Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

suem
13. okt 2010

@maggie2 Mozno si videla relaciu 13.komnata s Y. Blanarovičovou - to by si mali vsetci rodicia (a ich novi partneri), ktory maju deti z roznych vztahov pozriet. Povinne!

maggie2
13. okt 2010

@suem samozrejme, ale takým ženám to nevysvetlíš, vidia len seba. A potom keď prehrajú nejaký súdny spor nadávajú že protistrana mala isto známosti. Poznám veľmi dobre.

maggie2
13. okt 2010

@suem oj, nevidela, nepozerám televízor, ale mohla by som nájsť v archíve na nete. V ktorej tv to bolo?

suem
13. okt 2010

@maggie2 myslim TA3, pozri si to dokonca. Ja nie som nejaka citlivka, ale pri tom mi slza vypadla. Aky je ten zovot klukaty a ako ta nakoniec najviac podrzi ten, od ktoreho by si to vobec necakala.

krasnulka
13. okt 2010

@kaktusik007 DAKUJEM

maggie2
13. okt 2010

@suem video som nenašla záznam ale článok k tomu o čom to bolo na čt. Vidíš, áno, takéto situácie som mala na mysli, dojímavé

maggie2
13. okt 2010

@suem dik, nejde mi to pustiť, asi mi treba čosi nainštalovať, skúsim neskôr

krasnulka
13. okt 2010

@maggie2 pozri sa, ja dieta mojho manzela mam rada a vzdy som ho mala. Jej matku nenavidim. Ale ich dcera k nam chodieva-teda uz nie, na Vianoce som jej sama kupovala darcek,k narodeninam tiez, a ked prisla k nam, vzdy som pre nu nejaku babiku alebo nieco mala. Ale to, ze budem cely zivot s manzelom makat a splacat pripadny uver a este z toho jej davat peniaze? Nehnevaj sa na mna, ale prehanas. A ten byt po mojich rodicoch ako si pisala, mi rodicia daruju,tak ako daruju mojmu bratovi tolko penazi,aku ma byt hodnotu.Takze my sa z bratom budeme dohadovat,kto chce byt za priklad 2 miliony alebo peniaze v sume 2 miliony.Mne je prednejsi urcite byt. A ten automaticky prepiseme na nas oboch s manzelom. A jeho dieta? Preco ono ma mat uzitok z toho,co mi daju moji rodicia,ked to bude tzv dar pre mna a moju rodinu. A uvediem ti este jeden priklad. Teraz z manzelom uz 2 roky platime pozicky mesacne 9000sk,co splacame aj za jeho ex.BSM je este k nedohladnu. Este dobrych 10 rokov budeme splacat ich uvery,ktorym sa jeho ex stavia chrbtom. Po 10 rokoch ich splatime a mozme si zobrat dalsi-velky na kupu domu. Ten si samozrejme budeme splacat tiez ale 10 rokov minimalne. Po 10 rokoch splacania, ked nam skoncia pozicky, manzelovi sa nieco stane a ja budem musiet dat priklad 16.000 eur manzelovmu dietatu a to si budem musiet brat uver,lebo by sme urcite tu sume nenasetrili.Takze zasa budem platit pozicku,nie? A moje deti? Tym stale budem odtrhat od huby?

suem
13. okt 2010

@krasnulka No mozne to je. Vynechat dieta z dedicstva nie je jednoduche, ak je to vobec mozne. Preto som pisala, ze nechcela by som muza, ktory ma inde dieta. Moze byt rozvedeny ale nie so zavazkom, zeny sa zbavit moze, ale dietata nikdy.
Nechapem preco chcete napisat byt aj na manzela, ked mate s bratom dedicstvo "podelene" ???

maggie2
13. okt 2010

@krasnulka už mám toho fakt dosť, ak si myslíš že len tak so súdmi a notármi oprávnených dedičov vybabreš, tak si to mysli

suem
13. okt 2010

@maggie2 To nema ani hlavu ani patu. Ziadna jasna vizia, zamienanie pojmov a dojmov, len nedam , nedovolim ....
Ked si pozries ten dokument a budes mat cas, posli mi IP co si o tom myslis. Este som taky pribeh nikdy nepocula.

