Ste tu niektorá, ktorá neoslavuje Vianoce a nemáte štedrú večeru?

8. dec 2019

Mamičky, je tu niektorá, ktorá má deti, nerobí Štedrú večeru, ale normálne varí v ten deň, a ani extra neoslavuje Vianoce, ani nevyvára, ani nevypeká? Proste len pozeráte s deťmi rozprávky, idete sa prejsť a strávite tieto dni ako bežný víkend. Ďakujem.

nevludna
8. dec 2019

Ahoj, ja deti este nemam ale s manzelom to robime ako ty;) a ked budu deti, tak to bude tak isto pokracovat. Preco?

stela01
8. dec 2019

A ani výzdobu nemáte ? Žiadna atmosféra vianočná ? Darčeky ani nepíšem ....

sara07
8. dec 2019

ano ja
deti si nájdu pod stromčekom darčeky 1 hračka a 1 kniha, vysvetlené maju že to maju od nás, ježiškom ich nezatažujeme
máme obed ale nemáme napr majonezovy šalát ale podla chuti alebo zemiakovy jarny šalát bez majonezy, rybu ale my tu máme často takto takže u nás to nie je nejak zvláštne menu
máme obed a večeru máme klasicky ako mávame
pečiem len vianočku ale tu robím aj v lete, podla množstva mikulaša sa pečie kolač alebo niečo kto si čo žela ale to je u nás aj cez rok tak
máme stromček kôli detom lebo su nadšené z neho, ked sme nemali mali sme ikebanu ale tu mávame vždy nejaku
zvyky nemáme žiadne, ideme sa prejst , pozerame rozpravky
upratujem priebežne pre sviatky ako neupratujem lebo k nám kôli vianociam žiadna nášteva ani nechodí , nemáme to v rodine su vianoce tak povinna jazda po rodine a naopak

autor
8. dec 2019

@nevludna Len sa pýtam, či som sama, že proste už
nechcem zachovávať tradície v rodine. My sme kresťania, do kostola ideme aj na polnočnú omšu, ale po iné roky som chystala, varila, kúpila koláče, ale už proste nemám nato náladu, chuť, ani nič. Radšej si sadneme pred telku a pozrieme si rozprávky 🙂

snehulienka8
8. dec 2019

u nas sa sice uvari kapustnica, rezne a salat sa robia (manzel kuchar navari, nech nemusime 3 dni varit..), ale inak nic extra, mozno bude tento rok aj stromcek, vianocna atmosfera je pre mna klud a pohoda a nie stresovanie okolo "vytvarania vianocnej atmosfery"..saskovanie s ozdobami nastrkanymi este aj v klucovej dierke..

klarissa25
8. dec 2019

Určite by som deťom neodopierala tu atmosféru...

sara07
8. dec 2019

nie si sama , my si napr s manželom ani darčeky nedávame , ked niekto niečo pekné vidí cez pre druheho tak kupi a damu hned alebo kedy chce , žiadne povinne darčeky u nás
kôli detom máme ale skromne

autor
8. dec 2019

@stela01 Žiadnu výzdobu nemáme, iba Vianočný stromček, darčeky samozrejme deti budú mať. Už ich majú pripravené, aj zabalené.

sara07
8. dec 2019

@klarissa25 poviem ti maju atmosféru všade, u nás je vyzdoba len stromček a to si zdobia samé, lebo ho chcu, aj vytvaraju ozdoby to im pomaham a podporujem vo velkom ale inak proste nie, ked su v niečom iniciativne že niečo chcu robit, piect maju u mna podporu a pomoc ale musia oni chciet
nie že ja im to vyčačkám, vypečiem ,upracem a padam na hubu pri stole

klarissa25
8. dec 2019

@sara07 tak ale keď je dieťa malé asi nebude samé piecť... Resp nič nebude samé robiť... Ja si to teda neviem predstaviť ale tak jasne nech robí každý ako chce.....

sara07
8. dec 2019

aké máš velké deti ? nechaj ich samé zdobit a robit si vianoce podla seba , nebude to občas dokonalé, ale cennejšie pre nich, a u nás vyzdoba pada pred gulovačkou alebo rozpravkou lebo u nás tv ide obemdzene doslova

autor
8. dec 2019

@klarissa25 Atmosféru majú v nákupných centrách keď ideme na nákup už od septembra, v škôlke zdobili stromček, takže sú až preplnené atmosférou Vianoc.

autor
8. dec 2019

@sara07 6 rokov a 3 mesiace

sara07
8. dec 2019

@klarissa25 tročné dieta predsa môže zdobit, ukladat mandle na kolač, staršie vie 10 r podla knihy urobit cesto, robot vymiesi, vyvalkám ja to je pravda, ale vykrajovat vie starši a stredny do pohody , a ten 3 ročný uklada mandle na ne a uklada na plech
a do rury dávam ja to je jasné
starší sa chyta aj sám vyberat už tento rok plech , nie je to uplne že samé
stromček ozdobit máme maličky doslova si vešaju samé

stela01
8. dec 2019

Tak potom ? Však základ máte ?

