Ako riešite vykrytie prázdnin?

19. feb 2023

Ahojte, také čo máte malé deti ako riešite vykrytie prázdnin? Teraz idú jarné prázdniny, chvalabohu v škôlke budú pospájané triedy tak sme zapísali 3r syna. Dcéra je na druhom stupni ona bude sama doma. Ja s manželom máme obaja rannú od zajtra. Ste tu ešte niekto čo ste si zapísali do škôlky menšie deti? A čo letné prázdniny ako riešite? Dúfam že škôlka bude fungovať aspon v júli, v auguste by sa dalo že manžel dva týždne dovolenku ja dva a ešte posledný týždeň ostane. Tam bude sviatok 29 augusta a 1 septembra, tak na tri dni si zobrať voľno alebo s dcérou že by bol malý doma ak by to vydržali. A ďalej vianočné prázdniny to sú tiež vyše dva týždne doma deti. My rodičia robíme už od 2 januára, ja robím aj medzi sviatkami a deti pôjdu 8 januára do škôlky. Veľká noc takisto pár dní doma, jesenné prázdniny atď atd. Ako riešite vykrytie prázdnin? Také čo ste sami. Jedna babka pracuje, druhá babka stráži vnučku celé leto, teda naše deti nemá kto postrážiť.

nikki111111
20. feb 2023

V juli pojde do sukromnej skolky,augut OCR alebo dovolenka,sem tam potrazia stary rodicia.

milanemila
20. feb 2023

Chodi do sukromnej skolky 🤷🏼‍♀️ ta je zatvorena iba pocas statnych sviatkov a potom tyzden v lete a tyzden okolo vianoc, takze vtedy si berieme dovolenku. Niektore sukromne skolky ponukaju moznost umiestnit tam dieta pocas letnych prazdnin, skus pozostovat 🙂

danulicek
20. feb 2023

mám výhodu, že máme v práci "povinnú" dovolenku v lete 2 týždne (a potom dva týždne v zime), takže začiatok júla chodili do škôlky, potom som bola s nimi dva týždne doma, v auguste nejaký ten deň u jednej babky, nejaký u druhej, pár dní si vzal voľno muž a zvyšok času som mala dohodnutý home-office, príp. išli so mnou do práce aspoň na pol dňa a zvyšné voľno som vykrývala cez nadčasy. teraz chodia do školy, minulý rok bol ešte podobný, ako som písala vyššie, ale na tieto letné prázdniny zvažujem denné tábory. u nás v meste som videla aj opatrovateľku, študentku, ktorá má dobré recenzie a dlhodobo pracuje s deťmi v eRku, tak som si odložila kontakt na ňu do zálohy aspoň na niektoré dni. uvidíme, čo bude v lete. už sú veľkí a chvíľu vedia ostať aj sami doma, ak treba, ale určite nie celý pracovný deň. starší je však veľmi zodpovedný a na margo diskusie vyššie - neberie to ako otravnú povinnosť, ale spolu sa tešia, keď budú "mať kľud" 😀

čo sa týka kratších prázdnin, snažím sa vybaviť si home-office, čo tiež nie je úplne samozrejmosť u nás v práci, ale kým stíham urobiť prácu (po nociach), tak sa dá. niektoré dni ostáva s nimi manžel, núkajú sa aj babka z jednej strany a dedko z druhej, ale keďže moja mamina pracuje (a tiež si berie len dovolenku, aby ich strážila) a svokor je na ID so zdravotnými problémami, snažím sa tieto možnosti nechávať ozaj ako posledné, ak nič iné v daný deň nejde.

ikuska27
20. feb 2023

Konečne nastala chvíľa kedy prázdniny nemusím riešiť...nastupujem na PN a potom na materskú..konečne si užívam už aj ja oddych a voľno...no dovtedy sme to všelijako lepili.manžel robí iba ranné, ja robím na smeny víkendy, sviatky, nočné...v dedine nemám nikoho z rodiny...iba jednu super kamarátku čo vždy keď mohla dcéru postrážila...syn má už 17, takže toho neriešim..len aby mal navarené..a dcérku sme brávali buď večer k nejakej babke a po dennej vzali domov, alebo ráno a znova večer domov...a keď bolo najhoršie syn malú aj postrážil...takže asi tak 😄....strašne by som si želala mať sestru v dedine...aby sme si navzájom strážili deti..no ona je na druhom konci Slovenska 😔

koliesko642
20. feb 2023

@tosomja a ani nie vsetky povolania si to mozu prisposobit....

