Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

lenka386
28. jan 2009

Zveron zaujimave info.. Tak teraz neviem, ci mame doma len cisloveho maniaka, alebo nadane dieta.. ale hlavne nech je zdravy.. 😉

kvetinka33
28. jan 2009

ahojte.tato tema je nesmierne zaujimava.hlavne v tomto obdobi ju preberame s dcerou.sice je uz tretiacka,ale mame s tym mensie problemy.je tiez velmi sikovna,v skole s nou nie su ziadne problemy.co sa tyka testov,nebola som s nou nikde,takze ci je nadana ,to potvrdene nemam,ale s nou som max.spokojna.len problem je v tom,ze jej spoluziacka ma na to papier,ze je nadana a rezenuje to v hlavach ostatnych deti.skratka tie deti si nedaju vysvetlit,ze sikovnost sa nemusi dokazovat papierom. a trieda kam chodia,je klasicka,cize nie vyslovene pre nadane. moja dcera si sama zohnala kontakt na psych.ambulanciu,kde sa tieto testy robia a silou mocou tam chce ist.neviem,ci je to dobry napad,lebo urcite pri potvrdeni vyššieho IQ,bude mat ovela viac povinnosti.som tak trosku v rozpakoch. 😲

zveron
28. jan 2009

urcite porozpravaj sikovnej dcerusi, ze to nie je o prestizi,alebo rivalite medzi nou a spoluziackou
:mam z toho taky citak:
mierne jej ozrejmi, ze to neznamena, ze bude s papierom stastnejsia, uznavanejsia, mat vacsie pravomoci... vie, ze ju povazujes za dost bystru a sikovnu aj bez papiera, ocenuje ju aj ucitelka? rozpravala si sa aj s rodicmi N spoluziacky?
vyssie IQ sa moze potvrdit - v tomto pripade lepsie pre sebavedomie tvojej dcery, ale aj nemusi.
to by bola pre nu velka supa.

kvetinka33
28. jan 2009

zveron,tolko som jej uz toho narozpravala,ale nejako to nejde.co sa tyka ucitelky,bola som za nou ohladom tohto/ale nie je to problem len mojej dcery ale aj ostatnych deti/,je s nou velmi spokojna.vo vsetkych predmetoch jej to ide.len skratka musi zohladnovat to nadane dieta co tam ma a davat jej pracu podla osnovy psychologicky.myslim si,ze keby aj na tie testy sla,tak by nepohorela/fakt je sikovna vo vsetkych smeroch/,ale nevidi sa mi to az tak vhodne.myslim,ze to dieta co ma papier na to,ma tak trochu zbabrane detstvo.aspon podla toho sudim,co vidim na skole.mozno by to bolo ine,keby je trieda len s vyslovene nadanymi detmi.ale toto je o nicom.neviem,ale mam z toho taky pocit.s rodicmi som sa nerozpravala,ale neviedlo by to nikam.asi.

zveron
28. jan 2009

nepochybne je dcerka sikovna.
sulasim s tebou, myslim, ze ti rozumiem.
Ta jej mimoriadne nadana spoluziacka je teda integovane dieta do beznej triedy. To so sebou takmer vzdy prinasa polemiky o spravnosti, ci je to vhodne. Samozrejme teoreticky je moznost, aby ND navstevovalo specialnu triedu, ale jednak nemusi byt v meste zriadena, aj keby bola, rodic sa moze slobodne rozhodnut, ci integrovat, ci nie. Predsa, takych deti nie je az tak vela, ako sa o tom v poslednej dobe hovori. Je to len male percento populacie, len sa skvalitnuje psych. vysetrenie a vypisuju sa z neho zavery - odporucania pre pedagogov, popr. rodicov, co ako vravis nie je vzdy len jednoduche pre zaiteresovanych.

