Prváčikom/kou od septembra 2014

voskovka
23. okt 2013

Mamicky rada by som zalozila tuto skupinku pre maminky prvacikov sice este mame cas ale ani sa nenazdame a prejdu vianoce a budu sa robit zápisy.Budem rada ked sa nas tu zijde co najviac aby sme si pomahali ci uz s ulohami,radami a tak.dakujem 🙂

strociatka
10. sep 2014

ahojte maminy, tak my tiez piseme domace ulohy, ide ich robit ochotne, ale ten vysledok, uplna katastrofa, som zhrozena, aku ma otrasnu grafomotoriku a pritom uzasne krasne kresli, az sa mi neche verit, ze to ona pise tie ciary tak otrasne 😖

marianeta
11. sep 2014

@strociatka Aj moj ma dost slabu grafomotoriku a navyše je ľavák tak to ma o to tažšie,nevie si poriadne chytit tu ceruzu, ruka v lufte,no sa čudujem že ho ešte riadne neboli...

mo1911
11. sep 2014

Ahoj mamicky u nas zapis na jednotku,prve dva dni skoly na jednotku a ostatne s placom kazdy den,vcera dneska nieco neskutocne..ucitelka ju vychvalila,ze je velmi sikovna aj 1tku uz mame a 7 slniecok ale co rano dokazuje je strasne..ona plakavala aj do skolky ....som zuufala neviem co robit...

marianeta
11. sep 2014

@mo1911 Na chodenie do skoly si zvykne neboj,podstatné je ,že pracuje v škole aj doma..to u nas je uplny opak.

cibka1
11. sep 2014

@marianeta nemusi to byť nič drahé, niekedy poteší pekná omaľovánka alebo bublifuk. Skrátka drobnosť. Chcela som tým povedať len to, že ich treba na začiatku riadne motivovať. Zvyk príde neskôr. Deti sú prispôsobivé, oni si zvyknú lepšie ako my na tie povinnosti. My sme sa napr. včera 3 hodiny učili. Myslím, že sú dosť vytažení na to že sú v škole len týždeň. Rozmýšľam, čo bude po mesiaci.

cibka1
11. sep 2014

@mo1911 moja malá tiež plakala prvé dni, potom sme jej sľúbili, že budeme pre ňu chodievať skôr a odvtedy je pokoj. Chodieva ráno so spolužiačkou, ktorá býva blízko a spolu sa im ide lepšie.

marianeta
11. sep 2014

@cibka1 Tak omalovanka je preňho nepodstatná vec kedže nerád kreslí avyfarbuje.On by velmi chcel modelovú železnicu,ale to je taká investícia,že koniec. jedna mašinka či vagón stojí okolo 100€ a vyššie...Ale včera dostal za pekne napísané úlohy nanuk,tie má neskutočne rád,len davať každý deň nanuk a aj v zime no neviem... 😖

elenita
11. sep 2014

Ahojte! No nasi sa tiez rozbehli a tiez dostavame dost uloh kazdy den....co sa tyka pisania, je to dost katastrofa aj u nas 😖
Dcerka je lavacka s nespravnou grafomotorikou, syncek pravak, ale fakt ze neznasa kreslenie a vyfarbovanie, a ani jednemu to nijak extra nejde 😒
Inak su velmi bystri, Petulo ide riesit matematicke sutaze, ale tieto prve dni maju len o kresleni, vyfarbovani a pisani ciarok, a teda vyzera to priserne 😝
Kazdy den trenujeme, aj predtym sme trenovali, normalne mame zavedene aj svoje domace zosity, kde im ja napisem predlohu a podla toho maju pokracovat v riadku....ale nevyzera to bohvieako 😝
Sice Luci uz dostala slnko za minulu domacu ulohy, ale Petulo k tomu dostava len poznamky typu: nepis tak nahusto! ostruhaj ceruzku! (pritom bola cerstvo ostruhana, len on straaasne tlaci a potom je to hrube 😝 )a pod....
A dnes - zajtra im maju pribudnut aj vselijake vlnky a U-cka uz, a to si uz fakt neviem predstavit, kedze aj rovne ciary nam robia problem 😅
Inak u nas je aj to obrovsky problem, ze su dvojicky, a dcerka nechce sama bez synceka nikam ist...bezne mame hodinove revy, ze ona nechce ist do druziny, lebo on sa tam hra s chlapcami futbal a ona sa potom nema s kym hrat, alebo teraz je najnovsie ohen na streche, lebo P. ma ist v utorok na logopediu a bude chybat na poslednej hodine a Luci musi ist sama na poslednu hodinu a na obed....a to vzlykala asi 3 hodiny, este o 22-tej, cela nestastna, ze ona bez neho nebude vediet ist na obed, lebo ona vsetko opakuje podla neho a ona tam proste sama nejde 😝
No tak my si aj taketo bonboniky musime riesit 😅

