Bulharská Základná škola v Bratislave

supersperkysk
27. sep 2011

Naša malá - veľká škôlkárka bude mať 6 rokov - treba nám hľadať školu. Našli sme túto: http://www.sk.bsou.sk/
je to bulharská ZŠ na Záporožskej ulici. Máte s ňou niekto skúsenosti? Vopred ďakujem za informácie. 🙂

sadoney
9. jún 2022

@mirkabebe ja mam dvojicky ktore prave skoncili 1.tiedu 🙂 🙂

mirkabebe
9. jún 2022

@katkacsehova ťažko je takto urobiť zhrnutie, ale škola ma naozaj dlhu historiu je v Bratislave už viac ako 70rokov. je špecificka kulturou, vychovným jazykom, prístupom k deťom. V triedach može byť max.16 žiakov. Je riadena bulharským min.školstva so spoluprácou s min.školstva SR. je riadne akreditovana, ako v každej škole aj v tejto sa riešia problémy, či už to bolo online vzdelavanie počas covid-u celoplošne sa učili cez MS Teasm, tak je to pokulhavanie krúžkov organizovaných školou. Škola naozaj vynika prípravou detí v matematike, ale aj anglickom jazyku, samozrejme bulharčina. Zrovna v týchto dňoch sa žiaci účastnia pobytu v Burgase, už druhý rok, kde školu naozaj príkladne reprezentuju. Už počas maja boli žiaci v Plovdive kde sa tiež účastnili rôznych aktivi. Tento rok nevyšla švp, ale buduci rok bude určite. Deti dnes absolvuju výlet do Bojnic, aj ked počasie moc nepraje. V mesiaci Jun maju deti zabezpečenu celodennu družinu, nakolkko oficialne šk. rok deti I. stupna končil 31.5. piataci a šiestaci končia k 15.6 a ostatne triedy k 30.6. V škole funguje družina pre žiakov I.IV. aj tento rok by mala byť spestrená rôznymi výletíkmi, trošku zážitkovou formou opakovať učivo zo šk.roku. Počas minulých rokov sa v dňoch kedy maju v škole volno skrz bulharske št.sviatky zabezpečovala celodenná družina pre deti. Deti nechodia vystresovane, vsetky domace ulohy robia s pani učitelkou v družine, doma robime len slovenčinu z času na čas matiku.

mirkabebe
9. jún 2022

@sadoney a ste spokojna? kludne napíšte, ak máte aj nejake podnety do ss, v stredu mame stretnutie niektorí rodičia a pani riaditelka, môžem to tam predložiť.

katkacsehova
9. jún 2022

@mirkabebe ďakujem veľmi pekne 🙂🙏

sadoney
17. jún 2022

@mirkabebe Dobrý deň. Ano som veľmi spokojná. Musím priznať, že mi chvíľu trvalo si zvyknúť na ten "bulharsky prístup" a la "vsetko ma svoj čas" 🙂 🙂 🙂 kedze my sme naucení z SK škôl na ine postupy a riesenia.
ALE, všetko má naozaj svoj čas 🙂 vsetko funguje tak ako má, deti su spokojne a na to, ze maju 2x tolko volnych dni ako na SK skole, tak vedia vsetko (ak nie viac) ako deti na SK skole.
Za mna, jediné čo spravilo škrt trošku je to, ze cez volne dni počas roka už tá celodenná druzina nie je. Našťastie počas júna stále je. Tiez nás mrzí ze deti ako prváci prisli o skolu v prírode, ale tak to uz nezmeníme. za to boli v Bojniciach, minulý týžden v SND na balete a zajtra idu na operu.
ten osobný pristup ucitelov ked tam maju 8-10 detí v triede podla mna nič nenahradí.
Takze za mna ako matku dvojiciek z prvej triedy (urcite budu vediet kedze su jedine dvojicky 🙂 môžete tlmočiť maximalnu spokojnosť a veľku pochvalu ako pre triednu tak aj pre druzinárku.

