Ako riešite vykrytie prázdnin?

19. feb 2023

Ahojte, také čo máte malé deti ako riešite vykrytie prázdnin? Teraz idú jarné prázdniny, chvalabohu v škôlke budú pospájané triedy tak sme zapísali 3r syna. Dcéra je na druhom stupni ona bude sama doma. Ja s manželom máme obaja rannú od zajtra. Ste tu ešte niekto čo ste si zapísali do škôlky menšie deti? A čo letné prázdniny ako riešite? Dúfam že škôlka bude fungovať aspon v júli, v auguste by sa dalo že manžel dva týždne dovolenku ja dva a ešte posledný týždeň ostane. Tam bude sviatok 29 augusta a 1 septembra, tak na tri dni si zobrať voľno alebo s dcérou že by bol malý doma ak by to vydržali. A ďalej vianočné prázdniny to sú tiež vyše dva týždne doma deti. My rodičia robíme už od 2 januára, ja robím aj medzi sviatkami a deti pôjdu 8 januára do škôlky. Veľká noc takisto pár dní doma, jesenné prázdniny atď atd. Ako riešite vykrytie prázdnin? Také čo ste sami. Jedna babka pracuje, druhá babka stráži vnučku celé leto, teda naše deti nemá kto postrážiť.

ela_79
19. feb 2023

Súkromné škôlky v okoli mavali vytvorené skupinky deti, nieco ako denný tábor pre deti, ktoré cez školský rok chodili do statnych škôlok. Zvacsa sa tam stretli deti, ktoré pred prijatím do štátnej skolky chodili k nim, alebosa tam cez prázdniny objavili starší súrodenci ich klientov.

eeffka
19. feb 2023

@matkahelka ale robia,napr detickovo, myalim ze si z ke, ti maju od 4r.

Autorka: Inak sa to riesi tak ze 1mesiac skolka ,2.mesiac ciastocne dovolenky a nahradna skolka. Babka si tiez moze zobrat dovolenku aspon par dni a druha co nema kedy vy som vysvetlila ze rodina zahrna viac vnucat.

diavant
19. feb 2023

Nase dieta bolo teraz chore tyzden, skusame pracovat striedame sa. A po tyzdni choroby zase prazdniny. Mne je z toho do placu uz. Este to tyzden nejako dame ale ak potom druhe dieta ochorie tak uz neviem ako. Aby zas mali potom velkonocne prazdniny, ktore su dlhsie ako skutocne sviatky.

matkahelka
19. feb 2023

@eeffka ked som to riesila pred par rokmi ja, denne tabory boli od 6 rokov a detickovo este ani neexistovalo 😁 kazdopadne, moja starsia bola spave dieta, ona by v 4.rokoch neudrzala krok so skolakmi az do 16.00 bez obedneho spanku.

autor
19. feb 2023

@ivangeline U nás na dedine je 7 tried v škôlke podľa veku detí sú rozdelené. A cez leto ti deti čo rodičia pracujú sú zlúčene do 1 alebo 2 tried podľa toho koľko detí je nahlásených ale to chodia v júli. Celý august je škôlka zavretá.

autor
19. feb 2023

@eeffka Prvý mesiac bude v škôlke druhý chceme že manžel dva týždne dovolenku bude s deťmi, potom ja dva týždne budem s deťmi budeme chodiť na výlety. A posledný augustový týždeň neviem ako dáme. Ešte neviem ako bude manžel robiť on chodí na tri smeny. Príklad keby mal poobednú tak doobeda môže byť s menším, o 13tej ide do práce a ja robím na jednu smenu od 7 do 15 tej dovtedy tie dve hodiny by mohla staršia 10r vydržať s 3r doma. No uvidíme.

eeffka
19. feb 2023

Mam tiez 7r rozostup ale mensiu 3r som s 10r nemohla nechat lebo bola ako cert, naopak by to islo. Ak je mensie kludne tak 2hodky su ok.

sendy1977
19. feb 2023

pracuješ v meste ? nie je u vás v meste súkromná škôlka, kde by si zaplatila týždeň dcérke ? Sesternica tak dávala svoje deti na 1-2 týždne

autor
19. feb 2023

@sendy1977 Není taká možnosť

janage
19. feb 2023

Tak tie 3 hodiny by ste isto finančné zaplatiť študentku či čipernu dôchodkyňu zvládli. A starých rodičov sa normálne spýtať ci by týždeň nepomohli. V najhoršom povedia nie. Ale neviem si predstaviť, že pokiaľ by išlo o skutočne nevyhnutné stráženie, že by babka odmietla.

