Odklad predškoláčky, lebo zle rozpráva a nevie sa sústrediť

nadka85
2. apr 2019

Ahojte potrebujem poradit. Moja dcéra mala v oktobri 2018 6rokov, takze teraz je predškoláčka a v skolke nam navrhli dať jej odklad.Bola som snou aj u psychologicky aj ta navrhla odklad.Je to kvoli tomu ze zle rozprava, nevie sa dlho sustredit a pomalsie jej to pali. Psychologicka nam povedala ze to vyzera na poruchu pozornosti alebo na Adhd takze nam odporucila ist na neurologicke vysetrenie..Co si myslite ak by mala tu poruchu pozornosti pomoze jej ten rok navyse v skolke?? Som zufala lebo ak by zostala v skolke tak do prvej triedy pôjde skoro ako 8ročná..

lubik87
2. apr 2019

Hodne známych čo majú deti dmo alebo detský autizmus a dostali osobné eho asistent a

carmenuska
2. apr 2019

@lubik87 riaditeľ školy poda žiadosť zriadeľovatelovi. V nej je uvedene kolko ich potrebuje a pre ake asi deti. No a oni zadelia. Napriklad sme ziadali 12tich a dali nam 4, no. To sme specialna. Na zakladke to myslim schvaluje mesto ako zriadovatel v spolupraci s riaditelom, podla financii. No a ked nam dali 4, riaditel spolu s nami na porade sme sa dohodli kam pojdu, ku ktorym detom. Vies ono je to tak, napr. ze daju na zs dvoch a nejdu k deotm co treba.Ale uz ako kto mozno da a tak. NaPR. viem,ze asistenta ma dieta dedinskej zubarky ,ktore ho az tak nepotrebuje ako dieta postihnute. TAkze som iba chcela iba vyviestz omylu baby ako to funguje a aby sa na to nespoliehali. Ale to uz je mimo temu. Tu ide o to, ze do skoly patri dieta vyzrete. To uz je jedno aku ma dg. Ci ma adhd, ci nie, ci ma poruchu pozornosti. To sa uz potom riesi na skole a cez odbornikov. Asistent to nezachrani. Takze ja odporucam mamicke ist na zapis, pockat co povedia ucitelky danej skoly. A potom bud dat odklad,alebo hladat nulty rocnik. sama som v nom ucila, je super. Netreba sa bat odkladu. Nezrele dieta v skole, to je cele zle. A samozrejme, ist do nejakeho centra a zistit co jej je, resp. nie je. Aj tak pojde,a k "neprejde" zapisom. Prepacte chyby, pisem s chorym dietatom na rukach a este mi aj mrzne mobil.

kalerabka99
2. apr 2019

Asi neporadim, ale máme suseda, ktorý je tiež v októbri, čiže už bude mať tento rok 7r. a chcú mu dať odklad, čiže do prveho ročníka pôjde bez jedného mesiaca ako8 ročný. A to už teraz je najvyšší v triede, že by som povedala, že je minimálne tretiak

nadka85
autor
2. apr 2019

A odklad sa da vybavit aj v auguste?Chcem este pockat ci dovtedy sa este nezmeni. Samozrejme este snou idem k specialnemu psychologovi..tak sa uvidi...

carmenuska
2. apr 2019

@nadka85 no ak ma uz teraz 6 rokvo na zapis ist musis a tam sa dohodnut co dalej. Nemozes povedat v auguste, ze ju das. Aj skola sa musi pripravit. Ale mozno ta poslu zo zapisu na vysetrenie a nieekdy na zaklade toho sa este caka , ci pojde do skoly ,alebo nie. Urcite nie v auguste, to uz ma riaditel urobenu komplet organizaciu sk.roka

nadka85
autor
2. apr 2019

@carmenuska
No tak uvidíme co bude, a co si myslis keby zistili ze ma nejakú poruchu tak pomoze jej ten dalsi rok v skolke?

