Otázky 6,5 ročnej dcérky o menzese

zuzi79
22. jan 2013

Ahojte. Moja dcéra má 6,5 r. a je veľmi vnímavá, a stále sa ma pýta na používanie vložiek 😲 , keďže ich zahliadne doma v skrini, na WC-ku atď., zatiaľ som jej povedala, že som prechladnutá a preto ich nosím. Myslíte, že jej to môžem samozrejme nejako detsky vysvetliť, že čo je to menzes? Alebo je to ešte veľmi skoro? Nechcem, aby s tým prišla ona sama zo škôlky alebo školy. Ako a hlavne kedy je to vhodné riešiť? ☹

xlucia
22. jan 2013

@lucinocka naco by ti to vysvetlovala??? no prave na to aby si neostala zaskocena a vylakana, lebo to bola velka chyba. je to mamina povinnost pripravit dceru na to, ze sa stava zenou. tvoja matka v tomto zlyhala.

lucinocka
22. jan 2013

@xlucia no pochybujem ze ty si si zavolala dceru na kolienko, ze pocuj ideme sa rozpravat o menzese a vlozkach:P

kaja73
22. jan 2013

@lucinocka tak ja som si syna takto zavolala 😉 aby som mu vysvetlila poluciu a aj mm sa zapojil z vlastnej skusenosti--to mal syn cca 7 rokov. A o mojich kramoch vtedy už davno vedel.

xlucia
22. jan 2013

@lucinocka nie. povedala som to tak synovi 😝 . pretoze bol so mnou v drogerii a nahlas sa na to pytal. na vlozky. tak som mu slubila ze doma mu vsetko vysvetlim a slovo som dodrzala
podla tvojich reakcii nemas s vychovou evidentne ziadne skusenosti, tak sa prilis nevysmievaj a nekric hop, kym si nepreskocila.
tak ci tak aj teba to caka. ak to pokasles, najde si tvoja dcera ineho dovernika, ktory jej zodpovie co potrebuje a mrziet to bude hlavne teba. 😉

nikolet_89
22. jan 2013

aj ja si myslim, ze si dobre povedala naco ju s tym este zatazovat, ja nehovorim, ze deti treba klamat, ale nieje klamstvo ako klamstvo su veci na ktore ma este cas...keby mala aspon 10r. ze uz je rozumnejsia vacsia tak jasne, vysvetlit pekne pomaly postupne podla reakcii dietata ale 6,5r. to hovorit ? a naco je to dobre ?

xlucia
22. jan 2013

@kaja73 vidim ze si super mama 😀 . mam rada rodicov, ktori jednaju so svojimi detmi otvorene a na urovni. vyplaca sa to v kazdom smere 😉

sisi1503
22. jan 2013

@lucinocka no ale ja si myslim,ze je to povinnostou kazdej matky,aj ked sa o to dieta nezaujima, aby to vysvetlila svojej dcere a pripravila ju na to.Aby sa jej jedneho dna nestalo jak tomu dievcatku vo filme Vtaky v trni-ze ked zacala krvacat si myslela,ze je chora a zomrie... 😉

rebroza
22. jan 2013

ahojte, tiez mam pocit, ze som o tom s mamou debatovala az po prvej ms. nastastie to bolo len take spinenie a ja som sa len bala, ze mam zasa zapal mocovych ciest. no a potom o mesiac na tabore... to uz stalo za to. tam bola nastastie chapajuca veduca, co zadovazila, co bolo treba. takze teraz sa na to pozeram tak, ze nie je zle sa dopredu o tom s dietatom porozpravat.
a deti to vela krat ovela menej riesia ako my dospeli a robia z toho "mensiu vedu" ako my.
ale zaujimava tema, hlavne sposob sko to dietatu citlivo a pravdivo podat. mne sa zda fajn, nechat vlozky niekde na ociach (ako policka vo WC), je to sucast zivota ako cokolvek ine a zena sa za to nema preco hanbit. pamatam sa ako som mala problem si zo zaciatku vobec kupit vlozky. lebo doma sa o tom nehovorilo, vlozky neboli v ziadnom pripade viditelne. tak som to brala ako nieco "neslusne". a to asi nebol ten spravny postoj.
a premyslam ako to raz budem hovorit mojej dcerke, hlavne ked ja uz ms mat nikdy nebudem. tak stracam moznost "nahodneho" objavu vlozky a debaty na danu temu.

anjelicek26
22. jan 2013

@nikolet_89 - predstav si situaciu, ze dcera ked uvidi prechladnutu mamu v drogiske nahadze vlozky do kosika a vysmeje sa na plne usta a zavola, vies mami, to aby ti bolo teplo 😅 😅 😅 Detom sa NEMA klamat. Ked zistia pravdu su najviac urazene z faktu, ze sa im klamalo, nie z toho, ze tomu este nerozumeli... treba to prisposobit veku. A KAZDA tema sa da vysvetlit primerane veku.

