Koľko mám pýtať výživné na 2 maloleté deti?

21. feb 2021

Ahojte. Idem podať návrh na rozvod. Mám 2 maloleté deti, obe sú manželove. Bývame v byte jeho rodičov, vlastné bývanie nemám ani ja, ani on.. Syn má 10mesiacov a dcéra 7rokov. Som na rodičovskej dovolenke, dostávam 330€ mesačne, to je všetko. Bývame v Bratislave, dcéra tu navštevuje aj základnú školu, čiže chcem ostať bývať v Ba. Byty sú tu ale drahé, preto chcem požiadať o výživné tak, aby keď si spočítam všetky základné výdavky, sme normálne s deťmi vyšli. Byt počítam okolo 430€,uz mam zabezpečený, dcéra škola mesačne 40€,syn mlieko mesačne 40€ a potraviny okolo 250.Chcela by som požiadať výživné vo výške 500€,čiže 250 na jedno dieťa.. Neriešila ste niektorá podobne vyššie výživné? Manžel zarobí okolo 1500 mesačne a okrem auta (150€) nemá žiadne ďalšie výdavky. Ďakujem za odpovede

hipuska
21. feb 2021

Ak má 1500 v čistom, dala by som výživné okolo 550eur. V realite, ti dajú menej, aby mali z čoho znižovať. Tých 500 ale asi nedostaneš. Skôr sa budete pohybovať v rozmedzí 350-450 eur.

luccija
21. feb 2021

Myslím, že Ti toľko nedajú výživné je na deti nie na to, aby si si zabezpečila bývanie.Budeš mat čo robiť obhájiť tu sumu.aj, keď ako mama T chápem, že niekde bývať musíte

hipuska
21. feb 2021

@luccija no jasné že sa rataju. Ja som nájom dala deleno,v jej prípade deleno 3 a jej deti mesačne minú na nájom 280 eur. Keby že som sama, nepotrebujem také byvanie. Prenajmem si jednu izbu. A som aj sudcovi povedala, že či majú bývať pod mostom?

patka06
21. feb 2021

okrem výživného na deti ..môžeš žiadať aj výživné na seba
Myslím, že tých 500 Eur na deti je primeraná suma

sante81
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sante81
21. feb 2021

@patka06 500e určite nedostane, ale prajem jej ich.

zuzubb007
21. feb 2021

tiež si myslím, že 500 euro nedostaneš, budeš rada ak to bude aspoň 300

autor
21. feb 2021

@sante81 moja sesternica dostala 200 na jedno, 230 na druhé a 150 na seba... Pred 5 rokmi.. A to jej muž nezarobil 1500 ako môj 🤷‍♀️ nemožné to nieje

sante81
21. feb 2021

Tak to skús použiť ako argument na súde.

zuzubb007
21. feb 2021

presne použi to na súde tak ťa vysmejú každý je iný prípad, čo ty vieš kde koho pozná a či bude chcieť dávať na dieťa môže sa stať, že ti schvália aj po 100,- euro na dieťa, čo ak bude chcieť striedavú starostlivosť, či ste už dohodnutý ako to bude?

mummy01
21. feb 2021

Preco by 500€ nedostala? Nech skusi a hlavne nech dolozi ze ich deti na zivot potrebuju. Ja mam na dve deti 500€,sice su uz vacsie ale ex ma nizsi prijem ako zakladatelkin muz.
Treba ratat najom,oblecenie,jedlo,volny cas,lieky,benzin ak napr.vozis dieta do skoly a mozes ziadat vyzivne aj na seba.

autor
21. feb 2021

@zuzubb007 ale ja netvrdím, že je to argument pre súd, len reagujem, ze to nieje žiadne sci fi mat alimenty 500€ 🤷‍♀️

elizabet173
21. feb 2021

Nemozne to nie je, ale v ziadnom pripade by som sa nespoliehala na tych 500 eur. Kym vas rozvedu, bude mat dieta minimalne rok a pol, mozno aj viac. Mozes ist do prace aspon na polovicny uvazok. Viem, ze tych 500 by bola primerana suma, ale bezne to tu bohuzial nie je. Spocitaj si vsetko, ale uplne vsetko.