carmenuska
2. apr 2019

@nadka85 ak je vyzreta , tak nepomoze. Zalezi, co zistia. Pri poruche odklad nepomoze. Tam uz treba systematicky a podla dg s dietatom pracovat. Ale zas na druhej strane, aj ak zistia cosi, za rok sa s nou da pracovat podla rad odbornikov aj doma a eliminovat mnohe veci aj v domacom prostredi. Urcite chod na zapis s nou a uvidis co povedia ucitelky. Ja na tie v skolke moc nedam. Uz to je divne, ze ti doteraz nic nepovedali. V skole maju vacsie skusenosti a vedia ti povedat, s cim by mohol byt problem. Vies, prve na zapise si vismam uz len to ci sa dieta pozdravi, ci sa drzi maminej sukne, ako sa chova...to je spusta veci mimo vedomosti...

sugi81
2. apr 2019

AHoj, ja chodim s malym uz 3 roky k logopedovi a k specialnej pedagogicke, pretoze je predskolak a tak sme ho pripravovali. Podla mna dnes su na prvacikov kladene strasne naroky a ocakavania, toto mi povedala aj spec.ped., ze pokial dieta nie je "tabulkove" tak sa tlaci na rodica s odkladom. lenze potom to dieta dozreje za par mesiacov v skolke a uz mu je to tam intelektovo malo a toto sa s nim nesie vlastne aj cele studium, kedze zacne chodit do skoly neporovnatelne starsie nez ostatni ziaci. a potom sa to dieta nudi, resp. nema intelektovo "seberovneho" partnera v triede a su z toho tie nedisciplinovane deti, co vyrusuju a pod. - no ani sa nedivim. Mam kamaratku, ktorej syn nerozprava "makcene" (proste rozprava tvrdo a bez diakritiky) a v pohode chodi do skoly, je velmi sikovny, len ta rec je pre mna zvlastna a nikto tam nema s tym problem, ani nevyzra, ze by sa trapil, nosi dobre znamky. tak isto sme na DoD v skole videli prvaka, ktory absolutne nartikuloval ale bol tam a nevyzeral nestastne. Co tym chcem povedat? Deti v tomto veku este dozrievaju a kazde dozrieva inak, niektore deti vedia citat uz pred nastupom, ine nie, ale to sa cele casom dorovna, do 8 rokov proste tie deti dovyvijaju potrebne oblasti. Si mama, sama si dieta najlepsie poznas a ak mas pocit, ze skolu zvladne, nedavala by som odklad. mozno sa budete trapit prve mesiace, bude to chciet vela trpezlivosti a podpory, ale uvidis, dozreje a bude to dobre. o to viac, ked ide na mensiu lokalnu skolu, kde bude asi aj menej deti a individualnejsi pristup. podla mna to zvladnete, bude to chciet venovat sa jej vela casu, ale podla mna lepsie, nez nechat v skolke.

lubik87
2. apr 2019

@sugi81 presne aj ja si myslím že do septembra ešte času dosť ja vidím na synovi že každým dňom je šikovnejší ..on má.problem s grafomotorikou ale ale len kreslenie písanie mu problém nerobí takže cvičíme každý deň a každý deň je postava prepracovanejšia a do septembra už bude.tip top všetko 🙂

andreasko
2. apr 2019

Rozhodne ja by som nedala na ucitelky v skolke..od tretieho roku chodim so synom na logopediu ..mame oneskoreny vyvin reci min.rok som riesila odklad ptetoze moj syn nebol zrely na skolu citila som to tak ako mama si pozn a m dieta tu nam velmi pomohla nasa logopedka .a teraz ? Mame 7 rokov chodi do skolky a idemevna zapis..tyzden dozadu mi riad.skolky povedal a ze ma obavu ci moj syn zvladne 1 rocnik aby sme s nim isli na skolsku zrelost...ona bola za odklad!!! Stastie som mala ze psycholog.mala volny termin a vzala nas takmer ihned hodinu aj pol ho testovala a dopadol na 100 perc!!! Psycholg.mi presne pravybopak povedal oproti roku vyyrazny posun odklad pomohol a moze nastupit do 1 rocnika...ja,som to vedela citila tak.ale nechapala co mi vravi riad.skolky!!! Nikdy viac ..daj na svoj usudok...

