Starí rodičia a striedavá starostlivosť

mata391
6. feb 2023

Prosím vás, keď je dieťa (do škôlky nechodí zo zdravotných dôvodov) v striedavej starostlivosti rodičov a v case keď ho ma mat otec, môže chodiť normálne do práce a nechať dieťa svojim rodičom? Matka je nevidiaca a otec ma 70 rokov.
Dcera nechodi do skolky dlhodobo. Som s nou na predlzenej rodicovskej dovolenke zo zdravotnych dovodov. Do roboty nemozem chodit aj keby som velmi chcela, ale nedá sa, nakolko dcera do skolky nesmie. Ale on tvrdi ze ked ju bude mat v striedavke tyzden alebo dva, tak normalne pojde do roboty a za ten cas sa budu starat jeho rodicia.
Dieta ma 4 roky takze si neviem predstavit ako by to tam fungovalo. Myslim ze keby ju mal v striedavke a nesmie chodit do skolky tak by mal byt prave on s nou a nie niekto iny
Ďakujem

mata391
autor
6. feb 2023

@h2 chápem len mam obavy, keb boli zodpovední aj stari rodičia aj otec dieťaťa nemám s tym problém 😪

mata391
autor
6. feb 2023

@cacianka ďakujem, veď nechcela som vas tu zaťažovať vecami, ako na nás kaslal celý cas a nebol ani pri jednej chorobe dieťaťa, radšej si odisiel k rodičom oddýchnuť, aj ked som s malou mala covid tak nás nechal samé a dovolenky ma 28 dní, vraj najviac a šéf mu sam povedal aby si minal a mne tvrdil, že dovolenky ma malo, ako podla neho stačí AB zjedla 4 lyžičky atď atď atď

dadis
6. feb 2023

@mata391 Velmi, velmi prehanas. Sup do roboty, dieta do skolky, prestan sa starat o 4r dieta tak prehnane. Ked bude hladny, tak sa naje, ked smadny, napije sa, ked bude chory, veznes si ty alebo otec ocr, podla toho, kde bude prave..popripade dedkovci

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis prosím Ta, nevyjadruj sa, keď nevies aká je situácia.!! Najradšej by som išla do roboty, si myslíš, že chcem byť doma o malom rodičaku len tak?? Ďakujem, ale nie!! A nie nenaje sa a nenapije keď bude chcieť, čítaj, že je to problém od narodenia. Otázka bola iná, nepíšeš k veci, tak ani nepíš, vďaka!!!!

dadis
6. feb 2023

@mata391 Dieta do skolky mozes dat aj napriek tomu, ze mas rodicak predlzeny. Isla som aj ja, od 3 rokov som dceru do skolky dala, cakala, ako sa jej bude darit zdravotne, po roku som isla na fulltime. Ty vsetko vidis katastroficky, evidentne nemas nejake veci voci otcovi odpustene a spracovane a trpi len dieta..

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis netrpí len dieťa!! Chodila do škôlky, ale musela zostať doma, v robote som bola dva dni do mesiaca. Tolerovať mi to netoleruju, otec nemal záujem s nou zostať doma ani len pár dní. Musela moja mama aby som ďalší mesiac bola čosi viac v robote, pochopte prosím, že ja do roboty chcem ist, mna nebaví byt doma ale čo mám robiť???

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis a ked pojde do škôlky tak na 4 hodiny, mne to tolerovať nebudú v robote a ešte k tomu dookola doma lebo choroba

horty99
6. feb 2023

@mata391 A A čo chce dieťa ? Pretože sme si vypočuli čo chceš ty , čo chce on , čo nechceš ty ( starý rodičia ) a dieťa čo chce ? Aj zákon hovorí najlepší záujem dieťaťa. Pri starých rodičoch môže byť , nemusí dokazovať ich zdravotný stav.

mata391
autor
6. feb 2023

@horty99 nie co chcem ja. Ale ide o to, aby bolo o dieťa patrične postarane na základné jeho zdravotných problémov, o nič iné mi nejde. Dieťa s otcom ani nechce byť, kedze 90% jej života vzdy radšej odišiel. Ale otázka bola iná

dadis
6. feb 2023

@mata391 A co teraz? Chodi dieta k psychiatrovi, alebo ako to riesis? O dva roky pojde skoly, budes tam chodit s dietatom? Alebo ho budes krmit cely prvy stupen?

