Je 8 ročné gymnázium len pre nadaných?

vadimito
20. júl 2015

Prosím vaše osobné skúsenosti s 8r. Gymnáziom, je len pre nadaných? Alebo sa tam dostali aj vaše priemerne deti ? Mám na mysli detí s čistými jednotkami na vysvedčení na prvom stupni. (jednotkari bez špeciálneho nadania). aké máte skúsenosti?

katka.gzd
20. júl 2015

Vlastna skusenost z prvej ruky: na ZS som bola jednotkarka na cele triedy medzi biflosmi aj ked som sa nikdy doma neucila nic, na 8rocny gympel som ukecala mamu ja...na prijimacky som sa poctivo musela pripravit pretoze moje skolske osnovy neobsahovali niektore veci co na nich boli...prijali ma, bola som stastna....
Vytriezvenie prislo okamzite...prva pisomka 2/3 :D a uz to islo...musela som sa zacat snazit...ale nakoplo ma to, potiahlo ma to.. Ano prisla som o kamosky, ano, zrazu som skolu nemala na peso od domu ale som mysela zacat chodit sama busom, ano musela som rychlejsie vyrast, ale ked sa spatne porovnam s deckami z byvalej triedy na zakladnej tak je jasne vidiet jak ma 8rocny gympel potiahol dopredu...a moja byvala najvacsia konkurentka na cele triedy skoncila nakoniec na ucnovke...
Nebola som nadane dieta...bola som bystra, ale su nadanejsi...na gympli uz som nemala same jednotky, ale nemala som ani ziadne 3ky na vysvedceni zasa...to nie...
Podla mna je vzdy lepsie sa porovnavat s lepsimi a dotahovat sa na nich ako byt za hviezdu medzi priemerom..zpokornela som tam 🙂 a myslim, ze mi to len prospelo...

safranka
21. júl 2015

@eeffka Svätá pravda, pred pár rokmi sa dieťa na 1. stupni zoznámilo so slovnými druhmi, vedelo vybrané slová, vzory podst. mien, v matematike zvládlo písomné sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie jednociferným číslom.... Kým neprišla deforma, vybrané slová ich vraj nemajú učiť naspamäť, piatak neovláda často ani len násobilku, o vzoroch podst. mien sa dozvie až na 2.stupni, no to treba preberať aj kopu iného. Nič sa potom neutvrdí. Deti v tom majú chaos, vo fyzike v 6.roč. potrebujú desatinné čísla, ktoré sa však ešte neprebrali....Najradšej by som sa vrátila s osnovami 10 rokov nazad. Tieto nové knihy sa nám 4 roky "tvárili", že sa niečo z predmetu vynechalo, aby sme potom pracne doberali a neprecvičili na konci 8. a v 9.ročníku.

fra
21. júl 2015

@safranka čo, učenie vybranych slov alebo násobilky naspamať nejako obmedzuje chudáka žiačika že má z toho traumy? Nonsens toto 🙄

iskrickaa
21. júl 2015

Nezalezi na tom, cim si, ked mas 15, 18, no cim sa stanes, ked budes mat minimalne po tridsiatke🙂 Poznam mnoho biflosov, ktori nedokazali v dospelom zivote nic.

felycity
21. júl 2015

@safranka využijem túto diskusiu, lebo tiež som začala uvažovať či dať dieťa na 8- ročné alebo nie, v našom okolí počujem o tom stále a príde mi to skôr ako nejaký módny trend... zamýšľam sa nad tým, aký má význam 8- ročné gymnázium oproti klasickému, v čom sú výhody a nevýhody, obávam sa, že predčasne určím dieťaťu dráhu budúcnosti - smer VŚ, predsa také 11-12 ročné dieťa sa ešte nevie úplne rozhodnúť kam ďalej ( takisto vytrhnutie napríklad z dobrého kolektívu, vica náročnosti na učenie)... ak by som mohla poprosiť o názor na 8- ročné gymnázia budem vďačná 🙂 v čom je výhoda oproti napríklad bilingválnemu klasickému gymnáziu...ďakujem pekne

