Na účet mi prišlo výživné od neznámej odosielateľky

kate211
9. júl 2021

Dobry den,

mam 8 rocnu dceru. S jej biologickym otcom sa nestretavam ani ja, ani dcera. Ja som vydata, mam manzela, dcera vie, ze manzel neni jej otcom.

S biolog. otcom nekomunikujeme vobec. Nemam na neho kontakt, on si ma zablokoval uz pred 4 rokmi, neviem o nom vobec nic, vlastne ani neviem, aku ma adresu.

Plati mi pravidelne a vcas vyzivne, presne tak, ako stanovil sud pred 5 rokmi.

Dnes mi prislo na ucet 300 eur, v sprave pre prijemca bolo 'skolske pomocky pre -meno dcery-' a odosielatelom je nejaka zena.

Co by ste si o tom mysleli?

V januari sa stala este taka vec: prisla mi sms od manzelky biologickeho otca dcery. Pytala sa, ci by nebolo mozne vziat dceru na hodinovu prechadzku. Vyzdvihli by ju ona aj jej manzel (bio otec dcery). Odpisala som, nech ma v tychto zalezitostiach kontaktuje kedykolvek jej manzel.

Ja som rozhodnuta, poslat peniaze spat na ucet odosielatelky.
Pre mna je cela udalost velmi zvlastna.

kate211
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maribell
9. júl 2021

@kate211 neskúšala si to meno pozrieť napr. na fb? Mne napríklad nepríde moc fér vracať tie peniaze, keďže je tam správne uvedené meno tvojej dcéry, teda sú určené jej 🤷 ja by som nevracala, ale ani hneď neminula.. nechala by som ich na účte, možno sa niekto ozve.. keď nie, kúpila by som tie pomôcky a odložila účtenky

moonlight1210
9. júl 2021

@kate211 sla by som do banky, nech kontaktuju odosielatelku, ci nejde o omyl.
rozhodne by som tie peniaze nepouzila, kym sa to nevyjasni, resp. odosielatel pisomne nedeklaruje, ze tie peniaze su pre tvoju dceru a z akeho dovodu ich posiela prave odosielatelka a nie biologicky otec dcery, resp. jeho aktualna manzelka, ked uz tak.

nahodou pojde o omyl, resp. o samozvanu snahu niekoho, kto ich potom bude chciet naspat.

s_a
9. júl 2021

@moonlight1210 ako sa dá omylom poslať peniaze, keď tam do poznámky napíšu aj meno dcéry?

21oktober
9. júl 2021

@kate211 veď si právnička , to si skutočne nevieš poradiť ?. Platba je presná , adresná a aj účelová, žiadna mylná. Kľudne to jeho žena mohla poslať z iného účtu aby tvoj exmanžel nevedel. Prijmi , poďakuj sa aspoň v duchu a použi v prospech svojej dcéry.

rawmamka
9. júl 2021

@kate211 Tiež si myslím, že takéto riešenie ako píše @maribell by bolo najvhodnejšie. Tie peniaze sú určené pre vašu dcéru, ktorá keďže nie je dospelá, nemá svoj účet a ani iné práva dospelých ľudí. Určite by som kontaktovala manželku bio otca, či niečo vie ohľadom spomínaných peňazí. Uvidíš, ak je to ona, tak sa spýtaj rovno na dôvod, možno má dcérka vďaka tejto žene nevlastných súrodencov a bola by škoda obrať ju o možnosť vybudovať si s nimi vzťah.

kate211
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katulik123
9. júl 2021

@kate211 Ved kontaktuj tú ženu. Skôr ti povie viac, že čo a ako. Nevrátila by som peniaze, už len preto, že nejde o omyl ak je tam meno dcérky. Nemala sviatok nejaky? Možno do školy niečo, ktovie

liljana
9. júl 2021

Mozes poslat spat 1 eur a do popisu platby zadaj svoj telefon a zavolajte mi kvoli vysvetleniu platby (uved sumu) eur
Ak bolo na platbe meno tvojej dcery, tak nejde o chybnu platbu.

anjelicek26
9. júl 2021

Tazko radit. Moze to byt pribuzna ktoru nepoznas, alebo ma ex novu partnerku...uplne novu... ktora poslala peniaze na dieta nad ramec... toto si musis vydiskutovat s nim, ze ta roky zablokoval je fakt detinske, skus mu napisat email aspon, co ma sancu si precitat. Bez vycitiek len proste informativne, ze si dostala peniazky na dceru na pomocky do skoly a ze preco to neposlal priamo on - ale niekto iny. A ze by ste si po rokoch mali vyjasnit vztahy - v dobrom... ze pretieklo vela vody a ste stale obidvaja rodicia dietata...

