Ako správne osloviť učiteľku v maile ?

enka81
3. dec 2019

Spýtam sa takú hlúposť, ako oslovujete učiteľky v maily? Keďže nám za 4 roky nedala svoje tel.č., tak ak potrebujem ju informovať o neprítomnosti dcérky v škole, tak jej musím napísať mail. Keď píše ona nám rodičom, osloví nás ,,Vážení rodičia" , keď píše len konkrétne mne, napíše ,,Dobrý deň", ..., ja som ale zvyknutá ľudí osloviť a tu sa vždy zaseknem, oslovujete ich ,,Pani učiteľka/profesorka" , alebo menom ,,Vážená pani PaedDr. Nováková" . Ako je to správne?

vroni
3. dec 2019

V maili sa nepíše dobrý deň, milé dámy. Do mailu patrí oslovenie a nie pozdrav. Takže vážená, mila, nejaka pani učiteľka......

enka81
autor
3. dec 2019

Ďakujem za všetky odpovede, už som poučená, že sa píše ,,v maili", určite si z vašich odpovedí niečo vyberiem a tým by som túto diskusiu uzavrela, ešte raz vďaka.

sisaka
3. dec 2019

@vroni tak to bude asi prevzaté z angličtiny, lebo u nás sa v emaili normálne oslovuje Hello Mr..... , v práci kľudne Hi guys (keď je to pre celu skupinu) alebo Hi krstné meno, ked ide o jednotlivca, nadriadenej píšem Hi Susan... u prdele majú všetci tituly a neviem ake oslovenia a oficialnosti
Učiteľovi píšem Hello Mr. XZ, on mi píše Hello a moje krstné meno
Na Slovensku by som napísala normálne, ako je už všade zvykom, Dobry deň pani učiteľka, žiadne oficialnosti typu: Vážená pani učiteľka Mgr. Rusnaková dovoľujem si Vám oznámiť, že moja dcéra xy... a ešte aj nakoniec S pozdravom Ing. Halušková nie? Nech je pani učiteľke jasné, že ma dočinenia so ženou na úrovni 😂

vroni
3. dec 2019

@sisaka, ved práve, že je to prevzaté z angličtiny a nesprávne. Tiež nevrazis kamsi do kancľu a pozdravís vážené dámy a páni. Proste slovenčina rozlišuje medzi pozdravom a oslovením. Keď napíšem pani učiteľka, neuvádza meno, keď píšem pani XY a pani ma titul, patrí sa ho uviesť. Platí pre akýkoľvek titul, aj šľachtický, nie len akademický. Ci už sa podpisujes s titulom ci bez - to je vec vkusu. Učiteľke by som sa s titulom nepodpisovala, píšem jej ako matka a nie ako pani inžinierka. Keď bude po mne niekto chcieť projekt na stavbu, podpíšem sa s titulom, aby vedel, že nie som sekretárka 🤣

siska53
3. dec 2019

@enka81 ja neoslovujem.. napisem.len dobry den a pokracujem v tom, co jej chcem.napisat.

katrinka8
3. dec 2019

@vroni - ja keď píšem info o chýbaní alebo o úlohách, tak to beriem ako osobnú komunikáciu (miesto telefonátu alebo SMS - my máme takú dohodu s pani učiteľkou, že stačí info - buď SMS, mail, telefón alebo Edupage), a preto píšem "dobrý deň" - nie je to oficiálna konverzácia, kde ju oficiálne o niečo žiadam. Aj mne píše pani učiteľka Dobrý deň, pani xy... .
Keby som písala oficiálnu ospravedlnenku, tak jasné. Vážená pani učiteľka, prosím, ospravedlňte... atď. Ale pri bežnej komunikácií normálne Dobrý deň, pani učiteľka, Terezka dnes nepríde do školy z dôvodu ... . Ďakujem. S pozdravom XY . Vážení rodičia píše pani učiteľka len vtedy, keď píše do Edupage nejakú hromadnú oficiálnu informáciu všetkým.

vroni
3. dec 2019

@katrinka8, to nemá nič s oficiálnou ci osobnou komunikáciou. Je to rovnaké zaucho spisovnej slovenčine ako vykanie jednotným číslom ci idiotske tomu nechápem. Panie učiteľky by to mali vedieť. A teraz to budú vedieť aj niektoré mamičky. Tak. Moje grammar nazi ego som uspokojila, hneď je svet krajší. 🤪

sisaka
3. dec 2019

@vroni zaucho spisovnej slovenčine, keď napíšem v emaili dobrý deň pani učiteľka, miesto Vážená pani učiteľka? Tak teraz sa už vážne smejem. Chce to hlavne kľud a nohy v teple 🙄

vroni
3. dec 2019

@sisaka, vidíš, pobavis sa, priučíš.... 🤣🤣🤣 A áno, je to úplne nesprávne. Nie je to žiadna tragédia, každý pochopí, čo si mala na mysli, ale mňa osobne učitelia neovládajúci svoj rodný jazyk dosť irituju.

sorciera24
3. dec 2019

@vroni možes mi dať nejaky jazykovy link, kde sa v emaile píše len oslovenie a nemôžem použiť pozdrav? dakujem

mirage
3. dec 2019

@enka81 preboha co tolko riesis. Napis Pani ucitelka a hotovo.

mirage
3. dec 2019

@vroni "Panie učiteľky" je nesprávne.

vroni
3. dec 2019

@mirage, viem, správne su

vroni
3. dec 2019

Pani učiteľky.