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis 🤦🤦🤦🤦 radšej nekomentujem, toto nemá význam. Pýtala som sa niečo, odpoveď som dostala uz... Asi ste nemali dieťa, ktoré ma problém s jedením. Takže nekomentujte prosím viac

horty99
6. feb 2023

@mata391 Keď dieťa nechce byť s otcom / matkou zväčša je to zásluha práve toho druhého alebo druhý rodič o dieťa nejaví záujem , ale taký rodič striedavku nedostane, lebo ani o ňu nežiada. Každopádne ak súdu preukáže že sa o dieťa vie postarať hoc aj so starými rodičmi - a dieťa má citovú väzbu na oboch - čo robia starý rodičia ich nebude zaujímať. Ak sa o dieťa postarať nevie - nechce - nemôže - neboj sa sudcovia nie sú xxx....Ak má dieťa problém s jedením a on je fakt vôl , striedavka ho veľmi rýchlo prejde.......ak nie je vôl iba ty ho tak vnímaš , zagratuluj si , dieťa bude mať 2 skvelých rodičov.....

dadis
6. feb 2023

@mata391 Akoze to nema vyznam? Neodpovedala si, ze ako tu situaciu riesis. Precoby mohlo iba na 4hodiny? By si mu potom dala obed doma, potom ako odmietlo obed v skolke? Lebo pocas doobedia maju 2 jedla a po spanku uz len olovrant. Si myslis, ze ostatne deti vsetko pojedia? Moj syn v skolke nic nejedol, povedala mi to len tak mimochodom ucitelka asi po roku. Tie ucitelky to uz ani nevnimaju ako problem, lebo to je standardne spravanie. A nic sa mu nestalo, jedol doma rano, olovrat po navrate zo skolky a veceru.

dadis
6. feb 2023

@mata391 A inak existuju aj psychiatricke denne stacionare pre deticky - tam by mozno vedeli dietatu pomoct. Ved to, ze si doma, situaciu neriesi, ale iba oddaluje problem po nastup do skoly.

lenkadenisa
6. feb 2023

@mata391 prestaň tak lipnúť na tom dieťati, ukludni sa, nechaj nech sa stará aj tatko, aj babka, aj dedko... uvidíš, či to bude fungovať. ak nie, socialka je k dispozícii a Nájdete riešenie. ja mám tiež SOS s idiotom, ale dcéra ho ľúbi, aj keď tam tá jeho starostlivosť sa nedá s mojou porovnať... a tiež toho veľa nepojedla keď bola v škole, teraz je to už lepšie.

sense
6. feb 2023

@mata391 tak kým sa len vyhráža by som sa zatiaľ zbytočne nestresovala

mata391
autor
6. feb 2023

Dobre baby, ďakujem tým, ktoré odpovedali k veci, zvyšné nevedia co je to za problém evidentne. Vypínam sa odtiaľto. Odpovede k veci mi pomohli, zvyšok je úplne zbytočný.

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis rozumies, že nepapa??? Nie ako iné deti, nepapaju v škôlke, alebo nejaké obdobie, tu je to o narodenia. Tak si odpusti niektoré slová, ďakujem!!!

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis do škôlky chodila, ale musela prestať, nie z môjho presvedčenia. Ja chcem aby chodila do škôlky, ja do roboty, lebo doma je to o drzku, ale nencham ju zas ísť na infuzky. A to, že som doma sčasti rieši situáciu, keďže dohliadnem aby aspoň niečo zjedla a vypila, keďže ma problém s obličkami.

dadis
6. feb 2023

@mata391 Ja to chapem. Ale vies, ze o 2 roky bude ten problem stale rovnaky? Mozno horsi? Moja dcera od 3 rokov chodila do skolky a v skole jej davali lieky k jedlu (vzdy som chystala 2 zalepene obalky s liekmi na kazdy den, bolo to viac-menej na cierno, lebo ucitelky na to nie su kvalifikovane). Ale ked isla do skoly, tak som sa musela spolahnut iba na nu, aby si lieky nezabudla dat. A to mala 6 rokov. A ty co budes robit, ked pojde do skoly? Ved to je o 2 roky. Myslis si, ze to uz bude o tolko rozumnejsia ako teraz a bude ti jest desiatu a obed a pit liter tekutin? Mozno by jej pobyt s dedkom a babkou pomohol v tom, ze by pila a jedla aj bez tvojho pushu. Preco to hned zatracujes? A ten psychiatricky stacionar skus zistit tiez, je to ako skolka, len su tam sestricky a mozu sa dietatu venovat aj po odbornej stranke.

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis so starými rodičmi z priateľovej strány by sa nerozpapala keďže ich ani nepozná dokopy. Nemajú veľký záujem a jedine co jej stará mama hovorí len aby išla do škôlky... Ani s členmi mojej rodiny sa nerozjedla, ani na liečení v Dolnom Smokovci v Šrobárovom ústave ani na dovolenke pri mori.. Ja verím, že bude lepšie, lebo sa trápim s jedlom od narodenia, tichý reflux a veľké nechutenstvo, ideme aj na gastrofibroskopiu, keď Dr videla ako papa, tak povedala, že ma doma nejedakov, ale keby toto mala doma, že by ju porazilo.

