Dcéra prváčka a ja mám stres

25. aug 2022

Dobrý deň maminky,

chcela by som sa poradiť, alebo možno ma nejako podporíte. Neviem, nejako zle prežívam, že dcéra ide do školy, bojím sa, že sa nám zase zásadne zmení život, že to nebudeme zvládať. Že už to nebude také bezstarostné, po škôlke na Ihrisko alebo výlet, mám ešte mladšie dieťa, ktoré bude chcieť byť vonku a so staršou budeme musieť robiť úlohy. Ona je tvrdý oriešok, nechce sa jej učiť, kresliť, všetko jej bude dlho trvať a ja sa bojím, že nebudem mať trpezlivosť. Vyčítam si, že som jej nedala odklad, no presvedčili ma učiteľky, vraj to je jej povaha a presne rovnaká bude aj ďalší rok.
Ja mávam úzkostné stavy a už teraz má začala chytať panika, bolí ma žalúdok a celá sa klepem, keď si predstavím, že aj pre mňa bude náročné, riešiť nové veci s novou učiteľkou, byť doma nad úlohami a manžel bude zatiaľ s mladším vonku.
Pred dcérou nedávam najavo moje pocity, o škole sa bavíme v dobrom, snažím sa ju nabudiť, ale vnútorne sa bojím. Ako ste prežívali vybtuto zmenu? Tešili ste sa? Alebo ste mali aj vy obavy? Ďakujem

erienka
25. aug 2022

mna tiez zacina chytat nervozita, tiez si vycitam, ze som nedala odklad, ale ucitelky v skolke ma presviedcali, nech nedam. Teraz mam vsak cim dalej tym viac pocit, ze som mala dat...uvidime...

sandrahi
25. aug 2022

podla mna sa vobec nemas coho obavat, je uplne normalne, ze zacinas mat z toho stres 🙂 vela ludi to pred tebou zvladlo, som si ista, ze to zvladnes aj ty.

patka06
25. aug 2022

Nemáš sa čoho obávať, prechod z MŠ do školy je veľmi pozvolný, zvyknete si postupne.
Hlavne zachovaj pokoj, aby dcérka necítila tvoju nervozitu.

beronsche
25. aug 2022

@erienka a neda sa este odklad vybavit? za predpokladu, ze je opodstatneny, samozrejme..

Inak, aj mna presviedcali ucitelky v skolke, ze mam dat dieta do skoly.. specialna pedagogicka a aj psychologicka z cpppap mali iny nazor.. som rada, ze som nedala na ucitelky, sama vidim, ze by to bola obrovska chyba.

autorka - samozrejme, ze mam obavy, to je prirodzene.. ale skus sa upokojit, urcite to zvladnete. 😉

a_adamcova
25. aug 2022

Úzkostné stavy, lebo dieťa ide do školy? Ja som sa tešila, tešila som sa, že moje dieťa napreduje, a bude vedieť opäť niečo nové. Tešila som sa, že spoločne zvládneme prvé písmená a číslice.
Ak ťa teraz chytá panika, čo budeš robiť neskôr, keď bude staršia, a bude chodiť na diskotéky, a celú noc sa budeš akurát tak trápiť, či je v poriadku. .... No mňa z tohto chytá skôr panika

deti95060810
25. aug 2022

záleží od dieťaťa...
kým naše prvé dve deti boli bez problémové - išli do školy a už vedeli čítať a písať, ďalšia dcéra bola hotová pohroma. Niekoľkokrát sme uvažovali o tom že ideme naspäť ju dať do MŠ....
Nesústredená, neustále poznámky, mýlila si písmenká, v prvej tr. sa veľa píše, veľa úloh - jej sa moc nechcelo, ale najhoršia bola pre dcéru prvouka...
Nám moc neodporúčali - dcéra je letné dieťa a v triede mala spolužiakov ktorí boli od nej starší aj viac ako rok - a bolo to poriadne poznať. Natrápili sme sa statočne...
V súčasnosti ide do 9 triedy a vynaložili sme veľmi veľa síl - písať diktáty, skúšať dejepis, biol., rátať s dcérou matematiku, fyziku ....aby dcéra bola alebo aspoň patrila k najlepším žiakom triedy....

