Neustále konflikty prváčy s kamarátkou

junova
16. máj 2016

Ahojte žienky, mám už dlhšie problém s dcérou a jej kamarátkou. Obe sú prvacky, majú 6 rokov, poznajú sa od malička. Dali sme ich spolu do škôlky, teraz do prvej triedy. Vždy si rozumeli ako menšie deti, tento rok nastali zmeny. Každú chvíľu hádka pre hlúposť, kamaratka dcére pri každom konflikte hovorí, že už nebudú kamosky, ignoruje ju, na druhý deň ju objíma. Dcéru každá hádka trápi, plače kvôli tomu. Už ma to unavuje. Už sme obe matky skusali dceram dohovarat aby sa stali nehadali. Jasné, že každá z nás má tendenciu zastávať svoju dcéru. Riešili sme to aj s učiteľkou. Nič nepomáha. Dnes som prišla pre dcéru do školy, keď ma uvidela zase, že jej kamarátka vykrikuje, že sa už s nou nebude kamaratit. Išla som za druhou prečo to stále hovorí a ona nič, len pozerá pred seba. Zrejme mi neostáva nič iné, len od septembra preradit moju dcéru do inej triedy aj keď má kolektív rada aj dobrú pani učiteľku. Viem, že pre niekoho banalny problém ale pre mňa dosť veľký. Lebo na každom rodičovskom to učiteľka rieši, aj sa nám nastrbili s kamarátkou vzťahy kvôli týmto hadkam. Obe sú šikovné, usilovne žiačky, až na túto vec
Asi bola chyba dať ich do jednej triedy. Ako by ste to riešili vy?

sixtine
17. máj 2016

Riesili sme presne ten isty problem v predskolskej triede, ked k mojej malej na posledny rok nastupila nasa rodinna kamaratka, s ktorou spolu vyrastali skoro ako dvojicky. Velmi sme sa tesili, ze budu spolu. A zrazu problem - kamaratka sa v novom prostredi upla na moju dcerku, zakazovala sa jej hrat sa s inymi detmi, ofucievala sa, hovorila jej, ze uz nebude jej kamaratka. Mala to absolutne nezvladala, prisli place, odmietala chodit do skolky. Kedze ja som v detstve zacivala presne to iste, urobili sme si doma cez vikend "intenzivny prakticky kurz", co ma kamoske v ktorej situacii povedat, Napriklad: dobre, nebudes moja kamaratka, ja budem mat inu. Nechces sa so mnou hrat, ja sa budem hrat s XY. Alebo: dobre kamaratky si taketo veci nehovoria. Mala to vyskusala a zafungovalo to okamzite, kamoska evidentne necakala takyto "odpor". Dcerke neuveritelne stuplo sebavedomie, ze to zvladla sama a postupne sa vsetko utriaslo. Z mojej skusenosti viem povedat, ze takto sa spravaju deti (hlavne dievcata), ktore su si neiste a liecia si kompexy z niekoho sikovnejsieho, oblubenejsieho, mudrejsieho. A jednoznacne sa im treba postavit, aby v konecnom dosledku zistili, ze skodia sami sebe, Skus to dcerke takto vysvetlit a nauc ju konkretne, ako v ktorej situacii reagovat, co povedat, kedy sa otocit a odist za niekym inym. Drzim palce, z detstva si pamatam, ze ked je tvoja mala citlivejsia dusicka naviazana na kamosky, tak je to naozaj "zivotny" problem, ktory nevie prestat v hlavicke riesit.

stella333
17. máj 2016

@junova Ja som to zazila v opacnom garde a darmo som dcere dohovarala, nemohla som nad nou stat celu dobu ako sa hrala s kamaratkou a take reci, ze nebudes moja kamaratka tam boli. Ale prave reakcie jej kamaratky, kt. to prezivala a plakala boli vodou na mlyn. Ked to kamoske bolo jedno a nevsimala si reci dcery a nasla inu kamaratku, tak to moju dceru rychlo preslo. Tiez musela pochopit, ze takymto stylom nebude mat kamaratku a ja mam pocit, ze sa tymto spravanim, resp. recami nakazila v skolke. Myslim, ze deti na tom tesi prave to, ze maju niekoho v moci a reaguje na ich reci, su takym stredom zaujmu, ked o ten pocit pridu, tak s tym prestanu. Asi by som dcere nejako vysvetlila, aby sa proti takymto reciam obrnila a nasla si inu kamaratku.

