Nízka váha a výška u 9 ročného chlapca

babulka82
19. nov 2017

Maminy neviete ako dosiahnut aby dietatko trochu pribralo.Mam chlapca ma 9 rokov 126 cm a 23 kg.Zdravotne je v poriadku ,my sme s muzom nizky aj cela rodina max .tak do 175 cm.On sa aj naje ale nejak nie a nie pribrat.Je aj dost nizky kazdy to komentuje ale pediatricka vraj je v poriadku a mame aj gastro za sebou a vraj je v poriadkj neriesit.Samozrejme dost vybeha lebo skače stale aj športuje.Ja som bola v destve taka ista ak nie horsia co sa tyka tej postavicky no mam pocit ze som jedla este menej ako on.Som z toho neštastna uz.

kaja73
19. nov 2017

@stvura mojho starsieho prerastli krpci v cca 16r....moj uz od 13r nerastie..vtedy mal 186cm aj dnes ako 19r ma 186cm..

stvura
19. nov 2017

@kaja73 tak budem dufat...xixi. I ked nema byt po kom vysoky, ale aspon troska by mohol dohonit spoluziakov...i ked v dnesnej dobe ked i ti spoluziaci su o rok starsi lebo letne deti ostavaju v skolke dlhsie to velka sanca neni (je augustovi)

luliu
19. nov 2017

Dcéra bude mať 9 v decembri a ma 134 cm

stvura
19. nov 2017

@luliu tak to je uplne v pohode, nie? Dievcatka su mensie a utlejsie (moj ma 10r spoluziacku co je ako on-ma 134 a 24kg).

jantato
19. nov 2017

@stvura 9 rocny a 134cm je nizky? mne to pride normal, teda moj ma 9rokov a meria 135 a veru ma v triede viac deti nizsie co su aj chlapci. Vazi 26kg ale dlho mal 23,5kg ale pomohli mu vytaminy na cumlanie PIKOVIT, trosku sa rozjedol...ale aj tak je chuducky...

babulka82
autor
19. nov 2017

Inak mne zase vzdy pediatricka hovori nech nestresujem že chlapci sa vedia v puberte riadne potiahnut a velakrat aj prerastu aj tych vyssich.No mne bude stacit ak bude mat tych 175 cm.

babulka82
autor
19. nov 2017

A moj ma 128 cm nie 126 som sa v uvodnom prispevku pomylila.

babulka82
autor
19. nov 2017

@stvura aj my chodime po sutaziach a kazdy nam ho chvali aky je maly a šikovny😅 ono to drobnejsie dieta ma vyhodu lebo ked je šikovny je to zaujmave.Aj ked bol menši a rozpraval tak všetci odpadali pritom vekovo to bolo uplne normalne.

stvura
19. nov 2017

@jantato fakt velmi je maly. Komplet vsetci stvrtaci u nas na skole (chlapci) su od neho vacsi. Povazuju ho za tretiaka, druhaka. Ked to porovnavam s vrstovnikmi, kamosmi z kruzkov, fakt krpec. Moje deti su vsetky take mensie, ale u neho je to najviditelnejsie ked len satstvo porovnavam. Nato kolko sportuje by som cakala ze bude mat i chut jest ale nic. On moze zit zo vzduchu....

babulka82
autor
19. nov 2017

@stvura ani nasmu sport nepomaha v tom ze by viac zjedol.Ale ja ked ho niekedy vidim tak akoby som seba videla a v zivej pamati mam ako mi ponukali rozne jedlo a mne bolo az na grc z toho,uplne sa mi to sprotivilo.Teraz naopak zjem všetko a postavu mam akurat ,tiez v puberte som pribrala.

jantato
19. nov 2017

@stvura jaj,no nas je 3tiak,teraz v oktobri mal 9. Medzi 4takmi uz to moze byt viditelne,to verim.

babulka82
autor
19. nov 2017

@jantato
@stvura no nas mal odklad a je najmensi z triedy.Keby je medzi štvrtakmi bol by tam jak babatko .

stvura
19. nov 2017

@babulka82 no ved toto...ja som odklad nedala, on je 17august...nebolo preco dat odklad, rozumu ma, vyslovnost cistu. Niekto to vyssie pisal, ked siel do skolky tak neverili ze uz ma tri...a dirigoval spoluziakov po par mesiacoch. Nie ze by bol dominantny, je tak lezerny ze az, len ma nejaky vplyv na deti ze si ich obtoci okolo prsta.

