5 ročná dcéra maľuje obrázky čiernou alebo tmavou farbou

daajen
26. apr 2012

Prosím poraďte aké máte skúsenosti, alebo čo robiť. Čítala som, že to môže zrkadliť nejakú traumu, ale dcéra nič také nezažila. Doma je všetko ok, nehádame sa máme dobrý život. Nič jej nechýba. Smeje sa, hrá sa má kamarátov v škôlke aj u nás doma. Má rada deti. Manžel a ja ju ľúbime ma milujúcich st. rodičov, krstných rodičov. Ja už neviem, kde hľadať príčinu.

magic08
26. apr 2012

@daajen podla mojho nazoru, sa zbytocne trapis... pokial dcerka neboci od kolektivu, je komunikativna hrava... nemas co riesit... mozno pouziva tmave farby len preto, ze na bielom papieri ich lepsie vidiet, ako napr. zltu alebo oranzovu...
prip. ak mas obavy, porozpravaj sa s detskym psychologom... co ti na to povie

anjelicek26
26. apr 2012

@daajen - predovsetky - rozozna farby? Vie ich pomenovat, nema problem zo zrakom? Inak trauma to byt vobec nemusi, kamoskin syn miloval ciernu, do hadam 7 rokov nechytil uz z principu inu farbu do ruky 😅 A je dnes z neho normalny zdravy 12 rocny chalan 🙂

graceful9
26. apr 2012

@daajen ide o to čo kreslí a nie akou farbou,,,,ak tie obrázky nie sú negativistické, je úplne nepodstatné, či sú čierne alebo červené 😉 videla som o tom minule reláciu, tak myslím, že na tom niečo bude 🙂

daajen
autor
26. apr 2012

@anjelicek26 pozná všetky farby, vie ich rozoznať dokonca povie tmavo fialová svetlo modrá. Zo zrakom sme boli ma kontrole a všetko ok.

daajen
autor
26. apr 2012

@magic08 Ona mi toto presne povedala, že žltú nevidieť.

daajen
autor
26. apr 2012

@graceful9 a neviete náhodou aká to bola relácia, či sa dá nájsť na nete?

magic08
26. apr 2012

@daajen no vidiiiiiis... deti maju svoju logiku... 😀 zbytocne sa trapis...

anjelicek26
26. apr 2012

@daajen - urcite je to v poriadku, vybera si farby, ktore su najlepsie vidiet ;) Robi to aj, ked kresli temperkami, vodovkami? Ci len pastelky? My s detmi milujeme kreslit prstovymi farbami - jeden po druhom 😅 Mozno sa jej to bude pacit aj take pestre 😀

graceful9
26. apr 2012

@daajen bolo to na jojke v novinách o 12, ale asi minulý týždeň, ale deň si už nepamätám,,,

daajen
autor
26. apr 2012

@anjelicek26 Hoci aké farby či temperové, či vodové, či pastelky všetko jedno. Ešte aj lak na nechty chcela čierny, alebo tmavo fialový.

alenka600
26. apr 2012

@daajen zaujimavy clanok k tomu. Cierna nemusi byt len o traume, ale ved pozri si clanok 🙂
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/3020/o_...

1ivanka1
26. apr 2012

a veci na oblečenie akej farby si vyberá? tiež siaha po tých tmavších?

klincek
26. apr 2012

@daajen ja teda psycholog nie som, ale co mi ako prve napadlo, bol kontrast..tmave farby na papieri pekne vidiet 🙂 . kopa deti kresli cervenu travu a fialove listy, lebo sa im to tak paci. tvoja dcerka ma zrejme rada tmave, vyrazne farby, urcite jej nic nie je.

daajen
autor
26. apr 2012

@alenka600 veľmi pekne ďakujem. Preskúmam kresby je to veľmi zaujímavé čítanie.

daajen
autor
26. apr 2012

@1ivanka1 nie oblečenie nie. Práveže tam mi ešte povie, že toto je chlapčenská farba a toto dievčenská a prevažne chce všetko čo je rozprávkové kikinkove a princezničky a podobne.

daajen
autor
26. apr 2012

@klincek Ja som to ani nikdy neriešila, maľuje tak maľuje to čo chce. Ponúkali sme jej aj iné farby ale prevažne chcela tmavé. Ale učiteľka v škôlke sa pýtala, že prečo maľuje tmavo. Zľakla som sa, že je to jediné dieťa na svete.

henikav
26. apr 2012

moj syn ked bol maly kreslil zasadne iba ciernou a fialovou a nemal ani nema ziadnu traumu, dnes je to uz uplne normalny pubertak, jednoducho sa mu tie farby pacili 😉
Ja osobne mam tiez velmi rada ciernu

daajen
autor
26. apr 2012

@henikav ďakujem to mi odľahlo vážne 🙂)).

daajen
autor
26. apr 2012

@henikav a presne aj fialovú miluje 🙂))

klincek
26. apr 2012

@daajen ucitelka asi ni eje len zvyknuta. ved si zvykne 😀
moje netere zase len ruzovu a fialovu, v 300 odtienoch-zaujimave, ze to sa nikomu nezda divne.. 😒

jaaty
26. apr 2012

@daajen, skús jej ponúknuť farebný papier, nech kreslí na neho. Možno na tmavomodrý zvolí napr. žltú ako kontrastnú. Prípadne by som skúsila jej ponuknúť viacero farebných papierov, z ktorých by ste povystrihovali nejaké tvary a nalepili na biely papier. Čo bude voliť,akú farbu?

aduskatt
26. apr 2012

moj syn zasadne obycajnou ceruzkou, a ciernym perom.takze tiez si vyberal dve farby, xixi.....uplne v pohode🙂

daajen
autor
26. apr 2012

@klincek práve som sa vrátila zo škôlky a pani učiteľka ma šokovala, lebo vraj si naštudovala nejaké veci ohľadom maľovania čiernou, že vraj tak ako to už tu odznelo len sa jej asi páči kontrast. Vraj je dcéra úplne v pohode len ich to prekvapilo.

daajen
autor
26. apr 2012

@klincek Tiež majú v triede jedno dievčatko, čo maľuje len žltou 🙂))). Tak to je asi vážne len o tom že čo sa deťom zapáči. D

daajen
autor
26. apr 2012

@aduskatt 🙂))) aspoň že nie sme sami

daajen
autor
26. apr 2012

@jaaty super nápad vyskúšam 🙂)))

viki2912
26. apr 2012

mozno sa ciernou farbou snazi len zdoraznit urcite kresby..na bielom papaieri sa predsa cierna pekne vynima... 🙂

aduskatt
26. apr 2012

@daajen 🙂 veru nie🙂

klincek
26. apr 2012

@daajen presne tak, deti maju ine videnie sveta ako my, a dospeli kolkokrat narobia paniku z hlúpostí.. keby si bola ucitelka nastudovala veci skor, nemusela ta plasit. ale aspon do buducna uz bude vediet, a nevystrasi inu maminu 🙂

irriss
26. apr 2012

@daajen

Psychologove nechavaji deti v poradne malovat vyhradne obycejnou tuzkou.. 😉
..neco na tom bude.."barva neni dulezita" ...ale to, co a jak se dite malbou vyjadruje.. 😉