Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

zitaje
9. jan 2017

@katpetdo ja by som pockala do predskolskeho veku

hettinka
9. jan 2017

@katpetdo ak vychádzame z predpokladu, že IQ je dané, vrodené a vekom sa nemení, nie je na škodu pretestovať dieťa v predškolskom veku, teda ešte pred nástupom do školy, aby bolo možné ho podchytiť, nasmerovať, podporiť a možno mať čas na hľadanie vhodnej školy. Takže v 5,5 roku nie je "priskoro", dieťa už snáď bude vedieť spolupracovať, tie testy totiž nie sú polhodinová záležitosť, je to dosť náročné. Moj syn po nich normálne zaspal, hoci v tom veku (6,5 roka) už dávno nespával cez deň.

Integráciu by som ani nezvažovala, tieto deti totiž v prípade, že sú skutočne nadané a majú k tomu iné "problémiky" potrebuj komplexne iný prístup a nie sedieť v klasickej triede s pár pracovnými listami navyše.

canama
10. jan 2017

@hettinka Suhlasim, az na to ze uz sa vie ze IQ nie je nemenne...su odbornici ktori dokonca tvrdia ze dedicne faktory maju mensiu vahu a vacsiu ulohu zohrava pristup v vychove v predskolskom veku...doslova by vraj kazde dieta mohlo byt genialne...nuz neviem, ale jeden a ten isty pristup k vychove a vzdelavaniu dokaze jedno dieta "prezit" a druhe to dokaze doslova zabit, viz. mnohe nadane deti v standardnych skolach dosahuju velmi zly prospech...od skoly pre nadane deti by som preto ocakavala viac nez ulohy a projekty navyse, ale uplne iny pristup.

marielik78
10. jan 2017

@hettinka
@katpetdo Ja by som pockala tych par mesiacov a dala ho testovat 🙂 Teraz by sa ti velmi nesustredil, aj ked je sikovny a vynika.
Nasa bola tiez testovana, ked mala 5 a takmer pat mesiacov a zvladla to... napriek tomu, ze v skolke mali aktivity, ktore si vyzadovali tak max. 15 minut sustredenia. Sice hovorila psychologicka, ze po hodine uz zivala (az do konca testovania) a pozerala po miestnosti kade-tade (to by som robila aj ja a to som dospela :D)... (a ze vraj nam v skole alebo po nej bude trpiet unavou a spavostou - haha, ani o deviatej vecer nechce ist spat...). A z testov vybehla ako srnka a ani v skole nemala a nema problem s unavou a pod. A to ma rozne kruzky a teraz 4x do tyzdna 2,5-3-hodinove treningy gymnastiky do vecera este...

mimiri
10. jan 2017

@marielik78 to som si spomenula na testovanie toho svojho, xi...on na zaciatku povedal psychologicke dokedy tam bude a potom cely cas kontroloval hodiny aby odisiel presne v danu minutu.

marielik78
10. jan 2017

@mimiri 🙂

hettinka
10. jan 2017

@marielik78 katpedo písala, že by ho mali testovať ako 5,5 ročného, čo už je naozaj predškolský vek, neviem teda, či má ísť do školy ako 6-ročný, alebo starší ... na našej škole sa testuje nejako v apríli deti, ktoré nastúpia do školy v septembri

@canama k tomuto ".su odbornici ktori dokonca tvrdia ze dedicne faktory maju mensiu vahu a vacsiu ulohu zohrava pristup v vychove v predskolskom veku...doslova by vraj kazde dieta mohlo byt genialne..." ... áno, dnes už každé priemerne inteligentné dieťa môže byť výchovou a prístupom rodičov v predškolskom veku dotiahnuté k tomu, že v predškolskom veku už číta, počíta, hovorí anglicky ,,, ale rozdiel medzi priemerným a vysoko nadaným dieťaťom je práve v tej námahe dieťaťa a jeho rodičov, aby sa na danú úroveň dostalo.
Sú deti, čo všeličo vedia, lebo od 2 rokov s ním rodičia obiehajú krúžky angličtiny, púšťajú všetky možné výučbové programy, čítajú s nimi knižky, robia predškolské pracovné zošity, učia ich doma ... samozrejme, že sú potom ďalej ako rovesníci. Asi to ani nie je zlé, lebo ak rodič buduje pozitívny vzťah k učeniu a dieťa to nerobí "pod nátlakom", tak sa to prejaví aj v škole.

