Starí rodičia a striedavá starostlivosť

mata391
6. feb 2023

Prosím vás, keď je dieťa (do škôlky nechodí zo zdravotných dôvodov) v striedavej starostlivosti rodičov a v case keď ho ma mat otec, môže chodiť normálne do práce a nechať dieťa svojim rodičom? Matka je nevidiaca a otec ma 70 rokov.
Dcera nechodi do skolky dlhodobo. Som s nou na predlzenej rodicovskej dovolenke zo zdravotnych dovodov. Do roboty nemozem chodit aj keby som velmi chcela, ale nedá sa, nakolko dcera do skolky nesmie. Ale on tvrdi ze ked ju bude mat v striedavke tyzden alebo dva, tak normalne pojde do roboty a za ten cas sa budu starat jeho rodicia.
Dieta ma 4 roky takze si neviem predstavit ako by to tam fungovalo. Myslim ze keby ju mal v striedavke a nesmie chodit do skolky tak by mal byt prave on s nou a nie niekto iny
Ďakujem

mata391
autor
6. feb 2023

@simca06022011 ďakujem za názor. Tak ona od narodenia až do 5 mesiaca mávala každodenné a celodenné koliky, plakala ona, plakala som aj ja. Hrozne obdobie, do toho reflux, čiže mlieko píla len v spánku. Ako 5 mesačná mala zápal obličky,, do toho v nemocnici zistili pľúcne chlamýdie a mykoplazmy, príznaky nemala žiadne. Ale antibiotika 20 dní teda. Prvé prikrmy hrôza, varila som kadečo, nič nechcela, akoby hladná nebola a je to doteraz. Akoby ani hľadá a nebola. Nemá ani obľúbené jedlo. Papame aj hodinu aby aspoň niečo mala v brušku, robí si zásoby v líci a vypluje potom. Pred rokom zápal močových ciest, čiže piť musí dostatočne, v škôlke teda ani nejedla, nikto sa s ňou nebude babrat aby aspoň niečo spapala a vypila. Hneď jej v moci vyšli ketony až na 4kriziky , dehydratácia riadna, rovno infuzky. V škôlke chytila norovirus, Moraxellu, takže toto sme liečili. Kliebsielu pneumoniu. Všetko chytila, hrozne. Do toho aj herpanginu. V lete covid. V nemocnici sme boli aj pred mesiacom (už 3krat teda ako sa narodila) lebo uz úplne nič jesť ani piť, nevypila ani deci za deň, tak infuzky a zadychava sa tak srdiečko vyšetrovali. V nemocnici chytila herpanginu zas, RS vírus a zas chlamýdie 😪😪😪do toho má teda zistený tichý reflux a zápal v tráviacej sústave, takže ideme na gastrofibroskopiu..ma aj detské nutridrinky aby aspoň mala nejake tie vitamíny a živiny . Už nevládzem fakt, bojovať stále s jedlom a chorobami, len lieky dávkovať, je toho už moc... Prepáč, rozpísala som sa

mata391
autor
6. feb 2023

@simca06022011 myslela som, že sa rozpapa v škôlke, na dovolenke pri mori, v tatrách keď sme boli na pobyte v Šrobárovom ústave, či keď vidí papať kamarátov, kým oni zjedia napr celý koláč, ona len sústo..... Ale nikde nič, nič nepomohlo