kris_y
19. feb 2023

Na každej jednej dedine je škôlka v lete min. dva týždne, max. mesiac. Ak potrebuješ škôlku na zvyšok prázdnin, tak je zberná škôlka, kam môžeš dieťa prihlásiť (najbližšie mesto... resp. vedľajšia dedina... treba zistiť, kde máte takúto zbernu škôlku).

bimbambim
19. feb 2023

Kým boli malí tak som si prehadzovala smeny v práci chodila som dosť často na poobede.Tak doobeda som bola s nimi ja poobede muž.A to moje deti poznali význam prázdniny nechodili cez prázdniny do škôlky.Tak boli dva mesiace doma cez🤪 leto. tri týždne cez Vianoce no proste nedávali sme ich do škôlky.Ked sa nedalo byť snimi doma tak suseda bola s nimi.V skole boli v družine.A potom už sami

baskustek
19. feb 2023

Keď bola dcéra škôlkarka, bola som učiteľka, takže som mala prázdniny ako ona. Teraz je na prvom stupni, 4. ročník, tak pár hodín vydrží sama doma, ale celý deň nie. Mám 30 dní dovolenky, manžel tiež, tak sa nejako prestriedame, plus svokrovci postrážia. V lete si beriem vždy aj 3 týždne dovolenku, chodíme k moru, plus ešte také dva denné tabory. Pre mňa sú skôr horšie tie neustále choroby, keď si musím brať očr, to sa tiež nedá vždy...

essenceee
19. feb 2023

cez rok so mnou chodí do práce, alebo pracujem z domu. V lete prvý týžden ideme na dovolenku, druhý tyýden bude u otca, dalšie dva tyždne detsky tabor. VV auguste prvý týžden u otca, druhý so mnou v práci a dalšie dva týždne budeme na dovolenke pri mori (pre nu dovolenka, ja sa iba pracovne presuniem inde). A prazdniny budu fuč. Takto to mám každý rok

terezka1947
19. feb 2023

S manželom berieme počas prázdniny n dovolenky a čo nepotiahnu dovolenky,platíme buď tábor alebo niekedy súkromné škôlky. Inú možnosť na stráženie nemáme.

matkahelka
19. feb 2023

@kris_y smejem sa. nie, na kazdej dedine nie je skolka v lete. su dediny, kde skolka nie je cele leto vobec. ani tyzden! ak aj je skolka na dedine x 2 tyzdne a na dedine y dalsie 2 tyzdne, dieta ti do inej dediny logicky nevezmu. to nie je mesto. nespada to pod jedneho zriadovatela. dediny zberne skolky nemaju! deti vezmu jedine sukromne skolky v meste.

terezka1947
19. feb 2023

@kris_y v každej dedine nie je škôlka otvorená cez prázdniny,dokonca niektoré aj cez jarné,či polročné bola zatvorená. My sme si tiež platili súkromnú v lete.

marca12
19. feb 2023

Muz nema nablizku surodencov? Kludne aj svokru popros,ak ju to samu nenapadne. Tym,ze by aju dalej od vas,nemate vybudovany blizsi vztah. Ale nie hanba poziadat o pomoc.

autor
19. feb 2023

@marca12 Muž bol stále taký samotár že sám si robil všetko aj sa sám hral ako dieťa, nemá blízky vzťah s rodičmi. Svokru som sa spýtala, no ona stráži prvorodenu vnučku celé leto a má z nej dosť. Je po vážnej chorobe a už toľko nevládze.

katica06
19. feb 2023

Mňa kedysi brala mama alebo otec so sebou do práce, po dohode so šéfkou som to istí čas praktizoval aj ja. Samozrejme nie každý má takú možnosť, v takýchto veciach som sa na svokru nikdy nemohla spoľahnúť, aj keď šlo o jediné vnúča.

saxana000
19. feb 2023

Jarne jesenne prazdniny skolka funguje a dcera normalne chodi.cez leto nam ide skolka aspon tie dva tyzdne vtedy ju davame tiez.tyzden je na prazdninach u jednej babky tyzden u druhej jeden tyzden robim poobedne smeny a s muzom sa pri malej akurat vymenime a potom ostatne doklepeme na dovolenku na priepustky este nieco postrazia babky alebo muz ostane doma ak sa mu da..ja mam pracu v ktorej moze byt mala so mnou a rodicov na dochodku ale nechcem im ju zavesit na krk na 6 tyzdnov hoci by som mohla..snazime sa to vzdy nejak vyriesit
V najhorsom pripade vies na deti riesit ocr ak mas normalnu doktorku alebo je zriadovatelom prerusena prevadzka v MS.

