Budú nehnuteľnosti kúpené v zahraničí patriť do BSM?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

manžel má pozemok - orná pôda a dom nadobudnutý pred manželstvom. Dom bol zvnútra úplný holodom - 3 poschodia. Dorobili sme ho spolu počas trvania manželstva. Navrhla som, aby mi napísal polovicu, keďže som do neho investovala značné peniaze. Odmietol to.

Ako sa viem chrániť?

Faktúry k ničomu nemáme, všetko robili SZČO bez faktúr. Ďalej pozemok - orná pôda sa počas manželstva stal stavebný (dotiahla sa elektrika). Pozemok sa ďalej predá a kúpia sa v zahraničí iné nehnuteľnosti.

Budú spoločné?

Mám pocit, že manžel všetko robí tak, aby keby sa náhodou niečo stalo a rozvedieme sa, aby som nič nedostala. A to aj napriek značným investíciám aj z mojej strany.

Ďakujem

Dobrý deň,

dom vznikol pred uzavretím manželstva, takže ten za štandardných okolností do BSM nepatrí a ani patriť nebude. Za vznik budovy sa považuje výstavba prízemného podlažia, z tohto by malo byť zrejmé dispozičné riešenie jednotlivých miestností.

Ak ste do dokončenia domu investovali finančné prostriedky a viete to preukázať, mohli by ste v prípade rozvodu od manžela žiadať náhradu toho, o čo ste dom zhodnotili. Nie je nevyhnutne potrebné preukazovať, na čo konkrétne boli Vaše prostriedky použité. Je nevyhnutné preukázať, že sa na dokončenie domu použili Vaše peniaze - napr. tým, že ste tieto prostriedky posielali manželovi na účet a on ich používal na úhradu jednotlivých prác.

Jediná ochrana pre Vás, ktorá mi v tejto súvislosti napadá, je zabezpečiť si dôkazy (akékoľvek listiny), ktoré Vaše tvrdenia preukážu. Teoreticky by stačila akákoľvek písomná komunikácia medzi Vami a Vaším manželom (e-mail, whatsapp na túto tému).

To isté platí v princípe ohľadne pozemku, ktorý sa počas manželstva stal stavebným pozemkom. Došlo k jeho zhodnoteniu, k čomu ste prispeli aj vy. V prípade rozvodu by ste mohli žiadať náhradu hodnoty toho, o čo sa pozemok zhodnotil Vaším pričinením.

Ak po predaji tohto pozemku nadobudnete ďalší majetok, do nadobudnutia ktorého investujete aj finančné prostriedky patriace do BSM, budú tieto novonadobudnuté nehnuteľnosti patriť do BSM.

Ak máte pocit, že by Váš manžel mohol mať záujem pripraviť Vás o tento majetok pri rozvode, trvajte určite na tom, aby ste na každej jednej kúpnej zmluve boli obaja vedení ako kupujúci a aby ste obaja boli zapísaní do príslušnej evidencie ako vlastníci.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk