Na čo má nárok tehotná milenka?

erika1669
25. okt 2015

Dobry den, som jedna z manzeliek, ktorych manzel podviedol..mame jedno dieta...rozchodili sme to...no byvala milenka sa ozvala ze caka dieta...nakolko viem co je to za zenu a coho je schopna, chcem sa Vas opytat na co vsetko ma zena, ktora chcela a stale chce rozbit rodinu zo sudneho hladiska narok....Dakujem

lajlilinka
25. okt 2015

Je jedno či je žena vydatá, slobodná, milenka, fialová...
Ako matka má nárok - príspevok pri narodení, PnD, ak pracovala tak možno materská, keď nie, bude dostávať rovno rodičovský príspevok....
Čo sa týka druhej strany, je povinný prispieť na zakúpenie vybavicky a potom kým dieťa nebude mať 18 alebo nedostuduje prispievať na jeho výživu. Ak to neurobí sám od seba, určí mu to súd...
Ak pred pôrodom pred matrikou nevyhlasi otcovstvo, matka má nárok na súd podať návrh na určenie otcovstva...

Skôr je tu namieste otazka, načo má nárok to dieťa a nie matka...

erika1669
autor
25. okt 2015

@lajlilinka ani nie nakolko je to typ mamicky... zlatokopiek

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
liz_lemon
25. okt 2015

@alenah31 dieta nemusi dokazovat narok na dedenie, deti automaticky, ak nebolo vydedene

janickacrazy
25. okt 2015

@erika1669 Hlavne by som si na vašom mieste najskor dala zistiť testom DNA, či je to dieťa skutočne vášho manžela.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
erika1669
autor
25. okt 2015

@alenah31 este by som sa vas chcela opytat ci je mozne na sude vzdat sa vsetkych prav samozrejme okrem vyzivovacej mam na mysli styku dietata s otcom...ze otec.prehlasi ze sa nema zaujem podielat na vychove ani stretnutiach...

mirica
25. okt 2015

@alenah31 ...podla mna to bolo preto, lebo ho vydedil......inak by museli všetky deti dokazovať záujem

sissy27
25. okt 2015

@erika1669 žiadne "vzdanie sa práv" neexistuje... on tie práva mať bude, či ich využije, je len na ňom, stretávanie sa a výchova dieťaťa je právo, nie povinnosť... čiže ak aj dostane súdom určené stretávanie sa s dieťaťom, tak je to stále len právo, ktoré využiť nemusí a nikto ho do toho nútiť nebude... vyživovaciu povinnosť si však plniť musí...
čo sa týka uznania otcovstva a nároku na financie je to tak, ako píše @alenah31 - otcovstvo buď uzná sám na matrike, alebo sa to bude riešiť súdnou cestou (pokiaľ si nie je na 100% istý, tak by som tie testy otcovstva požadovala), bude platiť výživné, na ktorom sa buď dohodnú (dohoda podlieha schváleniu súdom, inak je neplatná) alebo ho určí súd, ona bude mať nárok na preplatenie časti výbavičky a výživné na seba (po dobu max. dvoch rokov) - ale to posledné nie vždy na súde prejde...

bajana
25. okt 2015

@erika1669 platiť výživné je povinnosť, stretávať sa je právo, ktoré otec nemusí využiť....ale chúďa dieťa, ono za nič nemôže...

erika1669
autor
25. okt 2015

@bajana kto je chuda je otazne. Ci dieta splodene z lasky alebo z alkoholu...ale to tu nechem rozobert. Manzel nic k tej zene neciti ani k dietatu. Tak naco stresovat o e strany. Niekedy je to co sa na prvy pohlad zdat nemusi ze je spravne je lepsie...trebalo by poznat situaciu

havana_frost
25. okt 2015

Nielen dieťaťu, aj matka môže žiadať hradiť výdavky na ňu, viď Zákon o rodine:

Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke
§ 74
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

erika1669
autor
25. okt 2015

A neviete mi povedat ako je to s priezviskom? Ak manžel nechce aby malo dieta priezvisko po nom moze mu ho dat alebo potrebuje manželov suhlas?

keziah
25. okt 2015

@erika1669 priezvisko dostane dieta na zaklade dohody rodicov. pokial sa rodicia nedohodnu, rozhodne sud.

blevka
25. okt 2015

@alenah31 to nie je mozne v sr pravnom poriadku...svokor musel spisat listinu o vydedeni. Inak dieta dedi vzdy.

blevka
25. okt 2015

@erika1669 chuda je dieta ku ktoremu jeho otec nic neciti, ako pises.....a je jedno ako splodene, tak ci tak plodil on...neznasam typy ktore sa takto zbavuju svojej zodpovednosti voci bezbrannej ludskej bytosti.