krasnulka
13. okt 2010

@suem pretoze ked bude nieco moje,malo by to byt rovnym pravom aj manzelove. Ale taketo veci sa urcite daju,to viem na 100%,lebo jedna z nasej rodiny ma svojho syna, zije s chlapom 17 rokov,ktory ma svoje 3 deti. Spolu nemaju ziadne. Len si spolocne kupili byt, ktory ihned prepisali na jej syna,ale s tym, ze maju dozivotne pravo, takze ak by mali napr.autonehodu tak je iste, ze byt zostane len jej synovi a jeho deti z neho nebudu nic mat. Je to spravodlive.Preco by ten mlady chalan mal vyplacat z ich bytu, v ktorom ziju roky 3 cudzie deti, ktore su len na peniaze a k ockovi pridu len po vyplate? A su plnolete. A preco by ten mlady chalan mal v takom mladom veku brat pozicku a na dobrych par rokov sa zadlzit?Alebo im dat vsetky svoje uspory,na ktore sa nadrel? Ved to spravodlive nie je. Kazdy chlap ma rad svoje deti,ale ajtak vacsinou chlapi myslia na dobro ich manzelky a ich spolocnych deti po pripadnej jeho smrti a nie aby sa jeho manzelka zadlzila kvoli jeho dietatu,ktoremu moze dat jeho matka aj posledne.

krasnulka
13. okt 2010

@maggie2 ja to viem,mame to tak urobene v rodine,takze sa neboj,ja nikoho vyplacat nebudem. Radsej vsetko napisem na moje deti s nasim dozivotnym pravom a je.A pochybujem, ze niekoho zatvoria za to, ze vydedil svoje dieta.To je kazdeho rodica vec a kazdy rodic to moze urobit.

suem
13. okt 2010

@krasnulka No to si tvoja znama mysli. Ak sa deti do toho obuju, nebude to take jednoznacne. Ale ak su truby tak o tom potom ,aj ked dnesnej dobe zo seba somara nikto robit nenecha.
Mas to cele pomylene. 😖

suem
13. okt 2010

@krasnulka prepisat mozes co len chces, pokial to opravneny dedic nenapadne. A potom sa deju veci 😲

krasnulka
13. okt 2010

@suem ale oni s tym boli u pravnika ci notara ci co to bolo,a stalo ich to 10 000 sk. Takze si to nemyslim, ja to viem. A ked sa raz otec rozhodne a napise u notara,ze vsetok jeho majetok pojde jednomu dietatu a druhemu nie, tak sa to druhe moze aj na hlavu postavit,nemyslis?

krasnulka
13. okt 2010

@krasnulka este jednu vec ti poviem. Rodicia mojho ex,cize stary rodicia mojho syna si postavili dom. Synova babka mala 2 deti z prveho manzelstva,ktore zostali otcovi. Takze s novym manzelom mala dve deti. Ked zomreli, dom zdedili len ich spolocne dve deti.Maju to v katastri zapisane,videla som,nasla som si to aj na nete. A ich dvaja nevlastny surodenci marne prisli s pravnikmi a advokatmi,ze chcu podiel z domu, odosli z prazdnymi rukami,ani len poondiatu skrinku nedostali,lebo na nu nemali narok.Tak my vysvetli,ako je mozne toto.

suem
13. okt 2010

@krasnulka Nie to nie je pravda. Notar ti spise co chces, kupnu zmluvu, darovaciu? Aku si povies. Ale ci to bude v dedicskom konani nieco platne to uz je ina vec. A opomenut malolete deti v zavete nemoze!!!! Pozri si zakon. To si vela ludi mysli, ze ked nieco spisu u notara tak je to 100%. Nepocula si kolko ludi kupilo uz raz predane byty, a zmluvy boli spisane u notara. On zodpoveda za pravnu stranku, nie vecnu. Aj uctovnicka zodpoveda za zauctovanie faktury, nie za to ci boli prace prevedene.
Zij v svojej blahej predstave. 😉