Nebrala by som to ako problem, skor ked vravis, ze je dcera sikulka, zoznamit sa mozno blizsie s rodicmi dievcata a skusit navstevu.

kvetinka33
28. jan 2009

ano,mas pravdu.ked som sa s ucitelkou rozpravala,tak aj ona povedala,ze rodicia sa mozu slobodne rozhodnut kam bude chodit dieta do skoly.len je to trochu take nefer voci ostatnym detom v triede.

violetka1
29. jan 2009

Tak maminky- hlavne tých menších šikulov do 3rokov..čo máte nové? Čím vás prekvapili zase?
Máte nejaké pokroky?

tonicka
27. mar 2009

Ahojte, skladame puzzle 49ks 😀 😀 to je najnovsie "prekvapko" a ma velmi dobru dlhodobu pamat.... som sla pre potvrdenie k dr. a ako sme vosli do cakarne, dieta mi povedalo, ze chce ist prec,lebo bechce aby jej dr. urobila bobo do nozicky 😅 naposledy sme boli u dr. pred rokom a 1 mesiac 😅 😅

ella1
31. mar 2009

a namáte niekto dieťa, ktoré už chodí do N-školy?rada by som to s niekym porovnala.ako je to v iných školách.....

tonicka
1. apr 2009

aleea, ja nemam, ale bola som na teplickej a co som videla, je to uplne ine... 😉

tonicka
1. apr 2009

a kludne tam mozes zavolat a spytat sa pani riaditelky, je velmi zlata.

Inak ja mam dnes krasny 1.april, dieta mi poskladalo 60ks puzzle 😀 som myslela ze si robi srandu manzel, ale uz nebol doma ked to skladala 😀

martao
6. apr 2009

Ahojte!
Moj najstarší syn, mal tiež odporúčanie, aby nastúpil do školy o rok skor. Znalosti a vedomosti na to mal, ale aj tak sme ho nedali. Podla mňa na to nebol zrelý. Vobec toho neľutujem. Za ten rok neuveritelne vyzrel.

bets
22. jún 2009

ahojte,
ja som bola dlho na vazkach, ci moj syn patri medzi nadane deti, alebo je len sikovnejsi. snazila som sa dopatrat k tomu v diskusiach, citala som o tom a ja som to sama nevedela posudit. tak sme skusili testy do skoly pre nadane deti a testy mu vysli vysoko nadpriemerne. uplne ma to sokovalo, trochu som syna podcenila. teraz pojde do skoly. presiel mnohymi zaujmami a teraz jeho najvacsi zaujem su choroby. minule manzel zdesene mi hovori, ci viem, co si syn cita. totiz listuje encyklopediu zdravia a obzera miestami az nechutne zabery. obcas pride za mnou a pyta sa, ci nepoznam niekoho s rakovinou mozocku, so zlcnikovymi kamenmi a pod.

ikke
27. aug 2009

bets • 2d • Dnes o 09:22
Mate doma nadane dieta v zmysle intelektoveho nadania?
Cim je to dieta ine, ako ho vnimate, ake ma miesto v rodine, ake problemy riesite, ake uspechy mate za sebou?
Co si vlastne predstavujete pod pojmom nadane dieta?
Aku skolu/skolku/ine zariadenie navstevuje?
Ako sa mu venujete, podporujete ho?

a pod.

totu su otazky, ktore ma zaujimaju, ktore doma riesime, ak niekto z vas nieco podobne riesi, budem rada ak sa podelite o svoje postrehy, skusenosti, rady, vtipne a nevsedne zazitky s takymito detmi ...

alami
27. aug 2009

bets - môj syn - 6 ročný sa nám vždy zdal byť nejaký "iný". V 2 rokoch poznal abecedu...atď....
skúsili sme teda prihlásiť ho na školu pre intelektovo nadané deti, podmienkou prijatia bolo nadpriemerné IQ a to dosiahol vo všetkých oblastiach, v logickej mu vyšlo vysoko nadpriemer - takže ide na spomínanú školu a z toho sa strašne teším. Obávala som sa že na normálnej škole by išiel všetkým na nervy. 😅
Ako sa mu venujeme? no...odpovedáme denne na milióny otázok, čítame encyklopédie a vysvetľujeme hovoríme čítame vysvetľujeme hovoríme čítame..... 😀