jaond19
19. feb 2023

Moja dcera vedela byt kludne 8hodin sama od 8-9rokov, bola som stale k dispozícii na mobile, ona mala mobil, tablet, net.... hlasila sa mi. Jedlo/pitie mala nachystané. Od 10rokov s nou vpohode byval aj syn (mal 5). Mozno to poniektoré odsúdite, ale kedysi sa takto staré deti nielenze samé hravali vonku, ale chodili bezne aj do obchodu.... ja ako 13rocna som mala nastarosti ročnú sestru. Ak by som teraz nebola na RD, tak by boli opat sami. Ratam s tym ze po nastupe do zamestnania budu cez prazdniny s najmladsím sami (budu 14, 10, 3)

majasimon
19. feb 2023

Keď moji rodičia ešte pracovali, tak sme s kalendárom sedeli všetci a plánovali. Do dnes sa smejeme, že ho máme v striedavke. Teraz jarné prázdniny je s mužom, so mnou veľkonočné. V lete dva týždne s mužom, týždeň so mnou a týždeň spoločný. Syn si užíva ten čas keď je len s otcom, taká pánska jazda. Čas so mnou má tiež svoje čaro a rovnako aj spoločná dovolenka, spravidla pri mori.
Už ako má 11 rokov, dá sa aj nejaké dní keď je sám

taminka1986
19. feb 2023

Neriesim,my mame ranajsie,dieta k starym rodicom alebo ku kamoske

marca12
19. feb 2023

@jaond19 Ano,starali sme sa volakedy o mladsich surodencov,ale to teda boli fasa prazdniny. Za kazde odrete koleno,sme mali bitku my starsi,lebo my sme mali davat pozor. Nevravim obcas pomoct mame,ale aby si svoju zodpovednost hodila na dospievajucu dceru,to sa mi zda krute. Ty si si robila deti,ty sa mas starat.

matkahelka
19. feb 2023

@jaond19 toto je nazor ako z 18 storocia. deti si robia rodicia a maju si urobit tolko deti, o kolko sa zvladnu postarat a nie hadzat zodpovednost za male deti starsim detom.otrasny pristup. mam 14 rocnu, extra zodpovednu, sikovnu a uvedomelu dceru. mladsia ma 14 mesiacov a ani nahodou neplanujem zo starsej robit vychovavatelku mladsej, akurat jej tak k sestre vybudujem odpor. pohrat sa, pokocikovat, postrazit hodinu ok, ale nechat ju pol dna so sestrou? nikdy. moj svagor tak ostaval s mojim muzom a doteraz na to nema pekne spomienky, za kazdy skrabanec, za kazdy rozbity pohar dostaval zaucha, lebo bol starsi a mal mojho muza ustriehnut. liezlo mu na nervy, ze ho rodicia postavili do role, o ktoru nestal. moja dcera ma spoluziacku, ma 3 rocnu sestru, vzdy sa musi zo skoly ponahlat k sestre, cez vikendy nonstop so sestrou. nenavidi ju. nikdy na nu pekne slovo za 3 roky nepovedala. naopak, vzdy im v skole hovori, ze by bolo fajn, keby sa sestre nieco stalo, lebo jej ide na nervy, ako chtiac-nechtiac sa o nu musi starat. deti su deti, ci maju 3 a ci 14. nemaju mat zodpovednost ako dospeli, len preto, ze sa narodili skor ako mladsi surodenci.

jaond19
19. feb 2023

@marca12
@matkahelka ok, vas nazor, na ktorom mi absolutne nezalezi, zite si po svojom.

katica06
19. feb 2023

@matkahelka no neviem kto tu je z 18.storočia, u nás sa deti nebijú! Ja som tiež bežne strážila mladšieho brata, a keď sa občas niečo prihodilo nikdy som za to nebola trestaná či bitá. Raz keď som naraz neustrážila brata a práčku, práčka sa roztancovala a rozbila umývadlo brať zostal trčať na wc lebo sa nedali ani dvere otvoriť. Tiež ma nezbili. V rámci budovania zodpovednosť stráži u nás starší súrodenec mladšieho, chodia spolu domov zo školy a pomôže s úlohami.

matkahelka
19. feb 2023

@katica06 zodpovednost sa buduje inak ako dat pubertiakovi strazit na pol dna mladsieho surodenca. ten pubertiak bude mat na to fakt krasne spomienky.

katica06
19. feb 2023

@matkahelka nepociťovala som žiadnu krivdu kvôli tomu, že som strážila brata. Ale aby som mala aktuálny názor opýtala som sa mojej 16r.dcéry tak sa iba pousmiala, nič vami opisované necítila. Ba so smiechom začali rozprávať historky keď boli sami doma. Nerobila to s odporom smerom k súrodencovi či k rodičom.