dadis
6. feb 2023

@mata391 Ozaj si nemyslis, ze problem moze byt v tvojom prilis uzkostnom pristupe? Reflux ma cca 50% vsetkych deti, aj koliky, ozaj som nepocula o tom, ze by dieta krmili v spanku. To ako si na tento sposob vobec prisla? Prikrmy nechce rovnako vela deti. Infekcie, co spominas, prekona vela deti. Pri rotaviruse alebo noroviruse je dehydratacia a hospitalizacia pomerne bezna. Ano, zapal obliciek je raritnejsi, ale tiez sa vyskytuje. Nutridrinky pre podvyzivu ma predpisane aj moja dcera (a uspesne ich pred expiraciou dopijam ja, lebo po tyzdni ich nemoze ani citit 🙄 a to ma dobry apetit). Nemyslim to v zlom, ozaj skuste toho psychologa, lepsie psychiatra, lebo vela z toho, co popisujes, je riesitelnych. Len musis byt aj ty menej uzkostna, menej over-protective a pushy. Dcera ma rovnake pravo na otca, ako ine deti. Toto by nemal byt dovod, aby sa ich vztah nerozvijal. Co jej povies, ked bude velka? Nemohol sa o teba otec starat, lebo si odmietala jest? Ved sa nad tym zamysli.

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis nepochopila si to.. Áno vela chorobami si prejdú deti ale toto je na tak male dieťa veľa. Sami lekári to sami od seba potvrdili. Čiže nie som úzkostliva, nech sa páči, príď si to k nám vyskúšať,!!! Vždy som túžila po skvelom vzťahu otec dcéra tak prosím netvrd, že chcem niečo zakazovať, keby o nej vedel veci a bol zodpovedný nech sa páči, nech si ju berie. Ale nevieš nič o ňom aky je, tak asi tak.

anjelicek26
6. feb 2023

@mata391 to,ze nerobi veci Ako Ty z muza zleho otca nerobi. Mozno Si on tiez mysli svoje o tvojom pristupe k dcere od narodenia a chce Ju vykupit aspon striedavkou. To my tu uz nezistime.

dadis
6. feb 2023

@mata391 Ja si nemusim nic skusat, moja dcera ma ovela horsiu anamnezu. Takze, nie, nemusim nic skusat, aby som pochopila..

mata391
autor
6. feb 2023

@dadis tak potom nepíš odveci 🤷

mata391
autor
6. feb 2023

@anjelicek26 jasne, tak mu odovzdám a bude vykupena, bože môj, nemám slov 🤦🤦🤦🤦

simca06022011
6. feb 2023

zaujimave... no ono reflux a tieto srandy moze podporovat aj to nejedenie, ja mam problem s travenim a ako nejem, tak kysleina ma ide zozrat, k tomu ak bola chora, atb a ine tomu nepridavaju. Tie bakterie a tak, tym si prejde kopa deti, vsetky mala aj moja z jasiel a skolky a zaradom a ledva v rocnom intervale, proste zacalo to a islo jedno za druhym a cez seba, kedze niektore aj naraz chytili... To prejde, A teda naozaj si nemyslim, ze dieta za par hodin skolke sa dostane do stavu ze skonci v nemocnici... cizelen skusat a trpezlivost. Co sa tyka chlapa, striedavu starostlivost urcite len tak neodklepnu. Tak sa neboj. Nech si to obhaji a riad sa rozumom vtedy, nech preukaze s kym bude dcera, kto ako sa bude o nu starat, zabezpecovat veci okolo bezpecnosti/zdravia, nech tych ludi skontorluju atd. Ty tiez, nemozes ako matka byt 24/7 ako sa ma dcera ked je u neho, a pritom on je v praci... keby bola v skolke cez den, pridu po nu stari rodicia, pockaju otca, ok.. ale takto... ved nech si poziada o striedavu starostlivost ked bude dcera vacsia, nemusia to uzavriet na vzdy.

dadis
6. feb 2023

@mata391 Odveci? Vies co? Ides si stale svoje. Tvojmu dietatu si vybrala otca ty, rovnako ako ja. Ze nerobia otcovia vsetko podla nasich predstav? Ze nie je striedava podla nasich predstav? Vo vsetkom ti rozumiem. Tiez mam velmi chore dieta, tiez som rozvedena a tiez mam podobne vyhrady. ALE. Dieta ma pravo na oboch rodicov rovnako. Uplne odhliadni od svojich predstav a zver viac zodpovednosti otcovi. Nebude ju zvladat? Tak potom ries. Si myslis, ze on by dopustil, aby ublizili jeho rodicia vasej dcere? On si moze mysliet rovnako, ze svojim prilis ochranarskym pristupom ublizujes svojej dcere. Ze by potrebovala menej pozornosti, viac slobody. Ma rovnako pravo uplatnovat svoju predstavu o vychove svojej dcery. A ty mu v tom chces zabranit.