eeffka
17. máj 2016

@junova budes musiet akceptovat ze dievcata si nesadli, pises ze dcera ma aj inu kamosku. Tak ju nasmeruj k nej a tamtu rodinu obmedz, myslim v mimoskolsky cas.
Mali sme ten isty problem, u nas to dievca bolo navyse aj zakerne... dcera sa nasla inu kamosku, a s tou prvou vychadzaju normalne ale uz su si v podstate volne, ja s mamou vychadzam v pohode ale zasa sa rodinne nestretavame

luna379
17. máj 2016

Úplne typické hádky v tomto veku. Dáte ju do inej triedy, nájde si inú kamošku a budete na tom istom. Oni z toho veku vyrastú, treba počkať. Na ZŠ od 1. do 5. ročníka sa intriguje viac ako na základnej (2. stupeň) , strednej a vysokej dokopy.

jasminet
17. máj 2016

@sixtine toto iste mala dcera v predskolskej tiez... jedna sa na nu upla, dcera ju milovala a ta manipulovala - druhorodena, sestra bola priam genialna, ona si podla mna zvysovala sebavedomie na mojej... iba so mnou sa budes hrat, s tou a tou sa nebudes, iba to co ja vymyslim sa budeme hrat, ak vymyslela dcera, tak kamoska prebrala vedenie v hre atd atd atd... pred mamou ine, pri dcere ine, naschval jej drgla vodu do obeda, ta moja tava nepovedala ani slovo, druhy den to skusil spoluziak - vsak tamtej sa to prepieklo, skusim aj ja - jeho uz ucitelka pristihla, tak ho spucovala...
a tamta iba prva mohla byt, dcera vzdy vo vsetkom len druha... a bohuzial mamicka nic nevidela a nepochopila ani ked jej moja dcera rano v hneve a frustracii rano v satni vykricala co jej vsetko kamaratka robi.... este jej zakazali sa s mojou hrat, ze nasa za vsetko place 😅 😕

nastastie dcera sla do prvej triedy, kamaratka ostala este v skolke, place takmer vsetky prestali, drobne hasterenie so spoluziackami obcas je, ale dokonca zvlada vynadat triednemu agresorovi, ze sa sprava zle. tak na nu si (klop klop) netrufne aj ked je od neho o hlavu a 10kg mensia.

marianna_peskova
17. máj 2016

Jaaaj! Zasiahla ma nostalgia a týmto príspevkom som sa vrátila do krásnych liet na základnej škole. 😀 Tiež som mala skvelú kamarátku. Už od škôlky. A ako prišla prvá trieda, odrazu sme sa toľko nebavili, hádali sa. Dokonca ma "vymenila" za iné dievča. Moja mama sa do toho nestarala, jej mama sa do toho nestarala. A dnes? Je jednou z mojich najlepších kamarátok. Takže don't worry, to sa "vstrebe"! 😀 😎

junova
autor
17. máj 2016

Dakujem vam za reakcie. Dnes som prisla pre dceru do skoly a ona vysmiata, ze kamoska sa s nou uz normalne bavi. Ale ze na mna povedala, ze som hnusoba lebo som si sovolila jej vcera opytat preco dcere stale hovori, ze nebudu kamaratky. Ale nech jej to nepoviem lebo zase bude na dceru zla. Tak neviem. Necham to tak, nebudem sa im do toho starat. Dcere budem stale opakovat mech sa kamarati aj s inymi detmi. Obmedzim konkakt mimo skoly s ich rodinou a uvidime co bude dalej. Pokial to nezacne byt priamo sikanovanie z jednej alebo druhej strany nepreradim j do inej triedy.

jhalena
17. máj 2016

@junova Aj u nas boli podobne naznaky a este k tomu mala podobnu tendenciu vyhoviet kamaratke, ako tvoja, ze jej da aj desiatu, len aby sa kamaratila. To sme si vysvetlili, ze kamaratstva sa takymto sposobom nekupuju. A este v lete predtym mala u deda zazitok so psom. Bola s nim vonku na ulici a chcela uz ist dnu, tak chcela psa chytit, lenze cim rychlejsie za nim bezala, tym dalej pes bezal pred nou. No revala na celu ulicu. Dedo jej vtedy vysvetlil, ze sa musi zastavit a pobrat sa smerom domov a pes za nou pribehne, a tak sa aj stalo. Kedze tato prihoda bola pre nu taka emocialna, touto prihodou som si pomohla pri kamaratke, ze nesmie uhanat kamaratku, ma sa pohnut vlastnym smerom, nelipnut na nej a potom kamaratka bud pride za nou alebo nie ako ten psik.
Deti sa len ucia socialnym zrucnostiam a kamaratka malej zistila, ze manipulovanie a pohrozenie nekamaratstvom na tvoju dceru zabera. Nauc dcerku ako ma spravne reagovat a mozno sa zmeni aj spravanie kamaratky.

