Je v poriadku, keď učiteľka urobí na telesnej prekážku z dieťaťa?

miskacool
9. feb 2022

Dobry den. Je bežne ked v 2.triede spravi ucitelka na telesnej z dieťaťa prekážku cez ktorú ostatne deti skáču do kotúla? Naša dcéra ma nadváhu a kotul dlho nerobila, ked sa to teraz učili a ona sa bála (predpokladám, lebo aj doma sa bála ho urobiť na posteli) tak ju dala uc.ako prekazku pre chlapcov. Pre dievčatá robil prekazku iny chlapec. Čo si o tom myslite?

akvi
10. feb 2022

@h2 ja si myslím, že učiteľ by mal vedieť vyhodnotiť situáciu. A k tomu patrí aj to, že ak neviem, ako to môže pôsobiť, tak sa opýtam. Takto deti učím o.i. aj povedať názor, alebo odmietnuť niečo. Tu nejde predsa o to, aby sa podporila nejaká lenivosť, alebo neschopnosť, ale o to, aby dieťa bolo rešpektované. Učiteľ by si mal s deťmi budovať vzťah, a ak má mať učenie zmysel, tak ten vzťah musí byť založený na vzájomnej dôvere a rešpekte. A dieťa musí vedieť, že ak mu je niečo nepríjemné, môže odmietnuť. Tým predsa neucim to, ze si môže robiť co chce a nič nemusí. Ale učím to, že povedať nie v situácii, ktorá mi je nepríjemná, je ok.

jana_eyre_2
10. feb 2022

@kvetinka75 napríklad u nás už telesnú absolútne neriešia a zväčša sa necvici, nemajú ani telocvičňu... keď som sa ozvala ešte ja som bola zlá.. tak som ticho a riešim s deťmi pohyb ja a plus im platíme tréningy.. naozaj je smutné, že dnes sa pohyb u detí uplne dusi.. ale tak čo už..

h2
10. feb 2022

@akvi Fakt čakám, čo napíše autorka, lebo v tomto prípade dieťaťu bolo nepríjemné robiť kotrmelec a aj to odmietlo. Nikde nevidím, že by ju učiteľka nútila urobiť to. Zrejme to bolo tak, že ak nechce robiť kotrmelec, bude robiť prekážku. Myslím, že mladá to rada prijala. Nikto predsa nemôže od učiteľky chcieť, aby povedala: "No dobre, moja milá, ak nechceš robiť kotrmelec, ani prekážku, tak si sem sadni na lavičku a počkaj do konca hodiny. Teda, ak Ti to nevadí, neponižuje Ťa to a nemáš kvôli tomu pocit, že si vyčlenená z kolektívu. V tom prípade nebudeme cvičiť ani my ostatní, aby si sa necítila zle." (Áno, teraz som to už prehnala, ale chápeš, čo som tým myslela.)

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akvi
10. feb 2022

@h2 no bolo by fajn, ak by sa autorka vyjadrila, reps. jej dcera ak by presnejsie opisala situaciu, takto si len domyslame.. Chapem, co chces povedat. Zaroven si myslim, ze ucitelske majtrovstvo je prave v tom, ze vytvorim take podmienky na hodine, aby kazdy mal sancu spravit svoje maximum. Napr. pri tych kotuloch. Spravim 3 stanoviska. Na jednom budeme precvicovat nacvicne cviky na kotul, na druhom bude klasicky kotul a na tretom bude kotul letmo.. Deti dostanu na vyber, na ktore stanovisko chcu ist. Bez nejakych hlupych komentarov, ze sem idu ti najhorsi a sem ti najlepsi.. A samozrejme kazdy bude moct prejst aj k inemu stanovisku, ked to uzna za vhodne. Tym ucim deti o.i. aj odhadnut svoje schopnosti, alebo prekonat samych seba.. Vsetko nenasilne, s respektom k tomu, ze ja to mam takto a niekto iny to ma inak.. Tak by dievca s nadvahou, ktore nevie kotul, si mohlo skusat nacvicne cviky, aby raz ten kotul dokazala spravit. A zase ti, co ho uz vedia a potrebuju dalsiu vyzvu, tak maju tu prekazku, ktoru mozem aj zvysovat postupne a pod.. Vsetci su zapojeni a dosiahbenm maximum spokojnosti v triede.

