Peniaze na Veľkú noc

zuzikak
17. apr 2017

Ahoj dievcata, damy, mamy, babicky, sestry a vlastne vsetky zeny 🙂 Chcem sa spytat ako to u vas funguje na velku noc. My v nasej rodine sibacom mimo rodiny nedavame ziadne peniaze. To znamena, ze moji chlapi, ked idu sibat tiez peniaze od nikoho neberu ( i ked ponukaju). Velka noc je u nas len o vajickach a cokolade. Ako to funguje v inych rodinach so starsimi detmi ? Ked uz dievcata su skolacky a chodia sibat spoluziaci. Nepozeraju sa potom starsie deti divne ? Aj ked nedostanu moderne kinderka ale obycajneho cokoladoveho zajaca ? Velmi sa mi nepaci tato pre mna "hypermodernizacia" sviatkov jari ale neviem, do kedy bude mozne sa tomu vyhnut. Neviem si predstavit, ze kazdemu zo spoluziakov, susedov dam 2 alebo 5e....Ze to nie je v dnesnej dobe az take zle ? 🙂

tana85
17. apr 2017

@sisaka kultivovana moze byt aj sibacka, nikdy som nezazila velkonocnu "bitku", ci za horory synovi rozpravas? dnes ma manzel vysibal malym korbacom po nohach, pokropil studenou vodou a zavinsival mi zdravie - co mam na tom vidiet zle?? u viacerych znamych som zaregistrovala "kultivovanu velku noc" kde deti hladali vajicka a som z toho v rozpakoch

sisaka
17. apr 2017

@tana85 no vidíš, môj syn je v rozpakoch udrieť dievča, čo i len symbolicky. Ja nikoho nepresviedčam, že sa nemá dať vyšibať, či obliať, keď sa ti to páči... Ja som radsej za hľadanie vajíčok, keby som bola na Slovensku, tak ideme kdesi do prírody na výlet, určite by som tuto zvláštnu tradíciu v deťoch nepestovala, muž je rovnakého názoru a nikdy ma nesibal a neoblieval ani ako teeneger. Zato som neraz bola zliata vedrom ľadovej vody, či držanim pod ladovou sprchou, mnohí chlapi si totižto myslia, že keď žena povie nie, mysli áno a podľa toho sa správajú a ešte si myslia, že to tie ženy teší... preto mi neostávalo nič iné akonáhle som mala na to vek sa ráno rýchlo vypariť, predtým než ma aktívni neprekvapili hneď zrana. Čo je na rozpaky, keď niekto hľadá vajíčka na záhrade síce neviem, ale tak každý je v rozpakoch z iných veci. Niekto z bitia či oblievania žien, niekto z hľadania čokolád.

moni244
18. apr 2017

Ja sa len smejem na tejto diskusii a naco sa to zvrhlo 😀 klasika, vyhovarat sa na skazenu dobu, to ste ziadna nezazili, ze pred cca 15-20 rokmi sa tiez davali peniaze? A tiez sa ratala vysluzka? Ku nam zatial nik nechodi, vacsinou ani nie sme doma, ale ked bude chodit dcera na zakladnu a budu este chodit oblievat, tak doma ostaneme, nech si to zazije, ak bude chciet. A viete co ma viac zaraza? Nie cakanie penazi, vysluzky, ale to obliekanie, na tom sa aspon trvako, aby chodili chlapci obleceni vo sviatocnom, aspon kosela, ked uz nie oblekove nohavice. Nie, ako som vcera videla fotky aj tu, na konovi, aj deti von, same rifle, tricka, ved co, bezny den

cackaa
18. apr 2017

Tak ja som sa včera vrátila od brata z Moravy a tam mi bolo povedané, že u nich sa nepolieva, iba šibe korbáčom a peniaze sa nedávajú. A naozaj ich syn obehol pár domov a doniesol pár sladkostí, nie veľa a musím povedať, že skôr také lacné...žiadne kinder, ani Milka a pod.
Ako dieťa, 30 rokov dozadu som si týchto sviatkov užila až až a tiež som vždy zavidela bratovi sladkosti a peniaze...
Dnes sa snažím vyparit z domu aj s dcérou, ktorá tieto sviatky neznáša.

