Svadba v kostole s rozvedeným

aniky0507
22. mar 2015

ahojte, chcela by som sa spytat.18.4 mame termin sobasa.Povodne sme planovali v kostole, ale pan farar vcera zistil, ze priatel aj jeho ex boli obaja nepokrsteni, takze aj napriek civilnemu sobasu su pred cirkvou stale manzelmi a nechce nas zosobasit:( stalo sa to prosim niekomu, alebo nepoznate farara bratislava a okolie, ktory by nas zosobasil? Dakujem pekne za odpovede!

lucka1987
22. mar 2015

@aniky0507 tak toto.. nepoznam vobec farara ktory by vas zosobasil v kostole. rozvedení vo vseobecnosti sa v kostole sobasit nemoze uz. pretoze raz sa zosobasil a je to az kym ich smrt nerozdeli / a ani rozvod sa nepovazuje pred bohom rozdelenie /

ale citam lepsie oni nie su pokrsteny a nemali ani sobas v kostole ????? no tak tam by to problem nemal byt vobec, ved sa nebral pred bohom .. nechapem potom...

mima4
22. mar 2015

@aniky0507 zosobaste sa v kostole inej cirkvi, to je myslim si mozno a nikto sa k vam nebude spravat ako k druhotriednym ludom... nemal by teda

aniky0507
autor
22. mar 2015

Ale to ze je rozvedeny po civilnom sobasi nebol vobec problem.Ten nastal az ked zistil, ze boli obaja nepokrsteni.Ak by bol jeden pokrsteny, tak je vsetko v poriadku:/

janinah
22. mar 2015

nerozumiem...ak mali len civilný sobáš,tak pred cirkvou sú ako slobodní,neprisahali pred Bohom...čo s tým má krst či nekrst?...pýtaj sa rovno biskupa na biskupskom úrade ako to je.....

monhla
22. mar 2015

Spýtaj sa p.farára ako môžu byť pred cerkvou manželia ak nemali sobáš v kostole. Pokiaľ viem, cirkev civilný sobáš neuznáva. Iba v kostole. Aspoň to som sa dozvedela pri poučenáí pred svadbou - že iba sobášom v kostole prijmeme sviatosť manželstva a sme svoji aj pred ľudmi aj pred bohom.
Skús to s ním vydiskutovať. Inak len hľadať iného farára. Určite nebude problém nájsť farára, ktorý zosobáši ľudí, ak ani jeden z nich nemal predtým sobáš v kostole.

aniky0507
autor
22. mar 2015

Nekresťania uzatvárajú platne svoje manželstvo, ak si verejne odovzdajú vzájomný súhlas, že chcú žiť natrvalo v manželstve, pričom obrad môže prebehnúť podľa miestnych zvyklostí. Také manželstvo nie je sviatostné, avšak pred Bohom je platné a nerozlučné. Ide o prirodzené manželstvo.

Toto je veta, na ktoru sa odvolaval. Dovcera sme netusili, ze nieco take existuje😒 Dnes sme boli za druhym fararom a ma ten isty nazor.Musime si vybavit advokata a prejst sudnym procesom, ktory trva dva roky!!!

zuzkaanicka
22. mar 2015

@aniky0507 no, ja by som na vasom mieste skusila ist na najblizsi biskupsky urad a toto si overila. 😉

viky7
22. mar 2015

@aniky0507 knaz vam to povedal spravne a na slovensku urcite nenajdes katolickeho knaza, ktory by vas zosobasil.. ja som riesila ten isty problem... manzelova ex bola sice pokrstene, ale sme zistili, ze v evanjelickom kostole, a to je pre katolicku cirkev to iste, ako keby nebola vobec pokrstena vzhladom na platnost civilneho sobasu.. takze jediny sposob, ako by ste mohli mat sobas v kostole je, ze by sa tvoj buduci manzel dal pokrstit..

aniky0507
autor
22. mar 2015

@viky7 on by s tym vobec nemal problem.Aj sme to panovi fararovi navrhli, ale povedal, ze to nepomoze:( Vam sa tak podarilo zosobasit v kostole?

