Zníženie výživného

sivamys
30. sep 2018

Ak niekto riesil podobny problem, tak by som chcela zistit skusenosti. Dcera je siedmacka vyzivne mame urcene od cca2rokov v rovnakej vyske nikdy som neriesila zvysovanie .s otcom sa dalo dohodnut az do urciteho casu asipred 2rokmi prestal platit, najprv som vahala to razne riesit lebo vsetko zacal filtrovat cez dceru,ale potom som podala TO vysetrovanie je na prokurature resp. medzi prokuraturou a sudom, reakcia otca po podani mojho TO bola ze si poziadal o znizenie vyzivneho zo 130eur na 50. Toto Pojednavanie sa pre nepritomnost sudkyne odrocilo pred prazdninami na jesen a ja rozmyslam cj mozem poziadat aj o vypocutie dcery ,nakolko casti na nu tlaci kvoli peniazom.Ja viem ze ona to riesi srdcom lebo je to jej tato ale to jej napr.cizmy na zimu nezaplati.

znizenid

janulka2811
30. sep 2018

Od 10rokov moze ist dieta vypovedat na sud,takze ano moze i tvoja dcera vypovedat.
No a toho zbytku co sa tyka ti tu nikto nepovie presne,je individualne.

sivamys
autor
30. sep 2018

@janulka2811 dakujem to bola podstata mojej otazky ze ci moze vypovedat.akosi zo siroka som to opisala.
Este skusim volat na upsvar.pojednavanie ma byt i mesiac a ja zacinam mat z toho nervy

elaela23
30. sep 2018

To zalezi na viac veciach a aj na sudcovi.akurat mam dojem,ze ked sa dobrovolne pripravi o pracu,alebo prestupi na svoju ziadost na menej platenu pracu,tak sa ponechava povodne.ak pride o pracu nie svojou vinou, tak mozu znizit.

sivamys
autor
30. sep 2018

@elaela23 uz ma ani tak netrapi vyska vyzivneho.argumentov mam dost.myslim ze ked sme obaja zamestnani a on neplati ani to malo o co si poziadal moc sa snim maznat asi nebudu

janulka2811
30. sep 2018

@sivamys ty nemas mat dovod byt v strese,dcera musi pochopit,ze ty sama ju nedokazes uzivit,alebo jej daj 50+23 ( rodinne ) € na mesiac a nech skusi z toho vyzit,potom to pochopi ... a to este nepocitas byt,mobil,skola atd ...

cacianka
30. sep 2018

@janulka2811 ano.takato skola zivota by mohla zabrat ked bude dobre vysvetlena aby dcera nebola v tlaku z nevedomosti a neznalosti reality

sivamys
autor
30. sep 2018

Dcera na 12 takze nemozem chciet od nej aby to riesila uplne pragmaticky, aj ked sa vela o tom doma bavime a realne to chape. Stale vsak pride moment ked city prevazia rozum a v tomto veku je to niekedy tazke.
Aj som s nou riesila ze kludne mozeme skusit striedavku ked ma pubertalny rapel a ja som ta najhorsia na svete.
Skor sa obavam citoveho vydierania a naslwdky na jej dusi budem riesit len ja. Niekedy mi rozum stoji ako sa dosoely chlap moze chovat

monane
30. sep 2018

len neviem či je to úplne najlepší nápad. ona to bude presne vidieť tak, že proste tatino nemá tak nedá, nevadí. len nevie, že to tebe dosť sťaží situáciu

evalin88
30. sep 2018

Myslis ze vypocutie dcery neako na tom sude zavazi ?? Ved neriesite zverenia ale cisto "financnu stranku" a akko si pisala je jej otec a ma ho rada + stres z toho pojednavania.. nie je zbytocne ju tam tahat ??

sivamys
autor
30. sep 2018

Su to financie ale casto si od nej pyta peniaze.cele prazdniny o nu ani nezavadil stacimessenger a uz je postarane. Tak zvazujem ci by to nebol pre sud komplexnejsi pohlad...skusim zistit na upsvare ak sa mi podari dovolat

0silvia0
30. sep 2018

@sivamys otec si od dcery pyta peniaze? A na co preboha?

