Ako znížiť výživné?

zape269
11. dec 2011

ahoj, potrebovala by som pomoc ohladne alimentov, chcela by som ich znizit u otca a neviem ako pokracovat.
Vedel by mi niekto helfnut? 🙂

sisaha
11. dec 2011

@didiana333 maloktory chlap ma chrbtovu kost a "kožu na papuli" 😀. Ale ta sudkyna by sa mala hanbit...

zape269
autor
11. dec 2011

@anjelicek26 presne takk.....

zape269
autor
11. dec 2011

@sisaha
moj drahy posiela 200 eur na plnolete dieta - 18 rokov, chodi este do skoly . a pre nas je to vela
peniaze boli stanovene pred 10 rokmi, a keby aspon to dieto z toho nieco malo
ale peniaze chamce matka a jej bohuzial nic da,....

cecil36
11. dec 2011

@zape269 a preco znizovat? Ved 18 rocne dieta si moze poziadat, aby boli alimenty vyplacane na jeho ucet a nie na matkin. Ak je teda vas jediny problem iba to, ze dieta z toho nic nema......

zape269
autor
11. dec 2011

baby ja som chcela len poradit, kde sa mam obratit, a vy ste to tu riadne rozputali.
vzdy treba mysliet na dve strany - aj ked nie vzdy ta druha mysli na Vas.....
bhohuzila, a preto treba bojovat ak je nieco nespravne.
ja mozem niekomu z nasho spolocneho prijmu 700 eur, posielat 200 na jedno dieta a my styria mame zcoho zit a byvat, mne je to nespravodlive.....
😝

zape269
autor
11. dec 2011

@cecil36 naozaj?
a kde o to treba poziadat?

cecil36
11. dec 2011

@zape269 ano kamarat mal dve deti, ktore chodili na vysku a tiez ich matka dost zvlastne nakladala s alimentami a videli to aj dcery, tak si poziadali o to, aby bolo vyzivne vyplacane im. A schvalili to. Ale o to musi poziadat plnolete dieta nie vy. Poda normal navrh na sud.

sisaha
11. dec 2011

@zape269 ja ti rozumiem. Ale ked bolo pred 10 rokmi vymerane take vysoke vyzivne, kedy sa bezne take vyzivne nestanovovalo, tak asi otec dietata mal na to prijem. No mozno sa jeho pomery zmenili. Pravda je vsak taka, ze ak by matka poziadala teraz dokonca o zvysenie a prijem otca sa smerom dole nezmenil, tak by mohla uspiet. Ale nejdem to hodnotit. Ak ide len o to, ze peniaze nedostava do ruky dcera, da sa o to sudom poziadat.

zape269
autor
11. dec 2011

@sisaha
@cecil36
baby dakujem velmi pekne
skusim nieco vybavit, uvidime

tin007
11. dec 2011

@zape169 ak je dcera uz plnoleta a nechcete, aby si peniaze/vyzivne nechavala jej matka, tak jej ich posielajte postovou poukazkou priamo do ruk (na meno dcery). matka mozno bude vyskakovat, ale ona nema pravo na vyzivne, ktore patri dietatu. myslim si, ze na toto nepotrebujete sud. nech si tvoj manzel pozrie rozsudok, malo by tam byt napisane, ze vyzivne na neplnolete dieta xxxxx sa plati do xx. dna v mesiaci k rukam matky. lenze, ked je dieta uz plnolete, tak je mozne vyzivne platit priamo nemu, opakujem, je to jeho vyzivne

zape269
autor
11. dec 2011

@tin007 super si zlata, dakujem velmi velmi pekne. Zacnem v tom konecne nieco robit.
Lebo je to uz na nervy, pekny vecer
dieta cchodi ako zebreak a mamicka si stavia garaze., pfuj

sisaha
11. dec 2011

@tin007 tymto by som si nebola tak uplne ista...a svojvolne nemenila rozsudok..matka moze podat trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho...
@zape269 urcite si to over u pravnika, svojvolne menenie podmienok sa nemusi vyplatit..