mummy01
21. feb 2021

Nieje to nemozne a skus to. Zeny su prehnane skromne a neziadaju vyzivne podla realnych nakladov na deti lebo si uz dopredu povedia,ze aj tak tolko nedostanu. Mozno nedostanes a mozno ano,idealne by bolo keby tvoj muz bol normalny a s takou sumou suhlasil a spisali by ste rodicovsku dohodu...potom by ti to schvalili urcite

apolka77
21. feb 2021

A muž koľko chce dávať? Najlepšie sa s ním dohodnúť.
Reálne to určite je, však ceny nájmov v Ba sa pohybujú od 500eur...poznám niekoľko žien čo dostávajú na dieťa 300 aj viac eur,,,tvoj ex má dobrú výplatu problém nevydim.

autor
21. feb 2021

@apolka77 mne muž povedal, že mi dá 200€ na jedno dieťa, povedala som, že mi to nevychádza, ze potrebujem 250 na jedno, no vraj nedá.. To už robí však naschvál.. Pritom nemám šancu ísť do práce, mne nemá kto byť so synom a muž robí v zahraničí, takže on uz vôbec nie, aj tak bol s deťmi minimálne aj v manželstve. Ja si napíšem 700,nech majú z čoho sťahovať.. Ja s deťmi budem žiť z ruky do huby a on si bude užívať vyše 1000€ sám? 🤷‍♀️ Ved to niesu iba moje deti.. Keby mi deti zverili jemu do starostlivosti, tak by som im dala všetko, sebe nechala minimum na prežitie.. Ja neviem o co tým chlapom ide.. Veď tie peniaze nie sú pre nás, ale naše deti.. Spoločné 🤦‍♀️

11mirka22
21. feb 2021

Spíš si všetky náklady, zvlášť pre každé dieťa, zvlášť pre seba... Žiadaj aj výživné pre seba aspoň do času kým budeš na rd. Keď si tie náklady dokážeš obhájiť, je veľká šanca, že dostaneš, čo potrebuješ. Argumenty máš dobré...

apolka77
21. feb 2021

Áno pýtaj viac nech je z čoho sťahovať lebo ty budeš 24hod.s deckami a kľudne žiadaj výživné aj na seba ešte aby nebol prekvapený keď mu odklepnú 600...

elizabet173
21. feb 2021

Tych 700 eur si ale musis zdovodnit, odkladaj si vsetky blocky.

autor
21. feb 2021

@elizabet173 ano, odkladam, uz asi 4mesiace,odkedy som na 100% rozhodnutá, ze sa idem rozviesť. A je tam toho požehnane, lebo aj oblecenie základné, nic prehnane keď zratam, tak 250 je ešte málo 🤦‍♀️

11mirka22
21. feb 2021

Nezabudni ale, že na nákladoch na deti si povinná sa podieľať aj ty (chápem že momentálne máš obmedzené možnosti), tak nie že vyjde ti suma ktorú na dieťa potrebuješ a budeš ju žiadať celú... Takých 70%by som skúsila... Preto dobre zrataj všetko...

maciatkolulu
21. feb 2021

Ale sú to aj tvoje deti aj ty sa musíš vedieť postarať a nie pýtať 700 eur a zdôvodniť, že on si bude užívať, počkaj keď požiada o striedavo, tak potom čo? Prečo by si dieťa nemohla dat do jaslí? Véd 10 mesiacov a kým príde k súdu.... V iných štátoch sú už ženy v práci. Myslíš, že sudca sa bude pozerá na žiadosť 709 eur ako? Na 7 ročne a 10 mesačne? To akože 700 plus 330 ci koľko fakt mi ies iba na deti? Vyše 1000 eur.? Ja by som si dala pozor neradno dráždiť sudcov. Nemajú toto radi

autor
21. feb 2021

@maciatkolulu nebude žiadať striedavu starostlivosť, pretože jazdí do zahraničia kvôli práci a 3 týždne je mimo a 1 týždeň doma, aj to niekedy nie.. Podieľať sa budem, veď všetky peniaze, ktoré mám pôjdu na deti 🤷‍♀️ ja si tých smiešnych 330 nejdem odkladať.. Do jaslí určite nepôjde, nie pre srandu je na Slovensku materská do 3 rokov.. Zahraničie je úplne niečo iné, tam si žena z platu môže dovoliť opatrovateľku, veľmi málo detí navštevuje v 10 mesiacoch jasle, viem o com hovorim, zila som aj v NL aj v De.. Tu bohužiaľ, nemá žena z príspevku ani na základné potreby pre tie deti, nieto ešte na opatrovateľku. Prečo by malo naše dieťa byť v 10 mesiacoch v jasliach, keď jeho otec zarába vyše 1500€?Sme na Slovensku, nie v zahraničí, a tu je matka tá, ktorá je obmedzovana, pretože automaticky(okrem výnimiek) idú deti matke, ocko ostane voľný, slobodný, s prácou, s možnosťami a matky maju na nich pozerať ako na obete? Príde mi to nespravodlivé...... Keby zarobil 800,tak 700 určite nepýtam....Ale ja som si deti sama neurobila a vôbec mi ho nieje ľúto, nemá byť za co.. Mňa a naše deti je komu ľúto? Myslíš, že jemu? 🤨🤷‍♀️