zuzka1008
18. apr 2017

@zuzikak my Sme samé baby, takže pohlad z druhej strany ti nepoviem, ale u nás vždy dávame len vajíčka, ktoré zdobíme , mladšia kresli , farbimé.. A každý sibac dostane 1 nami robené a 1 čokoládove
Peniaze nedávame , však to nieje sviatok kto zarobí najviac

veronikaszabova
18. apr 2017

My peniaze davame.
Mam dvoch synov - urobila som im balicky, starsi dostal 10€, mladsi ma len 2,5 roka ;)
Plus dva balicky pre kamaratove deti - chlapec a dievca. Plus 10€ kazdy...

salfusco
18. apr 2017

zhrnute a podciarknute:jedna skupina ocakava,že budu poriadne obliate a vysibane...bo keby neboli,citili by sa blbo,že na nich zabudli a druha skupina to neznasa ale asi len z dovodu,že zavidia chlapom,ktorí si za toto este aj zarobia 🙂 Noo,nemiluj ten den,ked je to dovolene 😀 skoda,že z roka na rok su ženy "zbabelejsie" a schovavaju sa a utajuju castejsie a castejsie...obdivujem tie,ktore z toho nemaju traumu a nerobia teror vo forme,že ich "zmlatia" a obleju niecim "pachnucim" alebo cistou vodou,nezvelicuju a v ramci tradicie vedia prezit to jedno dopoludnie v roku...

meusicka
18. apr 2017

@sisaka uplny suhlas, my nasim babam skryvame vajicka na zahrade, nech aj dievcata maju radost z Velkej Noci.
ja som napr. teraz skoncila obliata, musela som sa cela prezliekat, ale bonusom bolo ze dotycny zobral prvu nadobku co v kuchyni nasiel, ani oplachnuta nebola, takze som dostala vodu spolu so zvyskamy vajecneho bielka. vdaka. aspon budem vediet od coho mi tie vlasy budu rast ako dive 😀

ja som peniazky dala krstnatu a este jednemu chlapceku z rodiny. iny u nas ai neboli, kedze s detmi zijeme v zahranici a tak maju kamaratov skor tu. na sviatky ale chodime stale na SVK.
ked uz tak este clovek prida nejaku cokoladku.
ale asi u vacsich chlapcov by som ja mozno uz riesila, aby dievcata same prichystali nejake rucne malovane vajicka. sa pamatam ako moja sesternica stale mojmu otcovi chystala vajko, dokonca raz mu prichystala ze vyzeralo ako kaktus 😀

dai
18. apr 2017

@moni244 ahoj - suhlasim s tebou co sa doby tyka - ja mam 2och bratov a na velku noc sa vzdy moc tesili - lebo mali kopu cokolad a penazi - a to teda je uz nejaky ten rocik dozadu - cize peniaze sa detom vzdy davali - jasne ze nie spoluziakom a tak ale rodine... spoluziaci dostali coko vajce pripadne len pohostenie, moj muz napr. Malovane vajce🙂 to bol u nas zvyk pre nastavajuceho😉 neviem co je take strasne na kinderku - ja som mojim obom kupila tie najvacsie co mali este nejaky mesiac dozadu - 2 vajcia ma nezabiju... zvysok obycko lentilkove alebo kinder zajace... moj drobec sa tesi zo vsetkeho - od babky dostal este vaecsie vajce ako od mna - nemam paru kde ho zohnala - ja som take nikde nevidela - tesi sa viac z hraciek v tych vajciach🙂 coko je v miske v chladnicke na cely tyzden😉
Nesuhlasim s tym obliekanim - ja som teda vcera kon nesledovala ale bola som vonku a chlapci boli krasne vyparadeni, moj akonahle ma prilezitost obliect sako tak je v nom... v jeho veku sa mi ale viac paci kombinacia kosela, sako ale k tomu rifle ako tesilky.. takze priznavam ze aj my sme mali rifle - sice biele ale rifle😉