zape269
autor
11. dec 2011

@sisaha
zenska pocuvaj, ty stihas vsetko - to ako sa da? ja to tu zhladavam, riesim, ale naucim sa
no zajtra sa na to dam. , a uvidime co z toho bude. 🙂

sisaha
11. dec 2011

@zape269 neboj, raz budes aj ty stihat...🙂

tin007
11. dec 2011

@sisaha nesuhlasim s tebou, lebo vyzivne patri dietatu, je urcene na dieta a do plnoletosti (logicky) sa plati k rukam rodica (zvycajne matky), ktory sa o dieta stara. lenze ak je dieta plnolete a vyzivne sa k nemu nedostane, tak to moze druhy rodic vyriesit takto. btw matka by sa nemala na co stazovat, lebo opakujem, vyzivne nepatri jej a dietatu sa dostane (preto postovou poukazkou, aby mal otec doklad, komu, kedy a kolko poslal).
napisala som aj, ze nech si pozru rozsudok, ako je to tam formulovane, no malo by tam byt jasne to, ze su to peniaze neplnoleteho dietata a budu platene k rukam matky... a ked je dieta plnolete, tak mozu byt platene priamo jemu.
@zape269 nasla som, co som hladala, v hodpodarskych novinach to bolo jasne napisane, ze nadobudnutim plnoletosti sa plati vyzivne k rukam dietata
http://moje.hnonline.sk/node/579 asi 10ty prispevok na strane

zape269
autor
11. dec 2011

@tin007
si zlata, idem si to pozriet...

tin007
11. dec 2011

@zape269 mimochodom tym, ze je dcera uz plnoleta, tak sa moze s nou jej otec priamo dohodnut (ak bude ona suhlasit) na znizeni vyzivneho a dohodu si nechat overit u notara. v podstate uz teraz cokolvek, co sa tyka vyzivneho riesite s dcerou a nie matkou. matka uz nema ziadne prava (iba ak by ju dcera splnomocnila)

sisaha
11. dec 2011

@tin007 ak je to naozaj tak, tak to ma
@zape269 o to jednoduchsie 😉

zape269
autor
11. dec 2011

@tin007
@sisaha
baby mam to , dakujem za pomoc,
mam z tejto stranky super pocit - uz rok o tom premyslam vsetkom a dnes mi stacilo par hodin, a problem ako riesit danu vec je na svete -super
Výživné na maloleté dieťa sa vždy platí k rukám oprávneného rodiča a to z dôvodu, že rodič, ktorému bolo mal. dieťa zverené do osobnej starostlivosti mal. dieťa zastupuje a spravuje jeho majetok až do nadobudnutia plnoletosti dieťaťa. Pokiaľ však dieťa nadobudne plnoletosť, stáva sa plne spôsobilým na nakladanie so svojím majetkom a zákonné zastúpenie oprávneného rodiča zaniká. Z tohto dôvodu sa domnievam, že nadobudnutím plnoletosti dieťaťa povinný rodič by mal prispievať na výživu dieťaťa k rukám dieťaťa. Keďže k zániku zastúpenia dieťaťa oprávneným rodičom dochádza priamo zo zákona, zmena súdneho rozhodnutia, len pokiaľ ide o osobu ku ktorej rukám sa má platiť výživné, nie je potrebná.

zape269
autor
11. dec 2011

@tin007
tak a to sa asi nikdy nestane, ze by ju splnomocnila,

gumimaci
11. dec 2011

@zape269 myslim, ze netreba ziadat, ak uz ma 18 rokov, moze automaticky posielat vyzivne dietatu. Lebo to patri jemu, nie matke ;)

zape269
autor
11. dec 2011

@gumimaci ano ano , uz som sa to docitala od pravnika aj tak sa tesim

majuska85
11. dec 2011

Super téma 😉 aj ja by som potrebovala poradiť. Môj byvalý priateľ sa oženil má jedno 3ročne dieťa a jeho žena 15ročnú dceru, ona je na urade nepracuje a on má živnosť na stavebné upravy ...atd Plat má od 1700e do 2000e, ale ja mám smolu kedže je živnostník ☹ viete mi niekto poradiť ??? Ako si požiadať o zvýšenie teda ako mu mám dokázať plat?? Je to hrozné na sud mi donesie že zaraba 300e mesačne ako živnostnik, že mu nevyplatili faktury čo odrobil, peniaze má na ruku nie na účet ☹ neviem si s tým rady. Stoho platu mi platí 40e na dcerku ☹ nastupila do prvej triedy a nič jej nekupi ani do školy ani vôbec a nema ani zaujem o nu ☹ , ja mám priatela a 3ročneho synčeka. Obe deti maju zdravotné problémy. ☹ ☹ ☹

jaduska
11. dec 2011

@zape269 ale v tom citáte, ktorý si tu dala (príspevok 11.12. o 21.26 - predpokladám, že ten druhý odsek je citát) je uvedené:
"Z tohto dôvodu sa domnievam, že nadobudnutím plnoletosti dieťaťa povinný rodič by mal prispievať na výživu dieťaťa k rukám dieťaťa."