katka13katka
21. feb 2021

Myslím,že ti kľudne prisúdia 500eur... Nezabúdajte na to,že dieťa má právo na rovnakú životnú úroveň ako jeho rodičia. Manžel zarába dostatočne, aby mohol platiť výživné aj na matku. Treba vyčísliť všetky výdavky spojené s deťmi, nájomné, strava, oblečenie, lieky, drogéria, krúžky, pomôcky do školy...
@maciatkolulu nerozumiem prečo by mala ísť autorka hneď do práce a 10mesacne dieťa do jaslí. Ešte potrebuje matku a nepýta nič, čo jej nepatrí...

majkeel
21. feb 2021

Vsetko zavisi od uhla pohladu, na ktorej si strane. 🙂 Neviem, ako ste to mali podelene za slobodna, ale mat dve deti, byvat v byte rodicov, este aj auto na pozicku, nesvedci moc o velkom mysleni do buducnosti. Vas oboch. Teraz mate problem, ze ste ledva vysli s peniazmi na jednu domacnost, ze budete mat dve.
Ked ste boli rodina, on zivil jednu domacnost. Ty si doma, on pracuje v zahranici. To nie je bohvieaky zivot, do prace, na ubytovnu a spat. Pred detmi ste si nic neodlozili. Teraz od neho cakas, ze zrazu miesto jednej domacnosti zvladne a utiahne v pohode dve domacnosti, z toho jednu na drahy komercny prenajom, aj ked predtym ledva uzivil jednu.
Ak dvaja ludia moc toho nemaju, tak 1) by si mali rozmysliet, do kolkych deti pojdu a aj na to, ze ked budu mat deti viac, tak by sa nemali rozchadzat pre prvu blbost. 2) ze po rozchode sa naozaj rozchadzate, ste na tom ako predtym za slobodna, zivite sa kazdy sam a podielate sa na starostlivosti o deti. A je uz na vas a Vasej dohode, ako si to podelite. Peniaze aj osobnu starostlivost. Kto sa nechce podielat, nech prida na peniazoch. Ale nemozes ho odstrihnut od deti a pozadovat viac penazi.
Rozvod nefunguje, ze jeden zostava dalej doma bez prace, vyplata druheho nadalej ide napoly ako za manzelstva a iba budete byvat osobitne v dvoch bytoch.
No chlap je volny, slobodny, s pracou. Volna a slobodna budes aj ty a neviem, kto uz sa len tesi na chodenie do prace. Asi nikto.
Najschodnejsia cesta bude, ze do konca rodicaku vam prenecha byt, on pocas pobytu doma zo zahranicia pojde byvat k rodicom, usetrite kazdy mesiac jeden komercny najom. Poziadat o vyzivne, realne to vidim tak 150-200 eur na dieta, plus mozte poziadat o pridavky zo zahranicia. A ked si najdes pracu, potom chodte do noveho byvania.
Praca v zahranici na dobu urcitu, ak tam nejde cela rodina a na dlhy cas, sam na ubytovni nie je zivot, skor zivorenie. Ani tych blbych 1500 eur za to nestoji.

autor
21. feb 2021

@majkeel ja nemám 25 rokov, ani sme neni manželia 1rok..Sme spolu od mojej vysokej školy, čo je 13rokov,z toho 7manzelia.Muz pracuje na slovensku, ale jeho práca vyžaduje cestovanie, takže žiadne rodinné pridavky zo zahraničia nehrozia. Ani netreba poucat,že sa nerozchadza za každú blbosť, lebo dôvod som sem nepísala a blbosť to nieje 😊 a nikto od neho nežiada, aby utiahol dve domácnosti. Ako už bolo vyššie spomenuté, deti majú nárok na rovnakú životnú úroveň ako ich rodič, a o tom sa budem biť zubami nechtami... A nie,ja som si do budúcnosti neodkladala, mali sme totiž iné plány, ale to tu tiež nejdem rozoberať, keďže ostali nenaplnene.. Jednoducho zarobí v čistom niečo cez 1500€,má dve maloleté deti a budem sa byť o výživné.. Bodka 🙂 ps.. Nie pre moju lenivosť chodiť do práce, ale jednoducho, zderte ma z kože, 10 mesačne dieťa patrí k matke, nie do jaslí 🤷‍♀️