floren
10. feb 2022

U nás sa to tiež bežne robilo, až kým sa nestal úraz. Odvtedy sa davali ine prekážky

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beronsche
10. feb 2022

@akvi tvoj prispevok o 15:09 - 👍👍
kiezby bolo viac takych ucitelov!

akvi
10. feb 2022

@beronsche vies, u nas ucitelia robia zasadnu chybu v tom, ze chcu, aby vsetci vedeli vsetko rovnako. Tuto paradigmu treba zmenit. Deti su v skole na to, aby rozvijali svoj vlastny potencial. A ucitel musi pochopit, ze kazde dieta je ine a je chybne ocakavat, ze vsetci budu vediet vsetko rovnako.. Na tomto stoja uspesne modely skolstva, ako je napr. ten finsky..

merlinja
10. feb 2022

sledujem, že slovo "fínsky" je pri téme školstvo veľmi obľúbené....

beronsche
10. feb 2022

@merlinja bude to tym, ze to ti fini fakt vymakali.. 😉

beronsche
10. feb 2022

@akvi uplne suhlasim!!

janulkama
10. feb 2022

@jana_eyre_2 tusim sa ta hra vola kralu kralu daj vojacka😁 Vyberú si koho a ak ich pretrhne, berie do svojho timu niekoho, ak nepretrhne, ostava tam.

panelacikova
10. feb 2022

@akvi zrejme učíš TSV, výborný názor i prevedenie v praxi, hoci v praxi dosť náročné (ak už hovoríme vo všeobecnosti o všetkých športoch v rámci TSV). tiež som takto deti členila a bolo to dosť, všade po 8-9 žiakov a všade bol potrebný dozor. učiteľ sa ide potom rozkrájať. ale žiaci si to vysoko vážili, to je fakt. a vymizla z hodín akási šikana....

jana_eyre_2
10. feb 2022

@janulkama áno, áno to je ona 😁

panelacikova
10. feb 2022

@irusa TSV poväčšine známkovaná nie je (aspoň v mojom okolí). porovnávať ju s tzv. hlavnými predmetmi ako je MAT, SJL či cudzie jazyky, sa nedá. je to výchova. rovnako ako výtvarná výchova či hudobná. každý z nás má predpoklady na niečo iné. ja na šport, ale keby som zaspievala, všetci by utiekli. preto som mala mať z hudobnej 5? preto mám dať dieťaťu, ktoré nemá talent na kreslenie, na VYV 5? alebo ho motivujem inými spôsobmi, nech má z hodiny výchovy radosť a pracuje a dám mu 1 prinajhoršom 2? súhlasím jednoznačne s názormi
@akvi predmet telesná je špecifický a áno pohyb je dôležitý, ale nie každý človek je pohybovo zdatný natoľko, aby sme to mohli hodnotiť. nie sme v komunizme či v číne, kde sa deti stále pre nedokonalosti buzerujú. ak má dieťa autorky nadváhu, chyba bude buď v stravovaní, v životnom štýle alebo genetike. ak však má nejaký blok z pohybu, vtedy je vhodné nájsť takú činnosť na predmete TSV, aby to dieťa malo z toho radosť, chcelo to robiť a bolo tým motivované. mala som chlapcov, vyše 20. tretina futbalisti, tretina priemerní a tretina nemehlá.... tak som robila predmet doslova s tromi družstvami. náročné, ale cvičili všetci, tešili sa na predmet všetci a v jednotlivých skupinkách si nemali čo vykrikovať a vysmievať sa. odstránila som tým aj šikanu, ba dokonca tí "lepší" pri "zmiešaných" hodinách potom učili tých slabších. čiže všetko sa dá, len treba chcieť. určite by som dieťa nenútila nasilu. absolútne mu ten predmet znechutíš.

thoughtfulweirdo
10. feb 2022

Smutné, že toľko žien pozná len dva extrémy a nič medzi tým. Buď budeme s deťmi jednať ako s kusovým tovarom, alebo nám budú skákať po hlavách. A kde zmizlo tých X možností medzi tým, kde by aj dieťa, aj učiteľ (alebo rodič, prípadne iná autorita) boli rešpektovaní? Vďakabohu, že ešte existujú učitelia ako @akvi , klobúk dolu 👍