Zdôraznila by som tu slovo "domnievam sa" - domnienka (podľa môjho názoru) nie je istota. 😉 Tak si to radšej overte a určite to riešte radšej nejako oficiálne....

tin007
12. dec 2011

@jaduska aj kvoli tomu, ze co pravnik, to iny pravny nazor (ako ja hovorim, ked sa stretnu 3 pravnici, tak je hned 5 pravnych nazorov na vec) , som napisala, aby sa @zape269 pozrela do rozsudku, co je tam presne uvedene. no z logiky veci vyplyva, ze vyzivne uz teraz jednoznacne patri k rukam dietata, hlavne, ak ho matka dietatu nedava. ak by chcel, moze manzel zape napisat na prislusny sud (listom, kde uvedie spisovu znacku), ze ma informacie o tom, ze matka dietatu vyzivne nedava a preto ich ziada o vyjadrenie, ci moze vyzivne posielat priamo dietatu a do toho casu ho bude skladat v uschove na sude (aby nemal nedoplatok). alebo moze plnoleta dcera oznamit listom sudu, ze sa s otcom dohodla na vyplate vyzivneho priamo jej, kedze matka jej ho odmieta poskytovat a takto bude vsetko v uplnom poriadku

jaduska
12. dec 2011

@tin007 tento postup, ktorý opisuješ je asi najistejší, aby si otec nenarobil zbytočné problémy. Spoliehať sa na článok v novinách sa často nevypláca, lebo tí redaktori dokážu veci vytrhnúť z kontextu a prekrútiť, aj keď nechtiac....

opicamartyna
12. dec 2011

@zape269 my sme podávali to isté s priatelom v septembry a ešte nám neprišiel ani termín pojednávania či ako sa to rieši 😒 a nikoho nezaujíma ze zarobí 380 a výživné má 260 (podla predchádzajuceho platu), ešte mu ex dala aj exekúciu, a kým mu neznížia musí platit tolko kolko má, takže v podstate ho živím ja a to budeme mat o chvilu bábo. Držím Ti palce, sama vidíš že niektoré mamy čo sú tu nedoprajú otcovi ani novú rodinu, že načo si robil dalšie dieta? Tak ked ho odkopla apožiadala o rozvod má byt už do konca života sám? Pekná logika
No a z vlastnej skusenosti, adresuj to rovno na meno plnoleteho dietata,.... a určite uspejete aj so znížením, nakolko ked som končila strednú a išla na výšku, otcovi znížili na minimum (vtedy okolo 700 Sk) pretože on tam rozprával že šak môžem brigádovat a niečo si tak zarobit 😉 konieckoncov mal pravdu, aj ked či to bude sudca akceptovat zaleží na nom, ale kedže penazí som nemala som bola nutena sa k tomu postavit zodpovedne a naozaj si najst rozne brigady, a tak škola života aspon 😀 😀

mausy21
13. dec 2011

@sisaha no neviem akosi to myslela , ale ten naš tatino teda chrbtovu kost ma aj všetko tam kde mam byt...skor opačna strana je bez hamby....naš prijem spoločny je asi 1100e a to mame dve deti a hypoteku na dom cez 600e...takže neviem neviem komu zostava viac penaziiiii...ale nevadi, verim že raz sa karta obrati a všetky take mamičky ktore zneuživaju vlastne dieta k tomu aby vymamili od otca prachy skrachuju...

cobhan
13. dec 2011

@mausy21 aj nas tatino je tak dobry, az je ved viete co. Alimenty ako zaklad (150 na dieta),pridavky, k tomu darceky na vianoce, narodeniny, meniny, ked ideme na Slovensko tak im kupime aj cosi na oblecenie, tento rok sme ich zobrali na dva tyzdne do Grecka (a financne sme vykrvacali, lebo im chcel vsetko dopriat). Maly isiel do skoly, takze sme kupovali kompletnu skolsku vybavu, ked sa nieco vyskytne, tak posielame peniaze navyse. Na Vianoce sa nam ujdu tie najdrahsie darceky, vsak ved tatino kupi a na jar uz mame avizovane, ze potrebuju nove bicykle. Lenze aj my cakame prirastok, takze dobre casy zrejme pominu.

diid
13. dec 2011

@majuska85 To ti plati strasne malo. Neda sa nieco s danovym uradom? Nech ho vezmu do parady na par dni, a kontroluju kazdy ucet, kazdu fakturu, kazdy blok co zakupil?