sivamys
autor
1. okt 2018

Ze si ide kuit jedlo a teraz nema.ked som podala TO a prislo mu predvolanie na vysluch tak hned jej volal ze pojde do basy a ci mu kupi pyzamo.no uplne na hlavu

duun
1. okt 2018

@sivamys no, dobre, ze viem a mam varovanie. U nas by hrozilo presne toto isté. Zatiaľ som "nárazníková zóna" ja, lebo syn je príliš malý na to, aby mal svoj mobil, resp. v rukách viac ako 2 eurá na školský časopis. Dcére by som asi (s ťažkým srdcom) povedala, že ak dá otcovi nejaké peniaze, potom iba z jej vreckového = to, čo dá "tatovi roka" o to bude mať menej ona. Musí si uvedomiť cenu peňazí a tiež, že môže mať otca rada, ale nemá vôbec žiadnu povinnosť ho živiť či dotovať. Pre dieťa je taká lekcia tvrdá a jasné, matka sa vždy snaží dieťa chrániť, ale to iba predlžuje nedorozumenia a bolesť.

0silvia0
1. okt 2018

@sivamys no to je dobrý magor... chúďa dieťa, musí mať z toho zmiešané pocity. Prečo by dieťa malo otcovi kupovať jedlo a pyžamo? Ako tvoja dcéra chápe citovú manipuláciu a vydieranie zo strany otca? Ľutuje ho alebo vidí realitu?

sivamys
autor
1. okt 2018

Kedze sa to tak dlho taha tak uz viac zacina dcera vidiet ale aj tak je to napor. Niekedy sa zasmejeme ze tato nam setri na dovcu,ale niekedy ma idetrafit slak

maciatkolulu
2. okt 2018

@sivamys myslím si,že pre dieťa je vypovedanie na súde iba zbytočný stres a pokiaľ ide o financie,tak si neviem predstaviť dôvod vypovedania. Že potvrdí,že dáva otcovi peniaze na stravu? Veď tým iba zbytočne potvrdi,že je otec v zlej finančnej situácii predsa. A všetko sa môže,najmä v takomto citlivom veku otočiť proti tebe. A rady,že jej máš dať 50+23 eur sú kravina. Ona je vaše dieťa a nič zle nerobí,nebráni otcovi platiť,zastáva sa ho,pravdepodobne,lebo ho ľúbi a s tým nič neurobis. Ona vie,že je to nespravodlivé predpokladám,že všetko tahas,ale ťahať ju do súdnych sporoch ohľadom financií je podľa mňa zbytočne a veľmi zaťažujúce pre dieťa. A navyše nič nevyriešis

sivamys
autor
2. okt 2018

Nemyslim si ze sa to otoci na obranu chudaka co nema co jest,je zamestnany,platy mame +- podobne a v konecnom dosledku ked jej dam vreckove z mojich penazi tak vlastne zivim este aj jeho brucho , neide o tych par eur ale ide o princip,ze je to chrapunstvo pytat prachy od decka a citovo ho vydierat.
Vaham ci mam prikrocit k tomu aby vypovedala aj dcera, a preto som chcela zistit ci niekto nemal podobnu dilemu .Smeruje to k tomu ze nebude ziadne vreckove a vsetky pripadne dary skonfiskujem a kupim za to co treba. Len ma se..e ze raz ked bude dospela a zacne zarabat tak bude zivit aj tatinka co pol zivota na nu dlabe ale on je chudiatko hladne.
Ked je decko v puberte tak vzdy je zly ten co vyzaduje nejaky poriadok.sceny su u nas pravidelne, musim len vydrzat ze raz vyrastie a v tej hlave to docvakne lenze dovtedy budem musiet asi znova robit dve roboty alebo predat oblicku - posledne berte z nadhladom😉

maciatkolulu
2. okt 2018

@sivamys a prečo pýta peniaze na jedlo? Prečo keď zarábate +-rocnako si nedala rovno exekúciu a už by si mala peniaze,keď ma teda plat. Za mňa,osobná skúsenosť,dieťa na súde=trauma a opäť sa pýtam,čo má vlastné vypovedať? 13.rocne dieťa ohľadom financií jeho rodičov? Z akého dôvodu má vypovedať?