malabiba
25. okt 2015

@erika1669 baby majú pravdu, ak sa preukáže, že je otcom, bude sa musieť podieľať na výžive, bude to jeho dieťa a aj matky, ak to bude vyžadovať situácia...na to mal myslieť manžel skôr, nezáleží v akom stave ho splodil...a to dieťa rovnako ako vaše otca potrebuje - ty sa s tým budeš musieť zmieriť, keď si mu odpustila...je to ťažké, no dieťa je prvoradé, či k nemu manžel niečo cíti je ťažké povedať, keď ešte nie je na svete...otázne je ako sa vyrovnáš ty s týmto faktom - ja osobne by som manžela, ktorý kašle na svoje dieťa, aj keď s milenkou nemohla ani cítiť...veľa šťastia

erika1669
autor
25. okt 2015

A kde je na vine zena, ktora sa rozhodla ze splodi dieta so zenatym. Sak my zeny si vyberame otcov...

malabiba
25. okt 2015

@erika1669 vždy je to 50 na 50 v každom vzťahu...každý urobí len toľko, koľko mu druhý dovolí...treba si priznať pravdu, lebo inak to neskončí dobre...myslím to dobre, žiť v klamstve človeka zničí - veci treba pomenovať správne a zmieriť sa s nimi

blevka
25. okt 2015

@erika1669 a co on bol nadrogovany a znasilneny?? Ak nie, musel vediet ake moze mat jeho konanie nasledky...a teraz by ich mal cestne prijat.

erika1669
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erika1669
autor
25. okt 2015

Nepoznate okolnosti tak sa prosim nevyjadrujte k tomu co by mal a nemal

malabiba
25. okt 2015

@erika1669 tu ide skôr o teba, treba si zložiť ružové okuliare....držím palce

guinevre
25. okt 2015

@erika1669 Ked nechce mat vztah s dietatom nemusi, a podla mna, ked to nechce, tak radsej nech ani nema, na silu sa to neda. Milenke zrejme bolo hned jasne, ze dieta bude vychovavat sama. Platit ale bude musiet, a do dcoh rokov aj na matku dietata. A prosim ta, prestan uz celu vinnu klast na tu milenku

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalka13
25. okt 2015

Ma narok na vyzivne na dieta a ak je sikovny pravnik vydupe si aj na seba. Dieta samozrejme bude dedit, ak bude spisany zavet a nebude tam spomenute, moze zavet napadnut a sud ho moze uznat za nplatny, alebo nariadi dedit polovicu z toho co by dieta dedilo bez spisaneho zavetu.

a suhlasim sabai vyssie, tvoj muz je chrapun, keby sa k milenke nastahoval a kaslal by na tvoje dieta, nazvala by si horsie ako ja a davala by si tu otazku naco vsetko mas pravo ty a tvoje dieta.
Vacsinou plati urobil tak raz,urobi aj druhykrat.

alenah31
25. okt 2015

@mirica však aj museli dokazovať, sud na tom trval. Svokor nemal zavet- možno by sa tomu dali predísť, ale kto mohol tusit co sa stane😐

jani_uk
25. okt 2015

@alenah31 "Ak sud a socialka uzna, ze otec bude súčasťou jeho života tak bude musiet byt. Kým je malé tak ani nie, ale keď bude staršie tak určite." Toto mas odkial? Toto neni pravda, ziadny sud ho nemoze donutit aby sa s dietaom stretaval, ked nechce.

cecil36
25. okt 2015

@alenah31 prosim ta nezavadzaj. On ma pravo nie povinnost sa stretavat s dietatom a ziadny sud ani socialka ho za to nebude trestat a nutit. Je to je PRAVO. Rovnako zavadzas aj v dedeni. Kazde dieta, pokial nie je vydedene ma narok-je neopomenutelny dedic. A je jedno ci je manzelske alebo nemanzelske.

chokma
25. okt 2015

mno... ak by som bola podvedena manzelka, tak je mozne, ze budem mat taky isty postoj ako ty, teda ak by som si chcela manzela udrzat a nerozist sa s nim. Inu, odpustame, komu chceme odpustit a podla toho si pokrutime aj situaciu, aby nam bola znesitelna a vedeli s tym zit. K pravam dietata sa tu uz vyjadrili mnohi. Ja sa vyjadrim len k emociam - cas je najlepsi lekar a mozno raz budu aj tvoje deti radi, ze maju ineho surodenca. Nerobte z nich hlavne nepriatelov. Oni naozaj za nic nemozu, ani jedna strana, ani druha. A z objektivnej stranky - tvoj muz, ci bol opity alebo nie, je jedno. Je pekne, ze sa snazis to prezit jeho ospravedlnovanim, ale nezasluzi si to a mozno by nebolo od veci, zacat sa spravat ako chlap - to znamena zodpovedne. Uz to mi pride srandovne, ze ty tu sliedis a riesis to, co zmajstroval on...