jananina
20. feb 2023

S mužom nemáme nikoho.Musela som sa zamestnať v školstve aby sme vedeli vyriešiť prázdniny.

kubkovamama
20. feb 2023

Máš do leta ešte dosť času si na súkromnú škôlku našetriť,bude to tyzden-dva a to sa dá podľa mňa zvládnuť finančne.Radsej tak ako sa iba s mužom striedať a nikdy nebudete spolu pokope.Co práveže deti ocenia najviac.Tiez to tak plánujem urobiť,keď nebude iná možnosť.Opatrovatelka ťa vyjde ďaleko viac,u nás okolo 10-12€ na hodinu a predsa len cudzí človek atď.

19mmm71
20. feb 2023

tak toto už riešiť nemusím,ale fungovali denné tábory

ollynka
20. feb 2023

@marca12 to je tak krásne povedané,...

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ollynka
20. feb 2023

@jananina aj máš špecializáciu? pracuješ ako čo? Tiež sme sami rodinka,....

chovancova27
20. feb 2023

moji chlapci majú 7 a 12 rokov, tiež máme z toho nervy každoročne. u nás babky nejako extra nefungujú, resp ak ich dám v babke, sedia celý den na mobile a pri TV. prvý týžden majú tábor, potom ideme na 2 týždne k moru a potom dalších 5 týždnov musíme nejako vykryť s home office a podobne, našťastie mám pozíciu, kde môžem mať home office 3x v týždni. inak by museli sedieť u babky

alex666
20. feb 2023

Ta babka co pracuje si tiez moze zobrat 1-2 tyzdne volno a postrazit. A druha babka co strazi vnucku by neustriehla viac deti naraz?

tosomja
20. feb 2023

@jananina a to len tak si prišla, že máš záujem u nich robiť, lebo potrebuješ vykryť čas ako byť s deťmi? Máš školu? Či ako upratovačka, kuchárka? Ja stále snívam, že by som robila v škôlke kuchárku, aby ma mali deti radi 🤣

fiafia
20. feb 2023

Je to ťažké. Ja mám popritom dcéru ,ktora je viac chorá ako zdrava. Takže veľmi pomáhajú rodičia, s mužom lepime ako sa dá, striedame sa, keď mal inú robotu tak on bol doobeda a ja od obeda,brávali sme si 1/2 dňa dovolenku. Tu veľkú úlohu zohráva zamestnávateľ a jeho postoj k neočakávaným ocr, dovolenkam atď atď keby som nemala šťastie,dávno som nezamestnaná. Ja už len keď počujem dcéru ako kychne tak v duchu kalkulejem ako to zvládneme keď zase ochorie a to neriešim ešte prázdniny 🤦

slniecko5
20. feb 2023

Mám viac detí, x rokov riešim dopredu prázdniny a ešte x rokov budem😀. Je to vždy ťažké, najhoršie, keď som bola v práci, to sme deti pohadzovali kade tade...čo už...9 týždňov v lete je sakra veľa.
Dvakrát som riešila aj letnú škôlku, počas vysokého štádia tehu som nevládala robiť žiaden program.
Inak jasne, tábory, chalupa u starych rodičov, denne sa chodíme podvečer kúpať, more, ak sa dá a chlapska stanovacka a ešte ich manžel berie na jednodňové túry do Tatier.
Ale vždy sa teším na september už 😀😀.

slniecko5
20. feb 2023

Cez jarné alebo zimné vypadneme na pár dní na SK, aspoň pominame tie rekrea poukazy🙂.

sinnovea1
20. feb 2023

@matkahelka ak idem na neplatene volno nemam narok na podporu? a na ako dlho prosim ta? vdaka!

kris_tin257
20. feb 2023

Zatiaľ máme len škôlkara a to riešime škôlkou všetky prázdniny, aj teraz cez jarné prázdniny aj cez vianočné bol aj cez letné minulý rok aj tento rok bude.