anjelicek26
6. feb 2023

@mata391 stale pises o veciach, co ste skusali v minulosti a nepomohli, uvedomujes si, ze dieta robi kazdy mesiac obrovske pokroky vo vyvoji a veci sa menia? Nove podnety, novi ludia, nove moznosti vedia situaciu zmenit, hlavne fakt dufam, ze to riesite s psychologom/psychiatrom terapie pravidelne a nie, ze ju zavrtas doma "do vaty" a riesis v tocaku stravovanie, dietatu s toho hrabe (tebe tiez) a nema kamaratov, nevidi si rodinu a proste vobec nic s toho, co patri k zivotu normalneho dietata v tom veku... Dat ju par dni v mesiaci prec z tvojich ruk by mohlo veru pomoct. A viem, ze to, co pre nu robis, robis v najlepsej viere, ale nie, nie je to, co robi matka ultimativne spravne.

stefi_k
6. feb 2023

Taka možno blba otazka, ale ked sa vyhraža striedavou starostlivostou a dieta chce nechat u starých rodičov sú vôbec ochotny sa o dieta dlhodobo starat ?

simca06022011
6. feb 2023

AK si to otec takto praje a obhaji si to pred sudom, ok. Ja by som cez pravneho zastupciu alebo ako sa to robi, zaidala aby predvolali aj jeho rodicov, vypoculi ich obe strany, ako si to predstavuju, ako sa budu 2t dietatu venovat od rana do vecera, ak nastane problem nejaky u nich ako sa to b ude riesit. NEch niekto sposobily posudi ich schopnost zabezpecit bezpecny dozor dietatu. Ak to bude ok, tak v poriadku. Pokym su to len reci otecka zatial, vobec sa s tym nezaoberaj. Ak riesite zverenie deti do opatery, tak naozaj, ries to sudnou cestou vsetko a hlavne bez zbytocnych emocii, naozaj prakticky. babka je nevidiaca, dedko je stary pan uz. Je nutne taketo riesenie a striedava starostlivost ked ty si s dietatom doma ?

mata391
autor
6. feb 2023

@stefi_k úprimne pochybujem, celé dni sedia a pozerajú TV, v lete zas mama sedí na terase a otec chodí kosiť, sadiť zemiaky a podobne. 🤷

mata391
autor
6. feb 2023

@simca06022011 ďakujem za názor 🥰 osobne sa mi veľmi nepáči striedava starostlivosť, podľa mňa potom dieťa nemá pravý pocit, kde ma skutočný domov, pendluje medzi dvomi domácnosťami. Rodičia sú stále u seba doma ale to dieťa chuda sa báli a ide raz tam raz tam. Ale ak by to muselo prísť tak chcem aby bolo o ňu postarané, keby nemala zdravotné problémy tak to tak neriešim, ale vždy si to odskacem s nou len a len ja. Otecko si oddychuje u rodičov stále. Sami lekári povedali ze škôlka nie je vhodná, lenže chcem aby tam. Chodila aspoň na 4 hodiny, ja zas do prace lebo doma je to o drzku už. Chodila a hneď sme sa dostáli do nemocnice, čiže je to ťažké.

mata391
autor
6. feb 2023

@anjelicek26 neboj sa, neriešime len jedenie ale jesť treba logicky a raz keď to dieťa nemá pud hladu, tak to treba riešiť, nie? Je to od narodenia, čiže psychického pôvodu to nie je. Povedala aj sama Dr 🤦a neboj sa kamarátov ma, rodinu vidi, ako môžeš tvrdiť co nemas potvrdene? Kontakt s ľuďmi ma a dosť!!! Bola aj mimo mňa a nepomohlo tak, tak????

stefi_k
6. feb 2023

@mata391 no tak by som sa ich v klude opytala, že či vedia o tom čo ti tvoj manžel vykrikuje a či sa na to citia ?Možno ho uzemnia samy.

simca06022011
6. feb 2023

@mata391 poviem ti, ze napr. lekarka MOJEJ Dcere po 3 chorobe do mna navrieskala, ze ju nemam davat do kolektivu. V ziadnorm pripade, do skoly doma a podobne kraviny. Cize naozaj musis sa zariadit podla svojho. To ze deita nema pud hladu, podla mna nie je dovod, aby bolo doma ked bude vacsia, a tiez ako ty, uvazujem ako ju tam dostat. Da sa to vyriesit, napr. tym ze v skolke to vedia a proste omu dieta pit a jest daju. Inak sa naje a napije doma s tebou po skolke, pred skolkou ako sa da. Hlavu hore.. a ano striedava starostlivost je tazka. akurat som sa rozpravalam mame presne pripad, ze sa rodicia teda dohodli, rozviedli, striedavka.. a chlap to tyzden rpetrpi, nasilu. Neznasa to. Trval na tom len z TRUCU. Im to schvalili preto, lebo sa dohodli.
Preco ste skoncili v nemocnici, ako sa to prejavuje? lebo kopec deti v skolke neje.. a v nemocnici nekoncia, cize ona potom neje ani doma ani nikde ? ako do nej dostavas jedlo normalne?

Vyzvedam, ale fakt ma to zaujima.. este som sa nestretla s tym aby dieta nejedlo uplne.

dadis
6. feb 2023

@mata391 Ja len tolko, ze detska anorexia je urcite na liecbu psychiatrom.