majkeel
21. feb 2021

Ved ja ta neposielam do prace, pisem, ze do konca rodicaka, nech vam prenecha byt a plati zan najomne. Tym padom rodicak plus 300-400 eur na deti v pohode vyjdete do konca rodicaku.
Je uplna blbost vyhadzovat peniaze z jedineho platu na najom dalsieho bytu, kym nepojdes do prace, ale s vs to asi vies. 🙂

autor
22. feb 2021

@majkeel keby to bolo také jednoduché.. Jednoducho si postavil hlavu a viac ho nezaujíma.. Tak mne neostáva nič iné, iba ísť do prenájmu. Rodičov tu nemám, sú v zahraničí, aj to bola možnosť, že by som vycestovala za nimi a jednoducho žila mimo SK, ale to už penil, súhlas nedá 🤷‍♀️ tak sa musím prispôsobiť jeho požiadavkám.. Tak nech sa tým pádom prispôsobí on tým mojim... On si kladie podmienky a ja sa mám naučiť čarovať? Nech pre to niečo robí, keď chce mať deti na Slovensku.. Hádam mám dobré argumenty a súd na to bude brať ohľad... 🙏

maciatkolulu
22. feb 2021

Pozri a co spravíš keď bude platiť nepravidelne, da výpoveď, pôjde na PN a XY prípadov sa môže stať a ty budeš mať tých, koľko? 330?z čoho budeš platiť, kým dajme tomu das exekúciu, čo ti bude prd platba, keď dá výpoveď, čo budeš robiť, kebyže das trestné???? Nuž, veľa šťastia... A argument, že on to neurobí, by si sa čudovala, koľko chlapov už urobilo, ver tomu, že ty budeš ťahať za kratší koniec. Jeho argument pre výpoveď môže byť, že chce byť viac s deťmi.. Nechce cestovať. Chce ísť na materskú, ojojo, toľko možností ma. A tvoje" musí platiť", bude vážne úplne mimo. Náklady na bývanie vyššie ako istý príjem. Do tohto ist je vážne riziko.

majkeel
22. feb 2021

Bratislava, co sa tyka byvania, je draha. Tam sa dlhodobo zit z jedneho priemerneho platu (1500 eur) neda. Tu treba bud jeden velmi vysoky, alebo dva priemerne platy. Vy ste to "zvladli" doteraz s rodicovskym bytom, teraz po rozchode potrebujete dve byvania.
Viem si predstavit, ze ti daju vyzivne na deti plus vyzivne na manzelku, kym neskonci rodicovsky. Ale potom ti vyzvne na manzelku asi zoberu.
Podcenili ste tvorbu uspor, keby ste aspon zobrali byt na hypo pred 5-10 rokmi a prenajali ho, mali by ste dnes kam ist. Dnes ceny vyleteli do vysin.
Mali by ste sa v zaujme deti skludnit, prestat hadat, prestat liat olej do ohna a dohodnut, ze sa rozidete a ako by sa to dalo co najlepsie urobit, aby to financne "bolelo" oboch co najmenej a aby bola zataz rovnomerne rozdelena. Ked nerovnomerne rozdelis zataz, druhy nebude nikdy spolupracovat a zacne sa branit.
Chlap je pri rozvode skoro vzdy opisovany ako sv.na. Ale ak si zoberiem prijmy a vydavky.
Prijem 1500 eur.
Vydavky: Auto 150 eur, byt 200 eur, jedlo 200 eur, ostatne 200 eur (cestovne, oblecenie,...), ty chces 500 eur = 1250 eur a zostava rezerva 250 eur, co sa rychlo rozkotula pri necakanych vydavkoch. Cize pri jedinom plate, pripadne ak si neskor najdes pracu s nizkou mzdou, budete obaja dlhe roky zit z ruky do ust a ked bude mat smolu, este aj deti postves proti nemu.
Mozes nadavat na neho, kolko len chces, aj hovorit o boji za zivotnu uroven deti, ale bez toho, aby ste pridali druhy prijem, co najskor, alebo neznizite vydavky, to financne nedate a budete sa iba hadat.
Ale daj vediet, ako ste dopadli.