daniela2227
2. okt 2018

@sivamys ja by som ju na sud nebrala .ak ho ma az tak rada .tak skor to moze uskodit tebe 😕 to ze pyta od nej peniaze. Ze komunikuju len cez net...to vsetko mozes povedat..zdokladovat ty...

sivamys
autor
3. okt 2018

Exekucia tiez pride na rad. Lenze vtedy to bude este vacsi tlak.a zasadne sme sa nepochopili nie je to v rovine ze zajtra ide na sud a slus, islo mi o to ci niekto vramci takehoto konania zazil ze vypoculi aj deti kedze v konecnom dosledku ide o kvalitu ich zivota.

pavucikvet
3. okt 2018

@sivamys nechcem ti kazit iluzie, ale kvoli peniazom predvolana nebude. Vypocuvali by ju iba v tom pripade, ak by sa rozhodovalo do koho strarostlivosti bude zverena. O peniazoch bude rozhodovat vylucne sudca a do uvahy bude brat nazor koliznej. To, ze ju vydiera a podobne mozes napisat do svojho vyjadrenia k jeho navrhu.

pavucikvet
3. okt 2018

@sivamys dcere treba vysvetlit, ze ocinko nou manipuluje. Co ti poviem? ja mam 20 rocnu dceru, studujucu 2 rocnik VS. takmer pred rokom podala navrh na zvysenie vyzivneho. Otecko sa s nou prestal rozpravat. na narodeniny a meniny jej poslal iba suchu sms, ziaden zaujem o kontakt. Ja ju budem na sude zastupovat, ale neda si za klobuk co mu tam poviem.

cacianka
3. okt 2018

@pavucikvet ja nie som právnik, na súde som zastupovala môjho priateľa ktorí bol stresovaný a ako taký je aj málomluvný, a tiež sme slušne naložili , lebo tie klamstvá a blbé reči sa nedali počúvať....

maciatkolulu
4. okt 2018

@sivamys pred dvoma rokmi prestal platiť.... Podala si trestné a nie exekúciu? Tomu absolútne nerozumiem. Ide tu o peniaze,či o čo vlastne? Lebo ak má príjem ako si písala,tak potom by mu exekútor hneď pred dvomi rokmi začal sťahovať z daného príjmu. Trestné je už taký výkrik do tmy. Takže pokiaľ má príjem,tak ti zaručene aj na polícii poradili najskôr exekúciu a zaručene by som toto riešila skôr ako vypovedanie dieťaťa na súde a spôsobovať keď mu ešte väčšej traumy ako už má z vašich rozbrojov do ktorých ju fakt momentálne nič nie je. Financie si majú dospelí riešiť medzi sebou. A to,že si nepodal exekúciu,ale iba trestné je úplne neštandardný postup. Jedine vtedy by som to chápala,kebyže sa jednalo o človeka,ktorý reálne nemá na jedlo a teda žiaden príjem,ale napísala si,že máte +/- rovnaký príjem..... takže absencia exekúcie dva roky je absolútne nepochopiteľná. A argument,že tlak na dcéru by bol po podaní exekúcie vyšší je divný,pretože oveľa väčší nápor by bol vypovedanie na súde.

sivamys
autor
4. okt 2018

@maciatkolulu stale mas pocit ze ju naten sud beriem aj cez mrtvoly? Ja viem aj o exekucii ale bohuzial si viem predstavit ten cirkus ktory by nastal ak by som to zacala z tohto konca.

maciatkolulu
4. okt 2018

@sivamys trestné je menej ako exekúcia? Ide tu o peniaze,ktoré potrebuješ predsa pre dieťa,či o čo? Veď trestnym neziskas len tak ľahko peniaze,tam sa to ťahá a záver môže byť basa,ale nie peniaze,takže tomu nerozumiem. Opäť píšem,keď pracuje ako si písala,mala si to zobrať z tohto konca(exekuciu) a nie polícia,sud + zvažovať dať predvolavat dieťa. Nuž stále nerozumiem.

duun
5. okt 2018

@maciatkolulu súhlasím. Trestný nezískaš VôBEC peniaze.. trestné a súd preukáže vinu a nariadi - pokutu, práce, podmienečný alebo nepodmienečný trest. Žiadne peniaze za teba polícia vymáhať takto nebude. Na to je nutná exekúcia.