dai
18. apr 2017

@meusicka tak mi schovavame sladkosti uz cely tyzden🙂 drobci hladali v skolke a odvtedy kazdu sladkost musim schovat a mali hladaju🙂 to ich bavi asi viac ako to jedenie tej coko😀 drobec sa snazil aj tata presvedcit ze v pondelok nech radsej hladaju vajcia ako oblievaju ale tato si ten 1 den nenechal vziat🙂 malinky sa ale nirmalne bal obliat sestricku - ze aby sa nehnevala🙂 a ona to pritom tak tuzobne cakala🙂

dai
18. apr 2017

My nie mi... neviem opravivat v mobile☹

3petka
18. apr 2017

@zuzikak Ahoj u nás sa peniaze nedávajú. Nie že by nám to ubralo z rozpočtu ale z princípu. Nemyslím si že tento sviatok by mal byt o peniazoch. Sibaci dostanú len čokoládu . Mám známych čo sú ich deti tak naučené len na peniaze že prídu niekoho okúpať ani si ženy nevšimnú a rovno poberú len peniaze a sladké.

sardinka336
18. apr 2017

@dai ale aspon ta košela je pekna, trošku taka ucta aj v obliekani, ale kazdy len ,,načo,,?
taka generacia nam rastie, bez ucty, bez vdaky...len daj, daj, s natrčenou paprčou...ved načo pozdravit? načo podakovat? Uz toto treba učit deti lebo ved ,,ked nechcu tak ich nebudeme nutit nie? aby nemali ,,štres,,. Jasne, opisala som to ,,prehnane,, ale verte tomu ze nie som daleko od pravdy.

gklin
18. apr 2017

hm, zaujimava diskusia, nevravim, ze si uzivam tento sviatok, ale vysvetlila som aj mojej dcere (11 r.), ze treba udrziavat nejake tie tradicie a navyse male deti z rodiny z toho maju uzasnu radost, ked trochu popistime a potom dostanu nejake cokoladove vajicko a ja davam aj peniazky. Je zaujimave, ze nase tradicie potlacame ako "barbarske" a presadzujeme nejake hladanie vajicok, co je uplne netypicke v nasom regione, ja tomu hovorim "opicenie" po Zapade

moni73
18. apr 2017

Dcéra má už 11 a stále ju šibačka baví. Je to vlastne jediný deň, kedy každá návšteva je kvôli nej a patrične si to užíva. S chalanmi sa oblievajú navzájom a je to veľká sranda. Včerajšia návšteva 11 detí, 8 dospelých. Dospelým nedávam nič, deckám jedno kinderko a každému 5 eur

dai
18. apr 2017

@gklin tak moje deti chodia do nemeckej skoly a skolky - hladanie vajicok je pre nich ich tradicia - u nas tym padom dochadza skor k spajaniu tradicii nie opiceniu sa...
@sardinka336 ono ako si doma naucis tak mas... u nas su sviatky aj o tom obliekani - vianoce, velka no, obycajna nedela, navsteva divadla... moje deti si to uzivaju ze mozu byt vynimocne oblecene ( maly chodi v sakach aj normalne do skolky - vnima ich normalne ako sveter kedze vidi tata kazdy den v obleku ist do prace, malinka tiez chodi pekne kedze aj ja tak chodim do prace ) - vynimocne je ale vynimocne - aj s ucesom a tak... ked to deti nevidia u rodicov tak zial ani same to robit nebudu... ako obliekanie tak aj dakovanie, zdravenie a pod. ...

dai
18. apr 2017

Tym som chcela len napisat - nie vyrasta nam grneracia ale zial - vychovavame si grneraciu☹

dai
18. apr 2017

@moni73 moja to ma tiez rada 🙂 sa smejem ze taka moja mala pipka to je🙂 ja som to neznasala - strasne som sa hanbila... hlavne v puberte ked sa mi naraz dovalilo aj 10 spoluziakov 🙂 fakt ale je ze teraz na stretavkach tak nato spominame🙂 voda z potoka, zakusky na hlave niektoreho z nich a pod. ...😉

