Je v poriadku, keď učiteľka urobí na telesnej prekážku z dieťaťa?

miskacool
9. feb 2022

Dobry den. Je bežne ked v 2.triede spravi ucitelka na telesnej z dieťaťa prekážku cez ktorú ostatne deti skáču do kotúla? Naša dcéra ma nadváhu a kotul dlho nerobila, ked sa to teraz učili a ona sa bála (predpokladám, lebo aj doma sa bála ho urobiť na posteli) tak ju dala uc.ako prekazku pre chlapcov. Pre dievčatá robil prekazku iny chlapec. Čo si o tom myslite?

adriannasvk
10. feb 2022

@akvi rozumiem kam mieris ale ak povie,ze sa jej to nepacilo a nechcela robit ani kotul tak ma podla teba sediet?? A ked sa ozve dalsich 10 deti,ze aj oni chcu sediet lebo sedi ona tak potom co?

irusa
10. feb 2022

ved aj telesná je známkovaná, či ???? podľa mňa je taký kotúľ základ...skôr popracovať na pohybovej zdatnosti dieťaťa

akvi
10. feb 2022

@adriannasvk je milión iných činností, ktoré môže robiť a cítiť sa pri tom ok. Je úplne kontraproduktívne týmto spôsobom "zapojiť" dieťa do činnosti, ak sa v tom necíti ok. A je úplne ok ho takto zapojiť, ak je v tom v pohode a šťastné, že sa mohlo zapojiť. Nie su predsa len dve možnosti -strápnit sa a sedieť. Je milión iných. A keď učiteľ vie, že ma v triede také dieťa, vie dopredu vymyslieť činnosť. (Učila som o.i. TV, viem o com hovorim a viem, ako môže ublížiť dieťaťu aj takáto "nevinná" dobre myslená vec. Cesta do pekla je dláždena dobrymi umyslami)

akvi
10. feb 2022

@irusa hej, nasekajme 4-5ky a "podporme" tým pohyb dieťaťa. Vážne?

irusa
10. feb 2022

@akvi a keby neovládala napríklad matiku, slovenčinu ???? nie je aj telesná známkovaný predmet ??? u nas boli bežne aj trojky z telesnej ako aj z hudobnej výchovy

irusa
10. feb 2022

@akvi áno kľudne z môjho pohľadu nasekajme.... v živote sa s ňou nikto nikdy maznať nebude...aspoň bude pripravená

akvi
10. feb 2022

@irusa dúfam, že nie si učiteľka. V cieľoch výchovných predmetov je budovať vzťah k pohybu, umeniu atd . .. Nie byť majster sveta. Vážne si myslíš, že keď dieťa, ktoré má nadváhu, budeš na TV buď ponižovať, alebo mu dávať zlé známky, že mu pomôžeš vybudovať vzťah k pohybu a zlepšia sa jeho návyky? Toto si uz snáď nik myslieť nemôže. Btw. pre mňa aj znamkovat iné predmety je zvrátené. Obzvlášť u malých detí. Prečo asi má tak málo detí vnútornú motiváciu učiť sa? Jednou z príčin je aj nevyžiadane hodnotenie a znamkovanie.

irusa
10. feb 2022

@akvi vždy sa to známkovalo...len teraz asi máme ,, iné ,, deti ako sme boli my.... veď aby sa ukľudnili stačí im dať mobil do ruky.... a potom to tak vyzerá, že sú vykrmené, bez pohybu a žiadna motivácia...všetko sa dá len treba chcieť...aj ten kotúľ sa dá naučiť ..a nie nie som učiteľka a teraz neviem, či pre moje dobro alebo ,, dobro ,, tých detí....

paulinoocka
10. feb 2022

Ako ja na tom nevidim nic zleho, asi im to chcela len ozivit. Deti potrebuju pohyb, netravia tolko casu vonku ako mi kedysi. Fakt kolkym staci len mobil a hotovo

irusa
10. feb 2022

@akvi nikto nepíše, že treba ponižovať..no treba vidieť aj snahu u toho dieťaťa...a nie neviem a bodka...ja robiť nebudem...

akvi
10. feb 2022

@irusa poníženie pre to dieťa mohlo byť aj to, že ho dala robiť tú prekazku. Preto,ako som písala vo svojom prvom komente, treba sa v prvom rade opýtať dieťaťa. Veľmi jednoduché.

