Čo ak odmietnem zaplatiť školské poplatky?

lienkafoj
5. sep 2013

Dievčence, čo sa stane, ak odmietnem zaplatiť vymyslené školské poplatky? Pani učiteľka si vymyslela, že kniha z matematiky a SJ pre 4. ročník je zlá, že sa z nej učiť nebudú, tak si pýta peniažky na kúpu novej.... ďalej kniha z AJ, "nepovinné čítanie, Slniečko, ... spolu 47 (!) € na jedného / mám dve deti a u prvákov je to obdobné...
Môže si učiteľka svojvoľne určiť, z akej knihy sa budú deti učiť? Mám ten pocit, že je to ako u lekára s liekmi. Príde predajca a ponúka produkt a lekár /učiteľ/ si vyberie a dostane samozrejme províziu keď si to kúpi celá trieda.... veď keď som to zrátala, tak ma krpci vyšli zatiaľ najmenej na 350€ aj s družinou a obedmi. MôŽEM ODMIETNUŤ ZAPLATIŤ?

zuzana76
6. sep 2013

@mimkao ono aj slabikarov mas 3 druhy, a o ucebniciach pre cudzie jazyky ani nehovoriac a to teda nie je lacny spas, my aj prefocujeme, aj si ziaci kupuju, ucebnica plus pracak vyse 20 eur, ale zvacsa vydr&i na 2 roky, ked&e za rok sa preberie 5 lekcii

renab
6. sep 2013

@lienkafoj a tie knihy vám potom ostanú?
môj synátor tiež na konci tretieho ročníka doniesol knihu z matematiky, na začiatku štvrtého ju vrátil, lebo v priebehu prázdnin sa učiteľky rozhodli, že budú učiť z inej. nové knihy zakúpila škola, my sme hradili len pracovné zošity, čo nebolo ani 5 eur.

evabb35
6. sep 2013

@lienkafoj učiteľ si môže zvoliť učebnicu a pravdupovediac nedivím sa učiteľke, skôr ju chválim. Lepšie, ako sa trápiť - teda trápiť aj vás rodičov s deťmi s tou nevydarenou učebnicou, z ktorej sa deťom učí zle 😠 Horšie je, keď sa kúpia k nevydarenej učebnici pracovné zošity /tie sa platiť musia tak či tak/ a to sú ozaj potom vyhodené peniaze, lebo sa nepoužívajú vlastne 😖 a ak sa používajú, tak je to trápenie a deti sa nenaučia nič poriadne 😠 Naozaj tie učebnice, ktoré platí ministerstvo školstva sú niektoré napísané zle, s chybami!!! 😝 Normálne tam autor dal do zadania zlé príklady. 😖 Autor tento nedostatok vysvetľuje slovami, že mal málo času na napísanie učebnice. 😠 Slniečko je podľa mňa jediný časopis pre 1. stupeň na trhu, ktorý sa naozaj dá čítať. U nás ho číta celá rodina - minule ho so záujmom čítal manžel a to je už čo povedať. Navyše nie sú v ňom rôzne reklamy na blbosti, len ak vychádza nová kniha pre deti.

evabb35
6. sep 2013

@lienkafoj Všetky učebnice musia byť napísané podľa učebných osnov stanoveným ministerstvom. Ide o to isté učivo. Len rozdiel je v tom, že v jednej učebnici sú chyby, zmätky, zle vysvetlené učivo, poradie učiva neide od jednoduchšieho k zložitejšiemu a v druhej učebnici nie sú chyby, učivo je vysvetlené zrozumiteľne - navyše s peknými ilustráciami, ktoré deti zaujmú a deti si potom učivo lepšie zapamätajú. Čo by som dala, keby učiteľka naša objednala učebnice zo SJ a matiky, ktoré sú bezchybné, rada by som ich zaplatila. Však tak-či tak som musela platiť za pracovné zošity, v ktorých úlohy sú nezrozumiteľné, trápime sa s nimi a nepomôžu vôbec precvičiť a už vôbec nie vysvetliť učivo! Vyhodené peniaze! Máte dobrú učiteľku. Škoda, že my takú nemáme. Naša sa asi bojí učiť z inej ako preplatí MŠ. 🙄 A aj tak sa v podstate z nej nedá učiť. 🙄

lienkafoj
autor
6. sep 2013

@zuzana76 jaaaj, ale ja mám štvrtáka, ktorý ma prekvapil touto sumou....☹

lienkafoj
autor
6. sep 2013

@renab ano, kniha z AJ aj pracovné zošity y AJ, Mat a SJ nám na konci roka zostanú - ale čo z toho, keď sú vypracované? ešte knihu by som mohla na konci roka speňažiť, ale ak si to učka rozmyslí a na rok bude učiť štvrtákov z inej ? to nie je ako na vysokej - kompletne som všetky skriptá kúpila a po ukončení semestra som ich ďalej predala /niekedy aj so ziskom 😉 / - mňa len udivuje, čo je toto za logiku - načo sa vydávajú knihy, ktoré chybné? zas sa len dakto potrebuje nabaliť, či čo????

