Krstné meno

katrin91
4. máj 2018

Ahojte. Chceli by sme dať naše dieťatko pokrstiť. Mne sa však naskytá otázka, čo ak dieťa nebude mať "sväté" meno ? To znamená, že nie je žiadny svätý s týmto menom,aj keď meno je normálne v slovenskom kalendári a na matrike s tým nebude problém. Napríklad Tobias. Ak ho chcem pokrstiť,musím mu dať oficiálne aj do rodného listu 2 krstné mená ? To by sme neradi,radšej si vyberieme iné mená... Vďaka za odpoveď,kto máte skúsenosti 😉

ave17
4. máj 2018

Logika! Koľko je svätých uvedených v Biblii a ďalších nejakých dielach a koľko miliónov ľudí je na svete pokrstenych?? Myslíš,že sa omielaju iba tie isté mená dokola?, To snáď nie.Žiadne dve mená,normálne nemusí mať "sväté" meno.

deti95060810
4. máj 2018

daj si aké chceš, farár okrstí.....

betunka39
4. máj 2018

Ak men9 ktore date dietaku nebude uvedene ako krstne meno:rozumej .ze nie je svate.tak pri krste date este jedno krstne meno.Ja som takto krstena.Na mateike v rodnom luste vsade mam iba Slavka .ale pri krste ma krstili ako Slavka -Maria pretoze moje meno Slavka nie je cirkvou uznsne ako krstne meno.A to sme velmi veriaca rodina.Ani pri sobasi ma nenazyvsli inak iba Slavka.Takze meno si dsjte ake chxete a potom pri krt

betunka39
4. máj 2018

Pri krste si date meno svateho

susankafl
4. máj 2018

Možno v minulosti bol s tým problém teraz už nie... nemal by byť problém so žiadným menom, ktoré uzná matrika, poprípade ako písali vyššie pri krste si pridáte nejaké meno ak by bolo treba. Meno Tobias je biblické meno s tým určite problém nebude.

babyliss
4. máj 2018

Nie je problem okrstit dieta s hociakym menom. Preto sa dava svate meno aby malo dieta svojho patrona. Ked nebude mat svate meno, nic sa nedeje. Nasa dcera nema svate meno, preto nam knaz povedal ze ak chceme aby malo dieta patrona mame mu dat aj druhe meno. To meno je len v krstnom liste, nie v rodnom. Nikto nevie ze bolo krstene s dvoma menami, len my a knaz co krstil. 🙂

katrin91
autor
4. máj 2018

@ave17 to nie je len o menách v Biblii,mám to prezreté. Patria tam aj mená blahorečených. A je to teda dosť obšírny zoznam a mená ,ktoré by ta ani len nenapadli,že v Tom zozname sú. Tak ak nechceš dať vecny komentár, nepíš radšej nič. Pýtam sa to preto ,lebo kamoška pred rokmi tiež nedávala meno z toho zoznamu a musela dať malej aj druhé meno Zuzana,ktoré ich fararko vyžadoval,aby mala zapísané aj na matrike. Toť vsjo. Logika! Pýtam sa na vaše skúsenosti. Pekný večer.

babulina
5. máj 2018

U nas v rodine je zvykom davat druhe meno pri krste a farar na nas dost divne pozerala ze na co.takze nutit vas podla mna nebude nikto

conspi
5. máj 2018

Meno si daj aké chceš. Nemusí mať vôbec dve mená. Teda v dnešnej dobe určite nie. Druhé meno sa teraz dáva pri birmovkách

ukulela
5. máj 2018

@katrin91 farár nemá čo vyžadovať zmenu zapisju mena do rodného listu. Nema na to právomoc. Bodka. Nemyli si to kamoška s krstným listom? To nie je oficiálny doklad pre úrady.

rastika
5. máj 2018

Záleží aj od farnosti. U nás na Spiši stačí jedno hociaké meno, ale už som počula aj o tom, že na západnom Slovensku museli dať do krstného listu ešte jedno.

hettinka
5. máj 2018

@katrin91 mne pri krste pridali k menu ešte Mária. Dcéra má sj v RL dve mena, prvé nie sväté a druhé sväté.

evittam
5. máj 2018

@katrin91 Farár nema od teba co "vyzadovat". Ma pokrstiť dieta a hotovo.Moze tak maximalne "šúchať nohami".