vikusjk
9. júl 2021

@kate211 podla mna sprav tak, ako to citis. Ako pises v poslednom prispevku, ak nie si stotoznena s tym, ze cudzia osoba ma poslat peniaze na tvoje dieta, tak ich samozrejme vrat. Asi by som to spravila tiez takto, kedze meno odosielatela nie je nik z rodiny a ani nik, koho by si poznala. Preco by si mala prijat peniaze od cudzej osoby, aj ked su pre tvoju dceru? Nech je uz dovod osoby, ktora ich poslala akykolvek, takto sa to nerobi. Mala ta kontaktovat, ak ma zaujem tak sa opytat na dieta, vysvetlit, preco ju to zaujima a vysvetlit tiez svoju pohnutku, ze by jej chcela prispiet, ze je to akoze od nich spolu s jej bio.otcom, nie takto ze bez slova, bez akejkolvek spravy poslem peniaze a hotovo.

21oktober
9. júl 2021

@kate211 ja neviem však žiješ v reálnom svete nie ? Peniaze od biootca ti neprídu navyše to snáď ani neočakávaš po tých rokoch nezáujmu . A ak ti prídu od jeho manželky ktorá ich zrejme poslala z iného účtu , treba tie peniaze prijať nie sú pre TEBA ale pre tvoje dieťa. Zbytočné úvahy a zbytočné komplikácie v živote. Skutočne v duchu sa poďakovať tej tretej osobe a normálne žiť ďalej .

opica_skorica
9. júl 2021

@kate211 zisti si dovod. Priamo od nej. V dnesnom svete internetu to nemoze byt problemom.
Apropo, aku sumu posielava bio?
Mensiu?

kate211
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ankare
9. júl 2021

@kate211 peniaze si nechaj a použi pre dcéru.

kate211
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kate211
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simsalabim
9. júl 2021

@kate211 mne raz prisla na moj ucet dost velka sumu z Anglicka od neznamej osoby. Az velkym patranim som prisla na to, ze peniaze mi poslala dcera mojich dlhorocnych znamych (po svadbe s inym menom) po ich smrti, pretoze si to zelali. Ona sama nemala zaujem o kontakt so mnou, tak mi to ani neoznamila. Teda ich smrt mi oznamila, bez spiatocej adresy a bez info o tej sume. V tvojom pripade by som tie peniaze nevracala, ale ani neminula. Su urcene pre dceru, asi to je dar - zisti, co vues zistit, zriad jej pripadne bezplatny detsky ucet, napr v Tatra banke a tam jej ich daj. Takyo na ne nesiahnes ani omylom.

zafir01
9. júl 2021

@kate211 mna hneď napadlo (a teraz sa v cítim do úlohy manželky tvojho ex)
" môj muž má dcéru.. Žiaden kontakt s nou. Mesačne jej pošle napr 200 eur (žiadna sláva). Kontakt žiadny... Mňa to mrzí, lebo je to predsa rovnako jeho dieťa ako aj naše druhé spoločne... Chcem oživiť ich vzťah, a skúsim byť trochu iniciatívna... Len neviem presne ako na to. Hmmm. V januári s tou sms to nevyšlo. Zaslúži si od otca vuac ako pravidelne výživné, aspoň niečo naviac jej pošlem, nech vidí snahu...... "

To bolo len také premýšľanie, že možno chce byť žena tvojho ex bližšie k tvojej dcére.. Možno deti nemajú, nemôžu, možno jej to chyba...
Zrejme by som sa snažila ju skontaktovať telefonicky na čísle, z ktorého ti písala. A uistiť sa ci zo bola alebo nebola oba.

katulik123
9. júl 2021

@kate211 Ja taky prípad poznám z okolia, muž nemá záujem, ale jeho žena platí i za neho výživné, aj iniciuje, sama žila ako dieťa iba s mamou, takže jej to skrz toho nedá. Je proste dobrá duša, len si vzala egoistu, ktorý o dieťa z predchádzajúceho vzťahu záujem nemá a ona je názoru, že dieťa nemá trpieť kvôli tomu... Tiež chcela spoznať dieťa manžela, keďže už majú spolu dieťa, ale matka dieťaťa si to nežiadala.. Doteraz posiela, lebo sama vie aké je to, keď matka je na dieťa sama a ona má tú empatiu a rozum aj za manžela.
Takéto vysvetlenie môže byť aj u vás.

makova333
9. júl 2021

@kate211 preco by to robila nova manzelka? Lebo mozno ona v sebe neciti zášť...a mozno tvoje dieta berie ako surodenca jej dietata. A meno moze byt ine jej matka, jej sestra, ona pod pododnym menom...