nana31
3. apr 2019

@nadka85 Môj malý sa narodil 8.1. a dala som mu min.rok odklad hlavne kvôli rečovemu problému a tak isto mu to pomalšie páli. Odporučila mi to logopedicka a aj psychologička. Počas tohto šk.roka sme navštevovali logopediu a zaplatila som mu špeciálny krúžok, ktorý ponukala logopedia aby napredoval. V škôlke je síce teraz najstarší ale neľutujem to. Veľmi nám ten rok pomohol a už aj krásne rozpráva. Môj malý min.rok vôbec nevedel aké je pismenko na začiatku, konci slova. Nevedel vyhlaskovat slovo. Plietol si čísla. A to nehovorím o tom že na logop.chodíme už 2 roky. + sa s ním doma učím. Niektorým deťom stačia 3-4 sedenia u logopeda a naučia sa krásne hovoriť a nám to trvalo 2 roky. Reč je veľmi dôležitá, veď ako môže dieťa správne napísať slovo v diktate, keď ho zle vyslovuje? Ten vek netreba riešiť a ak log.+psychológ odporúčajú odklad určite by som ho dala.

kofa77
3. apr 2019

ty si mama, musis dat aj na svoj usudok a intuiciu, ale je napr.v synovej triede je velky rozdiel medzi detmi, ktori maju problem s pozornostou, adhd a kedze poznam rodicov, viem, ze sa trapia od prvého rocnika.
nie je to dobre ani pre tie deti, kedze nase skolstvo je zamerane na vykon, výsledok a tie deti nezazivaju pocit, ze im nieco ide , bohuzial😢

a to mame fajn ucitelku, snazi sa, ale tie deti su pomalsie, maju horsie vyseldky a nikomu to nepomaha.
pomohol by vam ten nulty rocnik, ten je vyborny, ale bohuzial, smola, len pre urcitu kategoriu ludi, cize tiez nie dobre.

a s asistentom neratajte, tych nemavaju rozne poruchy autist.spektra a podoobne.

jumama
3. apr 2019

@nadka85 Polozim ti taku otazku - ak ten rok do skoly nepojde, budes s nou nejako pracovat doma, alebo vam v CPPPaP odporucili nejake pravidelne navstevy u nich? Skus sa na toto spytat pri najlizsej navsteve psychologa - alebo sama hladat, co vsetko sa da robit. Ja si myslim, ze adhd alebo dys- poruchy nie su take, z ktorych dieta vyrastie. Musi si len mama najst co najviac info, ako s takym dietatom pracovat, ako mu pomoct sustredit sa, ako mu pomoct s ulohami, ako na neho neklast take naroky a zmierit sa mozno s trosku horsimi znamkami. Moj synovec mal vsetky moze dys a odklad tomu nepomohol. Skratka cim skor sa naucit, ze to same nezmizne, a naucit sa v spolupraci so specialnymi psychologickami ine techniky ucenia s tymito detmi. Podporovat ho v tom co ma rado, aby mu nekleslo sebavedomie a nevystrajalo, nepredvadzalo sa, neputalo pozornost potom v triede. Ak ho rodicia prijmu ake je a ak maju co najviac info, je to dobra cesta.

sugi81
3. apr 2019

este si dovolim reagovat, moj synovec mal tiez rocny odklad a ma ADD, boria sa s tym od zaciatku a tiez ten odklad nepomohol. je to o tej spolupraci rodic-skola-CPPP-dieta.

ja si stale myslim, ze dnes sa od predskolakov pozaduju take veci, ktore ich aj tak v prvom rocniku ucia. ked si vybavim, ze ja ako prvacka som netusila o abecede, vobec nie ze scitavat a odcitavat do 10, a nebola som teda slaba ziacka. naco mam dnes ucit dieta doma abecedu??? ak ho to bavi ok, ale ak nie, tak naco? budu to brat v skole. detto matematika.

je paradox, ze na jednej strane mame stale viac deti s poruchami ucenia a na druhej sa stale viac a viac pozaduje od predskolakov.... unika mi logika. nehovoriac o tom, ze uroven vzdelania v SK je biedna a cely system skolstva je postaveny na teoretickych vedomostiach (cest skvelym ucitelom).

drimonna
6. apr 2019

@nadka85 Nevadí,ked bude mať vymeškaný jeden rok (aj ja som tak)...aspoň bude staršia a viac pochopý... 🙂
A ako 8 ročná? Už odklad musela mať skôr,nie? Alebo ju odkladajú na 2 roky? Mala by mať v prvom ročníku 6-7 a ako 8?

nadka85
autor
7. apr 2019

@drimonna bude mat v oktobri 7...a odklad asi nebude uvidime este co nam povedia v cspp.