vevesh
21. júl 2015

@felycity z vlastnej skusenosti - "kludna burliva puberta " ako to bolo spominane a kolektiv 8 rokov zohraty. Bilingvalne gymnazium je ovela narocnejsie ako 8rocne, mas lepsie zvladnuty jazyk a dieta je lepsie pripravene na zivota /studium v zahranici. u nas malo Bilingvalne uspesnost prijatia 96% vs 60 % 8rocne priamo po skole - ale vsade je toto ine... A aj z 8 rocneho, aj z bilingvalneho zopar ludi poprestupovalo, ze ich to nebavi...

bubbble
21. júl 2015

ja som na osemrocnom gymnaziu maturovala pred 5 rokmi. S inymi skolami sice nemam skusenost takze nemozem nezaujato porovnavat, ale za seba by som svoje dieta urcite na 8rocne chcela dat.. Zrejme sa to teda lisi skolu od skoly, ale co tak pocuvam tak mam pocit ze napriklad u nas boli lepsi, kvalitnejsi ucitelia - dali nam lepsi zaklad do zivota - nie len vedomostami, ale aj vychovou, pristupom. Vsetci spoluziaci su na VS, prevazna vacsina z nich na "lepsich" skolach - Praha, Brno,.. doktori, IT, architekti.. Vela ludi zo skoly studuje aj na zahranicnych skolach. Takisto tym, ze sme spolu vyrastali od 10r. az do dospelosti, mame spolu stale super vztahy - myslim ze lepsie, nez vzniknu na vacsine strednych skol - za tie roky sme sa tak nejak postupne naucili vsetci spolu vychadzat. Takze za mna urcite ano, a to som tam povodne ako decko nechcela ist 🙂 ale ako vravim, hovorim zo svojej skusenosti len s jednou konkretnou skolou.

janinah
21. júl 2015

Myslím,že neide až tak o známky,ide o dieťa a jeho "povahu." V 10.-11.r. už vieš posúdiť,či je to študijný,typ,či ho učenie baví,či si aj sám doma číta encyklopédie,hľadá info....či sa bude hodiť na vš alebo si tie jednotky na 1. stupni vydrie,dlho musí sedieť nad knihami,učí sa len čo musí.....Moje dve dcéry chodili na 8r gym. pre ne dobrá voľba,obe sú teraz na vš - jazyky.Nemám pocit,že by to učenie nestíhali,že by nemali voľný čas,že by len nad projektami sedeli do noci /bolo aj to,ale tak normálne/.
@felycity o bilingválnom uvažujte,ak má dieťa snahu a vy rodičia možnosti /finančné najmä/ pre štúdium v zahraničí,tak šla moja krstná dcéra,po b.gym. študovala v Londýne a teraz tam aj pracuje vo finančníctve.Inak "stačí" to 8ročné.Čo však zdôrazňujem je učiť deti jazyky,čím viac a čím lepšie...a svet budú mať otvorený.