krasnulka
13. okt 2010

@suem som si to poslala sama sebe 😀 este jednu vec ti poviem. Rodicia mojho ex,cize stary rodicia mojho syna si postavili dom. Synova babka mala 2 deti z prveho manzelstva,ktore zostali otcovi. Takze s novym manzelom mala dve deti. Ked zomreli, dom zdedili len ich spolocne dve deti.Maju to v katastri zapisane,videla som,nasla som si to aj na nete. A ich dvaja nevlastny surodenci marne prisli s pravnikmi a advokatmi,ze chcu podiel z domu, odosli z prazdnymi rukami,ani len poondiatu skrinku nedostali,lebo na nu nemali narok.Tak my vysvetli,ako je mozne toto.

suem
13. okt 2010

@krasnulka Z akeho titulu to maju zapisane v katastri? Mohli im to stari rodicia za zivota predat, nemuseli to zdedit.

krasnulka
13. okt 2010

@suem chces mi akoze povedat,ze ak dieta urobi rodicom problemy, ze zacne drogovat,okradat ich,bude gemblier a dostane tak svojich rodicov do financnych roblemov a dlhov,tak ty rodicia ho nemozu vydedit a musia mu dat taky isty podiel,ako ostatnym detom,ktory boli slusny,vystudovany a pod.? To je u mna blbost.

suem
13. okt 2010

@krasnulka Tam sa jedna o vydedenie a na to musia byt splnene podmienky presne uvedene v zakone a dokazatelne. Ano tak to je deti su si pri dedeni pred zakonom rovne, ci su z predchadazjuceho mnazelstva, mimomanzelstva, ...

krasnulka
13. okt 2010

@suem neviem ale bolo to takto. Rodicia mojho es postavili dom. Zili v nom s ich spolocnymi detmi a jeho mamou. Dom bol oboch. Ked zomreli, polovica domu otca bola rozdelena medzi ich dve deti,manzelku a jeho matku. Polovica matky bola rozdelena myslim len ich dvom detom. Ked zomrela aj jeho matka, dom zostal vo vlastnictve dvoch deti, cize otca mojho syna a jeho sestry-maleho tety.Kde su zapisany v katastri, najdes to aj na nete teraz maju medzi sebou hadky kvoli zdedenemu domu p rodicoch. Ale deti z prveho manzelstva matky pekne obisli,nemali narok na nic.

krasnulka
13. okt 2010

@suem no tak potom to bedeme vsetko riesit tak ako mel23 a vsetk co kupime, dame ako darovacou zmluvou na mna, aj ked to bude poondiaty koberec ci pracka

maggie2
13. okt 2010

@krasnulka napísala si to nezruzumiteľne, takže sa z toho nič nedá vyvodiť.

maggie2
13. okt 2010

@krasnulka už prosím Ťa nepíš, ani nevieš ako sa zhadzuješ, že koberec, cha

suem
13. okt 2010

@krasnulka Nepochopila som z tvojho opisu, co, kto, kedy zdedil.
Myslim ze o vas koberec jeho detom nejde. Uz to vazne zenies do extremov a je to nechutne. Nezabudaj, ze kto druhemu jamu kope, sam do nej padne :-/
Maj sa.

krasnulka
13. okt 2010

@maggie2 takze takto. Moj ex je Stana. Jeho sestra Katka a rodicia Imrich a Maria. Maria,je rozvedena a ma dve deti ktore ma v opateri jej ex. Maria sa znovu vydala za Imricha. Narodili sa im dve deti.Stanislav a Katarina. Postavili si dom. V dome ziju rodicia-Imrich a Maria , matka Imricha a ich deti S a K. Po smrti Imricha a Marie bolo dedictvo nasledovne. Polovica Mariinho domu pari K a S a polovica Imrichovho domu patri jeho matke, S a K. Imrichova matka zomrela. Cize dom patri polovica S a druha polovica K.

krasnulka
13. okt 2010

@maggie2 to bol posraty priklad. Ten si ideme kupovat-teda ak nan vobec budem mat!