nini1010
7. apr 2019

@evkamotka Vobec nie,tiez som si myslela,ale nulty rocnik je IBA pre deti zo soc.slabsich rodin.Nevezmu ti tam dieta ak je take ze medzi co sa tyka sk.zrelosti.

evkamotka
8. apr 2019

@nini1010 synovec chodi do 0 a nie je zo soc slabsej rodiny. Mozno to ma ako pravidlo prave vasa zs...

titla
8. apr 2019

@evkamotka Je to tak stanované školským zákonom (Zákon č. 245/2008, § 19 (6)), že nultý ročník je určený deťom, ktoré nedosiahli školskú spôsobilosť a pochádzajú zo sociálne zvýhodneného prostredia. Takže tvoj synovec je skôr výnimka...

ollynka
8. apr 2019

@nadka85 podľa mňa je to dosť ako 8 ročná do školy,...ja mám 6,5 r. v septembri 7,.a ti poviem že už má toho v škôlke plné ,,bríle,, a my s ňou,...tak veľké dieťa už podľa mňa nemá čo v škôlke robiť, skôr sa ti môže viac zopsúť,...súdim podľa seba, a mojej dcéry, keďže my už tento rok ,,nadsluhujeme,...sama si poznáš dieťa najlepšie, možno by sa v škole upokojila,....alebo som tu zahliadla radu že nultý ročník,....ja by som už tak veľké dieťa do škôlky nenútila,....

nini1010
8. apr 2019

@evkamotka Mojej známej sa tam tiež ostala, lebo nebola zrelá na ZŠ ale iba na tajňáša. Dokonca viem že v ZA iba jedna ZŠ otvára tento typ triedy práve z tohto dôvodu.

nadka85
autor
10. apr 2019

Moja nebude mat odklad, konecne pochopili ze by to prenu nebolo dobre, ale uvidime ako jej to pojde ked to nebude zvladat tak jej vybavim asistenta.

veronikadamianko
25. jan 2020

Maminky neviete mi poradit syncek ma momentalne 4roky a6mesiacov v mesiaci Júl bude mat 5rokov musi byt v skolke cely den alebo moze chodit aj na 4hodiny?

evittam
25. jan 2020

@veronikadamianko Prečo by nemohol?

angela85
25. jan 2020

Ahoj,môj keď bol v škôlke,je júnový a šesť mal až na konci skolky, tak som sa bála nástupu do školy lebo je veľmi pojazdný,neobsedel vtedy,ale bol šikovný,čísla ho veľmi zaujímali. Ale išiel do školy a naučil sa obsediet aj byť pozorný. Sikovnejší v čítaní či v matike ako ostatní,aj veci naspamäť bez problémov,jedine s čím učiteľky nie sú spokojné je krasopis, nie je to úplne najhoršie,ale patrí medzi horších,ale to mi až tak nevadí,ani ja som nikdy pekne nepísala. Ale ti poviem že fakt v škôlke neobsedel,keď mali niečo samostatne robiť tak všetko spravil posledný lebo riesil všetko naokolo,ale v škole akoby dozrel

dzina007
25. jan 2020

my sme minuly rok riesili odklad a tiez som si nebola ista ako to je ked uz v aprily pri zapise rozhodnem... zastupkyna mi vravela ze aj ked poziadamo odklad ako rodic mam priavo aj v auguste poziadat o zrusenie odkladu... tak isto ak o odklad nepoziadam mam narok na neho poziadat aj cez leto... len v tomto druhom pripade by mohol nastat problem v tom ze v skolke sa pred koncom roka nahlasuje ci dieta ma odklad ci nie aby vedeli ci s nim aj buduci rok pocitat v predskolskej...
takze treba sa popytat... da sa pretestovat aj v lete...

veronikadamianko
25. jan 2020

@evittam neviem preto sa pytam ci moze aj an 4 hodky kedze je uz povinna predskolska

evittam
25. jan 2020

@veronikadamianko Este nie je povinna.

dzina007
25. jan 2020

@veronikadamianko moze chodit aj na 4 hodiny... ze rano ho date... a po obede pred spanim si ho vyzdvihnete... u nas tak deti niektore chodia...

veronikadamianko
25. jan 2020

@dzina007 dakujem krasne za odpoved ❤️