irusa
10. feb 2022

@akvi poníženie ??? robili sme to bežne a nikto sa nepýtal......len teraz sú už tie detí nejaké citlivé a zvlášť rodičia...o chvíľu im bude učiteľka na ZŠ vykať a prosiť ich aby niečo spravili..učiteľ by mal byť autorita a čo povie tak by mali deti robiť...možnosť mala zapojiť sa k ostatným a tie kotúle robiť...určite by som to tak tragický nebrala a ako matka by som to s ňou doma cvičila aby nabudúce nemusela slúžiť ako prekážka
určite aj chlapcová matka má taký problém ako ty

yanni
10. feb 2022

Trosku precitlivela mamicka. Setri cas a nevypisuj somariny na mk a radsehj ten usetreni cas investuj do riesenia dcerinej nadvahy (ak to samozrejme nie je sposobene nejakym zdravotnym üroblemom) a nauc ju urobit kotrmelec.

yanni
10. feb 2022

@irusa Nie deti, rodicia su citlivky premotivovane a robia to aj z deti.

irusa
10. feb 2022

@yanni veď píšem zvlášť rodičia

h2
10. feb 2022

@akvi To myslíš vážne, čo píšeš? Že je zvrátené známkovať deti? Naozaj až takýto výraz sa Ti na to zdá vhodný? A chcieť od žiačky, aby na telesnej urobila kotúľ, je ponižovanie? Kotúľ urobiť odmietla, ale prekážku pre ostatných nie, takže si nemyslím, že by jej to až tak vadilo. Len to asi potom rozprávala doma mame a tá z toho urobila problém.
Mimochodom, ako ináč by si navrhovala hodnotiť žiakov, keď nie známkami? Či radšej pre istotu nehodnotiť vôbec, aby nedajbože niekto z toho nemal traumu? A čo dobrí a usilovní žiaci? Nezaslúžia si odmenu za svoju snahu? Dajme ich na úroveň tých, čo sa neučia?

akvi
10. feb 2022

@h2 podľa teba je učenie o odmene a treste? Podľa mňa nie. Takže znamkovat a nevyžiadane hodnotiť v mojom svete veru nemá opodstatnenie. Každý človek sa chce učiť prirodzene. Nepotrebuje na to odmeny a tresty. Do 6 rokov sa dieťa naučí milión vecí bez toho, aby ho niekto hodnotil. A od 6 zrazu potrebuje známky?? Naozaj to tak nie je a kto si to myslí, ze ano, tak ma len pokrivené videnie sveta pretože 200 rokov povinnej dochadzky, znamkovania a hodnotenia vo vela ludoch utvrdilo predstavu, ze bez toho to fungovať nebude. Ale ono bude a dokazujú to aj krajiny, kde sa neznamkuje, resp skoly, kde sa neznamkuje a nehodnotí a tak isto domoškoláci, ktorí sa tiež zazracne ucia aj bez znamkovania.

irusa
10. feb 2022

@akvi tak asi potom tvoja dcéra sa asi prirodzene ten kotúľ naučiť nechce

snezienkaaa82
10. feb 2022

Joooj, kedysi, kedysi.... Teraz s dieťaťom pomaly nemôžeme ani skákať cez švihadlo..... Nehovoriac o pre skokoch cez kozu. Ak niekto urobí stojku na rukách, tak to považujem za, olympijský výkon.... Bohužiaľ, je to tak. Minule sa mi prišiel rodič sťažovať, že čo ak si ruku dolame.....

irusa
10. feb 2022

@snezienkaaa82 chorá doba.... ja sa vôbec čudujem, že škola má poschodia, čo ak si nohy na schodoch dolámu....

akvi
10. feb 2022

@irusa nemám dcéru .. ale áno, moje dieťa sa kotul naučí vtedy, ked bude chcieť ( ako všetko). A ešte, aby sme sa vyhli domnienkam, moje decko uz je skoro dospelé a áno, aj kotul vie, aj čítať a písať sa naucilo a aj iné veci. 🙂

beronsche
10. feb 2022

@irusa znamky nie su motivacia... A prave tebou schvalovanym postupom dosiahnes presne to, ze dietatu sa pohyb sprotivi..