cibka1
11. sep 2014

@marianeta do zimy si na to perfektne zvykne, uvidis. Tá omaľovánka bol príklad, tiež odmeňujem tým, čo má rada. Ja myslím,že taký hektický bude iba tento prvý mesiac a potom už budú dobre adaptovaní. . My tiež keď zmeníme prácu, máme strach a sme nervózni, čo náš čaká, u nich je to to isté. Nová učiteľka, nové prostredie, je to veľká zmena. Nedávno bol v správach reportáž o tom, že si niektoré deti zvykajú aj tri mesiace na to, že sú vôbec v škole. Aj učitelia by to mali akceptovať a nie hneď stresovať rodičov rečami o návrate do škôlky. To nie je k ničomu dobré. Boli zvyknutí na niečo celkom iné a zrazu povinnosti, úlohy, učenie. Ale po týždni už vidím na malej, že si dáva pozor aby netlačila na ceruzku, krásne vyfarbuje, nezachádza za čiaru a celkovo je veľmi šikovná. Len zas má väčší problém s čítaním obrázkov. To bude mať ale po mne, ja som nikdy nebola na vymyšľanie príbehov podľa obrázka. Chce to iba zvyk. Zvládlo to veľa detí a rodičov pred nami, zvládneme to aj my.

cibka1
11. sep 2014

@elenita Klobúk dole, zvládnuť dvojičky. Náš malý má o dva roky menej a keď sa malá prvý krát chystala do školy ma dorazil otázkou: "prečo si ma mala druhého? Ja som chcel ísť tiež do školy" Takže ti verím čo riešiš za problémy, naši sú takí istí. Ked jeden, tak zákonite musí aj druhý.

marianeta
11. sep 2014

@cibka1 Tiez si myslím že to chce hlavne čas. Uvidim čo bude dnes.Mna to dostalo,že na tej hodine nič nerobí.

nelita02
11. sep 2014

Ahojte baby. No dnes som s takou blbou otazkou... az sa hanbim. Chcem sa opytat, hlavne tých, ktore maju doma prvych prvakov, ze ake ste prisne pri uceni? Nam uz davaju od 3sept. ulohy kazdy den, su to sice skor hrave ulohy a bezne take dcera riešila bez najmensieho problemu aj pred rokom, ale aj tak teraz stravime ucenim aj 1,5- az dve hodiny... ciarky, dokreslovacky, citanie abecedy aj 5x... jasne, ze sa este prvaci nevedia sustredit na sto percent, ale my sme si za tieto prve dva tyzdne aj poplakali, ked pokreslila zisit, tak som navrieskala,... ano, je mi to luto, snazim sa ovladat, ale nechce sa jej ucit, ignoruje ma, davam jej prestavky, motivujem, slubujem, ale po 2 hod nad knihami mi počarbe zošit, tak to som už nezvladla... strasne ma to mrzi, nemame sa cas ani poriadne pohrat.....

lenockaaa
11. sep 2014

@nelita02 fuuu dve hodiny?? Tak to je podla mna dost. My sa ucime max pol hodku a aj to uz zacina byt mala trochu nervozna. Po dvoch hodinach by mi asi ten zosit hodila rovno do kosa 🙂 to na odlahcenue 🙂 my mane vacsinou na ulohu nejake ciarky a opis obrazku, tvorenie viet. Ciary si vzdy najprv napise do skusobneho zosita a potom na ostro do skolsjeho. Nie su krasne, su vselijake ake nechavam ju, ked vidim te sa snazi. Ved sa len zacinaju ucit. Vety vymysli za 5 minut, sem tam ich trochu ucesem 🙂 do spravneho poradia a je to, potom este prejdeme len tak jednym ockom ostatne co robili za ten den v skole ale to uz ken tsk formou rozpravania sa a akoze mojej zvedavosti, zbalime tasku a hotovo. Asi ale mate viac uloh ☹

lenockaaa
11. sep 2014

@nelita02 a tiez si myslim, ze to chce cas. Zvyknu si a bude dobre a hlavne aj my si zvykneme a budeme si vediet mozno aj lepsie zorganizovat cas. Lebo veru od zaciatku skoly my sa sni poriadne von nedostaneme ☹

babulina
11. sep 2014

My viac ako 15 minut priprave nedavame ale my riesime len pismenka ine nemame,a preco 5x opakovat abecedu ved precita dva tri riadky teda odpismenkuje a vybafco

bubelko
11. sep 2014

@nelita02 2h su urcite vela. neviem, ake mate ulohy na svk - syn je prvak v zahranici - maju ulohy na max. 10min. robia mnoziny, pisu pismenka, dokresluju, vyfarbuju. pani ucitelka ide na to tiez hravou formou, dolezite je, aby uloha bola spravne vyriesena, krasna byt nemusi...
osobne by som zvolnila... nemusi mat vsetko perfektne, dolezite je, aby ju skola neprestala bavit. 😉

matafen
11. sep 2014

No ako to tu citam, som zhrozena 😲 Mam tiez prvacku, ale domace ulohy mala zatial len 2x - z pisania a to sme mali urobene za 10 minut a isla sa hrat. Nemame ani ziadny domaci zosit na precvicovanie, pise to rovno do pracovneho zosita a ked sa jej to nepodari, tak zgumuje a napise znovu.