tinkalm
21. júl 2015

nečítala som predošlé komentáre, ale ja ti napíšem svoju vlastnú skúsenosť...na ZŠ som mala samé jednotky, nie žeby ma učenie bavilo ale prosto mi išlo..mamka nechcela aby som na gympel išla, otec áno, nechali to na mňa a ja som si teda povedala, že na prijímačky pôjdem...mala som doma tie knižky k nim ale až tak extra prípravy som tomu nedala, skončila som nakoniec myslím 12 z 75 ľudí...vtedy bolo sito, prešli fakt len dobrí (čo nemôžem povedať o mojom bratovi o 6 rokov mladšom, tam brali všetkých pretože bolo menej záujemcov ako celkový limit a tak to aj vypadalo, deti sa tam trápili)...nastúpila som teda a čoskoro som si našla predmety ktoré ma bavili a tie, ktoré nie...nebavila ma matika a fyzika, s tými som sa trápila až do maturity, bavili ma cudzie jazyky a tie som sa učiť ani nemusela...mali sme tam bifľošov, ktorí brali učenie mega vážne a mali čisté jednotky, mali sme aj flákačov, ktorí školou nejak preplávali ani sami nevedia ako...preto si myslím, že učivo ako také nie je problém zvládnuť, na gympli si ale treba uvedomiť jednu podstatnú vec - ak sa nedostaneš na výšku, máš tú najhoršiu možnú strednú školu...vidím to spätne na spolužiakoch, ktorí sa na vysokú prosto nedostali - jeden z nich je taxikár, hulí jednu od druhej a keď má voľno sedí v krčme...ďalšia je čašníčka čo sa každý deň sťažuje ako ju bolia nohy a maká za smiešne peniaze...pre porovnanie máme tam jedného čo je programátor na vysokom poste v siemense, ďalšia je programátorkou IBM, máme tam jedného chalana čo je neurochirurg v čechách, prosto škola dá vynikajúci základ vysokej, naučí ťa učiť, naučí ťa rozmýšľať...vezme ti však čas, pretože ak nemáš dar učiť sa, učivo zvládneš, ale zaberie ti to strašne veľa času...preto ak ti deti k učeniu vzťah majú, dala by som ich (vždy sa dá predsa aj prestúpiť keby bolo veeeeľmi že zla na škole), ak nemajú k nemu vzťah, nechaj ich dokončiť základku nech si užívajú detstvo aj von nie len pri knihách a ak na gympel ísť majú, pôjdu z deviatky, však to neni žiadna katastrofa študovať o rok dlhšie základku

namornicka
21. júl 2015

V prvom rade nie je gympel ako gympel, úroveň sa líši, nie všetky sú kvalitné, tak isto ako pri 4-ročných. Okrem toho, že je to vec prestíže rodín, podľa mňa to má význam u šikovných detí z "horších" škôl, kde sú viacerí slabší, prípadne integrovaní žiaci, kde nie je čas sústrediť sa a pracovať s lepšími žiakmi a ísť adekvátnym tempom, kde má rodič pocit, že druhý stupeň by bol čistá katastrofa a dieťa by iba stagnovalo. V takom prípade zo základnej preč. Čo som počula názory od učiteľov maturantov gymnázií, ktoré mali aj osemročné aj štvorročné štúdia, povedali, že úroveň oboch je porovnateľná, že to, že niekto tam strávi 4 a niekto 8 rokov rozdiel nerobí, pretože tie posledné 4 roky majú učivo spoločné a to je práve to, čo je dôležité na maturitu a ďalej. A profesori vysokej školy už rozdiel nevidia vôbec. Tá rozličná úroveň žiakov na osemročnom podľa mňa vyplýva aj z toho, že (samozrejme okrem protekčných, ale tí sú všade) skôr natlačíš učivo do piataka, ak ho napr. pol roka učíš tú matiku a slovenčinu, čiže tam idú aj tí čo na to povedzme sami od seba nemajú. Deviataci majú už to učivo náročnejšie, to už len tak do trojkára nenatlačíš.

abbey1
21. júl 2015

Za mňa určite ano, ak má dieťa pozitívny vzťah k učeniu a nemusíte ho do učenia naháňať. Pre moju dcéru bolo 8ročné gymnázium správnou voľbou. Celkovo je kolektív pokojnejší, i keď i tam sú lepší a horší žiaci, ale celkovo sú určite snaživejší a zodpovednejší ohľadne učenia ako tomu bolo na základnej škole. Dcéra bola i zostala jednotkárka a nie je to vďaka biflovaniu. Učí sa systematicky z hodiny na hodinu, avšak nie celé dni. Má rôzne iné záujmy, ktorým sa venuje.
Ako pozitívum vidím vyššiu úroveň v oblasti jazykov, odpadol stres z monitorov a prijímačiek a dieťa si prirodzene zvyká na stredoškolský systém štúdia.
Ako sa tu už písalo, úroveň škôl je rôzna, týka sa to základných škôl i gymnázií. Na to by som si dala pri výbere školy pozor.

