6 ročný syn sa bojí smrti

9. mar 2022

Ahojte, dnes mi syn (6r) už 3x plakal, že on nechce zomrieť, že chce žiť navždy. Pred pár týždňami mi povedal, že on by chcel zomrieť naraz so mnou, lebo ma nechce opustiť.
O smrti sa rozprávame otvorene, máme aj detské knihy s touto tŕ témou. "Každý, kto sa narodí musí aj zomrieť".. Si zdravý, malý chlapec, nemusíš sa báť" . Každý večer sa modlievame aj za duše v očistci.
Ako utíšit dieťa, keď má takéto obavy? Čo pomohlo vám?

autor
11. mar 2022

@akonetopier Ja som si tiež všimla, že stačí sa priznať k viere a už všetko čo povieš je zlé. Akoby tých, čo majú nejakú ranu z detstva/puberty poštípali osy. A pritom by im stačilo, keby si to odkomunikovali a ranu vyliečili a tým aj odstránili hnev.
Mne sa aj v puberte stalo, že som mala kamosa s ktorým sme si dobre rozumeli. Raz sme sa rozprávali a povedala som mu, že som veriaca. Obrátil sa o 180° a v tej chvíli sa naše kamarátstvo skončilo a odvtedy so mnou nekomunikoval ani sa na mňa nepozrel.

mima1
11. mar 2022

@akonetopier nauc sa citat nepisem zaloz si skupinu. Skus este raz. Zbytocne sa rozculujes maj sa

akonetopier
11. mar 2022

@mima1 zaloz si skupinu / napis do skupiny to je uplne jedno predsa. Pointa je, ze ked je clovek veriaci, nemoze si ani pipnut iba sediet a suchat nohami, lebo vsetci ho hned zacnu nanavidiet z principu. v podstate pises, ze je normalne a ocakávane, ze krestanov hejtujú, preto radis nech sa upracú tam kde nie su na ociach. super!

mima1
11. mar 2022

@akonetopier ty si si to tak vylozila lebo citas ako citas. Vidim ze pre teba je to uplne rovnake ako jablko a hruska. To vies veriaci ci neveriaci musis s tym pocitat ci sa ti to paci ci nie, ze ked nieco napises dostanes aj hejt. Uz ma neoznacuj nemam ns teba cas

matussara
11. mar 2022

Ako dietatu 6r.vysvetlit ze nebude so svojou mamou, ked je jeho jedinym vesmirom?ziadno. Pozrite sa aj na to, aky citlivy je, ak dost, moc sa v tom nesparajte zbytocne. Nie kazde dieta je rovnake

matussara
11. mar 2022

Je velmi dolezite prihliadat na potreby dietata a odsunut nabok nase predstavy. Co jedno dieta
ani nepohne, druhe vnimave viac total rozhodi. Strach sa spusta aj odlucenim minimalnym od matky, staci malo(porodnica atd) ubezpecit (obbjatie)ze je v bezpeci. Zamysliet sa kolko bezpecia citi doma. Detske Knihy pisu dospely. V kostole si pospaja vselico. Zavisi od vnimania dietata.

37373
11. mar 2022

Tvoje dieťatko je pravdepodobne zvedavé, je podľa mňa dobre, ak si k nemu otvorená. Myslím, ze každé dieťa v určitom období prežíva strach.
Pamätám si, ze moja neterka sa bála zlodejov, ale na druhej strane veľmi rada pozerala správy, rôzne reportáže, aj keď sa bála fascinovane na to pozerala. Proste každý človek,, ma svoje obdobie strachu,,.
Ty si poznáš najlepšie svoje dieťa a my, ktoré ta nepoznáme ti ťažko poradíme.

lenkakravcova
11. mar 2022

Pre tak malé dieťa je to veľmi skoro preberať takúto tému takým spôsobom akým ju rozoberáte. Vytvoríte synovi dobuducna iba apatiu voči náboženstvu vplyvom zastrašovania.
My o smrti hovoríme iba ak je to nutné - napr ak si všimne mŕtveho vtáčika na tráve. Vtedy mu poviem, že áno, bol to vtáčik, ale asi ho napr zrazilo auto, keď šiel nepozorne po chodníku. Tak už je mŕtvy. Mŕtvy vtáčik sa pochova. A potom hneď smenom tému na to, že treba dávať pozor keď prechádzame cez cestu.. A smrť viac neriešim. Na to majú deti čas. Čas, dokiaľ to vedia pochopiť (to je vek okolo 12 rokov).

