Starí rodičia a striedavá starostlivosť

mata391
6. feb 2023

Prosím vás, keď je dieťa (do škôlky nechodí zo zdravotných dôvodov) v striedavej starostlivosti rodičov a v case keď ho ma mat otec, môže chodiť normálne do práce a nechať dieťa svojim rodičom? Matka je nevidiaca a otec ma 70 rokov.
Dcera nechodi do skolky dlhodobo. Som s nou na predlzenej rodicovskej dovolenke zo zdravotnych dovodov. Do roboty nemozem chodit aj keby som velmi chcela, ale nedá sa, nakolko dcera do skolky nesmie. Ale on tvrdi ze ked ju bude mat v striedavke tyzden alebo dva, tak normalne pojde do roboty a za ten cas sa budu starat jeho rodicia.
Dieta ma 4 roky takze si neviem predstavit ako by to tam fungovalo. Myslim ze keby ju mal v striedavke a nesmie chodit do skolky tak by mal byt prave on s nou a nie niekto iny
Ďakujem

niki12
6. feb 2023

@mata391 ano moze to tak byt. Stary rodicia tiez maju pravo byt s vnuckou. Tiez som to tak mala

mata391
autor
6. feb 2023

@niki12 lenže stará matka je slepá a starý otec ma 70 rokov, cize plnohodnotná starostlivosť tu nebude 🤷😪

niki12
6. feb 2023

@mata391 tak to uz zalezi na sudcovi ako rozhodne. Ja som tiez bojovala a nevyhrala 5r do zadu

lindusss2016
6. feb 2023

@mata391 ja skusenost nrmam, ale toto mi nepride ako celkom realne, ze by dali striedavku, ak ty kvoli jej zdravotnemu stavu si na predlzenej rodicovskej...

anjelicek26
6. feb 2023

Tak vseobecne - samozrejme, ze moze iny - pravne sposobily a svojpravny clovek - prebrat starostlivost o dieta, ked je otec v praci, jedine, co to dieta nesmie, je predpokladam velky kolektiv...takze kludne moze dat malu svojim rodicom, ked pojde do prace...ty nepracujes a on tiez nebude tyzden-dva v mesiaci akoze pracovat, s coho budete zit? Ani ten rodicak ti podla mna nenechaju, ked dieta bude pol mesiaca inde a zrusia vyzivne, ak by to boli dva tyzdne tu a dva tyzdne tam... ale to uz spekulujem...

Kazdopadne ano aj 70 rocny clovek sa vie postarat o 4 rocne dieta par hodin denne, zalezi, ako velmi je fit, to zistis, az ked vyskusas... podla mna dlhodobo ich to bavit nebude a najde pre dcerku opatrovatelku, kam ju zanesie v tej dobe...ale nie je to dovod striedavku zamietnut, ked bolo toto cielom otazky...jeho povinnostou je zabezpecit jej v dobe svojej nepritomnosti (praca) starostlivost, to splni.

markaterka
6. feb 2023

@mata391 a čo myslíš, že teraz on bude dva týždne doma, vždy keď bude malá u neho? To nie je reálne.

erika237
6. feb 2023

Ked si predstavim moje dieta, hoci 3 rocne, ze by ju mali na pravidelnej baze tyzden dva “strazit” moji rodicia a to su o dekadu mladsi tak neviem neviem, ale zavisi aj od povahy dietata.
K praktickej stranke sa vyjadrit neviem, ci to prejde alebo neprejde.
Dodam uz iba jedno, ak su jeho rodicia v takom veku a zdravotnom stave tak urcite sa hrnu zo svojej vlastnej hlavy do takehoto fungovania. Ine je postrazit pol dna dva dni v tyzdni.
Mantrou MK je pomoc starych rodicov je dobrovolna, nie podmienena.

mogaa
6. feb 2023

prepáč, ale u 70ročného čiperného dôchodcu v tom nevidím najmenší problém....čo myslíš, kto varuje rodičom deti v čase prázdnin keď rodičia a starí rodičia sú v práci? a ano je to bežné aj v uplných rodinách.....veď babka hoci slepá, nie je s dieťaťom sama....

gladys_07
6. feb 2023

Ty nemozes chodit do roboty kvoli tomu ze mas malu (v striedavke) a zaroven ocakavas ze ked je mala u neho bude on s nou? A nepojde do roboty ci ako? Z coho chcete malu uzivit?

cacianka
6. feb 2023

To sa pýtaš do blízkej budúcnosti, alebo už súd rozhodol ?

kristinapetronela
6. feb 2023

Len nech si užijú vnučku ... Vidím tam problém len v tej babke nevidiacej ... Hocičo sa môže stat .dedko 70 ročný nevieme či je vitálny ale to už ty musíš vedieť ako sú či sa vedia postarať .