sandra163
25. aug 2022

Bojíš sa nepoznaného, nevieš čo vás čaká, ako to bude prebiehať... Úplne normálne pocity, nič sa neboj. Vytvoríte si režim a potom to pôjde ako po masle. Zažila som to, mala som podobné pocity. Prvý polrok je taký všelijaký. Dieťa si tiež potrebuje zvyknúť, že už sú aj nejaké povinnosti, úlohy, že ich treba plniť. Radím ti byť dôsledná. Zaviesť pravidlá a pevne sa ich držať. Teda čas, kedy sa píšu úlohy, pripravuje sa do školy, čas na oddych, večera a presný čas, kedy ísť spať. Žiadne také, že úlohy potom, potom... Dieťa je najlepšie nastavené na úlohy po príchode zo školy, niečo zjesť a hneď sa učiť. Večer bude mrzuté, už sa mu vôbec nebude chcieť, trápenie to bude pre každého. Mne sa tieto pravidlá mimoriadne osvedčili, držme sa ich doteraz, syn bude 8mak dcéra ide do 4 tého. Mám aj 2 ročnú, takže si ten kolotoč zažijeme zase. Pravidlá, byť dôsledná, a uvidíš sama, že to dáte. Držím palce.

januska12323
25. aug 2022

Hlavne sa upokoj, problémy budete riešiť za pochodu. Ak by si mala byť pri úlohách nervózna nech ich radšej píše sama alebo s otcom, nie je nič horšie ako nervózny rodič. Dieťa frustrované, že to nevie a ešte aj mama do nej bude rýpať.

h2
25. aug 2022

Začni od seba: daj sa do kľudu, nerob z toho stres, lebo to dcérka od teba preberie. Cestou zo školy jej veselým tónom povedz, že teraz si rýchlo spraví úlohy, aby ste mohli ísť čím skôr na ihrisko. Neprezentuj to pred ňou, ako niečo strašné. Ani jej príliš nepomáhaj, nechaj to na ňu a pomôž len keď bude treba.

iwesska
25. aug 2022

Nijako som neprezivala tuto zmenu. Mam za sebou 1.triedu s oboma detmi z toho jedno ma ADHD a ucitelku,ktora to absolutne neakceptovala. Prvy rocnik je inak najlahsi zo vsetkych. Aj deti,ktorym sa nechce nic robit idu v skole s prudom a nechcu mat zle znamky,takze robia to,co ostatni,aj ulohy. P.S - obe deti mam lenive😂

lenka2710
25. aug 2022

Ja som tie isté pocity mala minulý rok 😅 a úplne zbytočne! Tiež mam mladšieho, mala som obavy ako to budeme dávať, ale úplne v pohode! Do družiny nechodila, ja som ešte na RD! Išla som po ňu na obed, pred tým som bola s menším vonku! Dala som obom obed, maleho som šla uspať, potom sme sa učili! Všetci ma strasili, že s ňou budem sedieť hodiny 🤦‍♀️ písanie úloh nám trvalo 10-15 minút, 20 keď sme písali nejaký diktát navyše! Naozaj ten prvý ročník nieje až taky hrozný, ako sa hovorí! Ja som sa s ňou tesila na každé nové písmenko, robila si aj navyše veci! A tiež patrí skôr k tým pohodlnejším a lenivejsim deťom 😂 ale škola ju strašne bavila! Neštastna bola len vtedy keď náhodou ochorela a musela ostať doma, lebo vtedy bolo toho veľa! Keďže musela robit aj to co robili v skole plus domáce ulohy a to sa jej nechcelo

aurora33
25. aug 2022

Asi neporadim, moja sa do školy veľmi teší a ja sa tiež teším že sa už po ňu nemusím trepať do škôlky. Len dúfam, že to všetko zvládneme v pohode, ale zatiaľ som bez stresu 🙂 držím palce, určite to bude tvoju baviť a nebude to také strašné

janulik2008
25. aug 2022

Ja mám neter a tiež ide do prvej triedy, len teda mala už odklad. A tiež sme zvedaví ako to dá, akurát mňa by zaujímalo napr či ste kupovali presne podľa zoznamu do 1. ročníka alebo nie.

