Zrušenie rodičovských práv otca

abenys824
13. máj 2016

Ahojte,som tu sice nova ale napadlo ma spytat sa aj tu ,ak ma niekto skusenost.
Mam dieta s byvalim partnerom,dcerka bude mat v septembri dva roky.Odisla som od neho ked mala 7mesiacov a celu tu dobu zijem zo sucasnym partnerom (nie sme manzelia) a cakame druhe babatko.Otec malej si neplni rod.povinnosti ani neplati vyzivne podla rozhodnutia sudu,o malu sa nezaujima rok skoro sa o nu stara terajsi priatel ako o svoju po vsetkych strankach,ona ho vnima ako otca aj mu tak hovori.A teraz problem je v tom ze jej biologicky otec suhlasi ze sa jej ,,vzda,, nebude ju navstevovat ani nijak zasahovat do vychovy ani platit vyzivne.Moja otazka znie ako to vyriesit,podat navrh na sud o zbavenie rod.prav s tym ze s tym druhy rodic suhlasi (je to vobec mozne ze by nam to schvalili?) Alebo akym sposobom to riesit.Nechcem to nehavat ,,otvorene,, je to dost vypocitavy a nepredvidatelny clovek.Dakujem za kazdu dobru radu

yasminka137
13. máj 2016

@abenys824 ahoj.Nala som podobný problém...situáciu,no s tým,že môj ex bol zahraničný a nezúčastnil sa ani rozvodu.Nového priateľa,terajsieho uz manžela mam uz siedmi rok.Chcela som,aby moji dvaja synovia z prvého manželstva sa volali ako ja,my všetci po svadbe,teda spol.priezvisko.Podala som návrh na súd,nakolko viem,že môj ex by s tým nikdy nesúhlasil,ale nakoľko tu nieje a nikto nevie kde je,tak súd rozhodol za neho a dáva súhlas,aby sa naše deti volali po uzatvorení manželstva ako ja.Nežiadala som zrušenie otc.práv,nakoľko je to zbytocne,keďže sa volajú uz po mne a on i tak neplatí,takze naco...ty to budes mat ulahcenr,keďže tvoj ex s tým súhlasí,no určite by Ti to mal dať písomne unotara...aby sa nestalo,že bude súd a on si to ,,rozmysli,,alebo ti bude robitbprieky. .takze napis za neho cestné prehlásenie o súhlase atď.podpiste u notára a daj žiadosť na súd o zbavení otcovskych práv,dostanes predvolanie a pojde to bez problémov,uvidis,ak este nejake otázky...kludne napis,drzim palce

abenys824
autor
13. máj 2016

No ale prave to neviem ,o zmene viem ze sa da takto spravit.Zmena priezviska,lenze terajsi partner neni moj manzel a o to meno mi momentalne nejde prave ,ja potrebujem tie prave lebo podla rozsudku ma dane navstevy aj vyzivne on si napriklad po dvoch r teraz zmysli ze mi posle dajme tomu hoc za jeden mesiac a zmysli si ze pride za malou,ja ho nemam ako odmietnut v takom pripade mu nesmiem branit myslim.Lenze co ked to dieta ho ani nepozna,bude to pre nu sok,plac zase len nervy ako naposledy ked ho videla alebo si zmysli po par rokoch ze si da podnet a bude si ju bravat k sebe (to by som neprezila) je to notoricka hrac -automaty,stavky- ,trestany aj sedel a vsade ma len dlhy kazdy ho nahanal koli peniazom a aj koli tomu nechcem aby to na nu malo dopad.Unho je bezna vec ze raz za mesiac minimalne ho niekto strieska von ,koli tomu ze nevratil peniaze.Takze hlavne koli buducnosti by som to chcela mat na papiery ze nesmie nijak zasahovat do jej zivota,lebo to ze mam pokoj teraz neznamena ze to tak bude aj o dva roky.Vravim je strasne nepredvidatelny clovek :,(