kristinapetronela
6. feb 2023

Ide o to že sa môže hocičo stat .moji rodičia veľmi radi postrazia ale vedia aké je to ťažké ustrážiť .preto s nimi nechodia na žiadne veľké akcie .keď tak ihrisko aj tosju oči na stopkách stále .a páni je nevidiaca . No budú asi len doma pri telke ... Neviem ale zas otecko nie je nonstop hádam v práci

anjelicek26
6. feb 2023

Aj tak to nebude na vecnost, najneskor o dva roky ide mala do skoly a jej zdravotny stav sa dufam tiez dovtedy zlepsi...

babababka
6. feb 2023

Nevidomosť nesmie byť prekážkou pri pobyte vnučky u starých rodičov.Mm je nevidiaci už 50 rokov.Vychovali sme spolu 2 deti .Teraz sa staráme v zdraví aj v chorobe o 2 vnučky,lebo rodičia musia chodiť do práce.A chodíme na výlety,do kina,do divadla,na športové podujatia.určite nesedíme s nimi pri Tv.

mata391
autor
6. feb 2023

Čiže je v poriadku, že jeho úplne slepá matka sa nedokáže postarať sama o seba, nieto ešte o dieťa a jeho otec je viacmenej cely deň pri kravach a budú mať 4 ročne dieta od 5 rána do 5 večera? Otec s nou bude hodinu dve denne, to je ok ? A ja budem dva týždne v robote a dva doma, lebo do škôlky nemôže skrz toho ze vôbec nepapa a nepije čiže sa musím s nou trápiť aj hodinu dve aby niečo zjedla a pila. Starí rodičia nebudú takí dôsledni v tomto, rovnako ako otec, podľa ktorého stačí aby zjedla 4 lyžičky. V škôlke nepapala a hneď sme sa dostali do nemocnice.

mata391
autor
6. feb 2023

@babababka ale je iné keď žena nevidí a muž nevidí. Predsa je žena dôslednejšia a vie dat baví pozor ako chlap, ktorý radšej odíde dojit kravy a je tam dlho ako mu vyhovuje

anjelicek26
6. feb 2023

Stvorrocne dieta pomoze babicke, s cim bude treba, verim tomu... dedko sa bude musiet zmenit (zatial nemusel, ale urcite to spravi), alternativa je skutocne opatrovatelka, tuto moznost ma ON nadalej, keby to u jeho rodicov nefungovalo... a nejako neverim, ze tvoj ex pracuje 05-17:00... to, ze tvoje dieta nepapa, ma aky povod? Mozno si tie traumy nesie prave z detstva a sposobu, akym si ju krmila ty... mozno prave u babky a dedka ochutna veci, co inak nie...ze zacne papac, co inak nie... ze nejedla v skolke - to sa nedivim, vela deti ma tuto problem ked nastupia... uz je starsia, veci sa menia kazdy den... chapem, ze im ju nechces dat, ale je to jej rodina a maju na nu rovnake pravo ako ty...prakticky ju ON moze dat aj do skolky, na pol dna a potom vybrat, tam by sa najedla rano a po skolke doma obed...tak by nebola u svokrovcov tak dlho...moznoti je vela, hladaj sposoby, ako ano a nie ako nie...

markaterka
6. feb 2023

@mata391 ale čo sa dopredu trápiš? Už ex požiadal o striedavu, či len teraz hovorí?

sense
6. feb 2023

Už bolo rozhodnuté, alebo sa ex len vyhráža.? Aký je dôvod toho ze dieťa a neje à nepije?
Ak súd rozhodne ze striedavka je ôk, tak otec dieťaťa nemusí byť fyzicky s dieťaťom 24/7. Koze chodiť do práce a dieťa nechať opatrovateľské, dat ho do škôlky, alebo nechať u starých rodičov. A ak k súdu ešte nedošlo tak ty alebo tvoj právnik to dokázať prečo striedavka vo vašom prípade nie je vhodná.

anjelicek26
6. feb 2023

Otec moze aj argumentovat nevhodnou starostlivostou o dieta v tejto konstelacii...ked ma dieta take masivne problemy s prijimanim potravy... zazila som to v rodine, pri druhom uz sestra taku chybu ako pri prvom nerobila... ale ten maly si to ponesie asi cely zivot, ma totalny odpor k jedlu (vzdy ho stopala ako hus, nenormalne porcie na moj pohlad na ten vek, jeho NIE nikdy neakceptovala, telka, hudba, animacia, prosenie, jej plac a zufalstvo, ze jej snad hladom umrie, sirupy na podporu jedla...) ... velmi rychlo sa naucil, ze ju tym zmanipuluje + naucil sa brat pocit hladu ako nieco negativneho, lebo musel prejst procedurov - musis zjest plny tanier co ti dam - od maminy... Pritom staci pozriet jej muza a chudy vysoky ako palicka a syn proste po nom... nastastie dcerka (kedze na to uz nemala cas) tymto "cvicenim" nepresla a je uplne normalne, lebo sestra uz proste nemala na to tolko casu...