xlucia
22. jan 2013

@nikolet_89 zeby nato, aby jej to nevysvetlili nechutnym sposobom spoluziacky v skole??? v desiatich rokoch? ty srandujes, teraz maju dievcata menzes bezne v 9 rokoch, to mas rok po funuse....
zas mamicka, ktora ma dieta ktore este ani nechodi a pripieva tam, kam tomu nerozumie ...

lucinocka
22. jan 2013

@xlucia z nikoho som sa tu nevysmievala, ale pride mi od veci zatazovat dieta takymi vecami ked ju to este nezaujima, to by som jej mala v predskolskom veku vysvetlit aj antikoncepcie, otazky sexu a pod.? a naco ked s tym sama nepride a ocividne ju to este nezaujima..

lucinocka
22. jan 2013

@xlucia ach jo, kazdy tvoj prispevok na MK je napadanie nejakej mamicky... ano ty si supermatka, ostatne stojime za hovno, ale nemusis to podavat tak ocividne 😉

cairka
22. jan 2013

@lucinocka , ak sa pýta, tak ju to asi zaujíma 😉 a vysvetľovať počatie a antikoncepciu v 16 je trocha pozde...

xlucia
22. jan 2013

@lucinocka ziadnu mamicku nenapadam , ak utrpelo tvoje ego, to je druha vec

lucinocka
22. jan 2013

@xlucia to by som mala prilis nizke ego, aby si ma ty urazila..precitaj si svoje prispevky k novo otvorenym temam..z kazdeho citit osocovanie a zhadzovanie dotycnej..

anjelicek26
22. jan 2013

@lucinocka - ja len napisem za nas a idem... menstruaciu sme vysvetlovali, ked mi mala vbehla na wecko, ked som sa utierala a zbadala krv a des v ociach, ze co sa stalo. Sexik sme vysvetlovali po tom, co nas prvy krat nacapala 😅 Proste prilezitostne, ked sa spytala - tak sme jej vysvetlili - ved nemusis vysvetlovat kazdy detail ;) Ale nerobit z urcitych tem tabu, o ktorom sa nerozprava.. lebo vysvetlit to nasim detom raz vysvetli - a mozno dost nevhodnym sposobom v skole, alebo budu zo svojou "historkou" od rodicov len na srandu.

Mas doma 4 mesacne babo, ale pockaj par rockov a tie otazky prijdu ;) Ono je potom fer aj nejako rozumne odpovedat. Ono ziadna z nas si neposadila 4-5 rocnu dceru na kolena, pod ideme sa rozpravat o sexe, ver tomu..

nikolet_89
22. jan 2013

@xlucia prepac, ale kazdy ma iny nazor na vsetko tak si nechaj svoje super narazky a podobne...a ked chces tak vysvetli svojim 6,5 rocnym detom co len chces...

xlucia
22. jan 2013

@lucinocka nie je osocovanie, ak dospela zena neovlada gramatiku, je to pre nu hanba... trochu sebareflexie nezaskodi nikomu. ak mna niekto upozorni, tak sa neurazam, ale porozmyslam nad tym co pise.

xlucia
22. jan 2013

@nikolet_89 ja vysvetlim co treba, a ty budes musiet tiez. ale to budes mat o par rokov viac 😉

lucinocka
22. jan 2013

@anjelicek26 ved o tom vravim, neklamat netajit, ale rozoberat az ked s tym dieta same pride alebo sa zacne zaujimat.. co som take zle povedala, ked mi pride cudne vysvetlovat 6 rocnemu dievcatku ak sa o to zatial nezaujimalo, danu problematiku? / to nebolo k hore uvedenej teme, dotycnej sa mala uz pytala/

kaja73
22. jan 2013

@nikolet_89 to myslis vazne???????v 10 rokoch????
V 10 rokoch som mala uz vyse roka kramy-no dakujem pekne za tak skore vysvetlenie-po funuse-nikdy nevies kedy tvoja mala dostane kramy,tak aby nebola v soku ze umiera,ked jej o tom povies az ked bude kramovat 😝
Ale vlastne neboj TV splni to co ty zanedbas,alebo casaky ci spoluziacky. 😲

kaja73
22. jan 2013

@lucinocka ale ak budes cielene skryvat vlozky,cielene sa vyhybta teme-tak sa ta mozno nikdy neopyta-lebo aj ked bude daco tusit,bude to povazovat za nieco zle,nevhodne na pytanie sa a dopadne ako ty-s panikou pri prvom menzese. 😕 😕 😕
Sexualita a veci s tym spojene ma byt vysletlovana postupne ,primerane veku a nie vzdy je dobre cakat na otazky-moze byt uz neskoro-napr pedofili-na tych sa ta tiez asi neopyta,ale vediet by mala co jej moze hrozit aj v tomto smere. 😖
Boze ved nie sme v 18 storoci.
Tv je plna vsetkeho mozneho a treba tym deckam veci vysvetlit,aby nemali info len z takycho zdrojov.

