Rada o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov

smutko4
4. jún 2014

Ahojte, súrne potrebujem radu, lebo už neviem ako ďalej postupovať. V skratke po 11 ročnom manželstve som sa rozviedla a zostala bývať v dome, v ktorom som spoluvlastníčkou. Počas trvania manželstva som dostala do daru od mojej babičky 1/4 domu, 1/4 vlastní môj brat a 1/2 moja matka. Nemali sme kde bývať, tak sme sa rozhodli, že nadstavíme na pôvodnom dome podkrovie, k čomu mi dal brat a mama súhlas. Takže začal kolobeh behačiek a bolo nám vydané stavebné povolenie na moje meno, nakoľko som na liste vlastníctva figurovala ako spoluvlastníčka, po skončení platnosti stavebného povolenia, môj ex-manžel šiel vybaviť predĺženie stavebného povolenia a na tom už je písane jeho meno + s manželkou.... Pracoval v oblasti, kde poznal ľudí na danom stavebnom úrade.... Počas stavby, nám 85 % financií potrebných na stavbu poskytli moji rodičia a môj brat... manžel zobral aj kopec pôžičiek a aj jednu na sumu 600 000,- SKK na ktorej sfalšoval aj môj podpis a bolo to bez môjho vedomia.... Išla som aj podať trestné oznámenie na políciu, ale kedže som sa o pôžičke dozvedela 7 rokov od jej zobratia - tak už mi bolo povedané, že som prešvihla dobu premlčania a nedá sa s tým už na polícii nič robiť.... O pôžičke som sa dozvedela 4 roky po rozvode, keď ma začala kontaktovať spoločnosť CETELEM s tým, že ex-manžel prestal splácať danú pôžičku a ja na zmluve figurujem ako spoludlžník...skoro som dostala infarkt. Pri súdnych pojednávaniach sa nemôžem hneď vyjadriť, pani sudkyňa ma odbije s tým, že sa vyjadrím nabudúce... Minulý rok som bola na rizikovom tehotenstve počas celých 7 mesiacov a mala som aj potvrdenie od lekára, že nie je vhodné aby som sa zúčastnila pojednávania vzhľadom k môjmu zdravotnému stavu, a dostala som poriadkovú pokutu od pani sudkyne s vysvetlením, že moja PN je účelová a je len učelovím predlžovaním súdneho sporu.. Stále ma sudkyňa obviňuje z nezákonného obohatenia, ak keď neviem stále z akého.... Ex manžel - nepríde na pojednávanie z pracovných povinností a v jeho prípade je všetko v poriadku, ja sa ospravedlním aj potvrdením od lekára a ja dostanem na 1 krát pokutu... Ospravedlním sa a pani sudkyňa pojednáva aj bez mojej neprítomnosti, a na nasledujúcom dostanem 5 minút na to, aby som si prečítala 4 strany zápisnice z pojednávania a žiada odo mňa dôkazy, ktoré samozrejme nemám.... Počas manželstva som si kúpila auto, z peňazí mojich rodičov, kvôli doprave do práce, spísali sme s ex-manželom pred notárom dohodu, o tom, že si neuplatňuje nárok na dané auto, je táto dohoda notársky overená, a sudkyňa v pohode mi povie do očí, že je len na nej či ju uzná či nie:::: Ex manžel odo mňa podľa nového žiada vyplatiť 110 000,- eur za dom - prácu ktorú vykonal. Musela som zacvakať aj znalecký posudok, ktorý si vyžiadala na celú nehnuteľnosť.... Stále nechápem ako môže postupovať z celkovej sumy nehnuteľnosti, keď naša je len nadstavba aj to ešte stále neskolavdovaná... Stále točí, že môj ex -manžel má nárok na moju 1/4 z celej hodnoty nehnuteľnosti. Momentálne som na rodičovskom príspevku s 8 mesačným synom z 2 vzťahu a vychovávam i svoju 16 ročnú dcéru, takže nemám vôbec finančné prostriedky na právnika, prosím Vás viete my nejako poradiť ako ďalej, alebo nejakú organizáciu, ktorá by mi poskytla bezplatnú právnu pomoc... Faktu už neviem ako ďalej.... Ďakujem za všetky rady a tipy...

sarinka123
4. jún 2014

Chcelo by to asi právnika. Citala som to cele, nechapem tej postoj sudkyne.

monicm
5. jún 2014

@smutko4 tiež si myslím,že to chce právnika,pripadá mi to,akoby manžel poznal sudkyňu,resp. mal ju po známosti.tu treba naozaj nejaké znalého právnika.