zuzana76
21. júl 2015

@namornicka praveze tam rozdiel je, ziaci z osemrocneho gymnazia su skor nastaveni na ucenie, systematickost, lepsie sa s nimi pracuje a ked pridu ziaci na 4-rocne gymnázium z 9. rocnika ZS, tak ten prvy rok je to o dusu, zrazu taka zmena, nevedia sa nastavit, horsie sa s nimi pracuje, v podstate ten prvy rok mnohi stratia, lebo si myslia, ze su este na ZS, celkovo ziaci z osemrocnych gymnazii dosahuju lepsie vysledky, aj ked sme porovnavali maturitu, tak to tak zvacsa vyslo, ze osemrocní boli lepsi, aj ked teda ucivo samozrejme maju rovnake

cecil36
21. júl 2015

@vadimito Ja netusim podla coho vyberaju na 8 rocne gymnazia... (alebo tusim...) Dcera mala od 1 triedy same jednotky a na 8 rocne sa nedostala. Tak som ju nechala na ZŠ, stale mala same jednotky, monitor spravila 93% matika 96% slovina, dostala sa na dva bilingvalne gymple (skoncila v prvej 10-ke na oboch).Dnes je druhacka na na jednom z nich a uuuha zas same jednotky. Takze je mi zahadou preco nebola dostatocne "nadana" na obycajny 8 rocny gympel (nie bilingvalny). Teraz si hovorim chvalabohu 😉

vadimito
autor
21. júl 2015

@cecil36 mne to záhadou neni, v istom meste je polka deti doktorskych a podnikateľských,zaujímavé,že napr. Z jednej doktorskej rodiny všetky 3 deti😀 toľko moj postreh

namornicka
21. júl 2015

@zuzana76 vidis, to je zas nazor z ineho uhla pohladu. Urcite aj na tom nieco bude. Ono rolu moze zohrat aj fakt, ze nie kazde sikovne dieta je uz v 11 rokoch zrele na gymnazium. Chcelo by to nejaku statistiku ako sa kto uplatni na vyske a potom v praxi. Aj ked medzi uspesnymi mas vzdy ludi co to maju vydrete a ludi co im to ide viac spontanne. A ti spontanne sikovni a priebojni, hoci aj nie s najlepsimi znamkami v skole si casto cestu k uspechu v dospelosti najdu. Ale to uz odbocujem od temy.

namornicka
21. júl 2015

@vadimito nepoznam konkretne tie rodiny, ale je predpoklad, ze deti doktora maju v genoch istu sikovnast a mudrost. A tiez asi aj deti podnikatela. Zvlastnejsie by bolo, keby sa na gympel dostali vsetky 3 deti murara alebo predavacky.

cecil36
21. júl 2015

@namornicka si robis srandu? Mam spoluziaka zo strednej co nevedel vymenovat rocne obdobia tesne pred maturitou. Ocko lekar,primar na urologii. Samozrejme, ze zmaturoval. aj vdaka ockovi VS vystudoval. Ale len vdaka nemu lebo odbornik je naozaj mizerny....

vadimito
autor
21. júl 2015

@cecil36 ja s tebou súhlasím, to bol len príklad jednej konkrétnej ambicióznej rodiny,otec primár,ale zeňu ma kadernicku a teda ťahá deti kdesi vyššie...ďalši príklad otec lekár mama sestrička, syn predavač v lidli...tým som chcela poukázať len na to,že tieto deti z konkrétnej rodiny určite nie sú nijako extra výnimočné,ale keď treba pretlačiť,tak to ide proste pretlacenim....a je mi to smiešne o to viac,že dnes ľudia s titulmi sedia v bille za pokladnou alebo obsluhuju v mekači,dnes je skola naozaj len fraska,bohužiaľ....kým sa niečo v tejto krajine nezmení, to bude ešte horšie a ešte viac vtipnejsie