Pred xy rokmi nebol TV v každej domácnosti a robili iné veci , teraz sme tak pohodlní že už čo sa dá kúpime koláče polotovary ...
ide to dolu vodou 😂😂😂😂 všade a všetko

Ale jasne každý nech si urobí atmosféru ako môže a chce

Ľudia nemajú čas aspoň cez sviatky zvolnia tempo

sara07
8. dec 2019

@stela01 ale ten tv má gombik, u nás vyberam rozpravky a regulujem doslova, u nás je to vzacnost tv pozerat
a koláče , tak u nás sa pečie všetko doma , maslo a aj chleba pečiem doma nie je to o pohodlnosti, len u nás napr kolače, sušienky nie su vzacnost, vždy jeden vybera aky chce a ked chce v lete vanilkove rožky na vylet tak ich má proste

stela01
8. dec 2019

@sara07 a veď určite , Vianoce sú preto Vianoce lebo niesu ako každý bežný víkend .
Podľa mna .

hettinka
8. dec 2019

Keby záviselo odo mna, nič by som nachystala a šla radšej na dovolenku. No kvoli deťom chystám tradične Vianoce.
Zrušiť sa mi podarilo veľkú noc, to nechystám vôbec nič, chodíme k moru.

hettinka
8. dec 2019

Podľa mna sa nedá vyzdobené nákupné centrum považovať za atmosféru Vianoc. To skôr naopak.
Ak ta to nebaví, koláče kúp, veceru môžeš zjednodušiť. No obrat deti o Vianoce by som nerobila. Po Vianociach si budú v škôlke rozprávať, ako oslavovali a ro tvoje čo povie? Pozerali sme telku a jedli guláš?

zdenka99
8. dec 2019

ja si neviem predstavit vianoce bez vone medovnikov a ihlicia... nerobime nejaku extra vyzdobu ani upratovanie, ale rozhodne mam rada ked v case adventu aj u nas citit a vidiet prichadzajuce vianoce... ale tak sto ludi sto chuti

mon29
8. dec 2019

Ak si s tym ok ty a tvoja rodina je to v poriadku, su to vase Vianoce.. ale mam s teba taky pocit, ze s tym ok uplne nie si.. inak by si sem asi nepisala.. napriklad my vianoce zboznujeme, kazdy bikend sme na vianocnych trhoch v inom meste..5 rocna je z toho uplne unesena a my milujeme tieto sviatky.. prezivam ich od 6.12 do 6.1. Do kosti🙂..ale viem pochopit aj teba, pretoze takto neoslavujeme my velku noc. Z detstva sa mi to zhnusilo a nedokazem v tom pokracovat.. a som s tym absolutne ok. Urobte so Vianoce take, aby vasa rodina s tym bola stotoznena a kazdy clen stastny❤

sapetka
8. dec 2019

Nie😊neviem si predstavit odopriet mojmu dietatu ten pocit Vianoc. Od kedy ho mame maju pre nas sviatky iny rozmer. Tesim sa na jeho radost v ociach ked vidi horiet sviecku, vyzdobeny stromcek.. a chcela vy som urcite zachovat tradicie.. pecenie varenie kapustnice vsetko s nim a manzelom. Neviem si predstavit stravit Vianoce ako vsedny den... ale to sme my😊ak to tebe a tvojej rodine vyhovuje robte si podla seba.

autor
8. dec 2019

@mon29 Ja som s tým ju úplne stotožnená, už ani minulý rok som nechcela nič chystať, len moja mama ma presvedčila, keď mesiac do mňa hučala. My sme kresťania, pre nás je priorita ísť do kostola. Ale iba som chcela vedieť, či sa nájde ešte rodina okrem nás, ktorá nedodržiava žiadne tradície, ani zvyky, ani nechystá tradičnú Štedrú večeru, ako už ani my nebudeme tento rok.