katarinamarkova
17. máj 2016

@junova nechápem prečo chceš dcérke silou mocou vyberať, kto bude jej najlepšia kamarátka a stále dokola ju tlačiť, k tomu, aby s niekým vychádzala podľa tvojich predstáv.
nechaj to na ne
deti sa bežne kamošia, bláznia, škriepia, hádajú, nekamošia......
prečo nenecháš dcérku nech si svoje vzťahy s rovesníkmi buduje podľa svojich predstáv?
spomínaš si na svoju naj kamošku zo škôlky? kedy si sa s ňou naposledy stretla?
fakt si sa nikdy s nikým koho máš rada nehádala? s manželom? kolegynou, kamoškou?
prečo by sa na seba baby mali umelo usmievať? pretože vy to chcete?
prepáč, ale fakt nechápem.....
vzťahy sú menné! ľudia sa menia tiež! fakt si len spomeň na svoju kamošku zo škôlky školy a zamysli sa či váš vzťah je totál rovnaký aj teraz.

ešte ma niečo napadlo.....
nikdy vám necvaklo, že možno práve preto, že obe strany sa do nich samotných tak moc staráte, že práve preto ich krásny detský vzťah krachuje?

junova
autor
17. máj 2016

@katarinamarkova Ja nehľadám novú najlepšiu kamarátku pre dcéru ale radím jej aby sa neupinala iba na jedno dievča. Keď sa s nou poskriepi, plače, nemá sa s kým hrať. Potom chodia za učiteľkou a navzájom na seba žalujú. Ja som sa nikdy s kamarátkami nehadala každý druhý deň. Aj učiteľka nám poradila, že bude lepšie keď si nájdu aj nové kamarátky. My nechceme aby sa nasilu na seba usmievali ale ani aby si ublizovali. Tu nejde o jednu hádku raz za čas ale o takmer každodenné hadky a plač.

maxiva
18. máj 2016

ver,ze takychto situacii si este uzijes 😉 dievcata su take,bohuzial.moju v druhej triede sikanovala spoluziacka a postvala proti nej celu triedu.jasne,ze sa to muselo riesit,neskor sa to utriaslo.potom sa dcera zacala kamaratit s jednym dievcatom,ktore bolo ako vasa kamoska.no uzili sme si s nou ☹ ked sme sa prestahovali dcera nasla konecne normalne spoluziacky a kamosky.ale verim,ze to bolo na nieco dobre,ze sa poucila,ze deti vedia byt falosne... 😖

rainee
16. okt 2018

my sme mali podobny problem. dcera mala kamaratku, s ktorou sa chcelo kamaratit este dalsie dievca. len problem bol, ze tej vyslovene vadila moja dcera, proste chcela ju mat len pre seba a neakceptovala ze by sa mohli kamosit vsetky 3 spolu. boli to denno-denne konflitky, lebo moja si tiez nenecha skakat po hlave a stale byt ta tretia. nastastie ta uz s nimi nechodi, inak by som ju normalne preradila. celkovo mi pride, ze tie deti su teraz take divne. jednak je ich malo v triede, dievcat len zopar, nie je tam sa s kym kamaratit a "vyberat". nas bolo kedysi 20 dievcat v triede, takze bolo vzdy s kym sa hrat. do druziny skoro nikto nechodi, takze tie kamaratstva sa nemaju ani ako rozvijat. zaujimavy je ten, co ma novy mobil, donesie deckam cukriky, robi drahe narod.oslavy a pod. pride mi to take kupovane kamaratstvo. okrem toho su vacsinou poskupinkovani, lebo sa poznaju bud odmala tie deti, alebo sa poznaju mamky. tiez vonku velmi nevidim decka na ihrisku, vsetci su bud doma alebo po kruzkoch. na kruzoch tiez kazdy spravi co treba a uteka domov. taka zvlastna doba....

rainee
16. okt 2018

a ano, bohuzial dievcata su horsie a zakernejsie ako chalani. ti si daju po hube a su znova kamosi. ale dievcata vselico vymyslaju, ohovaraju za chrbtom. mne sa dokonca ako dospelacke ovela lepsie robi s chlapmi ako so slepicarnou 🙂