mata391
autor
7. feb 2023

@simca06022011 no reflux ma od narodenia, preto aj mliečko píla v spánku ako aj iné mamy dávajú AB aspoň dieťa pilo keďže keďže je hore, tak viac vníma kyselinu. Ma aj sirup na reflux. A okrem toho silný zápal tráviacej sústavy, aj kvôli tomu ideme na gastrofibroskopiu. No sama lekárka(primárka) keď sme boli v nemocnici povedala, ze lepšie je jej zostať doma kedze je doslova stále chorá a na tak malé telo mala už veľa baktérií a aj obličky, zápal tráviacej a veľké nechutenstvo. S ťažkým srdcom sa mi aj vracalo naspäť z práce aby sme boli teda doma, najradšej by som robila, aj peniaze aj ona v škôlke. No kamarátov ma a aj chodíme na krúžky aspoň, 🤷 no po dvoch dňoch sme išli do nemocnice, lebo v škôlke nič ani piť ani jest, doma co to trošičku zjedla ale na druhý deň zas v skokk úplne nič, takže hneď ketony na 4 kriziky a infuzka. Čiže aspoň na 4 hodinu by som ju chcela dať a papať doma no uvidíme ako zas choroby snáď bude lepšie lebo ma už porazi. A starí rodičia by po ňu nechodili do skolky, keďže mama slepá a otec ten ani nechodí na aute radšej vraj.

mata391
autor
7. feb 2023

@dadis nad viem, že sa nevedia sami o seba postarať, nemyslíš? A mám im dat s kľudom dieťa?? To vážne? Sama švagriná povedala, že u nich hygiena nula bodov a ani si po WC ruky neumvaju, čo sama videla. Nie som moc ochranarska, sami ľudia okolo vidia aká je veľká nejedacka a vidia aka je pravda. Takže tak. A snáď viem aky je otec keď radšej vždy keď bola chora chodíl radšej k rodičom aby nemusel byt pri nás napr, ani nevie o nej nič, doslova, je otec len na hranie ja aj to sa hrá on s kockami a ona sama. Slobody ma až dosť, netvrd co nie je pravda, je to spokojne a šťastné Dieťa!!!! Jeho predstava nie je žiadna o vychove to je to. Nikdy jej ani pusu nedal, nestisol nič

misinka20
7. feb 2023

@dadis Prosím ťa nevyjadruj sa keď netušíš aké to je mať takéto dieťa...
@mata391 Ja som dieťa podobné tvojmu... som už dospelá 36 ročná žena ale ako dieťa som to mala presne tak isto... tiež múdra Dr. povedala, že veď nechajte ju ona keď bude hladná bude si pýtať, po 5 dňoch som skončila v nemocnici... nemám žiadnu diagnózu len nemám potrebu jesť, proste nemám pocit hladu, viem nejesť aj niekoľko dní úplne bez problémov, nie že nechcem, jednoducho nemám hlad... ako dieťa som jedávala mechanicky, tzn. že na silu len aby som niečo jedla, mama pri mne sedela a bojovala doslovva o každú zjedenú lyžičku, teraz ako dospelej sa to upravilo, dokonca mám aj občas chuť ale mám v sebe nastavené, že musím raňajkovať, obedovať aj večerať, proste ako robot. Kto to nezaži nepochopí. Celý život mám pri výške 168 cm od 43 do 48 kg, v tehotenstve 55 kg. Až do dospelosti a dokonca aj teraz mi ľudia zneprijemňovali život podobne ako moralistky tu, že som anorektička atď. Nie som, len nie som proste hladná... Som zdravá, mám za sebou vysokú školu, tehotenstvo, žijem normány život, len ma nezaujíma jedlo... Kľudne mi napíš IP...