mijo53
18. apr 2017

@marmete no v poriadku, ale niekedy sa dalo 5 Kčs alebo 10 Kčs a teraz nedáš 30 centov a 1 EUR pre 30 kúpačov je veľa a ako povedala ktorási, že koľko stojí výzdoba, jedlo, výlet? Ak si uvedomíme o čom je Veľká noc, tak čas na výlet nie, výzdoba? raz za dlhý čas sa niečo kúpi a slúži to každý rok, alebo vlastnoručné výrobené kraslice ap. s väčšou alebo menšou obmenou

maja22
18. apr 2017

V našej obci boli zvyky trochu odlišné od iných regionálnych zvykov. A "zarábali" dievčatá i chlapci, avšak s tým rozdielom, že dievčatá len do veku nejakých 10 rokov a chlapci celý školský vek, až po výšku. Dievčatká chodievali spievať s ozdobenou halúzkou na Kvetnú nedeľu po najbližšej rodine, za čo tiež dostali čokoládové vajíčka a nejaký ten peniažtek. A v utorok po veľkonočnom pondelku zasa chodili s korbáčom vyšibať chlapcov, ktorí ich boli v pondelok obliať. Lebo u nás chlapci iba polievajú, s korbáčikmi chodili dievčatá. Všetko sa robilo, aby boli "zdraví". Žiaľ, tradícia šibania u nás asi už načisto zanikla, už pred 30-timi rokmi toto bolo na ústupe, keď som ja bola malá. Ale spievanie na Kvetnú nedeľu ešte prežíva, aj tento rok som zazrela jednu rodinku s dievčatkami, keď sme išli po dedine. Pre chlapcov boli oblievačky a novoročné vinšovačky vždy veľkou príležitosťou na zárobky, u nás sa vtedy navštevuje široká rodina, ktorá sa takto stretne aspoň 2x do roka a chodia aj muži, celý svoj život, pokým vládzu. Ako dievčaťu mi bolo nepríjemné, keď ma chceli s vodou obliať "starí" chlapi, čo i len pohárom, alebo mi ruky strčiť pod tečúcu vodu, že aby som bola zdravá, vnímala som to ako "násilie" na mne. Ale keď prišli spolužiaci, to ma potešilo, že ma neobišli 😀 Ale spolužiaci nedostávali peniaze, len čokoládové vajíčka. A inak mám k dávaniu peňazí taký rozporuplný postoj. Na jednej strane si pamätám, že peniaze k tomu patrili vždy (ale v našej rodine skôr symbolické malé sumy, aj preto, že my sme boli doma len dievčatá a nám sa to už časom nemalo ako "vrátiť". Ale muž od dieťaťa dostával vyššie sumy, lenže ako sa dostávalo jemu, tak vyplácali aj jeho rodičia iných rodinných príslušníkov.), ale tiež mi to príde čudné, že deti si takto od útleho veku zvykajú na pravidelný prísun peňazí. Na druhej strane si zasa myslím, že chlapci sú od mala vedení k tomu, že sa majú vedieť postarať o prísun peňazí do domácnosti, že raz ich to ako živiteľov rodiny čaká. Teraz to majú pomerne jednoduché a potom príde tvrdá realita. Hoci keď som sa sťažovala, že tieto zvyky sú "hrozné", že dievčatá si musia vytrpieť ľadovú sprchu a ešte za to musia aj niečo dať, tak mi môj muž povedal, že ani chlapci to nemajú až také jednoduché, lebo kým dievčatá sú celý deň doma v teple, oni sa musia trmácať po celej rodine v každom počasí, všade posedieť, niečím sa ponúknuť a že to je inak tiež únavné 🙂 Ale zvyky a tradície zatiaľ nepustia. Raz nám ich však možno EÚ zakáže v rámci gender rodovej rovnosti (prípadne ich časom sami vymeníme za západné, vidíme to na Valentína aj v novembri, onedlho budeme deti "vyplácať" ešte aj v predvečer Sviatku všetkých svätých, pozorujem to každý rok, ako sa radi necháme nalákať na cudzie zvyky) a bude po paráde 😀😀😀