Inak ako hovorí moja mama "tašku má, peračník tiež. Prvý týždeň môže chodiť do školy." 😀😀😀
Nás skôr chytá nostalgia kurník veď nedávno sme to v perinke nosili a už do školy ide :D ale bude dobre ;)

lenka2710
25. aug 2022

@janulik2008 neviem ci môžem aj ja odpevedat, ale my sme si platila pri zápise 30€ balík pomôcok a kupovala som akurát tašku, peračník a výbavu doň, inak všetko im dala učiteľka! Asi všade to funguje inak

janulik2008
25. aug 2022

@lenka2710 veď preto už v júni hovorím že postupne by trebalo začať tak že nie lebo ktovie či im bude všetko treba :D 🙂 ale ako hovorím tašku má, peračník má prvý týždeň môže chodiť 🤣🤣🤣 akurát prezuvky ešte musíme zohnať 🤦😀

lenka2710
25. aug 2022

@janulik2008 u nás to bolo super, starala som sa max o to, či má všetko v peračníku! Keď dopísala zošit, učiteľka jej dala nový! Na vytvarku výkresy tiež tak, bolo to pre nás rodičov také pohodlnejšie

autor
25. aug 2022

Ďakujem veľmi pekne za povzbudenie, keď ja mám v okolí kamošky, ktoré mi práve opak hovorili. Ako to je časovo náročné, že budeme len nad knihami, že idú rýchlo so všetkými písmenkami, deti im nechcú čítať a učiť sa, teraz idú do 2heho ročníka (3kamosky mi tak vraveli) a že celý rok bol boj. A ja s mojou úzkosťou som začala už panikáriť. Máte pravdu, dám sa do kľudu, musíme to zvládnuť, keby aj mala odklad tak budúci rok by som rovnako stresovala. A áno, budem stresovať aj keď pôjde na diskotéku 😂

sidicek
25. aug 2022

Kedy je dcéra narodená? Ak v lete tak je to na zváženie, u syna je viac ako polovica detí, co išli neskôr a ten rok dosť poznať. Tam ide aj o takú psychickú zrelosť, ako sa vie začleniť v kolektíve, nie o samotné " vedomosti". Ináč mam dojem, ze učiteľky vždy odporúčajú školu, ale ako kompetentné je toto odporúčanie je otázne. Co sa týka úloh sú školy kde ich majú minimum a sú školy kde ich je viac, no ak by si mala s dcérou bojovať o každé napísané slovo tak radšej nechať ešte v škôlke, absolútne o nič nepríde.

miadi
25. aug 2022

Hmm Ja som stres nemala u nas je skolka v skole a stres bol cez lockdown ked musela 5r robit ulohy na tablete a potom 6r ked mala online skolu to bolo na nervy tolko hodin za laptopom a vypnut zapnut preladit stlacit tlacitko zvuku ked mà odpovedat.. otras mala z toho take nervy ze si vlasy trhala., skolu osobne miluje. Nie ako Sheldon ale ako osoba co sa rada socializuje. Citat pisat sa ucili uz v skolke Takze to Nebol ziadny sok a teraz cita fajn Aj ked este tomu neprisla na chut. Domacich Nebolo vela v prvom rocniku len dake 3 vetove slohy pisat. Ono to je len tazsie a tazsie neskor., Podla mna ucitelky vedia odhadnut ze je taka povaha a ze to nema zmysel rok odkladat. Moja chodi zo skoly o 4pm s malym sme vonku kolko chceme a ked dojde mala tak sme vonku aj snou a ulohy si robi vecer zas to nie je rocket science netrva to dlho . Zbytocne si nerob stres !

autor
25. aug 2022

@sidicek v apríli je. No ona aj testy pekne spravila, ona je šikovná, ale lenivá, veľa vecí sa naučí sama počúvaním, ale nevydrží sedieť a už vôbec nie byť ticho, kreslenie, či nejaké pracovné listy len rýchlo nacmara, je veľmi hravá a k tomu plače za každú hovadinu, reve ako zmyslov zbavená keď jej napríklad mladší zoberie nejakú hračku, alebo sa len máličko buchne

autor
25. aug 2022

Dievčatá, ešte sa vás opýtam ako to funguje s tým školským klubom? Čo tam robia? Neviem či ju tam dať, ja som doma, zatiaľ teda pracujem na polovičný úväzok z domu a tak by som mala viac času na ňu po škole, len teda ísť pre ňu do mesta na obed a potom o 3h zase pre mladšieho do škôlky sa mi zdá neefektívne, ale zase aspoň by sme mali už hotové úlohy a mohli byť vonku. No v zime nastupujem na plný úväzok a to uz by musela byť v tom školskom klube, tak neviem čo bude lepšie, hneď ju tam dať aby si zvykla alebo až v zime

sidicek
25. aug 2022

No apríl je dosť. Ja verím že je šikovná, ale v triede ak bude plakavat, môže sa stať aj terčom sikany. Každý len rieši, ci vie písmenká a počítať, ale ako tam bude fungovať, ak nebude pracovať, ak neobsedi v triede?ak sa s deťmi nebude vedieť normálne hrať, lebo tam už treba byť samostatný a zvládať aj rôzne povahy iných detí, nie plakať pre blbosti.