stvura
20. nov 2017

Baby, mozem? Mna tak napadlo ze si tu piseme ze su deti male, chude...mozeme si napisat zhruba co deti i jedia? Ja mam s mojim 9r dost problem, lebo napriek tomu ze sa snazim deti racionalne stravovat, pestro varit zje obmedzene druhy jedal a bohuzial je typ ktory neochutna ak sa mu nieco nepaci bez ohladu ako krasne to zakamuflujem. Neviem ci je dostatocne pestru stravu, ci zje dostatok. Napriek tomu ze sportuje sa jeho apetit nezvysuje a nutit ho nechcem aby neskoncil ako ja - dieta nad ktorym sedeli s varechou a ked prestalo sportovat ma velku nadvahu. Proste bije sa mi to cele vo vnutri, na jednej strane nechcem nutit, na druhej by som bola rada ak by zvacsil vahu. Bolo by to dobre i pre neho samotneho, lebo ho dost mrzi ked vidi ze tie vacsie deti i v sporte napreduju, maju lepsie vykony.

babulka82
autor
20. nov 2017

@stvura no naš je tiež biedne a ked tak vačšinou si vybera nezdrave jedla.Mne 4 ročny zje niekedy viac ako 9 ročny. Ale ja už to nejak neriešim nemožem ho natlačit jak kačicu ked mu niečo nechuti.

siska53
20. nov 2017

@babulka82 tak vies,ste nizki,ty si mala podobny problem,necuduj sa.
Moj ma sice 7,5 a uz teraz cez 130cm a ja mam len 155.. Ale u nas su aj vysoki aj nizki,tak on bude vysoky.. U krpatej neviem,ta sa javi tiez,ze mozno bude aspon stredne vysoka, uvidime,ale.kedze tiez aj u mna i segry bol do urcitej doby peoblem s jedenim,jej vyberavost a obcas prtavost v jedeni neriesim. Kedze viem,ako dopadne nutenie do jedla.

kaja73
20. nov 2017

@stvura moj bol vzdy vysoky..skoro sme skoncili na endokrinologii v jeho 8m..vtedy maly uz 85cm..pri porode mal 52cm..nakoniec sa endo nekonalo-odmietli sme,ved svokor mal 205cm...ale maly bol do 4r aspon aj dobrej vahy...potom sa este viac vytiahol a od 5r je ako z koncentraku...jediny rozdiel v strave ma ze prestal pit kozie mlieko..celkovo uz mliecne neje..mal alergiu na bielkovinu krvskeho mlieka..uz nema ale nechuti mu to..a jedol na kila avolkado vtedy...takze za mna -dobre sa asi pribera z plnotucnych mliecych vyrobkov a zdravych tukov..cukrov ma aj nadbytok teraz a aj tak je chudy..