sardinka333
22. mar 2015

Ako, to len tak uvažujem...načo ti je katolícky sobáš ked muž je nepokrstený? Ako katolícka cirkev má v tom tiež guláš a kým sa u katolíkov k niečomu dopracujete tak prejde kopec času tomu ver. Chcete to mať asi silou mocou v kostole...ako neber to osobne.

aniky0507
autor
22. mar 2015

@sardinka333 chcem to, pretoze mi na tom zalezi a neviem si predstavit civilny:(
a priatel je veriaci z vlastneho presvedcenia, ale tym ze ho k tomu neviedli doma nepovazoval krst za nutny.
A ak nebudeme mat sobas v kostole ani dieta nam nepokrstia:/

viky7
22. mar 2015

@aniky0507 tak to vam povedal knaz zle, lebo v tom pripade plati tzv. pavlovo privilegium...skor je otazne , ci by ste nasli knaza, ktory by ho chcel pokrstit, ak by vedel, ze priatel to robi len kvoli tomu, aby ste mohli mat sobas v kostole... .my sme to zatial neporiesili nijako, lebo manzel sice by bol ochotny, ale ja ho nechcem tlacit do toho, aby to spravil len navonok.. ale nadej stale mam 🙂

viky7
22. mar 2015

@sardinka333 no neviem, ake maju oni dovody, ale dovod moze byt na strane pokrsteneho partnera, ktory by chcel pokracovat v prijimani sviatosti... ak pokrsteny zije v nesviatostnom manzelstve, nemoze pristupovat ku sviatostiam...

aniky0507
autor
22. mar 2015

@viky7 dakujem velmi pekne za radu.Nasla som si o tom nejake informacie na internete, tak sa ho nato aspon skusim spytat.

mata128
22. mar 2015

@aniky0507 dieta vam pokrstia,teda zalezi od farara....brat krsti o dva tyzdne,nie su vobec sobaseni....moj syn je krsteny a ja aj partner sme obaja rozvedeni....

lucinocka
22. mar 2015

@aniky0507 no mne robili problem aj ze nemam birmovku,a ne len krst...podla mna sa kludne moze stat, ze sa pokrsti a aj tak Vas nezosobasia lebo nema birmovku...oni si dovod stale najdu... my sme sa brali v Chorvatsku a nakoniec som podpisovala papier, s nejakym prehlasenim, ze si birmovku dorobim / preslo 5 rokov a nebola som/.. spytaj sa aj na tu birmovku radsej...ja mam zle spomienky s cirkvou , co sa tyka sobasa...narazila som na aroganciu a vysmech...

willy_wonka
22. mar 2015

Muz si musi dorobit sviatosti a malo by to byt ok. Ja som len pokrstena,muz ma vsetky sviatosti a bez problemov sme mali svadbu v kostole (blumental) len manzel musel podpisat papier,ze sa zarucuje,ze on bude vychovavat nase deti vo viere...

mnamko
22. mar 2015

@aniky0507 no práveže môj muž bol prvý raz ženatý len na urade a ja vdova a pri krste malej sa nás pýtal,kedže sme boli sobášený len na urade,či nechceme mať sobáš v kostole,kedže manžel prvé manželstvo neuzavrel v kostole,takže neviem prečo má farár problém,stačí chodiť na náuky a spraviť si prijimanie asobáš môže byť v kostole

sardinka333
22. mar 2015

@aniky0507 aaale pokrstia, ja mám znamych čo su civilne sobášený a farárko im pokrstil deti dokonca 2. Krst detí je zase iná zaležitosť. ja by som išla na biskupský urad a tam sa pýtala, či je možný nejaký ,,dišpenz,,.

sense
22. mar 2015

skus ineho farara...

janickacrazy
22. mar 2015

@aniky0507 Dieťa vám pokrstia v pohode, krstia aj slobodným mamičkám alebo tým, ktorí mali len sobáš na úrade. S tou svadbou to bude asi problém, ja nie som pokrstená a mne farár povedal, že musím najskôr 2 roky chodiť na náuku a potom ma pokrstí a potom svadba v kostole, tak dlho sme teda čakať nechceli, tak sme mali na úrade a neľutujem, bolo to veľmi pekné.