valerya
11. mar 2022

Kresťanská viera "vyrába" takýchto odporcov. Lebo len strašia a vyhrážajú sa. Dospelý človek si to až tak neberie ale dieťa určite áno. Bojí sa a hlavne ani nevie presne čoho a nevie ani položiť tie správne otázky aby sa to dalo vysvetliť. Cíti len strach. Skúšaj mu klásť otázky, aj bizarné, možno sa mu to zvedomí a pomenuje to, že čoho presne sa bojí. Otázky typu...Bojíš sa, že keď obaja zomrieme, tak sa tam nenájdeme? Bojíš sa, že sa tam stratíme? Bojíš sa, že je tam priveľký priestor a nebudeš ma vedieť nájsť?

janulik2008
11. mar 2022

@valerya a vidíš, to je pravda. Keď som chodievala do kostola a som si tak spomenula, naozaj nič len výčitky že čo robíme a čo máme robiť atď.

valerya
11. mar 2022

@janulik2008 A deti sa v tom nevedia zorientovať. Deti vedia vycítiť lásku na sto honov. Lenže láska je tam len slovo, je podmienená. Ak budeš chodiť do kostola každú nedeľu, modliť sa a ostatné príkazy plniť, vtedy ťa bude Boh milovať a pôjdeš do neba. Ale ak nie, Boh ťa strčí do pekla a tam zhniješ. To je láska? Toto by urobila Láska?

elilik
11. mar 2022

@akonetopier no samozrejme veriť v niečo treba,ale však nik nemá potvrdené že to tak bude, ako o tom máme deti presvedčiť.viera je jedno ale pravda ďalšie

lolita555
11. mar 2022

Môj má 7 a tiež už riešime slovo smrť.ono tie deti samozrejme si to vôbec ale vôbec nevedia predstaviť ,môj syn sa začal pýtať na smrť keď nám umrel psík,mal ho veľmi rád a keď zistil že už sa nevráti o týždeň dva.boji sa samozrejme občas sa pýta a ja mu to vždy vysvetľujem tak že keď je človek ,zviera staré tak už to berú inak a smrť je ok lebo už ich nič neboli a že sú v nebi kde ich nič neboli a robia len to čo chcú a sú šťastný.a tiaz mi dáva otázky že keď ja umriem že mu bude smutno a ako bude a ja mu vždy poviem že ho tam budem čakať s Megan s babkou a že sa tam raz všetci stretneme a budeme spolu .a tiež že nech na smrť nemyslí lebo je ešte veľmi malý s že ešte má veľa rokov pred sebou a ja tiež😉

andreatytler
12. mar 2022

Detom hovor vzdy pravdu ale primerane veku.
Ale tak male dieta nedokaze pochopit smrt natolko aby si urobil o nej realny obraz. Vytvara si fantazie. Tak isto nedokaze pochopit vieru a nabozenstvo. Toto su nesmierne narocne temy.
Moja silne veriaca babka mi povedala ze sa do neba dostanem po rebriku a ja som bola cele roky na smrt vystrasena, ze tak vysoko nebudem vladat vyliezt a skoncim v pekle.
Je nutne selectovat spravy v mediach o vojne. Ked som bola dieta v 80tich rokoch, bola najsilnejsia studena vojna a to sa vkuse rozpravalo o tom ako USA a SSSR na seba poslu atomovu bombu a bude tretia svetova. Ja som sa vojny tak bala ze som si urobila plan na samovrazdu v momente ked vypukne vojna.

svetlonos
13. mar 2022

Autorka, vy ste uplne mimo ! Moja sestra je tak velmi veriaca, ze dokonca obratila svojim prikladom manzela, krory s Bohom nemal bic spolocne - klobuk dole. V nedelu a sviatky chodia vsetci do kistola, po omsi v nedelu maju na fare nabozenstvo ( zije mimo sk, tam sa to v sole neriesi, americka skola.) Deti nastupuju do skoly o rok skor ako u nas, v lete maju tyzden par hidin denne „nabozensky tabor“. Ma tri deti a nikdy ich takto nezatazovala ako ty. Su stastne, chodia do kostola radi a su aj velmi mudre, bez toho aby im aj v desiatich rokoch vysvetlovali vojnu !! A to podotykam, ze ich orec je vojak z povolania, ktory s vojnou veru osobne skusenosti ma. Nikdy by ani jednejo z nich nenapadlo sa s nimi o tom bavit takto ako vy. Ale to je o rozume a ani nie o viere. Skus si zlozit tej jednostranny postoj a mysli jednoducho srdcom a kaskou na svoje dieta, nie tvojim dosoelym oohladom a skusenostami.