bets
28. aug 2009

no toto som pokaslala...
zalozila som novu temu, lebo ked som vyhladavala, tak mi ziadnu temu "nadane deti" nevyhodilo a teraz pozeram, ze ja som tuto temu uz predtym objavila, lebo som sa aj zapojila. problem je v tom, ze nie vzdy mam cas diskutovat a potom aj zabudnem, ze som nasla zaujimavu temu a dokonca sa aj zapojila... 🙂

moj syn je tiez iny. niekedy sa na tom s muzom zabavame (ale len tak pre seba, synovi sa nevysmievame alebo tak), niekedy sme z neho nervozni. jednoducho si hovorime, ze nas syn je "typek"

tiez ide teraz do skoly pre nadane deti.
alami, v akom meste ide syn do skoly? my v BA.

ale ked sa tato tema rozbehne, budem ju uz cielene vyhladavat, vsak som zvedava, co nove prinesie skolsky rok. a u nas hlavne, ci to bolo to spravne rozhodnutie, ci ten system vyucby bude synovi vyhovovat.

my tiez odpovedame, citame, vysvetlujeme. a este sme ho prihlasili na judo (judo si vybral sam), lebo pohybovo je menej zdatny a chceme ho trochu zapojit aj do sportu (naucit aspon zaklady lyzovania, korculovania, dalej bicyklovanie, neskor zaklady tenisu, vztah k turistike, plavanie).

a este na zaver taky nas mily zazitok. po svadbe, na ktorej sme boli, syn rozprudil medzi ospalymi svadobcanmi debatu, ze aky je rozdiel medzi ovocim a zeleninou. a padli rozne nazory, napr. aj ze paradajka je ovocie. 🙂
tak im potom musel vysvetlit ten rozdiel, ale neviem, ci to akceptovali, vsak je trochu blbe, aby 6 rocne dieta poucalo dospelych a rozpravalo o jednorocnych a viacrocnych rastlinach.

alami
16. sep 2009

bets - v Ružomberku

babky s nadanými deťičkami - tak čo nové prváci???? kto ešte chodí do školi pre mimoriadne intelektovo nadané deti? čo sa práve učia? ako prebieha vyučovanie?

Naši sa v pondelok učili L. zatiaľ mávajú len SJ, M a AJ, výchovy nemali. V triede je 14 detí a majú 2 pani učiteľky. zatiaľ - do polroka sa učia len tlačené písmená, písaným začnú písať až od polroka. Dnes máme rodičko, som zvedavá čo nové sa tam dozviem🙂

bets
18. sep 2009

nasi nenosia nic domov, takze vela toho neviem. ale tento tyzden si konecne pisali rozvrh do zrkadielka - ziackej knizky. maju predmety ako SJ,M,AJ,HV,TV,VV a este prirodoveda, obohatenie, nabozenstvo/etika a informatika a TP - doma sme uvazovali, co to je, lebo syn si nepamatal, co je to za predmet - je to tvorive pisanie.
a oni tiez zacinaju s tlacenymi pismenami. na citani a matematike su rozdeleni do skupin podla urovne a ten moj bude asi zacinat s citankou, aj ked este robia nejake cvicenia aj zo slabikara.

alami
18. sep 2009

bets - predmety majú rovnaké, len my nemáme TP ale SJ hrou 😉 😀 tento týždeň už mali všetky predmety. na obohatení sa učili o živej a neživej prírode.
tebe kde chodí do školy?

bets
23. sep 2009

chodi do skoly v BA.
na obohateni sa budu ucit vyvoj zivocichov. teraz zacali dinosaurami. triedili si, ktore zvierata boli v prvohorach, druhohorach...
a tie dinosaury stale riesime, nechapem ako si moze pamatat take krkolomne nazvy...

alami
25. sep 2009

joj, tak to ani ja neviem 😀 😀 😀 dinosaury - to je jeho.