vroni
3. dec 2019

@sorciera24, nie, nemám. Perovala nás za to prednášajúca na spoločenskej etike, ale link nedala. Vidíš, idem ju hneď sperovat späť 🤯

sorciera24
3. dec 2019

@vroni tak mna to ako jazykara zaujima, elbo z hladiska davnej etikety je jedna vec, ale z haldiska jazykoveho je to vec ina.....nakolko učíme písanie listov a emailov a pokiaľ viem z jazykovej stranky, sa môže používať aj pozdrav aj oslovenie.....

vroni
3. dec 2019

@sorciera24, ona to aj odovodnovala, že na základe čoho a prečo nie, že v slovenčine nie je oslovenie a pozdrav to isté, ale nakoľko to bola len vsuvka z boku, nezapisovala som si do pamäte všetko. Išlo v principe o formu obchodného a spoločenského styku, mrknem sa, či nehodila nejaké podrobnosti do knižnice, tu ma to len zaujalo, že profka by pukla zlostou 🤣

sorciera24
3. dec 2019

@vroni tak ale jedna profka (este aj mimo jazykovej sfery) predsa neznamena spisovny jazyk ... ja len tolko, aby sa veci uviedli na pravu mieru, že v mailoch možno použiť aj oslovenia aj pozdrav a aj ked to nie je to iste)....v oficialnej komunikacii sa zvykne používať oslovenie , ale použiť pozdrav v maily môžes uplne v sulade so spisovnou slovenčinou;)

vroni
3. dec 2019

@sorciera24, ona je jazycnica, dokonca aj z jazykovedneho ustavu, to my sme boli prednáška mimo jej hlavný odbor. Ale pripúšťam, že to môže byť prípad jazykového purizmu na spôsob hovnika ci posilňovne. Ono fakt je, že bežný list by sme tiež nezačali písať dobrým dňom ale oslovením.

enka81
autor
3. dec 2019

@mirage si v pohode? Ja som sa len spýtala na názory, za ktoré som pekne poďakovala. Keď ťa táto diskusia rozčuľuje, tak nečítaj.

mirage
3. dec 2019

@enka81 nerozculuje.

sisaka
3. dec 2019

@vroni asi nechceš pochopiť, ale tu nejde o neovládanie spisovnej slovenčiny, v tom oslovení nie je žiadna chyba ani použité nárečie a pod. ak tu o niečo ide tak o nejakú etiketu ako píše
@sorciera24 na ktorej ty trvaš, lebo ti to niekto povedal pred x rokmi na univerzite, odvtedy prešlo určite kopec času a mnohé veci sa už mohli zmeniť. Oznámenie učiteľke o neprítomnosti dcéry v škole je obyčajná ospravedlnenka, za mojich čias sa písala dokonca bez úvodných kecov na zdrap papiera, len: Prosím, ospravedlňte moje dieťa xy... Ďakujem a nacarbany podpis rodiča, rozdýchali aj slovenčinárky. Moja mama bola učiteľka a tiež to tak písala a dostávala od rodičov.

vroni
3. dec 2019

@sisaka, kľud, od toho poučenia prešiel mesiac, dorabam si druhú výšku 😊 Ale máš pravdu, vôbec si nepamätám, ako sa za mojich školských čias písali ospravedlnenky (fakt, zamyslela som sa ako kapitán Danko - a nič, nepamätám sa). Dcerina škola ma rafinovane predtlačené formuláre, dopĺňa sa len meno, trieda, dátum a podpis.

lucinka1988
3. dec 2019

@enka81 urcite “Vážená pani (titul+priezvisko )

modrykoniicek
3. dec 2019

Vážená pani učiteľka xy...

Čo riešite titul.
Ani doktor sa predsa neoslovuje doktor kvôli titulu ale kvôli povolaniu.
A písať pani učiteľke ako učiteľke je tiež len zvyk.
Keď píšete takej ekonómke tiež ju neoslovujete.Vážena pani ekonómka Mgr xy.

Ide len o slušnosť a myslím, že ani pani učiteľka sa neurazí ak tam nebude mať titul.

penelopa
18. jan 2021

Milé dámy ,stále sa oslovuje titulom...nikto daný titul nenašiel na chodníku. Nie len, na vysokoškolskej pôde. Pre ozrejmenie nutné pozrieť Akademickú príručku.

sisaka
18. jan 2021

@penelopa nenašiel na chodníku? To píšeš o krajine, kde si ľudia dávajú záverečné prace písať za peniaze a vysoku školu skončí už takmer hocikto ? Titul ma každý 2-3 človek a určite nie vydretý... kde? Na ktorej slovenskej prestížnej univerzite?
Podla teba teda v krajinách, kde sa neohana titulmi, kde sa nepíšu na svadobné oznámenia a zväčša ani netušíte, kto ma aký titul, lebo aj kolegyňu voláte krstným menom, aj keď viete, že ma doktorát, asi ľudia našli tituly na chodníku, keď si nepotrpia na takéto formality 🙃

tncka
18. jan 2021

@enka81 ja oslovujem titulom,ak ho clovek ma,bez ohladu na to, ci to je ucitelka ZS. Na VS by bol pekny pruser ten titul nepouzit🤣 urobila som to ako prvacka raz a pamatat si to budem cely zivot🤣🙈 a takisto ja vyzadujem oslovenie najvyssim titulom hlavne v pracovnom a uradnom styku. Je to slusne a patrilo by sa. Clovek ktory ma podstivo odchodenu VS,stravil tam roky zivota,je na to aj patricne hrdy a blbe oslovenie moze znamenat kludne aj to ze nevybavis nic😉

enka81
autor
18. jan 2021

@tncka dakujem za názor, to znamená, že osobu, ktorá má v mene PaedDr. oslovím ako?

malva123
18. jan 2021

@popolusska rtvs nie je zaruka.Spravne v maile