@miskacool k celej situácii za mňa len toľko, čo už bolo X krát napísané- spýtala by som sa dcéry, či jej to vadilo. Ak by povedala, že áno, povzbudila by som ju, aby sa nabudúce nebála slušne ozvať.

sidicek
10. feb 2022

@panelacikova tak s týmto nesúhlasím, tak ako niekto nemá talent na kreslenie, tak iný nemá talent na matiku, preto nevidím dôvod znevyhodnovat deti s pohybovým ci umeleckým talentom pred tými co im ide matika, slovencina ci jazyky. Keď, tak už všetko hodnotiť /nehodnotit rovnako.

snezienkaaa82
10. feb 2022

@irusa áno, a doviesť až pred školu a tasku vyniesť po schodoch ku vchodu 😀😀😀
Kolegyňa, ktorá má technickú a pestovateľské vlani mala par 8-9 taciek, ktoré odmietli hrabať a upravovať školskú záhradu, lebo však gélové nechty. No volejbalku a bedmintonovy košík netrafila skoro žiadna.... Ženy, to vážne, čím ďalej, tým horšie sú tie deti menaj zdatne po fyzickej stránke.
Ja 40 ročná koza, preskočím cez,, kozu,, jedna radosť 😀😀😀😀

vroni
10. feb 2022

@sidicek, žiaden talent na matematiku neexistuje. Keď nemáš priestorové videnie a chyba ti spojenie medzi hlavou a rukou, tak proste nebudeš pekne kresliť. Keď nemáš sluch a máš nepríjemný hlas, vždy budeš len zavíjať a nie spievať. Ale ze by si niekto nevedel zrátať výplatu, tak o takom neviem. Tak ako je každý človek bez diagnózy schopný naučiť sa čítať a písať, je schopný naučiť sa aj matematiku. Možno nie integraly a deskriptivnu geometriu, ale matematiku základnej skoly ano. Netreba na to vôbec žiadny talent.

sidicek
10. feb 2022

@vroni talent na matiku=logické, pripadne abstraktné myslenie, aj kresliť a spievat sa dá naučiť, o behu ci kotrmelcoch ani nehovorim

vroni
10. feb 2022

@sidicek, aj logickému mysleniu sa do istej miery dá naučiť. Ale zakladoskolsku matematiku zvládneš aj bez neho. S "talentom" ti pôjde ľahšie a možno rýchlejšie, je to plus ale nie nutnosť.
Spievať sa naučiť nedá. Keď ten správny ton nepočujes, nedokážeš ho zopakovať. Proste nie. A so skreklavym hlasom sa možno naučíš trochu intonovat, možno to už nebude pes na mesiac, len privreta mačka medzi dvere. Ale poznáš nejaké dieťa, ktoré sa naučilo kresliť, spievať ci behať v škole? Lebo ja teda nie. Len obete premotivovaných pedagógov, čo si mysleli, že na telesnej/vytvarnej/inej výchove beží svet.

sidicek
10. feb 2022

@vroni spievať sa naučiť dá, to hovoria odborníci, nie ja. Ale to je úplne jedno, ja som sa vyjadrila k tomu, že je nefer považovať výchovy za podruzne, lebo niektoré deti v tom vynikajú a naše školstvo vyzdvihuje len tzv. vedy. Nevidím dôvod nedat z TV 2 ci 3, keď to môže dieťa dostať z matiky ci jazyka.

stanulienkat
10. feb 2022

Stazovat sa k riaditelovi, ucitelke vynadat, co si to krava dovoluje. A s dietatom sup k psychologovi, aby nemalo trvale nasledky. Zlate moje detstvo, ked ludom nehrabalo...

vroni
10. feb 2022

@sidicek, lenže výchovy SU podruzne. Keď je decko doma nalepené na tablet, neurobíš z neho na telesnej atleta ani keď ho ohodnotís sedemnástkou. Ale môže z neho vyrásť geniálny programátor, pedagóg ci psychológ. Bez telesnej to dá. Bez jazyka a matiky nedá nič. Nehovoriac o tom, že v ostatných predmetoch učiteľ vysvetľuje, objasňuje a potom preskúša naučené. Vo výchovach neučí nič. Akurát zhodnotí stav. Nijakým spôsobom to nie je rovnocenna známka s normálnym predmetom. Akurát ukazuje choromyselnost slovenského školstva.