betulinka1
20. feb 2023

Skolky nemaju letne prázdniny. Nasa mala 2 tyzdne max. A pre školáka využívam denne tábory. V lete ma to stoji sice 600€ ale maly tam ma stravu a program, paci sa mu tam. Sam sa tam pyta.

jananina
20. feb 2023

@tosomja pracujem v školskej jedálni ale nie na škole kam chodí dcéra.Museli sme to takto riešiť lebo ozaj nemáme kam dať dieťa počas prázdnin.

tosomja
20. feb 2023

@jananina tak to som pochopila, že niekde v kuchyni, ale pýtala som sa, či potrebovali, že si akurát vystihla, alebo len tak si sa bola pýtať, či nepotrebujú, lebo ty potrebuješ 😁

katulienkax
20. feb 2023

@alex666 no vidis, ked si mama nemoze vziat dovolenku myslis ze pracujuce babky maju tolerantnejsich zamestnavatelov? sak to ten isty problem ako u matky

jananina
20. feb 2023

@tosomja áno, hľadali.

katulienkax
20. feb 2023

inac volakedy v minulosti isli babky 55 rocne do dochodku, dalo sa to poriesit, dnesne zeny musia robit skoro do 64 a ked mladi maju skoro deti a nemozu cakat kym stari rodicia su na dochodku - hold maju smolu. Podakujme sa nasim zakonodarcom ze budeme robit do smrti a o vnucata nebude sa moct kto starat. Mozno bude najlepsie ked narod vymrie, zeny budu mat max 1 alebo ziadne dieta, aj tak si nik nevazi nikoho
Ved ani tych pediatrov pomaly nebude ziadnych

mofa
20. feb 2023

@matkahelka ja mam o 10 rokov mladsiu sestru. Nasi robili ranne a poobedne niekedy im to vyslo ze obaja neboli doma.
Jasne ze 10 rocne dieta pred 30 rokmi bolo ine ako dnesne ale vela zalezi od rodicov… nikto ma za nic nebil vzdy ma pochvalili a moc som sa tesila, ze pomaham. Cela ulica mi ju kocikovala, pamatam sa ako som ju krmila pred domom;) proste ziva babika🙂) potom som vzdy sla cakat rodicov pred fabriku aj s nou. Vzdy nas tam postavalo vela deti🙂.
Detom treba urcite dat aj nejaku zodpovednost nie im len o tom hovorit. Potom tu mame generaciu deti, ktore nie su schopne zajst do skoly. Je to len nasa vina, nas rodicov…ja viem, ze dnes sa rodicia vsetkeho boja…ale zase hovorit tu o zmyslani ako v 18 storoci….

matkahelka
20. feb 2023

@mofa ach, cize zodpovednosti sa clovek uci len starostlivostou o mladsieho surodenca? to fakt? a kto mladsieho surodenca nemal (trebars ja) sa teda podla tejto teorie nema ako naucit zodpovednosti? som teda patricne hrda na svoju dceru, ktora sa dokazala naucit zodpovednosti uz na 1.stupni ZS aj bez toho, aby fungovala v roli pseudomatky.

mofa
20. feb 2023

@matkahelka ach, cize toto si z toho pochopila😂😂🙈ak je zodpovedna bud na nu patricne hrda ale nenazyvala by som starsie deti, ktore su schopne postarat sa o surodenca pseudomatkou…

dankanka
20. feb 2023

Home office. A som zan nesmierne vdacna

nicka1986
20. feb 2023

Pre toto som začala pracovať v školstve. Inak mám k dispozícii maminu a svokru,ale mamina ma oslabenu imunitu a vždy ochorela od deti . Nato sa už nevládzem pozerať . Svokra je hore dole 60 km ,takže keď sa jedná o slabu chorobu nechám tam deti spat,inak nie . Čo sa týka prazdnin ,tie našťastie vykryjem ja. Moji svagrovci majú tri deti a každú chvíľu smolu na tábory ,vždy niektoré dieťa ochorie a buď majú šťastie ,že peniaze za tábor vrátia alebo nie . Na vykrytie letných prazdnin potrebujú odložiť jeden mesačný plat oboch plus sa striedajú babky . Tazke....