dadis
7. feb 2023

@misinka20 Ja nespochybnujem, ze dieta ma problemy a ze to ma riesit s odbornikmi. Psychiater, psycholog, aby s dietatom pracovali a zacalo samostatne jest - ved dieta v skole skolabuje? Ci ty si do skolky/skoly nechodila? Ci ty si mala asistenta v skole? Druha vec je, ze dieta ma aj napriek akymkolvek zdravotnym problemom rovnake pravo aj na druheho rodica. Bodka.

cafelatte
7. feb 2023

Takéto deti s dlhodobo nepriaznivým stavom môžu chodiť do škôlky na 4 hodiny a aj predĺžený rodičak nechajú. Ja by som dieťa opätovne zaradila do škôlky na 4 hodiny, alebo vy mate doobeda nejaký špeciálny režim v podávaní stravy ( toto by ma zaujimalo )? Nutridrink môže vypiť aj v škôlke na desiatu.

A ak je to s dieťatkom také vážne tak striedavku nedajú, tak sa nemusíš dopredu starostit

pink_lady
7. feb 2023

@dadis ty vole, este pis verejne ze ucitelky davali nacierno lieky dietatu, ved to je aj zakonom zakazane...vsak to by mali mega pruser keby niekto na to pride...Ani ucitelka na ZS nesmie podať liek...a nechapem taketo matky ze vybavia si predlzeny rodicak a dieta sup do skolky a oni do roboty 😲 tiez som mala na dieta predlzeny rodicak neskor opatrovak ale pracovala som iba z domu resp par mesiacov na predlzeny rodicak, dieta bolo na pol dna v skolke pokial to islo ale jeho stav to nedovoloval casto bol doma

autorka, ty sa neboj ak je to naozaj tak (a zrejme je kedze ti dali predlzeny rodicak), nikto mu striedavku neda - a uz vobec ked nebude vediet garantovat ze sa o to dieta postara sam /nie rodicia! - babka s dedkom maju bytz ako doplnok nie ako hlavny opatrovnik. Aj oni maju pravo na starobu a oddych.

a pre tych ktorym sa nezda ze niekto chodi od 5 do 17 do roboty...aj ja som tak chodila, ked som dochadzala 50km...hodina cesty kazdy den /vlak + pesi/. Proste nie vzdy ide najst si robotu v mieste bydliska.No to som bola slobodna a bezdetna

misinka20
7. feb 2023

@dadis Ty si čo nepochopila? toto nie je choroba... je to porucha v zmysle, že nervový systém nedáva podnet na hlad... na to ti nik nepomôže... a ako aj u mňa sa to zlepšuje vekom a hlavne nastavením... v škole som už bola dostatočne zrelá aby som vedela, čo mi nejedenie spôsobuje, 4 ročné dieťa to ešte nachápe, 6 ročné už po viacerých hospitalizáciách vie jasnú rovnicu, nejem = nemocnica, infúzie... a nie nemala som asistenta len mi mama kontrolovala či jem desiatu a po príchode domov som musela jesť ... vravím keď o tom nič nevieš, nevyjadruj sa... a právo na oboch rodičov neznamená, že bude dieťa celý deň so starými rodičmi, ak chce striedavku fajn ale s ním nie s dôchodcami, ktorí majú problém sami so sebou a toto veľmi ľahko obháji aj pred súdom, lebo toto si myslel aj môj ex, že mi vezme dieťa aby ma vytrestal a nič neplatil a hodí ho svojej matke a bude vybavený, sudkyňa mu hneď vysvetlila, že áno pomoc starých rodičov je fajn na chviľku ale nie celý čas, on sa má strať nie presúvať zopovednosť na iných, on je rodič... po ďaľšie vôbec by som sa nečudovala, že mu ide o to aby neplatil a robil autorke zle... vôbec nespochybňujem právo oboch rodičov na dieťa ale tak potom nech sa aj stará !!