inak - aké úlohy nosia vaše deti domov?a nosia vôbec?
Môj syn len málokedy má napísať do celého riadku nejaké písmeno, dostáva úlohy - vymyslieť slová - z písmen, ktoré sa už učili. včera pribudli písmenká aj s dĺžňami a všetky malé, tak napr keďsom mu z toho vymyslela jeho meno, tak ma zvozil, že písmenká sú len malé, že meno sa píše s veľkým písmenom... 😅

digysa
26. sep 2009

Rozmyslam, co je lepsie : byt nadany v 6-tich rokoch, alebo dosiahnut velmi dobru karieru v dospelosti.... hmmm

Ja osobne sa skor zaoberam buducnostou, lebo poznam vela deti, ktore excelovali na zakladnej skole a dnes ich vidim napr. pracovat pri pokladni v potravinach 😅
Ucitelka mi povedala, ze moja dcera drzi farbicky a ceruzky v ruke takym sposobom, ako dospely clovek. Boli z toho dost unesene..vraj aj kresli uplne inak ako ostatne deti...nerobi skrabance.
Zacala s tym uz ako 16 mesacna, trochu to aj nas s manzelom prekvapilo.....ale taketo veci beriem uplne normalne...

Az ked bude na strednej skole (kde je ta prelomova doma teenagera), tak zistime aky zazrak to vlastne mame 😀 😎 😉

digysa
26. sep 2009

oprava- "prelomova DOBA" 😵

olivova
27. sep 2009

digysa - no, k tym nadanym detom - ja mam tiez dceru v tej uzasnej triede, a nemyslim si, ze je obzvlast nadana 😅 ale myslim si, ze je velmi sikovna a viac ako hracky ju zaujimali knizky - preto vedela uz ako 2-hacka v skolke plynule citat. A klady tejto triedy? Neucila sa citat - ako sa ucia prvaci, ale rovno "skocili" na druhacke uciva, t.z. - niektore predmety idu o rok dopredu - aj ked, teraz by som to riesila asi inak - mozno by som ju dala na postupove skusky, nech ju preradia do vyssieho rocnika...Takto nemam prehlad co sa ucia, co sa musim ucit s nou, co jej nejde, pretoze nenosia domov ziadne knihy ani pisanky (a ona si nic nepamata, co brali v skole 🙄 )....
A nikto mi nenahovori, ze s tymi sikovnymi detmi sa netreba ucit...To tvrdia vsetky mamicky, ked som na rodicovskom, ze oni sa NEUCIA so svojimi detmi, oni sa idu ucit same ... a k nicomu ich netreba nutit..

A inak mas uplnu pravdu - dievca, ktore malo same 1-otky na vysvedceni - teraz pracuje za pokladnou pri zelenine v jednom OD....

A pod pojmom "nadane dieta" si ja predstavujem vyslovene geniusa 😀

alami
27. sep 2009

no ale - niečo iné je samý jednotkár na bežnej ZŠ a niečo iné je dieťa, ktorému bolo potvrdené nadpriemerné IQ. Samé jednotky - môže sa rovnať aj bifloš, ktorý sa v živote nevie ďalej uplatniť. To nie je to isté ako dieťa intelektovo mimoriadne nadané - môj názor 😉

olivova
28. sep 2009

hmmm, ale aj tak si predstavujem mimoriadne nadane dieta inak - co ja viem, ja som dcere na vsetko odpovedala, vsetko vysvetlila - IQ mala nadpriemerne .....ale aj tak si to predstavujem inak 😅 . Ale sa mozem samozrejme mylit a este som neobjavila, v ktorej oblasti naozaj vyrazne vynika...

