemal by to byt problem kedze deti sa bezne krstia aj slobodnym matkam...

iren88
20. jún 2019

@dskjhfdlkdjhl aj birmovku musí mať? myslím, že to skôr záleží od farára, ako sa k tomu postaví 😉

sonicka96
20. jún 2019

@iren88 áno aj birmovku 🙂

dskjhfdlkdjhl
20. jún 2019

@iren88 ano aj birmovku, take su pravidla.

hettinka
20. jún 2019

Aj ja rak viem, že musí mat birmovku. A pokial spolu krstní rodičia žijú, aj sobáš v kostole.

fridi96
20. jún 2019

Netreba birmovka známa sa pýtala a farár vravel že netreba lebo sme si mysleli aj my že hej tak sme sa aj čudovali

dskjhfdlkdjhl
20. jún 2019

tak kopirujem zo stranky jednej farnosti-podmienky, ktore musia krstni rodicia splnat:

Má najmenej 16 rokov.
Má prijaté všetky iniciačné sviatosti, t.j. krst, sv. prijímanie, sviatosť birmovania.
Ak žije v manželstve, má to byť sviatostné manželstvo.
Nie je rozvedený.
Ak je slobodný, pochopiteľne nesmie žiť so žiadnym partnerom – druhom alebo družkou.
Vedie riadny náboženský život, aby bol vzorom pre svoje krstné dieťa.
Nekatolík môže byť len svedkom krstu spolu s riadnym krstným rodičom.

fridi96
20. jún 2019

Hm tak tým pádom nikto by nemal krstných rodičov 😂😂 a nikto by nemohol byt 😂

hettinka
21. jún 2019

@fridi96 prečo myslíš? Ja som sla za krstnú a spĺňam všetko, len nechodím do kostola (kedysi som chodila, ale už ma to prešlo...) Aj naša krstna mama deti spĺňala všetko.

Kamaratkina dcéra v čase krstu ešte nemala birmovku, ale už chodila na prípravné stretnutia, tak farár privrel oko, ale boli to extra vybavovať. Na birmovku šla potom v tom roku hneď.

kikuska555
21. jún 2019

@dskjhfdlkdjhl mne sa az rozum zastavuje nad tym 😂

kikuska555
21. jún 2019

Mojim detom su krstní rodicia moja sestra a muzov bratranec.

anesim
21. jún 2019

Ja som krstna, som len pokrstena, prijimanie ani birmovku nemam, svadbu sme mali v kostole. A nebol ziadny problem, ci mozem al nemozem byt krstna

0silvia0
21. jún 2019

@fridi96 mne sa nezdajú nejako nesplniteľné tie podmienky, čo je na tom také výnimočné? V dnešnej dobe, keď mladí žijú spolu pred svadbou je to asi celé nepredstaviteľné, ale cca pred 30-timi rokmi nebolo zvykom žiť spolu pred svadbou.

fridi96
21. jún 2019

Nevravím že sú to nesplniteľné veci ale dnes už xy farárov má deti a ženu potajomky a oni nám chcú diktovať ako mame žiť kresťansky život a aké podmienky mame spĺňať...a neverím že tie ich deti nie sú pokrstené...my s priateľom tiež nie sme zosobášený ostatne veci mame všetky a pokrstia nám malú...

zizzinka
21. jún 2019

@anesim to tazko..na slovensku asi nie..v cechach ano...moj manzel je krsny a nema birmovku, ale krstiny boli v CZ

matta308
21. jún 2019

@anesim
@zizzinka myslím že pri manželoch sa to berie tak, že ak jeden z nich má aj birmovku, tak môžu byť krstni. Inak ak birmovku niekto nemá, môže byť oficiálne vedený len ako svedok krstu, nie krstný rodič.🙂
A k téme, kľudne môže byť aj len jeden krstný, moje deti majú krstného môjho bratranca. Ak sa raz ožení, budú mať aj krstnu. Ja som to mala ako dieťa rovnako. Hlavne z mojej skúsenosti, dajte niekoho z rodiny. My sme prvej dcére dali známych a kontakty sa prerušili a dcéra je teraz prakticky bez krstných.😑

dskjhfdlkdjhl
21. jún 2019

@matta308 kontakty sa mozu prerusit aj s rodinou, mam vlastnu skusenost a starsia dcera je v podstate bez krstnej mamy, mladsia ma moju kamosku a funguje to lepsie.