dadis
7. feb 2023

@misinka20 Tak este lepsie, ked to nie je choroba. A nikde nie je napisane, ze ked mas v tyzdni svoje dieta, tak ti nemozu pomahat stari rodicia alebo babysitterka. To by odobrala socialka deti polovici rodicov. A sudcovia to aj zohladnuju. Autorka vybrala toho muza za otca svojho dietata, nepovedala na neho jednu dobru vec, nema vobec hanbu ociernovat jeho rodinu (ja som poznala svokru 18 rokov, uz mi je byvala, a absolutne mi nikdy nenapadlo kontrolovat, ci si po wc umyva ruky 🤦‍♀️). Takisto, ako bolo dieta 3x v nemocnici v starostlivosti matky, tak sa pokojne moze stat, ze pojde do nemocnice, aj ked bude u otca alebo starych rodicov. Aj moja dcera uz bola v nemocnici x krat, ci bola u mna, alebo u otca, ci babky. Teraz nam maju dceru odobrat, lebo ma zdravotne tazkosti?

misinka20
8. feb 2023

@dadis Pane Bože, však je ok keď na chviľku postrážia ale nie na celý deň od rána do večera... tu má milujúcu matku a prečo by jej starostlivosť ako rodiča mali zabezpečovať starý rodičia keď t o nie je nevyhnutné? Keď on chce ako otec striedavku, fajn ale gro starotlivosti má byť na ňom! Ty tu pletieš piate cez deviate!

dadis
8. feb 2023

@misinka20 Prepac, ale silno prehanas. Ty vies, ze dieta nema milujuceho otca a starych rodicov, ked zdoraznujes milujucu matku? Ved by to bolo na cas, ked bude otec v praci, tak ako mnohe deti milujucich rodicov chodia do skolky/skoly, kedze dietatko do skolky ist nemoze (podla mna moze skusit, ale to je vec rodicov). To, ze je matka na predlzenom rodicovskom neznamena, ze do prace ist nemoze. Moje dieta ma ovela zavaznejsiu diagnozu a ja som mala aj rodicak, aj dieta do skolky chodilo.

misinka20
8. feb 2023

@dadis Ty už dobre chytáš za slovíčka... stále len ja a moje... vieš, že sa celý svet netočí okolo teba a tvojích názorov, že ? Ja dedukujem z toho čo autorka napísala, a teda mne to príde presne tak, že jej ex chce len robiť zle nič iné ale reálne sa starať o dieťa nechce. Základ funkčnej striedavej starostlivosti je aj zabezpečenie starostlivosti oboch rodičov rovnako a keď ona ako matka nemá pocit, že jej dieťaťu bude poskytnutá adekvátna starostlivosť, tak to kľudne môže byť pre súd dôvod, prečo striedavá starostlivoť nie je vhodná. Celá striedava strarosltivosť je hlúposť a je možná a funkčná len v málo prípadoch a najmä v prípade keď obaja rodičia sú schopní sa dohodnúť, komuninkovať a zabezpečovať rovnakú strarostivosť. Už vidím dôchodcov ako sa o 2 roky starajú o prváčku, učia sa s ňou atď. A čo tvoje dieťa a ty autoku vôbec nezaujíma lebo ona má úplne inú situáciu a iný život ako ty!

dadis
8. feb 2023

@misinka20 Suhlasim s tebou to o tej striedavej, avsak sudy to vobec takto nevnimaju, ako to ty pises. A nemusis zachadzat do osobnych rovin, vyznieva to potom tak, akoby ti dochadzali argumenty.

misinka20
8. feb 2023

@dadis Do osobnej roviny si v prvom rade zašla ty slovným spojením, že silno preháňam a v druhom rade neustálym porovnávaním seba ako príkladu. Ako to vnímajú súdy viem ako právnik veľmi dobre, a tiež teda záleží od sudcu a konkrétnych okolností. V tomto kontrétom prípade si vôbec nemyslím, že bude určená striedavá starostlivosť, avšak moja dedukcia spočíva len s poskytnutých informácií.