Nadané dieťa sa však učí samo, a samo od seba (aj bez akéhokoľvek pričinenia okolia), vyhľadáva informácie, spravidla rodičia ani netušia, kde a kedy sa dané veci naučilo. Vlastne ani často nevedia, čo všetko vie... len si všimneš také veci ako atypické záujmy - nie klišé ako vesmír a dinosaury ... Moj syn sa zaujímal o mapy a vlajky, namiesto s hračkami sa hodiny hral s kalkulačkou a v 5 rokoch chápal mínusové hodnoty, podstatu zlomkov a percentá hoci mu to nikdy nikto nevysvetľoval, ako samouk sa naučil čítať a to naozaj neviem, ako, lebo my sme mu s tým nepomohli... práve naopak, snažili sme sa ho všemožne brzdiť, aby sa v škole potom nenudil, a aj tak sa to naučil.

"od skoly pre nadane deti by som preto ocakavala viac nez ulohy a projekty navyse, ale uplne iny pristup." ... kedže syn chodil 4 mesiace do klasickej školy a až potom prestupoval, tak ti môžem povedať, že to je naozaj o niečom inom ako o pracovných listoch navyše, celkový prístup je iný, atmosféra je iná, už len to, ako v triede sedia, ako sa učia, hodnotia ... len čím vyšší ročník, tým "klasickejšie" to je. Ja by som prijala menej hodnotenia, viac slobody ,,, ale je to štátna škola, takže sa hľadá istý kompromis.

canama
10. jan 2017

@hettinka tym inym pristupom k vychove som rozhodne nemyslela to ze budem dieta v predskolskom veku ucit, alebo ho vlacit po kruzkoch....deti v predskolskom veku sa rychlo ucia ale aj rychlo zabudaju....a to s rozvojom IQ alebo kognitivnych schopnosti nema vela spolocneho. deti velmi intuitivne vedia co pre svoj rozvoj potrebuju - mozog sa rozvija volnou hrou, ktora nechava priestor pre kreativitu, pohybom, treningom jemnej motoriky...ja viem mamicky to neradi pocuju, ale nie nadarmo neurologovia tak lipnu na tom ze dieta ma stvronozkovat, uz tam niekde to zacina...kvalitnejsie nervove spojenia v mozgu sa prejavia v jeho lepsej funkcnosti...a vyssom IQ.

mimiri
10. jan 2017

@canama moj maly nestvornozkoval vobec, zacal az chodit klasicky ked mal 1 rok, do 3 rokov nepovedal ani slovo, ale pismena vedel ukazovat. V 4 rokoch sa naucil drzat ceruzku a zacal pisat a suvisle citat...citim, ze je iny, ze niekde je chyba a neviem ako mu pomoct, asi len cvicenim. Teraz chodime na rehabilitacie (je hypotonicky co sa tyka chrbtovych a brusnych svalov, ale inac ma obrovsku silu v rukach a nohach) a na logopediu.

mimiri
10. jan 2017

@canama presne, velmi rychlo zabudaju 🙂 Starsi syn si zapamatal vsetko co videl, pamata si aj nieco z toho co robil ked mal 2 roky, teraz ma 6. Mladsia dceru sa snazim naucit hravou formou pisat a citat cisla, aj on ju uci ked sa hra a nema to ziadny efekt, hned zabudne. Alebo na rozdiel od neho nechape, ze zalezi na ich poradi, a aj na tom ci su zrkadlovo otocene, alebo su dole hlavou...on to proste vedel akoby hned, a isty cas ho aj rozculovalo ked videl ze jeho rovesnici to nechapu.