rawmamka
20. nov 2017

@babulka82 Moja dcérka má tiež 9 rokov - má 128 cm, 25 kg a je najnižšia z celej triedy 🙂 , ale nejako tragicky to neberieme. Narodila sa predčasne v 34.tt s výškou 😀 41 cm a vážila 1720 gramov, po narodení bola nejaký čas v inkubátore, mesiac v nemocnici, prekonala x ochorení (pár dní po pôrode zápal pľúc, ťažká anémia, šelest, hypotónia,....), ale dnes je zdravá ako ryba. Lekári vraveli, že tých cca 9 cm (donosený novorodenec má približne 50 cm) už zrejme nedobehne, choroby v prvom roku života jej tiež spomalili trošku rast, sleduje ju od narodenia endokrinológ (asi aj tvojho synčeka, keďže je tiež predčasne narodený, aj keď až nie o toľko či už v týždňoch či v cm ako naša dcérka), či má dostatok rastového hormónu, či správne funguje štítna žľaza, či má dostatok votamínu D3, či náhodou nemá celiakiu a pod. - raz do roka jej urobia z krvi rôzne vyšetrenia a vieme na čom sme. Zatiaľ jej hormonálny systém funguje normálne, takže nič nedopĺňame synteticky, len je raz ročne kontrolovaná. Je jemne (cca 1,4 cm) pod spodným priemerom u dievčat v jej veku (berie sa však do úvahy aj výška rodičov - ja mám 162 cm a manžel 178 cm, takže tiež sme takí drobnejší 🙂 ). Chýba jej takých pekných 5 cm, aby som bola spokojná a nebála sa, že bude drobátko až do dospelosti, na druhej strane poznám veľa detí, ktoré sú ešte drobnejšie ako moja Palculienka a to sa ani nenarodili predčasne, ani nemali rôzne ochorenia po narodení ako ona, takže ak je dieťa zdravé, čulé, aktívne, tak by som sa toho nebála.
Tvoj synček je však chlapec a tí by mali byť ešte o kus vyšší/ťažší ako dievčatá (majú iné tabuľky rastu a váhy), takže ak nechodíte k endokrinológovi, tak určite choď k pediatrovi po výmenný lístok na detskú endokrinológiu....ak vám pediater doteraz nič také neponúkol, tak sa veľmi čudujem, pretože pri preventívnych prehliadkach sa vždy dieťa meria a váži a on jeho rast (ako základný ukazovateľ fyzického prospievania) graficky zaznačuje do jeho zdravotnej dokumentácie - tam mu už dávno muselo vyskočiť, že syn je zrejme už pod spodnou normou (ani nie pod priemerom). Určite to nezanedbaj, ak bude hormonálne v poriadku, nebýva často chorý (max.2-3 krát do roka), tak potom sa už len zmieriť s tým, že basketbalista z neho nebude 😉, aj keď poznám aj také prípady (konkrétne môj bratranec, ktorý má rodičov len takej výšky ako sme my s mužom, dokonca ujo je ešte nižší ako môj manžel, možno má tak 170 cm a ich syn, teda môj bratranec bol do nejakých 15 rokov drobec - večne najnižší z triedy, chudý ako palica, len ruky a nohy a väčšia hlava 😀 a potom sa zrazu za dva roky vytiahol tak až mu dolova popraskala koža na chrbte 😨, dodnes tam má strie, mal bolesti v noci ako rástol, boleli ho kosti, šľachy, ....pretože rýchlo rástol - dnes má skoro 190 cm 😀 a je chlap ako hora, ale čo spôsobili jeho rast nikdy nikto neskúmal, nič špeciálne nejedol, ale veľa sa hýbal, je šikovný futbalista).
Takže všeličo sa môže v puberte zmeniť - treba dbať na zdravú stravu, obmedziť blbosti plné cukru a pod. (o zdravej strave pre deti je kvantum informácií), nech veľa spí, veľa sa hýbe a najmä dieťa nemá trpieť chronickým stresom či už v škole alebo v rodine, pretože aj to má veľký vplyv na konečnú výšku v dospelosti.

polyana
20. nov 2017

môj 10 ročný syn má cca 140cm a 25kg aj s oblečením . 🙂 Doktorka vždy, skúšala či nemá parazity, dala sirup Peritol, zvažovala B12 injekčne. Ale nakoniec minule skonštatovala, že jej vnuk je vlastne taký istý. Skúšala na nom všetko možné a nič nepomohlo. A nakoniec ked mal 12 tak sa rozjedol sám od seba a teraz by zjedol všetko čo vidí. Takže nás už nerieši. Ze sa to upraví samo. Ja som v jeho veku bola presne taká istá, ako vyžla. Vidno mu všetky rebrá, mne to dosť vadí, ale čo narobím, nasilu do neho jedlo nenapchám. Tak len dúfam, že sa fakt pubertou trošku rozpapká. :D

fidorkadoris
20. nov 2017

Syn je tretiak, 27kg, všetky rebrá mu trčia. Oblečenie nosí 128/134. Je športový typ, teda nie tintitko. Je výškovo z tých najnižších z triedy, ale nie úplne posledný. Jedlo sa mi zdá že má aj kvalitou aj kvantitou ok, skôr to vybeha. Na preventivku ideme o pár dní, uvidíme čo na to dr, lebo starší syn je zase vysoký aj vyspelejsi na svoj vek~ aj 2 roky popredu. Ale zase lenivec ;)

dagmarbarjakova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vladinka
20. nov 2017