dadis
8. feb 2023

@misinka20 A preco by som mala dat skusenost niekoho ineho a nie svoju? Mam dieta ztp, rozvedena som, dieta bolo v striedavej (uz nie je). Tak ako som ja nespochybnovala tvoju skusenost s detskou anorexiou, tak prosim nespochybnuj skusenost moju.

srdeenko19
8. feb 2023

@autorka ak bude sudkyňa (sudca) normálny, tú striedavku nedá, keďže je choré dieťa. Možno navrhni nejaký rozšírený styk s otcom. Ale reálne si nemyslím, že sa slepá babka, ktorá len sedí, dokáže postarať o 4 ročné dieťa. Dedko má statok? Stará sa vonku o zvieratá? Ak by sa nedajbože stalo niečo malej, kto ponesie zodpovednosť? Nenechaj sa. Všetko dolož na súd, že sa zdravotný stav malej rieši od narodenia a zatiaľ žiadna zmena. Takisto trvaj na tom, aby sudkyňa dala predvolať starých rodičov a nech si ich vypočuje ohľadom starostlivosti o dieťa, nech aj ona vidí v akom sú stave a kondícii. Nie je to sranda, keďže sa jedná o toľko hodín denne.

misinka20
8. feb 2023

@dadis Aká detská anorexia pre Boha! Váž slová láskavo. Ja na rozdieľ od teba píšem k veci ale ty iba a neustále od veci. A rozvedená som tak isto, skúsenosť s bojom o striedavku mám veľmi čerstvú a aj napriek tomu, že otec tlačil na súd, právnikmi ma doslova šikanoval, striedavku nedostal, prečo lebo chcel presunúť zopovednosť na svoju matku a ja som si to obhájila, takže mám teda viacej čo povedať k autorke ako ty.

dadis
8. feb 2023

@misinka20 Ale to neznamena, ze tak rozhoduju vsetci sudcovia. Vacsina je uz naklonena striedavej.

dadis
8. feb 2023

@pink_lady A co je na tom? Ze je ztp nema narok na normalny zivot? Vzdy som pristupovala k nej ako k zdravemu surodencovi. Predstav si, ze chodila do skolky, do skoly, druziny, bola na vsetkych vyletoch a svp, sustredeniach, stanovackach, aj ked ma zlozity zdravotny rezim. Sportuje, ma striebornu medailu z MS, chodi na preteky, sustredena, treninbgy ma 6x tyzdenne. V hodnoteni kondicie deti jej veku je takner najvyssom percentile. A pritom po narodeni takmer zomrela, cely zivot bude na liecbe a aj zivot bude mat skrateny. Ale prezije ho tak ako ini zdravi ludia a mozno kvalitnejsie. Takze to tvoje moralizovanie si strc za klobuk, je to moje milovane dieta a ty nemas pravo ma sudit.

misinka20
8. feb 2023

@dadis To nie je pravda, vždy sa prihliada na okolnosti a hlavne, či je to vhodné pre dieťa. Hlavne sa netreba báť a bojovať lebo vo veľa prípadoch je striedavka iba nástrojom pomsty a demonštráciou moci len aby ten druhý nemusel platiť!

dadis
8. feb 2023

@misinka20 Prihliadanie na okolnosti je velmi subjektivne u kazdeho sudcu. Ale treba si uvedomit este jednu vec, muz sice v striedavke ma/nema urcene vyzivne (podla prijmov), ale pre matky je striedava casto vyhodnejsia. Maju mensie naklady na starostlivost a viac casu, moznosti sa realizovat a viest kvalitnejsi zivot. Vela tych bojov proti striedavke je uplne zbytocnych a zbytocne vyvolava zbytocne konflikty a nevrazivost rodicov a smutne deti su viac nez smutne zo stahovania..