dai
18. apr 2017

@maja22 kazdy ma to co sa mu paci... a detto prebera len yo co sa mu paci - ja som mala napr. Doma uplne ine tradicie ako moj muz - a teraz ako co? On sa ma opicit po mojich ci ja po jeho? Uz od svadby sme sa rozhodli ze si budeme vyberat co sa nam paci a pre nasu rodinu si vytvorime vlastne aby nam vyhovovali... hallowena neslavime, to mame doma dusicky, deti maju ale v skole karneval a tesia sa - chapu co su dusicky, chapu co je haloween... vedia co su fasianky, co je valentin - je na nich aby si vybrali co budu raz slavit oni a ako... u nas su napr. Vianoce totalna zmiesanina roznych tradicii - a moje deti to uz beru ako nieco ich ...
A s tou gender rovnostou uz aby ste sa nepototo... ja somv praxi nic protiludske nikde nezazila - by ma celkom zaujimalo co vy ked sa tak negativisticky o tom vyjadrujete... ked sa niekomu paci mlatit zeny, nech sa paci - mne sa to nikdy nepacilo a u nas to ani nikdy nikto nepraktizoval ...

katarinka289
18. apr 2017

Ja som pominule roky peniaze davala a tento rok som to zrusila. Peniaze len mladsiemu krstniatku, starsi uz si vysibal skolsku tasku...ostatnym len sladkosti

maja22
18. apr 2017

@dai mám taký pocit, ako by ťa čítanie mojich slov naladilo mierne agresívne, to mi je ľúto, fakt nebolo mojím úmyslom niekoho rozčúliť 🙂 Ani ja neuznávam mlátenie žien, dokonca u nás to bolo naopak, ja som ako dieťa chodila šibať chlapcov 🙂 A teším sa, že si v praxi nič protiľudské nezažila, ono gender ani nejako "protiľudsky" nevyzerá, tam ide skôr o systém varenej žaby, pomaly si zvykneš na postupné zmeny... napr. to začne spoločnými weckami pre všetkých atď. Je to ako keď učíš dieťa na nové chute, pomaly mu ich primiešavaš a ani si nevšimne a spapá všetko, dokonca mu to aj chutí. Ale toto nie je téma o gender, to bola mimovoľná asociácia... Že všetko tu na zemi je len do času, aj tieto naše tradície a sviatky... A je mi jasné, že každý má na to svoj názor, aj si ich prežíva po svojom. Dokonca v rámci slobodnej vôle a nového poznania môžeme svoje názory aj meniť.

dorottka
18. apr 2017

@gklin hladanie vajicok - ano, aj ja som si myslela, ze je to zvyk zi zapadu, ale priatel vravel, ze u nich na dedine (vychod) je to uplne bezny zvyk, ktory robi kazdy a ktory robili uz jeho stari rodicia ako deti, cize asi az taky import to nebude, co ja viem 🙂

olivienka28
18. apr 2017

Som.sa zasmiala. Odsudzujete druhych,ze kvoli hladaniu vajec sa opicia po zapade a vy sa nechate oblievat akože dodrziavate trsdiciu. Ale.zabudate na to, ze ta tradicia tiez od niekam.prisla. a kym dosla tak.tu bola.ina tradícia a zeny sa teda vobec nesibali a ani neoblievali vazene damy

anjelicek26
18. apr 2017

My mame oba zvyky, hladanie vajicok na velkonocnu nedelu a sibacka velkonocny pondelok, chlapci sa tesia na oboje, v podstate aj dcera, len si to neprizna 😂 Chalani s nou maju dohodu, ze vysibane sladkosti si na ferovku podelia, peniazky co dostanu si nechaju - my dcere rovnaku sumu dolozime, najmladsej je to zatial totalne jedno... nikdy by som o to chlapcov neobrala, ze neist sibat... chodia s dedkom, ten je na nich uplne hrdy a nadseny, ako recituju po slovensky 😂 Vidaju sa malo a toto je to "ich", kde on ako otec troch dcer konecne moze ist do terenu 😂 Neriesim, ako to robia iny... ale dat 1-2e obcas vyjde lacnejsie, ako tie 3-6e kinder vajcia... no a ze je to nefer pre dievcata? No to uz je na rodicoch, ako to doma "vyrovnaju"... bud pripravia dcerke "ruzovy balicek od zajka", alebo vysvetlia, ze moja zlata do buducna - valentin, den zien, den matiek!!!