evabb35
6. sep 2013

@lienkafoj Však daj si to vysvetliť po jednotlivých položkách:
napríklad:
Matematika - ak je to novinka od autora Petra Bera - tak vyjde celý balík /v tom je učebnica, PZ 1 a 2, PZ násobilka/pre celý šk. rok 12,30 Eur.
Slniečko - predplatné na celý šk. rok - 7 EUR

evabb35
6. sep 2013

@lienkafoj Tak Ti napíšem - v minulom školskom roku som platila za pracovné zošity - ktoré sme skoro vôbec nepoužívali. Úplne vyhodené peniaze to boli, zlá investícia. Učebnice síce boli zadarmo, ale boli k ničomu. Takže ak tie pracovné zošity sa použijú od začiatku do konca a dieťa sa z nich aj niečo naučí, tak to je dobrá investícia. Učebnica - zostane, na preopakovanie a dobrú učebnicu môžeš predať aj po rokoch, či dať do antikvariátu.

evabb35
6. sep 2013

@lienkafoj Ešte tie učebnice Matematiky, slovenčiny sa dajú kúpiť za dobrý peniaz. Tie jazykové učebnice a zošity sú drahšie.

lienkafoj
autor
6. sep 2013

baby, už to predýchavam lepšie - učiteľka mi vysvetlila dnes, že tie knihy sú fakt naprd, prac. zošity sú lepšie a inteligentnejšie napísané a tú sumu treba platiť do 15.9. Mne mladý povedal, že do piatka (!/- t.j. dnes a na účte len obesená myš.... ☹

evabb35
6. sep 2013

@lienkafoj Poznáme, poznáme veľmi dôverne tieto pocity. Tiež som mala obesenú myš na účte, keď mi prišla poštová poukážka na zaplatenie predplatného 😖 Tak som poprosila starých rodičov a uhradili predplatné z dôchodku. 😖 Aspoň nebudú kupovať vnúčaťu ako darček hlúposti. Doba sa zmenila a dnes už veru starí rodičia vnúčatám hračky, čačky kupujú menej, ale skôr krúžky, pracovné zošity do školy, učebnice ...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
abbey1
6. sep 2013

Všetko je to komunikácii a snahe nájsť rozumné riešenie. Bohužiaľ, väčšina rodičov si ponadáva doma v pohodlí, za učiteľkou nejde skoro nik, na rodičovskom mlčky sedia.
Problém so slušnými učebniciami je už roky a ja len chválim učiteľky, ktoré sa snažia a hľadajú pre deti najschodnejšie riešenia. Ak sa dá, knihy sa požičiavajú z iných škôl, rodičia majú rovnako možnosť kúpiť si lacnejšiu knihu na bazári. Len treba ísť za učiteľkou a porozprávať sa o probléme.
Osobne si ako matka, a bývalá učiteľka, neviem predstaviť, ako si rodičia predstavujú výuku cudzieho jazyka bez toho, aby si pre deti zakúpili učebnicu, či aspoň pracovný zošit. Niektoré školy majú aspoň zopár učebníc na zapožičanie a rodičia následne dokúpia len pracovný zošit, prípadne môžu zasa kúpiť učebnicu cez bazár, či od žiaka vyššieho ročníka.
ZRPŠ je príspevok dobrovoľný, ak mám pocit, že s ním škola nehospodári rozumne, nemusím ho vôbec zaplatiť.
Ak viem, že mi dieťa nastupuje do školy, tak je rozumné si zopár Eur odložiť už vopred. Je jasné, že budú zvýšené výdavky.
Nuž a plakať na poplatkom za družinu, či dokonca stravu mi príde už až smiešne. Veď doma dieťatku tiež musíte stravu kúpiť a ani stravovanie v škole a ani držina nie sú povinné.
Ale opakujem, všetko je to o snahe rodiča komunikovať so školou. Učiteľ ťažko sám obehne každého žiačika, či rodiča a vysvetlí mu, prečo potrebuje novú učebnicu a čakať do rodičovského združenia sú ďalšie stratené dni.

