Máme druháčku, ale jej výsledky tomu nenasvedčujú

ajaxik123
7. nov 2022

Idem sa vam vyzalovat... Mame doma druhacku. Dievcatko. Ale vysledky v skole tomu nenasvedcuju. Alebo teda tak,ze to nie je podla mojich, našich,ci ucitelkinych predstav.. ma síce jednotky, ale keby bola pani učiteľka, ktorá je teda uuuzasna osoba, prisnejsia,alebo ma inú, tak neviem ake znamky nosi domov... Učitelka ma obcas vie zastavit a povie mi co bolo v škole. Dnes som sa hanbila teda ..z matematiky je uzasna, cita celkom pekne... Keď chce... Ale pisanie je hrozna... Same chyby,nepozorna, neopravi si chyby, necita po sebe... Hrozne skaredo pise. Uz som myslela,ze to nebudem riešiť.. ale to nejde.. zákazy, odmeny.. nic. Chvíľkové. Teraz na meniny dostala korytnacky, so vsetkym za 300 e... Vylety, hracky... Jednoducho sme chceli,aby bola stastna .. mame male babo, tak aby jej nebolo luto,ze by mala menej pozornosti, snazili sme sa jej to takto kompenzovat.. ke zlata, ale hrozne sa roztatarila. Jednoducho zmenila správanie. Priznam,ze je rozmaznana.. ale snazim sa im davat vsetko,co viem.poradite mi, čo robit, co zmenit. Aby zmenila svoje správanie? Pise, odpisuje, prepisuje, spolu robime...ale jej ucitelka povie aby to precitala, a ona si kresli... Povie,ze jej sa nechce. . som zufala. 😶😒😒😒

pribinak
7. nov 2022

@ajaxik123 čo tak kontaktovať CPPaP kvôli poruchám učenia

katkaseiner
7. nov 2022

len k pisaniu ti napisem, ze mam tiez druhaka a teda on ked sa mu nechce.... doma piseme diktaty a uz z 2 metrov vidim ze chyba makcen, dlzen... tak ho upozornim nech si ho skontroluje ze mu davam moznost este.... a on litanie ako si to on uz 6x precital (jasne ze to necital) a ziadna tam nie je... nakoniec je prekvapeny.
Ono je to nepozornost... skus pisat diktaty denne ak mozes. Alebo aj odpisy su super...ten moj dokaze aj vtedy kopec chyb narobit...

Poviem ti ale rovnako to bolo aj s dcerou... cize netrap sa tym. Skus to CPPaP ako ti radia, ale mozno to bude len obycajna lenivost...

tarvika
7. nov 2022

tristoeurovou korytnackou pozornost rodica nenahradis. Skus menej darcekov a viac pozornosti a casu s vami. Chapem ze babo je narocne, ale ste dvaja, tak sa viete vystriedat. a co sa tyka pisma, nepozornosti atd, v tomto veku je to este bezne, za navstevu CPPaP nic nedas, ale nemusi v tom byt nic. Motivacia k uceniu a skole by mala byt skor vnutorna, nie ze za darceky a odmeny.

janickacrazy
7. nov 2022

@ajaxik123 možno by som sa porozprávala aj s pani učiteľkou, žeby jej aj 2 občas dala, ked má chyby, lebo potom jej to je jedno, ked dostane 1 aj vtedy, ked to nemá správne

januska12323
7. nov 2022

Keď ma jednotky tak sa predsa učí dobre. Skôr ide o správanie, rozmaznanosť a žiarlivosť na nového člena rodiny.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
9gabi9
7. nov 2022

