Je pri BSM dôležité na koho je napísaná nehnuteľnosť v LV?

lala123
28. nov 2022

Prosím Vás viete mi povedať či má niejaky význam na koho je v LV napísaná nehnuteľnosť ak manželia majú normálne BSM v prípade rozvodu? Má na danú nehnuteľnosť vacsie právo alebo je to jedno? Je to klasicky kúpená nehnuteľnosť nie darovaná , vtedy viem, že do BSM nepatrí. Dakujem

nelca84
28. nov 2022

@lala123 pokial patri do BSM tak je jedno na koho je napisana

som_realistka
28. nov 2022

@lala123
Ahoj, nerozumiem celkom otázke, ale ak jeden z manželov kúpil niečo pred manželstvom, tak je na LV jeho meno, a pri rozvode to nespadá do rozdelenia majetku, lebo to ani nepatrí do BSM. ak ide o iný prípad, tak upresni otázku.

taga
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
som_realistka
28. nov 2022

@lala123 len pre doplnenie do BSM nepatrí ani dedičstvo, a ani dary ak boli vyslovene darované iba jednému z manželov a ten to nenapísal na LV na oboch. Sú rôzne situácie.

dadis
28. nov 2022

@lala123 Kupovana nehnutelnost pocas manzelstva by mala byt zapisana v LV s oboma osobami a prisluchajucich podielom BSM. Otazka je, preco ju tak nemate zapisanu

drzaopica
28. nov 2022

@lala123 ak ste ju kupili za manzelstva mate byt zapisani obidvaja

lopka1313
28. nov 2022

Suhlasim, obaja by mali byt zapisani, ak je to nehnutelnost kupovana za manzelstva. Moji rodicia pred 6 rokmi kupovali byt a obaja riesili aj hypo aj zapisy aj vsade su napisani obaja. Aj ked ucet, z ktoreho sli peniaze alebo na ktory sa brala hypo, je len na otca, automaticky boli vsade napisani obaja...

nelca84
28. nov 2022

@dadis
@drzaopica
@lopka1313 nie, nemusia byt obaja na liste vlastnictva, nie je to pravidlo ani na to nie je zakon, kludne moze byt na LV len jeden z manzelov a napriek tomu, ak bola nehnutelnost kupena zo spolocnych penazi pocas manzelstva, spada do BSM

andrea_82
28. nov 2022

my sme tak kupovali záhradku - mužovi sa nechcelo behať po úradoch, tak som bola v zmluve len ja. Na katastri som tiež zapísaná len ja. Ale záhradka bola kúpená v manželstve, zo spoločných peňazí, takže spadá do BSM. Podľa mňa je jedno, kto je zapísaný, delilo by sa to rovným dielom.

kaktusik007
28. nov 2022

spada to do BSM, avsak...... ak ten na koho je to pisane tuto nehnutelnost preda -- druhy si nepomoze.

ak minie peniaze este pocas manzelstva --- druhy si nepomoze.

ak cast penaxi bude / podari sa preukazat ze patrila nehnutelnost do BSM --- moze tieto oeniaze co dlzi splacat aj po 20 eur mesacne.

takze za mna --- urcite obaja na LV. Lebo ak jeden preda majetok, co je formalne oba na neho, partner sa to ani nemusi tak skoro dozvediet.

lala123
autor
28. nov 2022

@kaktusik007 presne toto som myslela, že ak už sa schyľuje k rozvodu tak ju môže bez vedomia druhého predať...dakujem

nelca84
28. nov 2022

@lala123 teoreticky moze, ale ty to mozes napadnut a pravdepodobne budes uspesna, to su veci, ktore sa daju celkom jednoducho dokazat

kaktusik007
28. nov 2022

@nelca84 lenze - kupujuci nadobudne v dobrej viere, peniaze su medzitym minute - presunute v bezpeci.... a sud sice urci povinnost platby, mozes mat aj platobny rozkaz --- ak nema z coho dat, nepomozes si. cize ano - papierovo vyhrat mozes, ci realne aj uvidis svoje peniaze...... tot otazka. a to este tie nervy, co ta to bude stat