abbey1
6. sep 2013

Čo sa týka kopírovania, kopírovať sa smú len materialy na to priamo určené. Inak učiteľ riskuje stíhanie a v podstate aj rodič. A kopírovanie po konečnom zrátaní všetkých nákladov určite nie je lacnejšie a nehovorím už ani o kvallite. 😒

mirkave
6. sep 2013

To akoze su knihy a neda sa z nich ucit? A to ich akoze pisal debil? Alebo ich kontroloval debil? Fuha,toto je na mna moc. Nove knihy by mal platit ten,co dodal zle knihy. Bohuzial nemam doma "somarika otras sa". Nejake peniaze sme uz platili (poistenie,obrusy,nejaky pracovny zosit),ale to bola par eurova polozka.obedy a druzina je kapitola sama o sebe- 12€ druzina/m a 1,21€ obed a 0,40€ mliecna desiata(od oktobra).samozrejme este ocakavame nejake platby,ale skoro 50€ len tak na jedem raz? To by ma prekotilo a muza by saktrafil zas.......

macamac
6. sep 2013

u nás na škole sú všetky učebnice zdarma, rodič platí len za PZ, z ANJ napr. 8eur
ja som objednávala pre štvrtákov 4 prac. zošity: zo SJ, čítania, vlastivedy a prírodovedy a spolu to bolo 12,43 eur+ k vlastivede dostali krásnu mapu Slovenska

fakt, čo škola, to iný systém a financovanie

a pravda je, že z niektorých učebníc sa ťažko učí, sú chaoticky napísané
rozčuľujeme sa,že to zrejme robia takí, čo v živote neučili - zrejme ide zas len o lobing a ťažký biznis 😝

a áno, každá škola si volí učebnice, z ktorých bude učiť, keďže v ponuke je viac druhov na jeden predmet

a na záver- učiteľ nemá pre seba žiadnu províziu z objednávania PZ
možno, ak na veľkých školách objednávajú tých spomenutých 100 kusov, áno
ale my, čo objednávame po 18-20 kusov, tak teraz sme mali tak, že ak objednám 20 kusov, 1 PZ pošlú grátis
takže asi tak

argyro
6. sep 2013

@lienkafoj ja by som bola za takú učiteľku rada. Je všeobecne známe, že tie štátne učebnice sú otrasné, takže ja by som len privítala, že je ochotná ich vymeniť a rada by som prispela.

dai
6. sep 2013

hm - sa tu niektore tvarite akoby ste vobec nesledovali co sa deje v tomto state - preco sa asi tak vydavaju nove ucebnice ako na beziacom pase - mnohokrat neskontrolovane, mnohokrat otrasne vyrobene, dokonca s uplne pochybnymi informaciami? no lebo su to krasne statne zakazky na ktorych sa uradnici radi nabaluju - pekne potom z tych ucebnic kazu ucit, za rok sa zisti ze sa to neda, alebo je ucebnica uplna hovadina, tak sa to stiahne - a na svete je nova zakazka pre kamosov☹

ja uplne chapem ze ucitelky maju materialy ktore maju odskusane a vidia ze funguju a preto z toho chcu ucit - ja som tiez rada ked ucitelky maju jasny ciel, plan a vedia dobre ucit - ako rodic som im v tom ochotna pomahat...

inak to ze dieta nie je lacna zalezitost by uz pomaly mohlo byt ludom jasne a trosku by mohli pri planovani deti rozmyslat a nie sa stale spoliehat ze vsetko dostanu zadarmo ( narazam tu na krasne naivne prispevky o tom ako 2ja nezamestnany ci s minimalnym platom sa tesia a pracuju na 5tom dietati lebo ved ono prezije z lasky... a potom nadavaju na stat ze nie je vsetko pre ich deticky zadarmo☹ )

amelie123
6. sep 2013

@dai úplne súhlasím. ak na niekoho nadávať tak na tento štát a na ministerstvo školstva, ktoré peniaze púšťa na štadiony a na školy sa kašle... treba si uvedomiť, že školy nemajú NIČ... dávno sú preč časy, kedy sme my chodili do školy a všetko bolo... teraz nie je fakt nič. skúste sa vžiť do kože toho učiteľa čo dostane blbú učebnicu, (ak vôbec nejakú dostane) ale učiť musí.... a musí improvizovať. Každý nový minister školstva sa tu išiel tváriť že aké reformy zavedie a nové učebnice a spravil len väčší chaos v školstve. Lebo väčšina učebníc je fakt na prd....hlavne že kamoši zarobili... čo tam po deťoch... To že nie je z čoho učiť, že nie sú pomôcky a podobne, to nie je vina učiteľov.... oni sa len snažia z tej biedy niečo vydolovať aby decká nemuseli učiť na imaginárnych pomôckach. a je to čím ďalej horšie...