adriannasvk
10. feb 2022

@akvi ano to uz je len krasa,deti moje vyberte si kazde co by ste chceli robit,ved mam oci aj na zadku a 20 ruk...keby sa jej nieco stalo len preto,ze ona nechce a ucitelka dava pozor na zvysnych 20 deti tak potom co....toto pestovat v dietati,ze mne sa kazdy vzdy prisposobi len preto,ze to neviem....aj ked bude dospela tak v robote povie,ze ona nemusi lebo nevie??? Za toto ucitella nemoze,ze je dieta obezne a v pohybe drevo...na to ma rodicov aby sa jej venovali....ucitelka moze spravit len jedno,posadit ju aby ju mala pod dozorom a potom tu mame obezne a lenive deti,lebo rodic si vydupe,ze jeho dieta nebude tamto a hento...vyrasta nam neschopna mladez lebo rodic zadupe a ucitel sa ma posrat.....a dieta ma vsetko....ja si pamatam,ze sme sa ako deti hadali kto bude napr prekazka na TV lebo to mohol byt iba jeden....a tuto to matka riesi takuto volovinu...nech s nou doma trenuje aby sa nabuduce nemusela mala hanbit,ze nevie ani kotul...ale nie ona sa boji a ona nechce tak ju necham sediet...🤦‍♀️

sidicek
10. feb 2022

@akvi áno a sú aj krajiny, kde sa nezamykaju bicykle a nikto ich neukradne. Tak to môžeš skúšať tu na SK. To by to školstvo muselo byt kvalitnejšie od personálneho k materiálne u vybaveniu, aby to ako tak u nás fungovalo. A nie, nie všetky deti sa chcú prirodzene učiť pre samotné vedomosti.A aj tam kde sa neznamkuje sa hodnotí, len inak, slovne alebo percentami. Tu je problém, ze dieťa je obezne a rodič namiesto toho aby to riešil a naučil ho ten kotul, čo je ozaj pohybový bazal sa tu sťažuje na učiteľku.

h2
10. feb 2022

@akvi To, že do 6 rokov sa dieťa učí bez toho, aby ho niekto hodnotil, jednoducho nie je pravda. Hodnotí ho jeho mama, otec, rodina: "Ty si ale šikovný! Nakreslil si krásny obrázok. Ty už vieš bicyklovať? Ide Ti to výborne!" A často to má dieťa aj z druhej strany: "Prečo sa nemôžeš pekne hrať, ako Janko? Tvoja sestra už v Tvojom veku toto nerobila/robila." atď.
Ja nepovažujem známky za odmenu a trest. Ale za motiváciu. Písala si, že kždý sa chce učiť prirodzene. Ale každý aj prirodzene chce byť v niečom najlepší. To je motivácia.

beronsche
10. feb 2022

@akvi Co sa tyka znamok a motivacie sa ucit u deti s tebou uplne suhlasim. Aj tu vidiet, ze keby aj k takejto zmene malo dojst, najvacsi odpor by bol od rodicov.. Nie sme este na to, ako spolocnost, pripraveni..

A so situaciou na tv ako takou nemam problem, ale ano, kedze ide zrejme o pohybovo malo zdatne dieta, je na mieste sa s nou porozpravat, mohlo to vnimat ako trest za to, ze kotul nevie..

didi2102
10. feb 2022

@miskacool Pravdepodobne nechcela robiť kotule/nevedela,berte po pozitívne , učiteľ ju chcel ponechať v dianí a.nie sedieť na lavičke, mne by to nevadilo ako rodičovi, skôr by som začala riešiť nadvahu

vevesh
10. feb 2022

@miskacool ako za mojich cias sme sa pretekali, kto bude prekazka....lebo ten nemusel skakat😝😝😝 ale nic by som za tym nehladala, hlavne ak dcera nechcela preskakovat....

beronsche
10. feb 2022

@h2 znamky su vonkajsia motivacia.. ziaduca je motivacia vnutorna, ze dieta same chce vediet.. plus ked vezmeme do uvahy, kolko deti ma zo znamok stres, tak to, co tym ziskame, je menej, ako co riskujeme.
prvy stupen, prip. aj cela ZS, by nemali byt znamkovane vobec, dieta by malo byt hodnotene slovne.. Ale nie vseobecne reci, ale konkretne, co mu ide a na com popracovat..
pozri finske skolstvo... Toho sa ale s nasim pristupom nedoziju ani nasi vnuci.. 😞

h2
10. feb 2022

@beronsche A to sa navzájom vylučuje? Aj známkované dieťa sa učiť chce. Či myslíš, že tie známky v ňom tú túžbu zničia?

akvi
10. feb 2022

@h2 dá sa fungovať aj bez pochval a odmien. To, že to ty nevieš, nepraktizujes, nevieš si to predstaviť, to neznamená, ze sa to nedá. Ja poznám mnoho rodín, ktoré zmenili zaužívané stereotypy a nehodnotia dieťa veyami, ktoré si dala ako príklad. To je presne začiatok konca vnútornej motivácie. Deti začnú robiť veci preto, lebo chcú byť pochvalene. Ja to nechcem, takže fungujem inak a moje dieťa robí veci preto, lebo chce. A to je jeho hnací motor, nie pochvala, odmena, alebo strach pred trestom.