0silvia0
21. jún 2019

@fridi96 neviem, či oni sú tu na to, aby nám diktovali ako máme žiť, skôr by som povedala, že nám sprostredkuvávajú Ježišovo učenie. Ja toto ukazovanie prstom na farárov moc nemusím, každý nech sa pozerá na to, ako sám žije a nech sa sa zariadi podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Ak ti ide o to, mať dieťa pokrstené, ale už nežiť podľa cirkevných pravidiel, je to tvoje rozhodnutie. Ak chceš mať chlapa bez sobáša, je to tvoje rozhodnutie, asi ti to tak vyhovuje. Len až tak celkom dobre nechápem potom tú ohromnú snahu krstiť deti, keď nám vlastne tá cirkev až tak nevyhovuje a máme potrebu ukazovať prstom na tých horších, ktorí to tiež nerobia tak ako sa patrí...

zuzikak
21. jún 2019

To ze je slobodna predsa nevadi. Moje deti maju tiez len krstnu mamu. Ja mam vsetky sviatosti okrem sobasa v kostole. Sestra mantiez vsetko a deti mi pokrstili. Na manzela do papierov napisali " bez vyznania" a to sa aj krstu zucastnil bez problemov. Takze dolezite je aby vsetky sviatosti mala zrovna krstna mama. Ak zije sama- jek sobas nie je podmienkou.

matta308
21. jún 2019

@dskjhfdlkdjhl no to je pravda, ale je to asi menej pravdepodobne 🙂

erikad82
21. jún 2019

Ahoj! Na tvojom mieste by som volila tvoje sestru -vôbec nevadí,že tam bude sama ak nemá partnera. Ja som si dala brata za krstného otca pre všetky moje deti -nakoľko predsa je z mojej strany a aj do budúcna veľa manželstiev sa rozviedlo a z tej druhej strany sa zrušili kontakty -preto som to riešila aj takto. Je môj brat,tak hádam nás nič nerozdelí 🙂

michaella94
21. jún 2019

Veeeelmi vera zalezi v akom kostole chcete krstit...mys mento riesili teraz pri tretom synovi....ja som evanjelicka muz pravoslavny...evanjelici maju podmienku vek nad 18 a conja viem musi byt muz zena a jeden z nich musi byt evanjelik druhy cokolvek....katolici pomrstia ja nezosovasenych ale.pripravte sa na riadny zdrb....ked natrafite na knaza tak vam pokrsti ak budete mat smolu bude ziadat aby ste sa najskor zosobasili ak nie ste...co sa tyka toho ze koho dat nemusite dat manzelsky par a osobne ja by som uz nedala...orvemu synovi sme.dali manzelovho brata so zenou a bum teraz sa necakane rozvirdli cize sme ostali uplne bez krsnej kedze ich rozchod bol uplna pohroma....dalsim.synom sme dali muzovho brata a moju sestru je to rodina a vzdy bude a nelutujem...

zizzinka
21. jún 2019

@matta308 tak ja pisem ako to je..ja ale nie som krsna... Manzel je len sam a bez birmovky...

kvetinka75
21. jún 2019

@klarissa25 no nie je to celkom tak, záleží na farárovi, kamarátka mala svadbu na úrade a museli hľadať farára, ktorý im dieťa pokrstí, lebo nie všetci boli ochotní, keďže nemali svadbu v kostole.