alexa21
5. máj 2018

Syna mame Samuela ale krstne ma Jan..ma to uvedene iba na krstnej kosielke.nimde v ofic.papieroch.
Dcerka je Eliska a tu nam krstili tusim ako Alzbetku .
Ale neviem lebo tam to bolo tazke s tym fararom.som rada ze ma vobec krst

alexa21
5. máj 2018

@evittam by si sa cudovala co vsetko farar moze🙄..hojoj po dcerkinom krste by som vedela rozpravat

alexa21
5. máj 2018

@katrin91 o zapise krstneho mena do rodneho listu som este nepocula..to je sila

evittam
5. máj 2018

@alexa21 Iba toľko kolko mu dovolis moze. Tvoje deti-dieta ma v rodnom liste len priezvisko?

gebeente77
5. máj 2018

Mam krstenych 3 synov, ani jeden nema toto meno z krstu v rodnom liste... Rodny list dostavas par dni po porode, krst je casto par mesiacov po a farar urcite nemoze pozadovat zapisanie tohto mena do rodneho listu, co je oficialny dokument, jedine, zeby ste to tak chceli vy 🙂

gebeente77
5. máj 2018

@katrin91 A ak som spravne pochopila, vy chcete vybrat nejake meno, ktore bude krpcek nirmalne pouzivat, ale sa bojis, ze ho s nim farar nepokrsti? Ak sa nebude volat Lucifer, tak nevidim dovod, pretoze sa deti krstia s roznymi aj nebiblickymi menami, pretoze tie maju v rodnom liste, iba krstne druhe meno vyberas "cirkevne", ale to asi nepouziva nikto v realnom zivote, nakolko je na krstnom liste, nie na rodnom 🙂

alexa21
5. máj 2018

@evittam nie nie,ja som reagovala viac menej vseobecne.od nas zapis do rodneho listu neziadal,ale pri vybavovani krstu mladsej dcerke som v sebe musela najst maximum sebaovladania aby som sa zdrzala..
Potom sa nam podarilo najst farara bez blbych reci,bez toho aby zo mna robil slapku a z mojjho muza pasaka,ale na toho prveho "pana" farara nikdy nezabudnem

katrin91
autor
5. máj 2018

@ukulela nie. Vyslovene už pred narodením dieťaťa,keď sa boli pýtať na krst,ich na to upozornil.

katrin91
autor
5. máj 2018

@rastika ja som zo Spiša a aj tá kamoška je zo Spiša,takže asi skôr od konkrétneho farára závisí.

ukulela
5. máj 2018

@katrin91 urcite na to nema pravo a je to od neho nieco navyse. nedavaju sa aj birmovne mena? aj pri nich ziada zmenu v krstnom liste:? ked sa davaju dospeli krstit - aj tam? ak by som mala kvoli fararovi menit vybrate meno, len aby pokrstil dieta, tak by som hladala ineho farara.

babi81
5. máj 2018

@katrin91 my mame meno nezvycajne a pokrstena je aj s tym aj ked nieje svate, myslim ze dost zavisi aj od farara

katrin91
autor
5. máj 2018

Dakujem dievčatá za Vase odpovede,budem teda hľadať farára,ktorý nám krpca pokrstí s takým menom ,aké mu dáme.

nimika
5. máj 2018

Keby si dala aj krstné meno ešte jedno k tomu, čo má v rodnom liste, bolo by to tak zapísané v krstnom liste, v rodnom to nemusí byť. Poznám niekoľko dospelých aj detí, ktoré to tak majú.

ukulela
5. máj 2018

... sorry, myslela som v rodnom liste ...

liligreg
5. máj 2018

Neter je Vanda, pri krste ju oslovovali Vanda Diana, ale nám matrike a nás všetkých úradných listinách je Vanda. Len pred jednu z jej babiek je Dianuska 😂😂 ale teda meno si fajn podľa výberu, ak kňaz požiadal pri krste ešte o nejaké “sväté” meno, bude to len pre krst, nikde iné to dieťaťu písať nebudes

evittam
5. máj 2018

@alexa21 No vykašľať sa na neho.😉

ave17
5. máj 2018

@alexa21 podľa mňa tu splietaju rodny list a krstný list.Rodný mas predsa hneď a určite sa nemeni po krste.Blbosť jak mraky.