@ajaxik123
Napíšem našu skúsenosť:
Máme doma tretiaka. Veľmi šikovný, živý, športuje. V matematike jednoznačne vyniká z celej triedy, aj spolužiaci o ňom prehlasuju, že je najlepsi. Tá mu ide na 1* od prvaku. Čítanie taktiež ok. Písanie? Jedna obrovská katastrofa. Uhladnost aj chyby.
Už pocas prvého ročníka mi odporučila triedna, nech s ním cvicim to písanie, pretože sa to bude potom len zhoršovať. Pamätám si na online konzultáciu, kde vyslovene povedala, že vždy po skončení SJ hodiny počuje, ako mu padne obrovský balvan zo srdca 😁
Písali sme každý deň diktát, v 2. ročníku sme to striedali so slovnými spojeniami (keďže sa vtedy učí písanie i, y po tvrdých a mäkkých spoluhláskach). Zo začiatku naozaj každý deň, v sobotu oddych. Keď sa to v 2. polroku začalo zlepšovať, pribudol druhý oddychový deň piatok. Občas som mu ustúpila a napísali sme napr. diktát iba so 4 vetami. Alebo si ich vymýšľal sám a ja som len jemne upravila. Príp. som mu diktovala vety z nášho života, napr. sme boli na výlete a z toho sme spravili diktát. Tak ho to trošku viac bavilo.
Zlepšila sa chybovosť a aj uhladnost. Nepíše krasopisne na svoj vek, ale aspoň čitateľne. Čo je super. Predtým mal problém prečítať po sebe, rovnako aj ja či učiteľka.
Práve min. týždeň som sa ho spýtala, že či si pamätá ako sme min. sk. rok drtili to písanie a tiež či vidí aké ovocie to prinieslo. Sám povedal, že ho slovenčina aj trošku začala baviť. Jasné že áno, ak mu to ako tak ide.

Ešte na záver napíšem, že na konci 1. ročníka sa nám narodila dcéra, takže podobný príbeh ako u vás. Je to veľká zmena pre každé dieťa v akomkoľvek veku. Bolo to veľmi náročné obdobie.

Držím palce. Určite je potrebné sa tomu povenovať. A výsledok sa dostaví 🙏

levandulova111
7. nov 2022

Môj syn je štvrták a ten teda tiež narobil chýb aj pri opisovaní priamo z učebnice 🙂 mňa už koľkokrát porážalo, ale čím viac som tlačila na neho, tým mal väčší stres a tým viac chýb spravil, tak som ho nechávala samého robiť si úlohy s tým, že mu to potom iba skontrolujem a v prípade, že niečomu nerozumie ma zavolá a pracujeme spolu, robíme to takto už dlhodobo. Táto naša dohoda dospela k úplnému rozdielu. Už toľko chýb nerobí, teda skôr žiadne chyby, sem tam chýba dĺžeň či mäkčeň, ale nie je to nič hrozné... Nabral sebavedomie, že to dokáže aj sám a keď ho vychválim, tak až lieta a ďalšia úloha je ukážková... 🙂
Dcéra je objednaná do centra k psychologičke, ale kvôli tomu, že je ťažký introvert, hanbí sa aj jesť v škole, pri vyvolaní pri tabulu odmieta ísť, odpovedá teda z miesta, nemá rada veľké skupiny ľudí a keď má ísť sama do školy (keď syn marodí), tak ju až napína ale to sme "vyriešili" rozprávaním sa a žuvačkami... Je šiestačka a má krásne 1 a 2 🙂 len ideme pracovať s odborníkom na jej sebavedomí.... No a rebeluje samozrejme, lebo má v triede prezývku šprtka, čiže chce dať nejak najavo, že patrí medzi spolužiakov, tak tiež koľkokrát ignoruje, smeje sa a vydáva zvuky na hodine 🤷
Inak písmo majú obaja katastrofálne 😅 koľkokrát neviem prečítať ani ja po nich, ale ja teda tiež píšem škaredo a toto som už preberala aj so školskou psychologičkou a tá povedala, že písmo má každý človek jedinečné a teda dá sa s tým síce pracovať, ale veľký rozdiel v tom nebude, lebo záleží od položenia ruky, držaní písacích potrieb a tak... No a ak učiteľky rýchlo diktujú a dieťa píše pomalšie, chce to všetko stihnúť, tak škrabopis je na svete 🙂

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eva112014
7. nov 2022

@ajaxik123 Teraz úprimne? Písmo sa u detí stále rozvíja. Inak bude písať v 8. triede, to určite. Riešila by som to, ak by učiteľka po nej nevedela prečítať.
Čo sa týka sústredenia. Chyba môže byť aj v učiteľke. (ako vysvetľuje, rozpráva). Máš možnosť ísť do školy a pozrieť si jej hodinu, resp. viac hodín, že ako učí?
A troška sa zamysli aj ty nad sebou. Hanbíš sa troška za svoje dieťa, lebo škaredo píše?!