yasminka137
13. máj 2016

@abenys824 áno neboj,mňa sa to pútali ,či chcem aj pozbavit prav,ale mne to stačilo takto...a ked je Tvoj taký ako píšeš,dôležité je získať ten súhlas na papieri a ked aj nie,myslím si,že každý normálny sudca rozhodne v Tvoj prospech,keďže je to v záujme dieťaťa hlavne pre budúcnosť...treba vyzdvihnúť bezpečie domova vo Vašej terajšej spol.domácnosti v ziadosti a popísať dôvody,že Tvoj ex nemá zázemie,či poriadni prácu,nezaujíma sa,nestara,nepôsobí dobre na malú pri stretnutí,na jej psychiku,je nezodpovedný,hazardný,prípadne nebezpečný...neviem,ty ho poznas,určite to vyjde neboj,len sa do toho pustiť čím skôr,dosť dlho to trvá na našich súdoch.

draik
13. máj 2016

@abenys824
Daná situácia sa rieši osvojením dieťaťa. Bolo by vhodnejšie, ak by ste boli manželia. Ak s osvojením bude súhlasiť biologický otec, bude to jednoduchšie. Osvojením sa bude ako na otca hladieť na osvojiteľa, ten teda preberie aj vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu, biologický otec by právne akoby neexistoval.

abenys824
autor
14. máj 2016

@draik ano ale osvojenie je mozne,iba keby sme boli manzelia pokial viem.Nikde som zatial nenasla zeby sa to dalo aj bez toho :(

draik
14. máj 2016

@abenys824
Preto som diplomaticky napísal, že by to bolo vhodnejšie, keďže deti sa až na výnimky osvojujú do úplnej rodiny (vo Vašom prípade by osvojenie iba partnerom pri zachovaní Vášho postavenia ako matky ani nebolo možné). Pozbavenie rodičovských práv je možné len za presne určených okolností a ani v takom prípade nezaniká vyživovacia povinnosť voči dieťaťu.

spuntikmathiasko
14. máj 2016

@abenys824 da sa to normalne cez sud, kamoska to tak robila. Biologicky otec s tym musi suhlasit. A prave preto aby sa nezjavil za 5 rokov s nezahlasil, ze ju chce na vikend je super, ze to chces poriesit a uvidis aj sa ti to podari, len rychlo do toho nech si to nerozmysli.

abenys824
autor
14. máj 2016

Pokial by mu prava zrusili ,nebudem od neho ziadat vyzivne (aj ked by bol narok) ..Jednoducho chceme mat od seba pokoj do konca zivota a ja nevidim zmysel v tom aby mal ,,zmyslim si hocikedy v danom case za 20rokov,, ze chcem byt s dietatom ,ktore ani netusi ze kto to je vsakze .Ano ved uz iba na pondelok cakam,ale kym sa oprem do toho som chcela nejake info aspon cca a mimochodom neviete kolko stoji (cca) pravnik co by ma v tomto zastupil? Aspon orientacne 🙂

sue
14. máj 2016

...treba dat navrh na sud...

...ale dobre si to premysli 😉 s priatelom si velmi kratko (rok a pol), cakate dalsie babo, nie ste zosobaseni...atd...no aby si v pripade rozchodu neriesila dalsie zmeny 😔...casom sa dcera asi aj tak dozvie pravdu a aj tak bude asi chciet vediet, kto je jej biootec...

abenys824
autor
14. máj 2016

@sue ono to neni az taky cerstvy vztah ale,my sa pozname uz vlastne vyse 6rokov a predtym sme boli spolu takmer tri roky ale zle dopadlo (iny ludia zasahovali aj rodina do toho) a vlastne kazdy sme isli po svojom,ja som mala medzitym dieta ale potom sme sa zas vratili k sebe,prijal aj malu bez problemov a na druhy pokus sme uz rok a pol spolu vlastne...ono to funguje a aj predtym..keby sa do toho nestarali iny mozno by sme sa ani neboli rozisli a tahali celu dobu az doteraz..je to komplikovane,preto to riesim tak ako riesim... bio otec proste aj ked mal peniaze isiel hrat automaty a pit celu noc aj ked vedel ze dajme tomu pol roka na dieta nic neposlal,vlastne od narodenia sa nestaral a to bol aj dovod rozchodu.Same exekucie mal a zo zvysnych penazi sluboval ze kupi plienky a mlieko aspon (po jednom kuse ovsem) a aj to radsej siel do herne a prisiel az rano :(