smutko4
autor
5. jún 2014

Veď toto si myslím aj ja, bonbónik sudkyňa je sestra dcerinej triednej zo školy. Ale potrebujem nájsť takého, čo my nezoberie za radu celý rodičovský príspevok, za 3o minút

sissy27
5. jún 2014

@smutko4 no ja sa tiež prikláňam k právnikovi, a tie peniaze naňho keby som mala aj spod zeme vykopať, tak by som ich zohnala... určite podať námietku na zaujatosť súdu a požiadať o zmenu sudkyne...

sisaha
5. jún 2014

@smutko4 namietat zaujatost sudkyne, urcite si vezmi pravnika aj keby ti mal vziat 4 rodicovske prispevky, pretoze môžeš prísť o ďaleko viac peňazí. Taktiež sa mi nezdá, že by bol premlčaný podvod. ty si sa o nom dozvedela teraz. to znamena, ze tri roky by mali bežať odvtedy co si sa dozvedela, že bol sfalšovany tvoj podpis. Takze moja rada - hladaj veeelmi dobreho pravnika.. Nie najlacnejsieho..ale podla referencii

lorela
5. jún 2014

@smutko4 Týmto sa sama neprelúskaš. Musíš si nájsť právnika, ktorý ti pomôže aj so vznesením námietky zaujatosti voči sudkyni. Pretože keď ju vznesieš sama, bez toho, aby bola v súlade s paragrafmi Občianskeho súdneho poriadku, môžu ti ju zamietnuť. Právnika potrebuješ!!!

draik
5. jún 2014

Čo sa týka pôžičky:
Ak ste ju nepodpísali, je možné v súdnom konaní, keď veriteľ sa bude domáhať rozsudku, uplatniť túto námietku. Prebehne dokazovanie (grafologický posudok).

Čo sa týka vysporiadania BSM
Vyzerá to tak, že spolu v rámci BSM ste nevlastnili podiel na dome, ale tento podiel bol len Váš. To by obranu zjednodušilo. Ďalej by bolo vhodné, aby Vaša rodina potvrdila, že peniaze darovala len Vám a nie obom ako manželom.

Samotné rozhodovanie sudkyne nie je oprávneným dôvodom na podanie námietky zaujatosti. Proti rozhodnutiu totiž existuje možnosť odvolať sa.

Podrobnejšie sa nedá k prípadu vyjadriť, lebo by bolo potrebné vidieť dokumenty alebo aspoň poznať ďalšie informácie.

smutko4
autor
5. jún 2014

@draik, dakujem za info, problem je v tom, ze som ziadala o predvolanie svedkov pred 5 rokmi, a jeden zo svedkov medzitym zomrel, a ked som opatovne ziadala o predvolanie, tak mi splechla hlasku, je na jej uvazeni ci ich predvola

smutko4
autor
5. jún 2014

viete mi poradit dakeho dobreho advokata z trnavy a okolia

sisaha
5. jún 2014

@smutko4 snad ti niekto niekoho odporuci, ale sudkyna si preto k tebe takto dovoluje, lebo ta nikto nezastupuje..

maminuska
5. jún 2014

@sisaha ja si to tiež myslím , keď nemá právnika tak jej skáče po chrbte,
Tu v TN je jedna sudkyňa na výživnom a tá si teda k mamičkám dovoľuje riadne , aj pri mne sa snažila ale advokátka čo ma zastupovala jej moc šancí nedávala.

draik
5. jún 2014

@maminuska
@sisaha

Nemusí ísť o "dovoľovanie" si. Laik väčšinou nemá šajn, o tom, ako to na súdoch chodí a aké sú procesné postupy, práva a povinnosti. Preto niektoré vyjadrenia sudcov môžu byť brané až príliš osobne. Sudca na pojednávaní nemá čas vysvetľovať stranám, čo a ako a ani prejavovať "láskavosť".
Aj keď niektorí sudcovia sú dosť ostrí a pojednávanie chcú mať pevne vo svojich rukách.

Zadávateľka píše, že mala 5 minút na prečítanie zápisnice (asi z minulého pojednávania). Pritom sa mohla objednať pár dní pred pojednávaním na preštudovanie spisu a pripraviť sa. Ak objektívne nemám na zaplatenie právnika, vyhľadám bezplatnú právnu pomoc resp. si požičiam. Najmä, ak ide o majetkový spor vysokej hodnoty.

sisaha
5. jún 2014

@draik ja viem ako to chodi na sudoch.. A to, ze mohla do spisu nahliadnut este pred pojednavanim je pravda, ale ona o tej moznosti asi nevedela a nikto ju neupozornil.. Preto je viac ako vhodne, aby advokata mala. A teda poviem ti, ze niektorí sudcovia sa teda nevedia správať...