oliolijanka
7. nov 2022

Mne to strasne pripomina toto:
"Všetko na tom svete sme jej dali
Všetkého má v našom dome dosť
Iba jedno želanie sme mali, aby naše dieťa rástlo
Rodičom pre radosť
Teraz pekne pôjde domov
Má kopu učenia
Žiadne slzy, žiadne slová
Nič na tom nezmenia
Teraz pekne pôjde domov
Tak si to želáme
Matka vie, že dobrá dcéra
Rodičov nesklame
Život je už jedným slovom taký
Nič sa dnešným deťom neráta
Matka skrátka nedočká sa vďaky za námahu, ktorú dala
Do svojho dieťaťa
Teraz pekne pôjdeš domov!
Máš kopu učenia
Žiadne slzy, žiadne slová
Nič na tom nezmenia
Teraz pekne pôjdeš domov!
Tak si to želáme
Matka vie, že dobrá dcéra
Rodičov nesklame"
🤭

slavomira236
7. nov 2022

@ajaxik123 a čo keď píše škaredo? Ako píše doktorka?? Môj tiež píše škaredo učiteľka prečíta neriesim riešila som v prvej triede potom som bola ja aj syn z toho na nervy len...v dnešnej dobe počítačov riešiť krasopis...a čo sa týka učiteľky ked si jednotku nezaslúži nech jej ju nedava

babajaga
7. nov 2022

Nas maly pisal tak,ze ani sam po sebe nevedel precitat.V zositoch cervene more upozorneni PIS KRAJSIE!Krajsie zacal pisat ,celkom citatelne az teraz-v 6. rocniku.

lusyyy36
7. nov 2022

Mám druhacku. V septembri som si vsimla, ze na qkazdej strane more chýb, čo v 1.rocniku nemavala. Na konci septembra dostala poznámku od triednej, ze je nepozorna, hra sa , nerobí čo má, beha po chodbách a pod. Doma sme sa rozprávali, teda u nas pomôže asi len keď zvysim hlas. Zrazu bolo všetko v skole v poriadku, nema chyby, dava pozor...učiteľka spokojná...tak fakt niekedy netreba len milá byť ale zvýšiť hlas a u nas pomôže aj jedna po riti keď to už inak nejde
A inak k pisaniu- u nas sa píše tlačeným a nikto nerieši krasopis, takže tu sa nestresujeme

drzaopica
7. nov 2022

Dokonaly ziak neexistuje.Ide jej matematika, citanie co viac chces?Nerob jej stres zo skoly.Ucitelka nech znamkuje spravodlivo dostane 2, 3 a bude musiet zabrat.Mozno je este prilis detska chodte k psychologicke

ajaxik123
autor
7. nov 2022

@9gabi9 Ďakujem vám velmi pekne za vase slova. Velmi mi to pomohlo.

20erika07
7. nov 2022

Moj syn bol prvy stupen v triede najlepsi v sj a v matike, uč ho radila k premiantom ( boli dvaja) , nikdy nepisal škaredo, nikdy neurobil k diktate ani jednu chybu, tiez mal doma malu sestru ktora nespavala, tazke koliky, hrozné nareky, kolkokrat sa nevyspal, ale na pripravu do skoly sme dbali aj keby neviem co, aj ked s ním nebolo treba vela cvicit ,no od 5rocnika pise hrozne ,teraz v 9r je to podla mna katastrofa 🤦‍♀️
Dcérka zase od 1.triedy odmakane ci spravne pisanie, ci i/y, ona zvykla zase dlzne a bodky zabudat pisat, a tiez si skontrolovala a citala nahlas po sebe, no aj to nekontrolovala pozorne. Az teraz v 3.rocniku sa ovela zlepsila s kontrolou, inak pise od 1.rocnika velmi pekne, tak ako aj jej brat kedysi, tak chvalabohu aspon to je bez cvicenia 🙂 ale ona doma veľa veľa píše, má asi 6dennikov, plus vytvara si aj svoje nove , ale to je jej záľuba, a preto ju to tak bavi, ze to nema nadiktovane ako d.u