nelca84
28. nov 2022

@kaktusik007 minute... to, co kupi, tiez spada do bsm, a presunute v bezpeci, neviem co tym myslis, bankovy ucet, investicny... cokolvek, vsetko spada znova do bsm
ja by som to zase tak cierne nevidela, sudy tiez nie su na hlavu (teda povacsine) a myslim, ze na podobne spekulacie su zvyknuti

kaktusik007
28. nov 2022

@nelca84 jedlo sa minie /akoze losos, kaviar - proste sme to v manzelstve prejedli, prepili - moet po 150 eur/ - a toto ako jeden nema dokazat ze bolo tak ten druhy nedokaze ze nebolo!!! dovolenky rovnako pominu, nehnutelnosti sa daju napisat na xy ludi alebo formalne mozu byt roky v ponozke... ver mi, ak sa chce - da sa uliat 100 tisic ani nevies ako

oli18
28. nov 2022

@nelca84 nie je jedno. Ak patri do bsm, su uvedeni vzdy obaja.

nelca84
28. nov 2022

@oli18 nemusia byt

oli18
28. nov 2022

@nelca84 pravda to nie je preto, lebo aj v manzelstve kupena nehnutelnost nemusi patrit obom, ale len jednemu. Vzdy plati to, co je na LV.

nelca84
28. nov 2022

@oli18 prosim ta, nezavadzaj. To, ze aj nehnutelnost kupena za manzelstva nemusi patrit obom je sice pravda, ale v tomto pripade sa jedna o nehnutelnost zakupenu zo spolocnych penazi pocas manzelstva, cize spada do bsm a napriek tomu moze byt na LV iba jeden z manzelov. Nic to nemeni na veci, ze spada do bsm.

kaktusik007
28. nov 2022

@oli18 neplati - aj ked manzelka neni na LV, moze jej polovica patrit lebo BSM...

oblecenie99
28. nov 2022

@oli18 Informácia o osobnom stave nie je povinnou náležitosťou kúpnej zmluvy a kataster to ani neskúma. Čiže vedia zapísať vlastnícke právo, ak sú všetky zákonom stanovené podmienky splnené, len na jedného z manželov. Neznamená to však, že nehnuteľnosť nebude v BSM. Zober si vlastníctvo auta: tam môže byť držiteľom dokonca len jedna osoba. Tiež je to však v BSM, ak auto kúpili zo spoločných peňazí za trvania manželstva.

draik
28. nov 2022

@kaktusik007
Logicky by druhý manžel či exmanžel žiadal o určenie, že nehnuteľnosť patrí do BSM, v rámci namietania neplatnosti prevodu.

domca1408
28. nov 2022

zaujala ma táto téma...takže ak som správne pochopila: ak manželský pár spolu niečo kúpil povedzme byt a prenajímajú ho, ale na LV je písaný len manžel, tak manžel môže predať bez toho aby manželka vedela a uliať peniaze s tým, že vlastne ich minul? alebo by kontaktovali aj ju keby predával ten byt? či ako to je?

draik
28. nov 2022

@domca1408
Neoveruje sa, či nehnuteľnosť patrí do BSM. Možno sa však domáhať neplatnosti prevodu, ak k nemu nedal súhlas druhý z manželov.

gabrielkaa
28. nov 2022

Mna sa pri predaji bytu pýtali či som slobodná a to sa zapísalo aj do kúpno-predajnej zmluvy. Ak by som bola vydatá tak by automaticky padla otázka BSM vysporiadania nehnuteľnosti.

oli18
28. nov 2022

@nelca84 vyzera to tak,
ze LV je len na dve veci😅

domca1408
28. nov 2022

@draik dobre ale je to reálne napadnuteľné? čo potom ten chudák čo takto niečo kúpi a už peniaze dal a je to jeho...tak mu to vezmú? alebo to nesmie užívať kým sa to nevyrieši či? alebo potom je to súd už medzi manželmi ale dotyčného kupujúceho už nie.

nelca84
28. nov 2022

@oli18 ak mas spravne informacie, tak si to vies ustriehnut

draik
28. nov 2022

@domca1408
Úplne jednoducho žalovateľné.

oli18
28. nov 2022

@nelca84 nechapem taky zakon. 🙉