olivienka28
18. apr 2017

@anjelicek26 den zien je uctenie si.neznejsieho pohlavia ktore skrz chlapov trpelo cele.generacie, den.matiek.ti.snad vysvetlovat nemusim, valentin je pre.oboch...ani v jednom.zena nebije chlapa ani ho neoblieva... takze to.je.úplne odveci prirovnavat k.velkonocnemu.pondelku. a zeny sa oblievali v ten.den.za trest a nie.aby boli pekne a zdrave.. to.je.len vyhovorka.tejto doby

anjelicek26
18. apr 2017

@olivienka28 ktore trpelo cele generacia 😂 Nie my uz nie, nam zenam je v dnesnej dobe celkovo dobre az az . Rovnako, ako je den zien tradicia z minulosti - je ta sibacka tradicia z minulosti. Len ta prva nam vyhovuje viac... vzdy si vybrat len to pre nas vhodne samozrejme. Neviem ale to slahnutie dva krat po litkach a zadku korbacom brat ako bitku je tiez 😨 Vravim su ludia, co budu zaryto proti vsetkemu, tym sa vyhoviet neda... ja tiez "nadsena" nie som, ale pokial mame deti... budeme takto fungovat. Kazdeho osobne rozhodnutie. Ty synov nikam poslat nemusis a otvarat dvere ti tiez nikto nekaze. Ale netreba to kazit inym.

esther03
18. apr 2017

@anjelicek26 mne raz tak jeden pan hoodne skazil velkonocny pondelok. Bolo to viac rokov dozadu prisli sme k nemu domov na velkonocny pondelok spolu s rodinou zo zahranicia (slovaci zijuci v USA). Chlapi prisli sibat, ja som bola len sofer. Pan domaci mal dievcinu asi 19 rocnu vtedy a tak slusne vysvetlila, ze prepacte, ale ja tieto sviatky neuznavam, tak prosim nesibat neoblievat. Pan domaci sakredo zazrel na dceru a ona zopakovala este raz, ze poprosi sesibat korbacom. Slovak z USA zacal dievku sibat, ona sa otocila a chcela ist prec, na co ju "ocko roka" zdrapil a vytal jej pred vsetkymi taku facku, ze podla mna s nou chodila na lici este tyzden. Na to sa ona rozplakala a pretrpela sibacku. Ze ju pretrpela viem uz len z rozpravania, bo ja som zhnusene odisla a pockala v aute na ostatnych. Odvtedy sibacku nemusim, bo si vzdy spomeniem na to ponizenie dievcata...btw dnes vraj dotycna na velkonocny pondelok vzdy ide na dovolenku a nikdy nie je doma. Robi to tak vraj od spominaneho incidentu aj ked uz s rodicmi nebyva.

meusicka
18. apr 2017

@esther03 ved prave, nie kazda zena ma pekne spomienky na Velkonocnu oblievacku a sibacku. poznam pripad, kde podgurazeni sibaci strcili dievcinu do vane a pustili na nu vodu, utrpela popaleniny a smer nemocnica. taka si uz fakt velku noc uziva.
ja sama viem, ake som mala kazdy rok bolesti hlavy, co sa na nej pozbieralo to mnozstvo vonaviek, ale to este samozrejme nie je nic oproti tomu horeuvedenemu.

myslim si, ze zbieranie vajicok nie je ziadne opicenie, skor ide o to, aby aj dievcence mali nejaku tu radost. nase boli aj obliate ale aj vajicka zbierali. je to ferovejsie.

no a o tom uz pomlcme, ako podaktory pani koncia na velku noc, pod obraz Bozi.
ze zena sa chysta, vita hosti, zabava a pod, a potom sama prace, pretoze vazeny pan domaci uz ma pod capicou, ze ani nevie ako sa vola.
mne hlavne pre toto vadia tie zvyky, pretoze potom vela muzov nevie, kde je hranica.