xlucia
22. jan 2013

@lucinocka ved o tom sa tu cely cas bavime. autorkina dcera prisla OPAKOVANE s otazkou o vlozkach a od mamy bud odpoved nedostala ,alebo ju zavadzala somarinou.
cely cas sa tu bavime o tom ze ak dieta prejavi zaujem tak mu to treba primerane veku vysvetli. ci???? ty o com tocis? vo veku 6,5 je najvyssi cas, kedze dievca uz asi chodi do skoly a nevies kde sa co dozvie. lepsie je to slusne a korektne od mamy. ci???

lucinocka
22. jan 2013

@kaja73 cize by som mala vlozky porozhadzovat po kupelni aby si ich vsimla a pyta sa na ne ? 😉 Moja mama bola ocividne vadna, ked ich teda nedrzala v zachode meter x meter vsade okolo ale v skrinke v kupelni🙂
Opakujem, ano ak sa spyta, odpoviem. Priamo bez vymyslania, bez vyhovoriek.
Dufam ze moja bude z tych zaostalych deti ako som bola ja, ze ma sex a podobne veci tak skoro nezaujimali a uzivala som si detstvo.

nikolet_89
22. jan 2013

clovek tu mysli nieco obrazne a vy z toho spravite bublinu boze baby...

lucinocka
22. jan 2013

@xlucia tocim o tom, ze si na mna vyletela s tym, ze v 10 rokoch aj ked som sa na to dovtedy nepytala som uz mala davno vediet naco su vlozky a ze moja mama ocividne zanedbala svoju vychovu 🙂 o tom tocim🙂 A co ked sa to dozvie v skole? co je to nejake tajomstvo? pride domov, spyta sa ma na to, priamo odpoviem, vysvetlim, uvediem na mieru. Pochybujem ze vsetky informacie o zivote sa deti dozvedia vylucne len od teba

kaja73
22. jan 2013

@lucinocka preco pozozhadzovane-staci z nich nerobit vedu pri nakupe,alebo ich mat po ruke pri vecku ked prave kramujes-nemusi ist do extremov a rozhadzovat ich po byte 😕
A informacie nerobia z deti sex.maniakov-moj stasri syn ma 14,5 roka-vzdy mal informacie pravdiva a pomene skoro podane a cuduj sa svete-je jeden z mala chalonv v ich triede co este nerandi,co necumi na super casaky a vie sa mi zdoverit.

abbie
22. jan 2013

normalne jej povedz pravdu 😀 ziadne prechladnutie, ked budes raz vazne chora, tak sa ta opyta, ze kde mas vlozky ... 😀

jankavl
22. jan 2013

moji obidvaja synovia poznaju vlozky. stvorrocak vie presne ze raz za cas krvacam a preto ich nosim a ze vsetky zeny od isteho veku krvacaju. dokonca vie aj dalej ze preco, pretoze sa pytal... a najma ze to nie som zranena a nema byt z toho vydeseny🙂. mladsi dvojrocak iba vie ze sa to vola vlozky a ze su pre mna, pretoze dal otazku iba co to je a dalej uz sa opytat nevedel.

vlastne neviem si predstavit co by som svojim detom nevedela vysvetlit ked sa ma na to opytaju. neviem si teraz spomenut ci som im niekedy klamala. za veci ktore su sucastou zivota sa nemusime podla mna hanbit (napr. menstruacia).

prasiatko30
22. jan 2013

Necitala som vsetko ale v podstate by som povedala ze jej treba vysvetlit pravdivo co sa deje - mna sa sice este priamo na menstruaciu nepytala ale pred par dnami sme pozerali dokument o pocati a vyvoji dietatka - ten z national geografic, mame doma asi dve knizky o ludskom tele takze ja kebyze sa ma opyta tak by som naviazala na to co sme videli vo filme - i ked zaspala po 15min - plus knizku a myslim ze by sa to dalo pekne vysvetlit aby sa nezlakla a nemala nocne mory 🙂 treba vysvetlit pravdivo a jednoducho zodpovedne veku paci sa mi to vysvetlenie co dala @anjelicek26