barcelona94901
7. sep 2013

@zuzana76 u zubárky ja veru neplatím také sumy,chodíme na preventívky

matozazzo
7. sep 2013

A co tak pred nastupom do skoly pozistovat si, kde a kolko sa plati? u nas napr. plati pravidlo, cim skola viacej aktivit ponuka, ma lepsie referencie, tym viac si za nu zaplatime - prave v podobe kvalitnych ucebnic, prispevkov atd... Na jednej strane sa stazujeme, ze pomocky su na figu, ale na druhej, ak mozu byt kvalitnejsie, nadavame, lebo to musime zaplatit... A nie je pravda, ze je zle nastavene skolstvo. 5 rokov som ucila v CR a tam si tak isto platili za ucebnice, pracovne zosity... ktori rodicia nemali peniaze, priniesli potvrdenie a riesilo sa to cez sponzorske. A tak isto, co mam info, aj v Rakusku a Irsku je to tak, dokonca platia omnoho viac...

jankamgr
7. sep 2013

@lienkafoj presne o to tu ide o nádherne a rozprávkovo zaplatené štátne zákazky!!! Nerozumiem tomu, ako je možné, že 28.8. je vydaná učebnica na schválenie, ale 30.8. je už na školách!!!! Tie učebnice sú doslova a do písmena zbúchané narýchlo, učivo v nich síce ide podľa plánov, ale je nepresné, zle spracované, chybné, niektoré veci sú tam úplne zbytočné, učivo nejde zaradom, pre nás učiteľov ale aj pre žiakov je to maximálne chaotické... kolegyne dostali vlani tretiacke matematiky od MŠ, ale pred začatím školského roka museli červeným perom škrtať v PZ úlohy, ktoré boli neriešiteľné, alebo nedávali zmysel, alebo sa jednoducho nedali pochopiť ani pre dospelého človeka, nie to ešte pre dieťa... takže PZ vyzeral, akoby sa na ňom vyzúrila kolegyňa 🙂 väčšinou nakupujeme tu: www.aitec.sk a rodičia si môžu pozrieť, čo to je, čo objednávame. Samozrejme, že sa dajú tieto učebnice kúpiť aj v kníhkupectvách, ale cena je neporovnateľná... už som vyššie písala, že sme si objednávali balík učebníc a PZ pre tretiakov a platili sme 9€ za balík. Jedna mamička to odmietla s tým, že ona svojej dcére kúpi sama. Samozrejme s tým nebol problém, ale vo štvrtok prišla za mnou, že sú nehorázne ceny za tie knihy a že ešte nezohnala 1 PZ a už zaplatila 20€... a to že objednávala dopredu, pretože tieto knihy, učebnice kníhkupectvá nedržia bežne... vždy sa snažím nájsť riešenie, aby to rodičov vyšlo čo najmenej (najlepšie aby neplatili nič), ale žiaľ nejde to stále...

zuzana76
7. sep 2013

@barcelona94901 tak my chodime k sukromnej zubarke, so statnymi som uz v poslednej dobe nemala dobre skusenosti

zuzana76
7. sep 2013

@macamac provizie z objednavania novych ucebnic su asi take, ze ak napr objednam 20 ks, tak dostanem zadarmo knihu pre ucitela, to je vsetko, a myslim,ze je to uplne fer, ved keby som si mala zakupit pre kazdu skupinu svoju ucebnicu, tak by ma to teda vyslo pekne draho, samozrejme rozne ine knihy - cvicebnice gramatiky, konverzacne prirucky, atd.... si kupujem za vlastne prostriedky a samozrejme musim to obmienat, preberame maturitne temy, to znamena,ze aj vela kopirujem, ked chcem, aby ziaci mali celu temu pokope, tak povyberam z viacerych ucebnic, prekopirujem a takto im to odovzdam a na hodinach konverzacie to potom spolu preberame, a plus este si kupujem knihy z 2 jazykov NJ a AJ, myslim,ze ucenie cudzich jazykov je dost financne nakladne, ale ja neucim na ZS, predpokladam,ze tam az take naroky nie su.