sidicek
10. feb 2022

@vroni neviem ci nechceš alebo nevieš pochopiť, že ten geniálny programátor je rovnako hodnotný ako genialny umelec ci športovec.

h2
10. feb 2022

@vroni Vo výchovách sa predsa tiež učí. Aj na hudobnej, aj na výtvarnej a dokonca aj na telesnej. A nikde nie je napísané, že kto nevie spievať, nemôže mať jednotku z hudobnej. Naučiť sa noty a teóriu sa dá aj bez talentu. Nehodnotí sa kvalita spevu. Môj syn mal z hudobnej výchovy aj projekt, o hudobných nástrojoch. Dostal z neho jednotku. Zato známku zo samotného spevu ešte nedostal žiadnu. A myslím, že ani nedostane.

vroni
10. feb 2022

@sidicek, pokiaľ ten umelec ci športovec vyvstal z hodín hudobnej ci telesnej výchovy, bez toho, aby do neho investovali rodičia, tak určite. Akurát že takého nenájdeš. Vždy je za tým drina rodičov a nie učiteľa výchovy. Pri športovcoch dokonca často napriek ich učiteľovi.
@h2, fajn, že sú aj pricetni učitelia. Ja som sa na hudobnej naučila za celé roky jednu jedinú pesničku. O notach ci hudobných nástrojoch ani chlp. V podstate som ich mohla prespať, chodila som na klavír a spievala som v zbore, takže po mne na hudobnej ani pes nestekol, vyspevovali všetci ostatní, ktorí to nechceli ci nevedeli a väčšina triedy hudobnú neznášala. Keby niekto posudzoval moje obrazy, tak ma asi označí za duševné zaostalé trojročné dieťa. Až toľko ma naučila výtvarná výchova. O maliaroch a umelcoch sme sa nikdy nebavili. Škoda.

panelacikova
11. feb 2022

@vroni ale tak zas..... napísať, že vo výchovách sa deti neučia nič, je dosť sprosté si myslím. učia. nielen prax, ale i teóriu. a po praktickej stránke, nebudeš tomu veriť, ale stále to funguje. deti cvičia, spievajú, maľujú.... pestujú rastliny, ba i hobľujú. áno, je to voľnejšie, než pred 30 rokmi, ale stále to funguje a učitelia sa stále snažia deťom odovzdať základné vedomosti z týchto predmetov. už to, že nie každý má nadanie a talent vo všetkých odboroch, to je snáď jasné. a práve preto som človek, ktorý podporuje učenie akýmkoľvek spôsobom, aj alternatívnymi metódami, akokoľvek, len aby sme tomu dieťaťu odovzdali aspoň niečo. už keď nie prax, tak teóriu. mala som prípad na TSV, že chlapec motovidlo, ešte neviem, či si aj nohu nevytkol alebo nezlomil. no "odpísaný" niekoľko týždňov, nehovoriac o jeho príšernej pohybovej zdatnosti. veľmi však chcel, mal záujem. tak vypracoval projekt o olympijských hrách, plus som mu dala z nejakých 3 športov základnú teóriu si naštudovať, pravidlá hry, súťaže.... pekne si to pozrel, vedel o tom porozprávať, priam to vedel okomentovať 🙂 dostal jednotku. nebudem riešiť to, že je proste športové drevo, možno vynikne v umení.... riešim to, že má obrovskú chuť a snahu.

vroni
11. feb 2022

@panelacikova, možno sprosté, ale v drvivej väčšine pravdivé. Ja som reprezentovala školu v plávaní a gymnastike a schytala som sólovú dvojku, lebo dodnes neviem behať. Moje decko, o x rokov neskôr na úplne inej škole, schytalo z TV trojku, lebo síce robí tisíc športov, ale nevie hrať basketbal (nevie, má 155 cm a väčšina spolužiacok ma minimálne o 20 viac. Proste basketbal nedáva) Ak ju to malo motivovať k športu, tak to príšerne zlyhalo. Systém je nastavený tak, že nevieš behať, dvojka, neskocis cez kozu, trojka atd. Áno, sú učitelia, ktorí deti naozaj učia, ale na výchovach to je možno jeden zo sto. Tých 99 je kdesi úplne mimo a zamieňa si výchovu s buzeraciou.