@babulka82 podľa mňa to doženie neskôr, môj synovec bol na ZŠ vzdy najmensi z chalanov, ale niekedy v 7. Alebo 8.rocniku narástol cca 25cm v priebehu roka a vsetkych ich dobehol,mal síce aj problemy s chrbticou ale to sa upravilo..teraz ma 180cm, cvičí a je chlapisko... môj syn ma 7,5roka a 31kg...dokonca je vyšší ako tí,ktorym zle vychadzaju roky a su od neho o rok starší..neskutocne mu rastie noha 😲 ale podla mna ho ostatne deti v raste este dobehnú... nemyslím si,ze bude patrit k najvyšším

bibistec
21. nov 2017

Ak mate pochybnosti, navstivte endokrinologiu, daju ho do grafu, tam sa berie aj vyska rodicov
Zoberu krv na hormony a uvidite
Moja koli tomu berie rastovy hormon, tiez kazdy ved je zlata malicka len nie je to len o tom. A ak chodite ma gastro aj tam vedia nejake odbery urobit. Ak je vsetko ok lekarka moze zvazit podavanie nutridrinkov.

katkalubkova
21. nov 2017

@babulka82 tak ked ti povedala detska ze je ok, a este aj gastro absolvoval tak....
Je drobny, ale to su vsade take deti, v kazdej triede, ak mas ty napr. 160cm a 50 kg tak nemozes mat dieta v 9 rokoch 145cm vysoke a 45kilove!!!
Ja mam kamosku, ma asi 162 cm 52 kil a syna ma tiez drobneho a stihleho.
Bud rada, ze je zdravy. Vela dospelych ludi je takych, ze su drobny, stihli, nízky.
Niekto ma 55 kil a niekto 105kg a vsetci su ok!
Moj syn ma v triede, tiez jedneho chlapca, alebo dvoch, su o hlavu nizsi a zle im roky vychadzaju!, takze su v podstate este starsi

veronicka1901
21. nov 2017

Paneboze, moja starsia ma dnes presne 6 rokov a meria 124 cm. To kolka bude? Az buduci rok ide do prvej 😲

stvura
21. nov 2017

@bibistec ja som rastovy odmietla ked mal dva roky....preco si nan pristupila? Ja mam 162cm, muz 178cm. Moje dve starsie deti su male, ale zas maly ma 22kg a 124cm. Uz teraz nosi veci co mal starsi ako druhak ;)

bibistec
22. nov 2017

@stvura dcere vyslo v testoch ze ma malo rastoveho hormonu, boli sme v nemocnici. Cize davame. Vlastnemu dietatu by som nechcela ublizit aby mi v dospelosti vyčítala take nieco
Ved to nie je len o nizkej vyske, ved tam su aj ine veci, skory nastup kardiovaskularnych chorob, odvapnenie kosti, skore starnutie organizmu a ine lahodky. Cize nechapem
Mmch ja mam len 165 cm ale muz skoro 2 m a dieta prerastali ovela mladsie deti
V kazdom pripade ja vidim vysledky a nie len ten rast.

ema234
22. nov 2017

@bibistec ze iba 165?

ema234
22. nov 2017

Baby a ked su obidvaja rodicia maly a dievca ma v 9 rokoch 158cm, moze to byt zvyseny rastovy hormon? V rodinne su vsetci ponizsi.

anjelicek26
22. nov 2017

Vsetko mate absolvovane a vsetko je v poriadku, tak co riesis? Ako chapem, je to dost na prd byt najnizsi v triede, ako chlapec urcite... ja mam vsetky deti vzdy a vsade najmensie, presne ta genetika nepusti, dcera mala 123cm 10rocna, nech mas tu predstavu, tolko maju niektori prvaci... Vysledna vyska ma 154-158cm, kostny vek zaostava dva roky. Nevadi, ona to potiahne, teraz ma 133cm ako skoro 11,5 rocna, berie lieky na stitnu zlazu... mladsi je druhak a 117cm... tretorodeny 4,5 roka a 100cm... co tym chcem povedat, proste... nechaj to ako to je..cim viac to bude clovek tematizovat, tym si dieta bude viac uvedomovat rozdiely. Deti su v skole sikovne, v kolektive oblubene a dobre vedia, ze vyska v zivote rozhodujuca nie je - my ako rodicia su im jasny vzor. Netreba sa depkovat aj za dieta (a ano obcas si aj ja povzdychnem, ale nezmenim to)