denisads
21. júl 2015

necitala som prispevky predo mnou, ale mam cerstvu skusenost a chcem povzbudit, prechod na osemrocne gymnazium nemusi znamenat automaticky zhorsenie znamok. urcite by som vzala pri rozhodovani, ci osemrocne ano alebo nie, uroven zs, kde tvoje dieta momentalne chodi, uroven jej triedy, celkovu situaciu, a tiez to kolko a ktori jej spoluziaci sa na gymnazium chystaju.
ak mate zs fajn, ste spokojni, dieta sa citi dobre v kolektive a je motivovana sa ucit, mozno by som o gymnaziu neuvazovala. u nas zavazilo to, ze skola sa urovnou prisposobovala skor slabsim ziakom, dcera sa v 5.rocniku takmer vobec nepripravovala do skoly, lebo ulohy zvladala aj cez prestavky, a v triede sa donekonecna riesili len problemy so spravanim niektorych ziakov. takze sme volili gymnazium, dcera skoncila primu so super znamkami, a az na trochu viac ucenia, co jej nie je velmi po voli, sa jej v novej skole velmi paci. maju viac aktivit, lepsie vybavene ucebne, vyssiu uroven vyucovania jazykov

vadimito
autor
21. júl 2015

@denisads ďakujem za tvoj príspevok, uvažujem,čo si napisala, úprimne, ja netuším,aká uroven je v triede, chodím na združenia,ale tam sa take veci nerozoberaju,všetko sa riesi okolo známok len individuálne,takže toto ja Neviem posúdiť...dcéra mi moc nepovie,lebo ju to nezaujíma (keď sa pýtam,kto má zhruba aké známky,resp.úroveň projektov a pod) mne sa zdá naša základna Skola "prísna" samé pisomky,bleskovky,projekty, mám z toho celkom nervy,lebo mam pocit,že je to na 1.stupeň moc...naozaj sa učíme,žiadne také že úlohy v druzine a doma už nič...to ozaj nehrozí,tak neviem

silvia07
21. júl 2015

Trochu mimo temy....
dá sa prestúpiť z osemrocneho gymnazia po 4 rokoch na inú strednú skolu?...teda, či sa dá ísť na prijimacky

abbey1
21. júl 2015

@silvia07 To by i mňa fakt zaujímalo oficialne stanovisko, lebo som sa stretla s takým i onakým názorom.

abbey1
21. júl 2015

@silvia07 Ale tak, dá sa. Všetko sa dá.

bubbble
22. júl 2015

@silvia07 jasne ze sa da, preco nie.. tiez sme mali spoluziaka co presiel tusim na bilingvalne

Inak, k tomu nazoru ze deti z doktorskych a podnikatelskych rodin su pretlacene na skolu. Ano, je fakt ze aj u nas sme mali vacsinu deciek z takychto rodin - ale fakt nikto nikoho nikam nepretlacal.. a naozaj mi to nepride zas taka prestiz, aby mal toto niekto za potreby len tak, ked na to decko nema. Skor to je podla mna o tom, ze deti uspesnych rodicov su od mala viac motivovane a podporovane k tomu aby tiez nieco dokazali..

vevesh
22. júl 2015

@silvia07 ano, da - bud s alebo bez prijmaciek, zalezi od skoly, kam by mal prestupit

lauricka
22. júl 2015

@safranka suhlasim, mali sme na gymnaziu ziakov, ktori vobec neboli studijne typy, preliezali a nechceli tam byt. Na otazku, preco tam su, bola odpoved, ze rodicia chceli. A platilo to pre malych aj velkych gymnazistov.