hettinka
10. jan 2017

synovi sa aj po dlhšom čase sa vybavia veci, ktoré sa naučil v detstve, napr. anglické slovíčka, ktoré mal v školke ako 4-ročný, potom na krúžok už v škôlke nechodil, ale ked to teraz berú v škole, tak si to pamätá
Alebo veci o futbale, rád sa rozpráva so staršími mužmi o histórii futbalu a všetko si pamätá.
No stáva sa, že ho nejaká tema zaujme, veľmi intenzívne sa jej venuje a keď zistí všetko, čo chcel vedieť, jeho záujem úplne opadne, úplne sa tomu prestane venovať ... ale niekedy sa k tomu vráti po dlhšom čase, už akoby na vyššej úrovni

canama
11. jan 2017

@mimiri no s tym rozculovanim, to poznam. kedze som sa dobre ucila, tak ucitelky na ZS mali tendenciu ma nasilu presadzat do lavice so slabymi ziakmi, aby sa zlepsili....naozaj zaujimava teoria. :D vypestovala som si vdaka tomu celkom slusnu averziu voci ludom ktori maju, ako sa hovori "dlhsie vedenie"...stalo ma to vela energie naucit sa v dospelosti vychadzat s takymito ludmi pracovne.

katpetdo
11. jan 2017

@hettinka
@canama
@marielik

Dakujem za nazor. Ona ho chce testovat v lete 2017.do skoly pojde september 2018. So sustredenim u neho nie je problem...pri jednej cinnosti vydrzi niekedy aj zopar hodin. Syn je siikovny,ale mne ako mame sa tazko hodnoti ako velmi..
Navyse mame sklon skor podhodnocovat,objektivita nehrozi. Ma vela otazok, na kt. dostane vzdy odpoved, ktora musi byt vzdy z jeho pohladu logicka a vycerpavajuca, takze poslednu dobu sa kamaratim s googlom...momentalne riesi cisla a vsetko s nimi suvisiace..my zistujeme hlavne pri otazkach a hre, ze vie viac ako predpokladame.
Na zaver moja oblubena otazka na dobru noc....ako dlho trva kym sa rozlozi ludske telo a preco tak dlho 🙂.

marielik78
12. jan 2017

@katpetdo A preco by mal ist do skoly az v sep. 2018? Mozno by bolo lepsie ho dat testovat cca. v maji a podla vysledkov sa rozhodnut, alebo vobec u vas nepripada do uvahy skola v sep. 2017? Prepac, ze sa pytam tolko, nemam vsetko asi docitane, ak si to pisala uz, ospravedlnujem sa...

katpetdo
12. jan 2017

@marielik78..on este len bude mat 5r vo februari, cize v septembri 2017 bude mat len 5,5r, takze do skoly ide az 2018, ked bude mat 6,5r. Keby bolo na nom, je v skole uz teraz 🙂

marielik78
12. jan 2017

@katpetdo Ja len, ci uvazujete, ze by isiel teda vo veku 5,5... Nasa mala koncom septembra sest, takze aj ked isla podla stastistik o rok skor, vlastne ja to tak neberiem... a uz teraz by mohla preskocit rocnik a ist do tretej triedy, lebo v druhej iba stagnuje a robi uz to, co tretiaci, lebo druhacke tempo je pre nu prilis pomale... No uz teraz je v triede najmladsia a ma tam aj deti, co mali odklad, cize o rok a pol az takmer dva starsie a pod. A tak vyssie ju posuvat by z hladiska tak velkej vekovej rozdielnosti uz bolo prehnane...

given
12. jan 2017

Môj syn chodí na teplickú do "najmladšej" triedy a najmenšie deti, ktoré brali, mali 6 rokov v priebehu septembra. Myslím, že mladšie len veľmi, veľmi výnimočne berú. Tiež ho testovali ako 5,5 ročného.

hettinka
12. jan 2017

Moj syn je februarovy a ako 5,5rocny absolutne nebol zrelý do školy. Vedomostne áno ale po sociálnej stránke mal problémy aj ako 6,5rocny. Ja by som predčasne dieťa nezaskolovala ak to je viac ako 1-2 mesiace.

katpetdo
12. jan 2017

nie, skor ho nechceme dat, aj ked psycho naznacovala, ze by asi nema problem, ale po dlhsej debate sme sa zhodli na riadnom nastupe do skoly.. Myslim si, ze by to rpe neho nebolo dobre. Skolka je take nutne zlo z jeho pohladu, deti ho nemaju radi, hoci je tam uz 3.r, ale je tam iba na 3-4h a potom doma, kde je spokojny a venuje sa svojim zaujmom. Skola v 6,5 bude pre neho akurat, kedze ako pise @hettinka jeho socialne zrucnosti su priserne.

