Nechali ste si po svadbe svoje priezvisko?

112lili112
6. jún 2020

Ahojte máte prosím vás niektorá skúsenosti s tým že ste si po svadbe nechali len svoje priezvisko? 🙂 samozrejme že deti by sa potom keď prídu volali po mužovi ale ja by som si najradšej nechala len svoje nejsom stotožnená akosi s tým že mám mat prv jeho až potom moje :/ chcem radšej len moje. Tak som zvedavá či to tak niekto má 🙂.

emiliamilka
6. jún 2020

@112lili112 ale ak budú deti budete si musieť zvyknúť že v škole u lekára atď.. vás budú väčšinou oslovovať priezviskom ako majú deti.. nikto nebude zisťovať že máte iné priezvisko .. a ak aj na to upozornite nemusia si to zapamätať... Tak aby ste sa ti potom nerozculovali že vám už lezie na nervy že vás oslovujú iným priezviskom (bola tu totiž aj taká diskusia ) ...

Okrem tohoto nemyslím že je problém nechať si svoje priezvisko ..

jaskolka
6. jún 2020

Nie je problém si nechať svoje priezvisko, to vypisujete pri žiadosti o uzavretie manželstva. Len presne ako píše pani vyššie, u lekára, v škole a podobne vás budú volať podľa mena dieťaťa. (Dieťa Jožko Mrkvicka, teda vy automaticky pani Mrkvickova).Ani nemusia zisťovať, že sa vlastne inak voláte.mne v práci na ambulancii sa bežne stávalo, že to matkám vadilo, no ale bohužiaľ nebolo možné si ešte aj pamätať tieto mená.

krpcurik
6. jún 2020

Ja som si nechala svoje priezvisko a nas maly ma priezvisko po tatinovi, nevidim v tom problem

krpcurik
6. jún 2020

Tiez som zvazovala ze dat si obidve ale nepacilo sa mi to v tvare ze jeho priezvisko najprv a potom moje

112lili112
autor
6. jún 2020

@krpcurik super aj ja to tak plánujem 🙂

vlucifuk
6. jún 2020

@112lili112 Aj kamoška si nechala svoje.Deti majú po otcovi...Všetci si zvykli😉

dajana1983
6. jún 2020

@112lili112 drobec sa volá po otcovi a ja sa volám ako sa volám 😀nie sme manželia a keď ma niekto osloví po ňom,aj mi to lichotí 🙈😊

iviacik
6. jún 2020

@dajana1983 no ale ty si iny prípad než tu autorka - tebe to lichoti, lebo by si sa po nom rada volala.... Autorka sa nechce 😉

janickacrazy
6. jún 2020

@112lili112 ako samozrejme je to tvoja vec, ale mne to príde také divné, ked ste manželia a každý sa voláte inak, takisto deti povyrastú a budú sa pýtať, prečo majú iné priezvisko ako mama, my s mužom sme mali dlhší čas iný trvalý pobyt a už s tým boli opletačky, ked sme išli so synom do kúpeľov, tak pani sa ma tak opatrne opýtala, či žijeme s mužom oddelene, lebo tam sa vypisujú papiere, takisto v škole sa pýtali, či može manžel ísť pre malého a podobné chuťovky, mne to prišlo také psycho, ale ak s tým rátaš, tak chod do toho

vulka
6. jún 2020

Ja som mala svoje priezvisko a aj dieťa malo moje priezvisko, hoci sme s partnerom(otcom dieťaťa) žili normálne v spoločnej domácnosti.

kofolala
7. jún 2020

Mne sa skôr zdá,že v dnešnej velice modernej dobe je skôr problém mať len priezvisko manžela 🤦🏻‍♀️

iviacik
7. jún 2020

Keby takýto nápad dostala slečna, ktorá si po svojom nastávajúcom chce zobrať priezvisko s OVA, tak to by asi už nerozdychal 😁😁😁

aniele
16. jún 2020

@112lili112 Jedna naša dcéra má najprv naše priezvisko a potom manželovo. Ale obaja majú tak, aj on prijal naše. On je ale Angličan a kvôli tomu sa brali v UK, nie u nás. Inak by to nebolo možné

vroni
16. jún 2020

Ja som si nechala pôvodne priezvisko, deti majú manželove a nikto nič nerieši, ani škôlka, ani škola a ani lekári. Ale reagujem aj keď ma niekto osloví mužovym priezviskom, pretože som pani x (chlapovo priezvisko) aj keď sa volám y (moje priezvisko). Ani jedno z mojich detí sa ma ešte v živote neopytalo, prečo sa volám inak. Len raz sa dcéra sťažovala, prečo sa vola po tatkovi, keď je moje priezvisko krajšie 🤣🤣🤣 (bola som v tom okamihu veľmi spokojná, že chlapova slovenčina na pochopenie otázky nestačila)

mery34
16. jún 2020

Ja mam svoje uz 10 rokov po svadbe, deti po muzovi. Rovnako ako prispevok nado mnou, reagujem na obe priezviska. Neplanujem ucitelke, lekarke alebo jednorazovo vysvetlovat, ze mam ine priezvisko ako deti, ked to je nepodstatne. V skolke sa nad tym raz jeden chlapec pozastavil. Moje deti to akceptuju ako fakt a neriesia to. Takto mam pocit slobody, ze som si nemusela menit priezvisko a zvykat si po svadbe na nejaku novu identitu.