murcos
22. mar 2015

...ono sa na to treba skor pozriet z uhla cirkevenho prava. ....

alby2014
22. mar 2015

Ahoj, mozno je to tym, ze zijem vo velkom meste, ale pokial ja viem, ak nie ste zosobaseny v kostole, a este neboli ani pokrsteni, tak by som hladala ineho farara. Moja kamaratka bola podobny pripad a zosobasili ich. Ak si aspon ty katolicka a priatel ateista ( resp. nema krst, je bez vyznania) nemusite chodit na ziadne 2 rocne nauky, staci ak budete ziadat o biskupsku vynimku a snubenec podpise papier, ze ti nebude branit vo viere a ani vasim detom. Dokonca to vybavuje dotycna fara, ani biskupa neuvidite. Ja mam teroiu, ze ak v kostole zosobasili mna, co moj muz je zo zidovskej rodiny ( akurat nema ziadne zidovske obrady, teda z pohladu cirkvi je bez vyznania), tak uz asi zosobasia kazdeho ...:D. Ak aj ty vsak nemas krst a obrady je to naozaj problem a zamyslala by som sa aj nad tym rpeco hces svadbu v kostole, argument, ze je to dostojnejsie a krajsie by s tym nemal mat nic spolocne.

viliama
22. mar 2015

Možno keby sa tvoj priateľ dal teraz pokrstiť, tak by to nebol problém.

alby2014
22. mar 2015

@viliama Vobec sa nemusi dat pokrstit, staci ak jedne z paru ma sviatosti a nasledne poziadaju o vynimku, co spominam vyssie... Nie je to naozaj take zlozite, ako koluje vo verejnosti.

annazozelenehodomu1
22. mar 2015

@aniky0507 Myslím si, že kňaz mal pravdu, ale skús sa ho opýtať aké sú možnosti aby ste mohli mať cirkevný sobáš. Ono v katolíckej cirkvi je to tak, že ak dvaja nepokrstení uzavrú sobáš na úrade berie sa to tak ako keď dvaja pokrstení uzavrú sobáš v kostole. Čiže manželstvo je platné. Neplatné manželstvo v cirkvi je také ak pokrstení uzavrú manželstvo na úrade. Ale skús sa ho opýtať na Pavlovo privilégium, či by sa nedalo uplatniť vo vašom prípade.

aniky0507
autor
22. mar 2015

@annazozelenehodomu1 uz som sa pytala, ale my mame necely mesiac do svadby a to je malo casu😒

aniky0507
autor
22. mar 2015

@alby2014 ja mam vsetky sviatosti...uz sme skusili viacerych fararov a vsade rovnako:(

terezka1947
22. mar 2015

@aniky0507 ak ti tak zalezi na sobasi v kostole,tak bud preloz svadbu(co je asi teraz tazko,takze nerealna moznost)alebo si katolicky sobas "urobte"neskor,ked si date veci do poriadku...aj tak je mesiac dost malo casu na riesenie kostola,ked mate tento problem uz dlhodobo...a celkom nerozumiem ako je mozne,ze az teraz,mesiac pred svadbou,riesite,ze svadbu mat v kostole chcete...aaale nemozete...ved to ste museli vediet skor,hmmm...ale tak stava sa kadeco,nemyslim to v zlom,len mi to tak napadlo.
inak...v katolickom kostole to nejde len tak....ako uz baby vysie pisali,da sa to...a pisali aj ako
deti pokrstene nemaju preco nebyt,aj ked nie ste manzelia...sice sa preferuju rodicia v manzelstve,ale nie je to vobec podmienka...

ullala
22. mar 2015

@aniky0507 Tu vobec nejde o to, ze neprisahali pred Bohom. Tu ide o cirkevne pravidlo, ze pokial sa vezmu dvaja nepokrsteni na urade, tak je ich sobas brany ako pravoplatny (z cirkevneho hladiska). Po rozvode by sa mohli tito dvaja sobasit v kostole iba v pripade, ze jeden z nich by bol pokrsteny a sobasil by sa predtym iba civilne. cize farar kona spravne.