futasova
2. feb 2017

@given
Ahoj, mozem sa spytat ako ste spokojni s Teplickou? ja tiez nad nou zvazujem, teraz zatial chodime iba na sobotne stretnutia, su len raz do mesiaca co je dost skoda ☹ ale chapem, ze skola a ucitelky nato nemaju kapacitu a sme radi, ze aspon takto raz do mesiaca ... kolko je deticiek je v triede prosim ta? a su zmiesani aj 5 aj 6rocni? dakujem za info

given
2. feb 2017

@futasova Ahoj, syn je druhák a zatiaľ sme spokojní. V triede je ich 15. Deti sú rozdelené do tried podľa veku, takže v áčke sú deti najstaršie v danom ročníku a v déčke najmladšie (nar. jún, júl, august, sept.). Na niektorých predmetoch (matika, čítanie, angl.) sú ale podelení podľa úrovne vedomostí resp. tempa, tam je 5 skupín a teda v jednej skupine ich je cca 12.

15786
2. feb 2017

@given a ako je to s knizkami a ulohami? nosia si deti ulohy domov? mas pristup k ucebniciam a pracovnym materialom?

mooonika1975
2. feb 2017

@hettinka súhlasím, nadané deti sú obzvlášť citlivé a majú problém sa socializovať, preto skôr určite nie

given
2. feb 2017

@15786 Domov si nosia bežné učebnice - čítanku, angličtinu aj matiku (keď si nestihne urobiť na hodine to čo treba, doma dokončí). Zo špeciálnych učebníc, čo majú (to sú ich Aprogenové, nevidela som ich) - sem tam prinesie nejakú prefotenú stranu, inak ich nemôžu brať domov.

15786
2. feb 2017

@given ale teda to co sa ma k hodine pripravit k dispozicii mate? a co pristup, komunikacia s ucitelmi?

given
2. feb 2017

@15786 áno, to hej. ale nemajú veľa úloh, z niektorých predmetov, poviem pravdu - netuším (nevidela som učebnice, neviem, čo tam robia, syn nejako nemá potrebu doma o tom referovať). Všeobecne sa neviem vyjadriť, iba k našej pani učiteľke, s tou sme veľmi spokojní, komunikuje mailom, ak majú nejakú špeci úlohu resp. projekt, vždy pošle detaily a termíny mailom. Na deti je prísna, ale dobrá, spravodlivá, deti ju majú radi. Celkovo majú dobrý vzťah aj deti medzi sebou. Sú dobrý kolektív. Takže sme mali šťastie v tomto aj na učiteľku.

15786
2. feb 2017

@given a mas pocit ze to nieje take lazoplazo? ze teda naberaju vedomosti, maju dake hranice? ja by som teda chcela byt informovana ze co prave moje dieta v skole prebera, v com ma nedostatky, atd.

deni2202
2. feb 2017

Prepacte necitala som vsetky prispevky je ich strasne vela. Iba som vam mamickam nadanych deti chcela povedat, ak maju deticky vazne vysoke IQ, davajte na ne pozor. Ja som bola jedno z takychto deti a mala som to velmi tazke. Vtedy sa to nezistovalo a preto nikto nevedel preco som taka "cudna" a mna to poznacilo na cely zivot. Nikdy som sa nevela zaradit medzi rovesnikov a vzdy som bola ina ako ostatni. Aj ked som sa velmi snazila zapadnut, nikdy som nemala vela kamaratov. Deti sa ma doslova bali, teda mali urcity respekt. Dolezite je, najst im seberovnych kamaratov. Tiez deti s vysokym IQ. Drzim vam palce maminky 🙂

futasova
2. feb 2017

@given
Dakujem za super info 🙂 uvidime co povie testovanie, ked som sa rozpravala s p.riaditelkou Laznibatovou mala som z nej, z jej rozhovoru, z poskytnutych informacii a aj samotnej skoly velmi dobry pocit a nadej, ze najdem vhodne prostredie pre mojho synceka 🙂

15786
2. feb 2017

@futasova dobry den, aj my chodime na stretnutia predskolakov. chcem sa spytat, uz vam posielali mailom predbezne info? nam posielali dotaznik