mirkabebe
17. jún 2022

@sadoney ano, to som veľmi rada. švp som riešila aj tak trošku ja, žial dostali sme neskoro vôbec povolenie na jej organizáciu po covide, a potom už nebolo moc z čoho vyberať, ale buduci šk.rok to určite stihneme (teda ak nam zas niečo ,,vyššie,, ako covid, neskrížia plány) deti maju družinu v juni do 30.6. ešte ich čaka jedno divadlo myslím že v temríne 26.6. ale nie som si uplne istá, treba sa informovať u pani učitelky. rozbiehaju sa rozne projekty, buduci týžden dostanete do schranky v edookite, odpovede na rôzne otázky, ktoré sa nazbierali od rodičov a boli sme na stretnuti s pani riaditelkou a máme odpovede, myslím, ze k spokojnosti. Čo sa týka zabezpečenia družiny počas BG sviatkov, sama pani riaditelka nam navrhla, aby sme priamo napísali na MŠ BG priamo do ruk ministrovi, lebo on to zrušil, tak sa pripravuje oficialny list v mene rodičov, aby vyhoveli a počas BG št.sviatkov bola zabezpečena zberná trieda, lebo teda v skole je podstatne viac SK detí ako bulharskej narodnosti a rodičia maju predsa len 5 týždnov dovolenky, a značne skomplikovane obdobie kam s deťmi počas tolkých volných dni. Nech sa páči, dufam, ze nam bdue vyhovene. V minulosti to tak fungovalo.

sadoney
20. jún 2022

@mirkabebe ste skvela 🙂 dakujeme ze sa tak angazujete a snazite v prospech vsetkych rodicov. písem este SS.

adenka
20. mar 2023

Ahojte, neviete prosim ci moze na tuto skolu prestupit aj 7.cka, ktora nikdy predtym bulharcinu nemala? Citam velke chvaly na tuto skolu a potrebujem ju akutne zobrat z aktualnej skoly. Dakujem

sadoney
20. mar 2023

@adenka odporúčam zájsť priamo do školy a dohodnuť sa s riaditeľkou a učiteľmi aký postup navrhujú.

adenka
20. mar 2023

@sadoney to je jasne, len som bola zvedava ci niekto takto prestupoval a bolo to umoznene, resp. ci je bulharsky jazyk povinny.

dena69
20. mar 2023

@adenka ja som minulý rok uvažovala a syn mal ísť do 6 ročníka a povedali mi,že vôbec nie je problém, len teda ma upozornila, že sa všetko vyučuje v Bulharskom jazyku,nakoniec neprešiel

adenka
21. mar 2023

@dena69 dakujem za info. tak este zvazime... mozem sa opytat kam potom isiel? robim si prehlad, este zvazujem Cernysevskeho.

dena69
21. mar 2023

@adenka nakoniec ostal na kmeňovej, Černyševskeho tiež vyzerá fajn, tiež som ju pozerala😊

sadoney
21. mar 2023

@adenka všetky predmety sa vyucuju v bulharskom jazyku okrem slovenčiny a anglictiny samozrejme. je to škola s vyučovacím jazykom bulharskym.

mishka11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirkabebe
5. okt 2023

AHojte, znovu obnovujem diskusie, a informácie ohladne Bulharskej Zakladnej školy. Máme noveho pani riaditeľa, ktorý nespí ,,na vavrínoch,, a pripravujeme množstvo noviniek pre deti, v škále od 1roč. až po 12roč. Myslím, že sa maju deti na čo tešiť.

mirkabebe
5. okt 2023

Neviem, ci sa dostala informácia ku všetkým už rodičom, detí, ktoré chodia doBg školy, ak by nie. tak budem novinky ydielať aj tu, do momentu,kým sa neprepracuje web stránka školzna čom sa začne pracovať už v najbližších dňoch.

mirkabebe
5. okt 2023

Deti maju možnosť okrem študia na škole, vzdelávať sa velmi prijemnou formou v učive zo školy hneď niekoľkými formami. Napr. síce platená forma, na rok členstvo cca 95€ ale... učivo v krátkych videach aj testoch na www.ucha.se Myslim, že sa ukážkovo dokážete pozrieť aj bez prihlasenia a platenia verzie. Deti toto používaju aj na hodinach, v prípade vynechania hodiny idealne na doštudovanie. https://ucha.se/

mirkabebe
5. okt 2023

Ďalšou skvelou pomôckou je aj povestne a velmi radi využívane https://www.youtube.com/@academicobg