nevludna
8. dec 2019

Existuje;) a je to uplne ok. Dolezite je, aby vsetci boli stastni. Ci uz je to v sulade s nejakymi tradiciami alebo nie.
My s manzelom sme vyuzili black friday a kupili si playstation. Takze sviatky stravime tym, ze vyuzijeme volno a stravime ho hranim hier a povinnou navstevou rodin. A mega sa na to tesime (az na tu navstevu rodin😄)
Stromcek spravim, ale nic ine nemame. Na veceru si spravime kapra a salat, ale to mame aj cez rok. Piect nebudem, nechutia nam tie klasicke kolace. Mozno skusim nejaky moderny kolac alebo energy gulicky.
Jedine co mne robi atmosferu vianoc je povinny nakup darcekov, co neznasam ale dakujem za e-shopy a ze nemusim ist do toho chaosu v obchodoch.
Takze takto🙂) tesime sa na to, ze budeme mat dlhsie volno a stravime ho spolu a s nasimi kamaratmi, ktori su u nas pomaly denne;)

sense
8. dec 2019

Sprav ako.je to pre vas najlepsie.... tak ako pre niekojo nie su vianoce bez celorocnejo pucu ,15druhov kolacov a nevuem kolkych chodoch...pre ineho su vianoce hlavne o pokoji... a klude

My napr to.mame niekde uprostred mame stromcek, kapustnicu,zem salat a rezne lebo to zvycajne bezne nejeme... par suchych kolacov kt tiez v roku nerobim a cez vianoce lebo mam volno... bezny poriadok a jlavne pokoj ....salat a polievku spravime den predtym a rezne su za chvilu... a doobeda chodime na prechadzku a 25 a 26 lyzovat a jeme neslavnostne to co ponuka restika na svahu...

sara07
8. dec 2019

@stela01 ale vianoce su preto lebo je to krestansky sviatok, ktory je prekryty pôvodny sviatkom pohanov, lebo im to nešlo proste vykorenit tak to poriešili takto
a vianoce sa museli povinne nasilu slavit, v začiatkoch sa to dokonca kontrolovalo a tak to ostalo
prečo by som mala slavit niečo čo mi nič nehovorí
aj zemiaky sa bežne pestuju a predavaju a na začiatkoch sa dávali tvrdé tresty kto ich nechcel pestovat, od žalara cez vyprask a chodili sa kontrolovat polia či važne ich sadia a dnes to berieš ako absolutnu samozrejmost, sadenie zemiakov a kukurice zaviedla Mária Terezia, doslova ,ber to ako priklad

sara07
8. dec 2019

@hettinka no tu som tiež vyslovene zrušila, respektivne u nás bola zrušena ešte ked som bola mala a som za to vdačna nenávidela som z duše to oblievanie a kydanie 85 druhov vonaviek
my chodíme na zahradu alebo do tatier na turu aspon je tam klud ale v poslednej dobe vela ludi turuje cez velku noc, rozhodne na pondelok nie su teda prazdne tatranské štity

oslo1
8. dec 2019

Nemame vobec ziadnu vyzdobu, ani stromcek, nic . A to mam rucne urobene ozdoby.
Mame 18 mesacneho vymyselnika, nebudem tu na neho striehnut, ze tu na seba nieco zvali, alebo vdychne.
Na buduci rok uz budeme mat stromcek a asi, ak bude cas, tak AJ napeciem.
Darcek si davame 1kus na hlavu.
Na veceru bude hus, alebo morka. Ziadny post, nic.
Ja cez vianoce vzdy robim, tak som rada, ze som rada.

benit
8. dec 2019

Aj ja s detmi pozeram rozpravku a uzivame si vianocnu pohodu. Staci upiect detom medovniky alebo iny kolacik co maju radi. To sa da aj dopredu. Ci vysmazis rezen alebo rybu je jedno. Stromcek mate, darcek dostanu ,este aj do kostola sa chystate, tak neviem o co ide? U nas sa sice tradicie zachovavaju, vsetci sa na to tesime.

erikavesela
8. dec 2019

My sice stromcek mame, taky uz 20 rokov ozdobeny, po vianociach zabaleny caka v pivnici na dalsie vianoce...nemusim ozdobovanie stromceka, je to skor pre deti...pod stromcekom su darceky len pre deti, my si darceky nedavame, ziadne povinne navstevy rodiny nerobime uz 20 rokov...pecenie?..jedine co peciem su linecke kolace, tie peciem tak 2-3 dni pres vianocami, stromcek sa postavi az 23.12.-24.12. A 6.1.ide opat na povinnu jazdu do pivnice...na veceru mame kapra a salat...nic viac, moj manzel zboznuje salat mojej babky, tak ho robime, ale inak nic, ziadna polnocna omsa, ziadne extra upratovanie, tento rok nebudu umyte ani okna, to ma caka na jar..my to berieme skor ako cas volna, cas kedy mozeme cela rodina pozerat tv, co u nas casto nebyva, kedy ideme cela rodina na prechadzku...zapalime sviecku pre tych, ktori uz nie su s nami a tym koncime...velku noc neoslavujeme vobec...akurat deti hladaju v zahrade cokoladove vajicka a zajace...a silvester?..to je skutocne nieco, co vobec nemusim, styl, podme sa bavit a veselit, lebo je 31.12.absolutne neakceptujem, casto si s manzelom okolo polnoci len strngneme dzusom a citame si knihu dalej...