zrka
7. sep 2013

ja som si uz na tieto poplatky zvykla. Dcera je teraz siestacka a syn druhak. Tiez ma to vytaca, cely tyzden dcera chodila a diktovala mi sumy za aky predmet a kolko eur ma doniest na ucebnice. No co, je ina doba. My sme nemali ziadne pracaky ako deti, kde len precitaju zadanie a dopisuju odpoved. Mam pocit ze dcera vobec nevie si pisat poznamky, ako ked nam vsetko diktovali alebo sme odpisovali z tabule. Vedeli sme neskor potom prehladne pisat, co zelenou - to dolezite, nejako si to rozvrhnut na papier, aby to bolo prehladne. Ako vravim, ina doba...
No a za nezmysel povazujem ten nepovinno povinny casopis pre prvakov. Urcite by som ho objednala az do druheho polroka, lebo ucia sa este len citat a pisat, a kym nemaju prebrate vsetky pismenka tak ten casopis vobec nepouziju.
Ale ja som bola ticho, nepovedala som nic, aby som nahodou synovi nezavarila pred p.ucitelkou....

sharlotta
7. sep 2013

Necitala som celu diskusiu, ale rodicia by chceli, aby sme ucili dobre, logicky, zaujimavo a neviemco este, ale asi by sme to najlepsie mali zaplatit z vlastnehpo vrecka, nie? Alebo mozme ucit z ucebnic, ktore boli skole dodane, su napisane tak, ze si papalasi navzajom dohaduju ksefty a v reale sa to pouzit neda. No zas by bola blba ucitelka na vine, ze uci hluposti...Najlepsie je ucitelom dat nehoraznych 400eur v cistom a este od neho chciet, aby zo svojho kupoval vsetky materialy potrebne na hodinu, najlepsie aj zosity a ceruzky. Bud mozem ucit kvalitne a zaujimavo, alebo sa budem drzat len toho, co dostanem (nie je toho vela) a potom budem zase ja ta zla, ze nic neucim....

sharlotta
7. sep 2013

Rodicia si neuvedomuju, ze problem je niekde inde, ako v uciteloch (aj ked neobhajujem vsetkych)...a ked este ideme strajkovat aj za vas a vase deti, tak sme my ti nenazrani a zli...Zacnite sa zaujimat konecne, ako to v skolstve chodi a odkial vietor fuka.

zrka
7. sep 2013

@sharlotta vsade je to zle, nielen v skolstve...kolko mamiciek sa nadrie, pracuju na 3 smeny a aky maju plat?? Ano, je problem niekde inde, ale to by muselo zacat strajkovat 3/4 slovakov aby vsetkym sa mohla zvysit zivotna uroven...

juliana77
7. sep 2013

@zrka
@sharlotta Bolo by na čase, aby sa ľudia trochu prebrali, pretože niečo tu nie z kostolným poriadkom.

Ja viem, že učitelia nemôžu za stiuáciu aká je, prešla som platením učebníc a boli to pekné sumy a hlavne za učebnice k výučbe cudzieho jazyka a môj syn bol po štyroch rokoch učenia sa angliny na úrovni debila, pretože pani učiteľka sa spoliehala, že to dobehne súkromne na niakej platenej hodine, pretože pani učiteľka si tú svoju hodinu, na ktorej sa nakúpili drahé učebnice bola ochotná len odsedieť a ešte mala toľko drzosti odkázať rodičom, koľko berie súkromne za doučovanie z jazyka.

Takže toto asi nie je problém školstva, ale prístupu zamestnanca školy, pedagoga a dvere by som s ním vyrazila.

zrka
7. sep 2013

@juliana77 myslim ze ja som si nezastavala ucitelov, vravela som vseobecne. Ale chcela som napisat, co teda pisem az teraz po tvojom prispevku, ze nie je pedagog ako pedagog a povacsine si tam vsetci navzajom kryju chrbty...parkrat som chcela nejake veci v skole riesit, ale? Akurat na to doplatia deti...Pri postupeni na druhy stupen pani ucitelka prveho stupna dôkladne oboznamila pani ucitelku druheho stupna o tom ake deti prebera, kto je aky. Samozrejme jej zaujatost voci niektorym detom bola ocividna. Tak mala dcera v prvom polroku co robit, aby presvedcila novu p.ucitelku, ze nie je taka ako ju vykreslila p. ucitelka z prveho stupna..A takych roznych malickosti za tie roky bolo viac. A z niektorych ucitelov sa mi dviha zaludok. A ked ja riaditel na skole uz 20 rokov, tak jeho objektivnost je asi nulova...
A este chcem doplnit. Na skole je to vsetko o ludoch. Aj ucitelia su ludia, maju zle obdobia aj dobre, tak ako vsetci ludia. Len ak maju tie zle obdobia pridlho, skodia mnohym detom. Je to narocna praca. napriklad ja by som to robit nemohla, asi by som poniektore decka prizabila co su take drze