Existuje krst bez krstných rodičov?

mirinka9
24. júl 2014

Radi by sme pokrstili nase dieta, no nepozname nikoho, kto splna vsetky podmienky. Manzelova sestra ma jeden problem, ze je civilne zosobasena, inak by mohla byt. Ju by sme aj neoficialne chceli za krstnu, ale nemoze byt na papieri. Je mozne pokrstit dieta bez krstnych rodicov a neoficialne bude krstna manzelova sestra?

pribinak
24. júl 2014

Nie, krstny rodic je svedok krstu

oktoberka
24. júl 2014

musi byt aspon jeden krstny rodic...a k nemu trebars "svedok krstu" manzelova sestra...ono...ak je manzelova sestra civilne zosobasena a inak ma vsetky svaitosti....niektori farari by ti ju odobrili...samozrejme asi len za predpokladu,ze naozaj nikoho ineho nemas...je to dost individualne 😒
ale ak mam byt striktnna,tak jeden krstny rodic byt musi...

koniarova
24. júl 2014

A tvoji súrodenci nemôžu byť?

crazybabenka
24. júl 2014

to je blbosť....zmeňte farára.....veď kde je napísané....že krstný rodič musí byť sobášený.....krstný mojej dcérky sú obaja slobodný .....to je len o farárovi....napr. náš by pokrstil.....my s manželom sme sa brali "len" na úrade....čo je myslím dôležitejšie ako krstný rodičia....a malú nám pokrstil....len sa ty nedaj

terezka1947
24. júl 2014

krstny rodic ma byt ten,kt.sa ma zasadit a byt zarukou vychovy vo viere...preto sa od neho vyzaduje,aby mal aspon tie najzakladnejsie sviatosti-teda krst a prijimanie,najlepsie aj birmovku...
nemusi byt sobaseny-sobas nie je iniciacna sviatost

a aj ked rodicia nie su zosobaseni,farar krst malokedy odoprie...resp.neodopiera sa krst dietatu...
preto sa, aj ked to vyznie mozno zvlastne, vacsie naroky kladu na vychovu vo viere potom na krstnych rodicov

staci ak bude jeden krstny rodic
a jeden svedok krstu-co moze byt manzelova sestra
a svedok krstu je clovek,kt.ma nejaku tu prekazku,pre kt.akoze nemoze byt oficialny....napr.ine vierovyznanie,civilny sobas,atd....ale je pri krste normalne a je dokonca aj normalne zapisany v matrike
a aj ked sa to uz zda,ze ja v Cirkvi sa relativizuje vsetko....skor by som povedala,ze vela veci "stoji"na roznych klamstvach fararom,kedy sa casto aj tu na MK ludia pochvalia,ze fararovi zamlcali toto a hento a tak pokrstil,zosobasil,atd...a je to jedno-je to kazdeho osobna vec
ale je tiez pravdou,ze aj farar je normalny clovek a vie pochopit rozne problemy,kt.ma kazda rodina a casto vela veci sa vie s rozmumnym pristupom vyriesit....takze sa treba ve;la rozpravat s fararom a prebrat vsetky moznosti s nim...a riesenie je vzdy nejake

atomica87
24. júl 2014

@crazybabenka krstny nemusi mat sobas, ale nesmie mat civilny, a nesmie zit ani "bez papierov". Mozu byt aj slobodny v pare, ale nemali by zit v jednej domacnosti, a ak ste to zamlcali knazovi, tak jasne ze to neriesil. Cirkev ma nejake stanoviska, kde je napisane, ze krstny rodic musi mat vsetky sviatosti, a jedine krstni rodiacia, rodiacia nie. Ja nie som nejaka extra veriaca, ale ked sme krstili tak nam toto knaz vysvetloval dva krat.

frozenelza
24. júl 2014

No....moja znama mala tento problem. Jej sestra ju chcela mat za krstnu mamu, lenze kamaratka ma tiez civilny sobas. Tak nakoniec na krstnych na papiery v kostoliku boli stary rodicia ako krstny a kamaratka zostala ako neificialna ale ozaj krstna mamina.
Podmienky krstu su stanovene a krstny rodicia sa zavazuju podporovat vieru svojej krstnej dcery alebo syna, preto musia splnat vsetky podmienky

marbalulka
24. júl 2014

da sa pokrstit takto, ale iba v pripade "nebezpecenstva smrti", tak budte radi, ze nie ste v takej situacii. ak vam knaz nechce pokrstit so svagrinou, tak chodte k inemu, jeden sa urcite najde

werka_t
24. júl 2014

Existuje. Moje deti nemaju krstnych rodicov. Krstni, ktorych sme vybrali nevyhovovali fararkovi (pretoze mali civilny sobas) a my sme inych nechceli. Deti ich volaju "krstni" aj ked nimi nie su…boli na krste, ale deti ich v krstnych listoch nemaju uvedenych ako krstnych rodicov.…su tam uvedeni len ako svedkovia

zuska_bluzka
24. júl 2014

krstného rodiča musíš mať aspoň jedného. prednedávnom som toto absolvovala a farár trval na tom, že krstný rodič musí mať krst a birmovku. manželstvo nikto neriešil ani ho to nezaujímalo. mnohokrát veľa vecí záleží od benevolentnosti farára

dejnas
24. júl 2014

krstom dieťa aj oficiálne získa krstného rodiča... takže - NIE...
skús sa popýtať na inej fare... naša dcérka má krstných rodičov, ktorí v tej dobe neboli vôbec zosobášení a v podstate v čase krstu sme neboli zosobášení ani my - s manželom

myzma
24. júl 2014

odpoved na otazku v nazve, ano, moze byt krst bez krstnych rodicov, ten pravy biblicky krst, o ktorom sa pise v Bozom slove, ktore krstnych rodicov absolutne nespomina, ale spomina vieru toho, kto sa krsti a pokanie, na co sa vsak uplne zabuda, a pritom je zakladom krstu...

lolita611
7. sep 2017

Ahojte, viete mi pomoct poradit, ktory farar by bol ochotny pokrstit mi maleho s tym, aby som mala krstnu svoju sestru, ktora ma civilny sobas? Da sa takato vynimka niekde realizovat? Dakujem 🙂

osky
7. sep 2017

Bozie prikazania platia pre kazdeho-samozrejme,ved aj zakon sa da obist.
toto mi tu pripada tiez ako tunelovanie...
vzdy sa najde vyhovorka alebo sposob ako sa ospravedlnit....

toje zu o svedomi kazdeho.
krstny Rodic nemusi byt zenaty-vydata.
ma mat vsak sviatosti.
a ked zu sobaseny su,tak samozrejme ze maju byt sobaseni cirkevne
u slobodneho sa neda predpokladat co spravi v uducnosti,cize sa to tak detailne neriesi..
rodicia slubuju ze dieta bude vychovane vo viere a prave preto za krstneho Rodica ma ist niekto,kto tu vieru aj ma a hlavne ju aj dodzuje.
tolko moj nazor,ale to musite prebrat s knazom.
a hlavne,na co su dve rovnake temy na jeden Problem...