nestakova
30. sep 2009

Ahojte. Mam dieta, ktoremu pani psychologicka na Teplickej "namerala" nadpriemerne IQ. Nikto mi to z rodiny nechcel verit a ja tomu tiez vlastne do dnes velmi neverim. Pozna sice pismena a pomalicky precita aj riadky /najviac som ho prinutila pol strany z rozpravkovej knizky/. Aj ked to dokaze precitat, nechce sa mu, radsej pocuva mna ako mu citam. Dinosaury u nas tiez letia. Rodina je zhrozena, este aj na tortu sme dali fotku T-rexa ked mal maly v nedelu 6 rokov. Inak v matematike nie je nijako excelentny. Nemozem povedat, ze by ma niecim dobehol alebo by v niecom bol lepsi ako dospelak. Teda az na traktory /pozna asi vsetky druhy/, rozlisuje ich aj podla motorov. Vlastne vie precitat štvorciferne čísla, ale len kvôli tomu, že sa tak udávajú typy traktorov John Deere. Dedko má farmu /na vysvetlenie/, takže maly je od jedného roka fanatik do ťažkých strojov. Ale tiež to nie je do očí bijúca výnimočnosť.

Chcem sa spytat, ci je tu niekto, koho dietatko chodi tento sk. rok do prvej na Teplickej v BA? Potrebujem trosku info o systeme vyuky. Malý je tam prihlásený, ale chodí do inej školy, ktorá nemá slovenskú akreditáciu /nie je zaradená do siete škôl MŠ SR/. Zvažujem teda, či ho nechať tam kde je alebo preradiť na Teplickú (ŠpMNDaG).

bets
1. okt 2009

ja si intelektovo nadane dieta predstavujem asi takto:
dieta s nadpriemernym IQ, cize nadpriemernou inteligenciou, ktora vsak je v rovnovahe so ziskanou inteligenciou. cloveku nestaci len vysoke IQ, musi ho vediet vyuzit.
dieta nemusi vediet citat, ale vie vsak ziskavat informacie, ktore su nadstandradne na svoj vek. nemusi excelovat z matematiky, ale vie logcky, analogicky mysliet. napr. psychologicka ukaze na nejakom priklade riesenie ulohy a dieta vie to aplikovat na podobnej ulohe a dospiet k spravnemu rieseniu.
dieta nemusi nasobit, ale ked mu niekto ukaze princip, tak mu rozumie a vie to aplikovat na jednoduchych prikladoch. zvycajne ma vybornu pamat.
myslim, si ze taketo dieta je potrebne rozvijat. je to ako z hudobnym talentom, tiez to nikto nevidi, az kym sa dieta nenauci hrat napr. na hudobny nastroj a nasledne sa prezentuje. rovnako musi rozvijat svoju vrodenu inteligenciu. u nas bezne skolstvo vsak poskytuje malo moznosti. maloktora ucitelka vie v triede plnej prvacikov pracovat aj s takymto dietatom.
je na rodicovi ako sa rozhodne a kde da dieta do skoly. myslim, ze kazdy rodic najlepsie pozna svoje dieta a ked si zisti zakladne informacie o skole, o system vyucby a v spolupraci so psychologickou sa vie rozhodnut, co je najlepsie pre dane dieta.

bets
1. okt 2009

este s tym vynikanim, co mam odpozorovane u takych deti, tak este tazko povedat, v com dieta vynika. ono sa to vykrystalizuje az postupom casu. moze byt najlepsie aj vo vacsine predmetov, nie je to neobvykle. az casom pred nastupom na strednu, pripadne vysoku zisti, co by chcelo robit.
su aj deti, u ktorych hned vidno napr. matematicke nadanie a zaujem o pracu s pocitacom.
u malych deti ten zaujem kolise, napr. u nas to zacalo zaujmom o geografiu, potom mal obdobie, ked spoznaval ludske telo, kratky cas sa zaujimal o vesmir, teraz riesi dinosaurov. bolo aj obdobie, ked nemal o nic zaujem a radsej behal po vonku (teda aspon z nasho prveho pohladu), ale zase si z toho nieco odniesol, naucil sa, ako sa zije u starych rodicov na dedine, vnimal prirodu a naucil sa cenne veci.

bets
1. okt 2009

a nestakova, co potrebujes?