janulik2008
25. aug 2022

@lenka2710 vďaka ;) uvidíme ako to bude. Ja len preto sa pýtam lebo zoznam je zoznam a potom príde šk rok a nakoniec nebude ani toľko toho treba

autor
25. aug 2022

@sidicek veď toho sa bojím, ona je ešte aj veľmi urozpravana, také to decko čo lezie všetkým na nervy, ja som to riešila aj so školskou psychologičkou a ona bola tiež názoru, že dať do školy, že keby zostala v škole s mladšími, že by jej to nijako nepomohlo. Ale tak stres z toho mám riadny. Ona je inak spoločenská, v škôlke neplakavala, kamarátom všetko požičia, v škôlke spolupracuje, spraví všetko čo jej prikážu, len tie práce na nástenke mala vždy najhoršie

sidicek
25. aug 2022

Ved skúste, keď je už zapísaná a škola začína o par dní , možno sa chytí perfektne a nebude problém. Prvý polrok je úplne v pohode, začínajú čiarami a také ozaj základy, ani tých úloh nebýva veľa 2 - 3riadky písania. Postupne si zvyknete na nejaký systém. Družinu ja odporúčam, deti sa tam lepšie spoznajú, vybehajú aj úlohy neskôr napíšu.

paulinam99
25. aug 2022

Malé deti = malé starosti. Veľké deti = veľké starosti.
Ak máš paniku už teraz, čo budeš vravieť, ke´d budeš mať deti v puberte ?

Deti nie sú hračky, nedajú sa odhodiť do kúta. Z roka na rok sa im treba viac a "inak" venovať.

P.S.: Prežiješ to ako milióny matiek pred Tebou.

radacak
25. aug 2022

To sme mali asi každá...Aj ja som to prežívala,neboj sa, nájdete si systém a časom bude všetko v pohode.Je to pre vás všetkých niečo nové a my mami vidíme že tie naše deti už zrazu nie sú bábätká 😔Aj u nás bol plač kôli úlohám a dlhoooooo a pritom je veľmi šikovná a rozumná..Ale je to aj pre tie deti nové,zrazu sa nemôžu len tak hrať ale majú aj povinnosťi.Drzim palce

danulicek
25. aug 2022

ahoj, tiež mám budúceho prváka a mám z toho určitú nervozitu. ale keďže mám už doma staršieho, napíšem ti, že akýkoľvek strach, stres prenášaš zbytočne na dieťa. to dieťa musí vidieť, že si ok, že ho povzbudíš a že si mu oporou. aj pre prváčika je to komplet všetko nové a má čo s tým robiť aj bez nášho stresu... môj starší syn bol presne taký ten typ - veľa rozprávam, všade som bol a ak nie, tam sa chystám, veľmi akčné dieťa. a ja som mala rôzne stavy. prvé dni boli u nás náročné, do toho chodím do práce ešte aj na plný úväzok. celé zle. ale až po tom, čo som sa upokojila ja, začala som ho podporovať, začali sme riešiť školu formou rozhovorov o rôznych situáciách, ktoré aj on prežíval, sme si našli super systém a začalo to fungovať ako hodinky. teraz ide do štvrtej triedy a je to jedno šikovné a rozumné dieťa. veľmi nám pomohlo, že som sa upokojila a ak aj niečo nešlo podľa mojich predstáv, syn vedel, že som kľudná a som tu preňho, som mu oporou v JEHO novej situácii - napíšem to tak, ako to je. a teraz nás to čaká druhý raz. takže držím palce, zvládneme to ;)

danulicek
25. aug 2022

za mňa ak má chodiť do školského klubu, tak od začiatku. u nás sa hrali, mali rôzne aktivity, debaty (o šikane, o drogách - už teraz v treťom ročníku). ja vnímam školský klub ako prínosný.

adaale
Odpoveď bola odstránená
Zobraz