21oktober
9. júl 2021

@kate211 nuž a prečo by ti manželka exmanžela neposlala peniaze ? Čo je na tom také strašne podozrivé a nenormálne ? Áno ja by som poslala keby som dodatočne zistila že môj muž sa nestará o svoje dieťa tak ako by mal . Nie si jediná ktorej sa toto deje , ale stáva sa naozaj že za exmanžela plní vyživovaciu povinnosť jeho terajšia manželka , je to žena a empatia žien je vyššia ako u mužov. Alebo by si bola radšej keby ešte do tvojho exa hučala aby ti neposielal nič a ešte aj podal žiadosť o zníženie výživného, ako sa to deje v 80 % na MK .
Odmietla si peniaze ktoré nepatrili tebe ale tvojmu dieťaťu a ešte ich hrdinsky vrátila späť. Ja byť na druhej strane , kašlem už na teba a naozaj by si už dostávala len to čo ti určil súd.

rawmamka
9. júl 2021

Rodič by mal vždy myslieť na prospech dieťaťa, nie na svoju urazenú hrdosť či ješitnosť, čím viac blízkych ľudí dieťa obklopuje, tým vyššia šanca, že bude vyrastať ako milované.

21oktober
9. júl 2021

@rawmamka presne tak .

kate211
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sickynickyobsadene
9. júl 2021

@kate211 1.riesis hlúposti,že od koho to prišli peniažky.Je bežná vec,že chodia výživné aj z účtu nového partnera.Je tam meno dieťaťa,účel použitia.Co riešiš?
2.ked sa otec nezaujímal o dieťa 4 roky,posielal len výživné,nesúhlasila by som s kontaktom.Co tak odrazu? Nemajú deti?

anjelicek26
9. júl 2021

@kate211 a mozno muz ani vztah nechce, ona chcela vysondovat teren a zistit, ako si na tom... pochopila podla odpovede - aj po 5 rokoch nastavata 🙄 Ked posles aj peniaze nazad, asi jej dojdu napady, co este skusit... lebo muz ma evidentne nejaky blok ta kontaktovat pre veci s minulosti... ona moze byt prave tym mostom, ktory spoji otca s dietatom. A aj ked noveho "ocka" doma ma, toto je druha cast jej rodini - otec, stari rodicia, nova partnerka otca, mozu tam byt uz aj surodenci...

rawmamka
9. júl 2021

@kate211 Ja verím v dobrých ľudí, aj keď je to občas náročné, ale určite existujú, sama poznám mnohých. Najmä, nech dcérka nie je rukojemníkom vo vašich komplikovaných vzťahoch..... podobne sa zrejme cíti aj manželka bio otca, tzv. tretí rodič, o ktorých sa píše veľmi málo, ale sú právoplatnými členmi rodiny dieťaťa. Stálo by to za pokus stretnúť sa s manželkou otca dieťaťa, možno sa všetko vyjasní a vzťahy sa očistia a možno aj nie..... ale ak to neskúsiš, nikdy nebudeš vedieť, či si dcérku pripravila o možnosti pre obnovu/vybudovanie vzťahov v otcovej novej rodine alebo nie. O 10 rokov sa bude rozhodovať sama, aby ti potom nevyčítala premrhaný čas.

kate211
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
21oktober
9. júl 2021

@anjelicek26 muž nový vzťah určite nechce . Zvyčajne sa muži takto zaseknú keď odíde žena od nich k inému mužovi alebo sa stalo niečo čo ho mimoriadne zasiahlo . Blokácia všade kde sa dá len hovorí o tom .Aby to však nevyzeralo tak že ho obhajujem , to vôbec nie. Je to detinské a nevyzreté . Ale to je v tomto aj matka aj otec. Možno asi najvyzretejšia bude manželka exmanžela ,ktorá sa snaží presne ako si napísala o ten most medzi nimi .