mata391
autor
6. feb 2023

@anjelicek26 áno robí, odchádza o 5 rano, prichádza o 17 hod. Keby bol otec zodpovedny a rodičia tiež, nemám problem aby bola s nimi. Nemala by som dôvod ale viem aký je a to, že s ňou bude hodinu dve km nepôjde spať, má význam? Vravím, že do škôlke nemôže, má viac diagnóz, s lekármi sa rieši aj nechutenstvo ktore ma od narodenia, čiže nie je to tým ako m ju ja krmila. 🤦 Nepapala len tak z trucu v škôlke ako iné deti, proste ona ma nechutenstvo a napomáha nič, ani sa inde stravovať, nič! Ma aj detske nutridrinky, aby aspoň prosperovala, proti nutridrinkom je otec dieťaťa, ale tie ju aspoň ako tak držia.

mata391
autor
6. feb 2023

@sense zatiaľ sa on vyhráža. Od narodenia nepapa, už mlieko píla len v spánku, má aj tichý reflux a nechutenstvo, riešime to aj s Dr. Ma aj nutridrinky. No dcéra nezostane s nikým iným ako s mojou mamou, bratom a jeho priateľkou. Čiže opatrovateľka pochybujem.

mata391
autor
6. feb 2023

@markaterka zatiaľ len hovorí, keby boli starí rodičia ze sa naozaj vedia postarať tak by som to neriešila

anjelicek26
6. feb 2023

Tak evidente sa nezhodnete hlavne na tom, aky je povod diagnozy dietata a ako sa s tym popasovat, preto chce malu k sebe... koho cesta je ta spravna ukaze aj tak az cas... ked si zvykla na tvoju mamu, brata, jeho priatelku, zvykne si aj na starkych... kazdopadne nazad k povodnej otazke...pri tejto konstelacii ma sancu uspiet a ano ze bude u starkych/skolke/opatrovatelke ci kombinacii tychto moznosti, nijako nevylucuje, aby ju mal otec v striedavke. U vacsiny deti pracuju obaja rodicia a ze je dieta "inde" v opatere je predsa normalne.

simkima
6. feb 2023

ano co sa tyka toho ci moze tak ano. neviem ako by si chcela papadnut ich stav, no vobec nevies este ako by mala na nich zareagovala

mata391
autor
6. feb 2023

@anjelicek26 tak on nemá nervy na jedlo. Sam povedal, žeby sa netrápil s nou, 90 % casu s nami ani nebol takze o jej problémoch nevie dokopy nič. A to si nevymyslam. Pôvod zisťujú lekári, kedze to nie je krátkodobé ale od narodenia

h2
6. feb 2023

@mata391 Ja nechápem, prečo sa tým trápiš. Je veľmi nepravdepodobné, že by za týchto okolností tú striedavku dostal. To, že "manžel sa vyhráža", je jedna vec. Rozhodnutie súdu zase niečo úplne iné.

enka81
6. feb 2023

@mata391 chapem, ze je to skôr ,,boj proti mužovi ", ale ja ked som mala 3-5 rokov, bývala som casto u babky, ked boli rodicia v práci, dokonca som tam ostavala aj na noc a predstav si, babka bola slepá, mala DM a nasledne poskodeny zrak, dedko uz nežil. A poviem ti, krásne časy, pamatam si, ako sme zbierali na dvore raždičky z orecha, ako mi vyrobila vrtulku na drevenej paličke (nespomeniem si, ako sa to volá), nechybalo mi tam skutočne nič. Inak, neviem si predstavit, v ktorej praci by mu akceptovali kazdy druhý tyzden absencie.

cacianka
6. feb 2023

Veď napíš poriadne zadanie, lezie to z teba ako z chlpatej deky....
Iba sa vyhráža - teda ešte súd nerozhodol, tak kľud. On nepodá návrh, to su iba blbé reči chumaja, aby ťa na.sral. Aby nemusel platiť výživné
Len mu pritakaj, ok, nechaj ho trepať 3na3, ale ak by náhodou návrh na súd podal, máš argumenty, tak ich použi. Kolizna príde, preverí situáciu u nich doma, ty dáš podnet na čo sa môže zamerať, máš lekárske správy, poziadas o vyjadrenie či je striedavka vhodná a finito. Na 95% vám ju neschvália.

mata391
autor
6. feb 2023

@enka81 lenže ani mne nebudú akceptovať dva týždne a dcéra naozaj nemôže ísť do skolky, nie z mojej roztopase ale odporúčam tak viac lekárov a ak pôjde tak aj tak len na 4 hodiny, keďže od narodenia odmieta papať. Ja by som bola najradšej keby chodila do škôlky a ja do prace ale ked to nejde tak čo mám robiť? 😪😪 Nejde o boj proti mužovi, ale kebyže bol zodpovedný a vedel sa o ňu postarať, čo reálne nevie, tak dám dieťa o rizika a o nemocnice budem s nou chodiť len a len ja. Jasne, starí rodičia sú to najlepšie, ale túto sú len na návštevu nie na starostlivosť. Mama nevidí vôbec, len sedí nechodí lebo ju bolia nohy. dcére dookola hovori aby išla do škôlky a otec je väčšinu na pri kravach a dcére nepovie dokopy nič