namornicka
22. júl 2015

@bubbble Presne toto som sa snažila vo svojom príspevku povedať. Je vidno v rámci spoločnosti, či už v minulosti, v súčastnosti, že sú proste rodiny intelektuálov, ľudí čo pracujú hlavou, tí väčšinou aj deti vychovávajú v duchu že vzdelanie je dôležité, kladú na to dôraz, snažia sa im zabezpečiť aj veci nad rámec (jazyky, šport, cestovanie). Potom máš robotníkov, ľudí čo pracujú manuálne, samozrejme sú aj šikovní majstri, ale celkovo sa medzi týmito nájdu ľudia, čo k vzdelaniu tie deti až tak nevedú, ani k záujmom, majú iný životný štýl, keď sa im aj zadarí a zarobia si tak si radšej kúpi auto alebo plazmu alebo kožuch, nejdú za tie peniaze napríklad spoznávať Európu. Toto veľmi zovšeobecňujem , jasné že sa nájde aj čierna ovca bohatej rodiny alebo šikovné dieťa z nižšej sociálnej vrstvy, čo sa vyšvihne. Ide aj o to prostredie v ktorom dieťa vyrastá, nehovorím, že každý je génius, ale keď deti vidia, že rodičia pracujú, že vedia cudzie jazyky, že cez víkend sa ide do divadla, občas na nejaký hrad alebo zámok, proste rastú s tým životným štýlom. Toto je klasická štruktúra spoločnosti.

namornicka
22. júl 2015

Posledné čo by som chcela, je dať deti na školu, na ktorú evidentne nemajú. To rodič musí vedieť zvážiť. Je krátkozraké takto ho niekam nasilu vopchať, veď to dieťa bude nešťastné a často tieto nešťastné deti zle dopadnú. Ale to už zachádzam do extrémov.

sheldonc
22. júl 2015

@namornicka nesúhlasím....dnes je školstvo tak v prdeli,že každé priemerne vzdelane a vzdelavajuce sa dieta sa dostane všade. Ak hovoríme o deťoch ktoré na niečo nemajú,tak deti na hranici imbecility a nižšie,inak vsetko jedno.

kiki68
22. júl 2015

Ja to mozem skor hodnotit z pohladu ucitela na gympli,lebo som tam isty cas ucila, moja mama uci na gympli cely zivot. A mne tie deti prima, sekunda pridu stale ako deti, to nie su ziadne neviem ake nadane genialne bytosti,su uplne normalne decka, pali im to ako komu, ale po case je vidiet co a ako. Koho skola bavi a koho nie. Ale decko by nebavila ziadna skola, to nie je o tom,ze gympel,to je skor o pristupe vobec. Ak dieta ma v plane ist na vysoku skolu tak urcite je gymnazium dobra volba kvoli tomu,ze si moze v poslednych rocnikoch naberat kruzky ake potrebuje. Nemusia rodicia zhanat niekoho externeho. Problem je,ak rodicia chcu to,co nie dieta, niekto chce ist na archeologiu a rodicia si predstavuju medicinu,to treba rodicom ihned zaseknut,hoci budete za zleho ucitela,co decku nedopraje. Cudzie jazyky su velmi dolezite, ja som chodila uz na zakladnej do jazykovej triedy a teda 2 hodiny jazyka denne plus k tomu kruzky ako anglicka drama atd. a anglictinu mam naozaj na urovni native speaker, horsie bolo,ze som nesla na gymnazium potom a teda ak som si chcela udrzat uroven,tak mi rodicia platili 4 roky sukromnu jazykovku. Ale oplatilo sa. Ja skor dnes vidim zo strany pedagoga problem v tom,ze tie deti sa zacyklovali do svojho virtualneho sveta a nemaju cest vynimkam taky zaujem o to cim budu, nemaju sny co sa tyka povolania. Ja som uz na zakladke mala uplne jasno co budem studovat a co asi budem robit, pruser je,ked sa spytate niekoho v oktave,ze co chces robit,kam chces ist na vysku a on povie neviem, alebo rodic nieco vyberie...mna to nezaujima.