mirkabebe
5. okt 2023

a do tretice, to je pre všetky deti,študujuce na BG školach po celom svete, ktore maju prístup do MS Teams (prihlasenie cez login do teamsov) https://bg.khanacademy.org/

mirkabebe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sadoney
5. okt 2023

dakujeme velmi pekne. moje deti tam chodia treti rok a teda ani o jednej z tychto moznosti som netusila.
Budem velmi vdacná, ked sa budu informácie zdielat aspon tu.
Ešte raz velmi pekne dakujeme mirkabebe 🙂

mirkabebe
22. okt 2023

Ak mate chuť stretnúť bývalých, terajších alebo aj budúcich kamarátov, podebatovať s priateľmi, učiteľmi a rodičmi a zároveň prispieť deťom za ich krásne výtvory a dobroty privezene priamo z Bulharska, budeme veľmi radi, v utorok podvečer. Tešíme sa na Vás.

mirkabebe
24. okt 2023

Ahojte, už tento piatok tj.27/10 maju deti naplanovanu návštevu najkrajšej Hvezdárne v Hurbanove. Rodičia všetkých detí, ktoré sa zúčastnia exkurzie už dostali informovaný suhlas k podpisu. Tešíme sa spoločne s deťmi na zážitky z výletu. https://www.suh.sk/navstivte-nas-menu/

mirkabebe
26. okt 2023

Dnes sa uskutočnila ,,Cesta so svetlonošom,, usporiadaná Materskou školkou pri ZS bulharska, v areáli mali deti prekrásnu vyzdobu a napriek tomu že pršalo, zabavili sa, pomaškrtili, našli poklady a strávili príjemný čas spoločne s rodičmi, vytvorili lampioniky, prešli sa parkom...no dobre bolo...🙂 prikladam fotky z výzdoby vonku ale aj krasnu jesennu výzdobu školy.

mirkabebe
13. nov 2023

Dalšie novinky zo svete bulharskej zakladnej skoly, dna 23/11 tj buduci týžden vo štvrtok sa uskutoční Velká Oslava založenia tejto školy tu v Bratislave, presne 75. výročie. Oslava sa uskutoční v prekrásnych priestoroch Moyzesovej siene, o 17hod. Pozvanka je v štádiu výroby, hned postnem, akonahle ju budeme mať vo finalnej podobe. Hosťami budu vzácni hostia z Bulharska, viceprezidentka, ministri školstva SR aj BG, osobnosti z bulharskej komunity v Europe, a samozrejme k hosťom nesmú chýbať ani rodičia a deti. Pripravuje sa velkolepá oslava s množtvom učinkujucich detí priamo z Bulharska, Prahy. atd. Tešíme sa!!!

mirkabebe
24. nov 2023

Dalšie novinky, ešte pred velkým jubileom sa nam podarilo zabezpečiť naozaj krasny kusok do nasich priestorov. Vybavenie ako ,,podnosy,,na topanky, či vhodne boxy na športove nacinie, matrace na lavicky, zabezpečíme dodatočne. Postujem fotky z čerstvej rekonštrukcie. Učme deti poriadku a hlavne neničiť veci verejne, slúžiace všetkým. Dakujem za rýchle vybavenie úžasnemu teamu stolárov z Petržalke.

mirkabebe
24. nov 2023

Vo štvrtok 23/11 sa konala Oslava 75 výročia založenia bulharskej základnej školy v Bratilave. Na programe a následnej recepcii sa zúčastnili významní hostia priamo z Bulharska, pani viceprezidentka Iliana Jotova, pan velvyslanec, ale aj mnoho dalších vyznamných ludi. Privítali sme aj deti z Bulharskej zakladnej školy z Prahy, ale aj deti zo škol v Bulharsku. Vzstupili aj úžasne deti z Materskej školky, bulharskej s krásnym tancom - tanga. Škola so všetkou noblesou a dôstojnosťou oslávila toto významne jubileum.

mirkabebe
24. nov 2023

a aj u nas v škole sa už zvianocieva a zimu cítiť už za dverami🙂) a oprava starej skoro nefunkcnej kotolne finišuje.

mirkabebe
13. feb 2024

Ahojte pre i formaciu dnes sa uskutocni rodicovske stretnutie pre buducich prvacikov.