nelita02
11. sep 2014

@lenockaaa
@lenockaaa
@bubelko
no ja neviem, snazim sa ju popohnat, ale proste to tak vychadza, vybalenie knih, pozretie vsetkych zositov a uloha, potom napr. matika 2-3 ulohy porobit, ale jednoduche, potom napr. dva riadky pismen popisat, v pisanke ale 2 ulohy, aspon 1 na opisanie obrazku - to si prejdeme 2-3x, vacsinou maju ,,dokoncit,, obrazky v literature z rozpravky, a citame abecedu par krat, pokial robi chyby ked je to ok, zabalime. strasne nam to trva.
A dostali to pismenkove pexeso, ze maju s rodicmi doma hrat..no stihli sme si 1x zahrat, ostatne dni sme to proste vzdali. Kedy to s nu mam hrat? utekam jej robit veceru, nech sa uz o 7mej - pol 8mej sprchuje a najneskor o 8mej lezi v posteli... rano ju nemozem zobudit unavenu..
neviem, co robim zle.
dnes som z toho strasne vynervacena, je mi do placu, ze som na nu nahucala, ako keby ma nepocuvala...
svagrovci mi hovorili davno, ze sa s prvakom ucievali aj dve hodky, pritom je jednotkar, no ja neviem co bude, ked prejdu na pisane pismena tazke... nie doplnanie obrazkov ako teraz...

a to letim z roboty, aby sme sa cim skor naucili, lebo okolo tej 6tej-7mej uz s nou neni reč, je umrnčana, unavena..
Do cvičneho zosita sme stihli cvicit len 1 vecer. kdeze by sme to stihali :-/

demartka
11. sep 2014

Naše učenie cca 10 min-porozprávame si podľa obrázkov-ja hovorîm zle,musî to byť tak,ako hovorili v škole.Písať ma li 2 krát-vždy jeden riadok čiarok-to si moje dieťa napísalo v družine,bez môjho vedomia-veď len čiarky to boli🙂,matematika nič,len v škole.Zajtra prechádzajú na zvukovú analýzu-čo počuješ na začiatku slova.
Učiť sa s prvákom po týždni školy 2 hodiny je neúnosné,to nevydrží žiadne dieťa!!Dieťa si zvyká,potrebuje sa adaptovať,cca do vianoc sa to uståli,nåjde si svoje tempo a bude vedieť čo a ako...Vlani som učila prvákov a neviem si predstaviť,že by som im dala písať dve strany.Čo robia v škole?Majú denne dve hodiny čítania-pîsania?Treba sa spýtať aj pani učiteľky...Len pre zaujïmavosť-diktåt cca 6 slov je primeraný-toľko je schopné dieťa sústrediť sa,takže určite ubrať🙂

nelita02
11. sep 2014

ucitelky su super, skola super, vsetko ok, len sa mi este zda cudne, ze napr. moja je zevraj jedna z najsikovnejsich, ale z literatury dostala za dva obrazky, (kt. mali nakreslit z rozpravky a nestihla vsetko) tak dostala dve lienky - akoze dvojky.... je strasne ziva za normalnych okolnosti, vela sa este bavia cez vyučovanie, neviem ci preto, ale mna to dost mrzelo.
nie preto, ze nedostala vcelicky, ale ze ju to trochu demotivovalo... snazila sa.
Cakala som, ze prve znamky pre vsetkých prvakov budu motivacne vcelicky... no neviem

nelita02
11. sep 2014

aha a este taka otazka: pomahate detom s ulohami, aby ich mali rychlejsie - napr. vyfarbovat? alebo sa ceruzky vobec nedotknete v domacich ulohach?

zitaje
11. sep 2014

Fuha, tak ja sa s mojou prvackou neucim vobec-vobec. Ulohu mala zatial 2x, vzdy si ju urobila sama a potom prisla ukazat, pochvalila som (jasne ze to nebolo dokonale, ale ved co) odlozila, koniec...
Ani do skolskej tasky sa jej nejak extra nestaram, skor len slovne, pytam sa jej, ci ma ostruhane ceruzky, ona si skontroluje, ked nema, ostruha si a tak. Mam este rocneho drobca, ktory nam vsetkym dava celkom zabrat, takze ani pol hodiny v kuse by som nemala kedy sa jej venovaat, nie to este dve??? ALe zas mam aj 12-rocnu, takze tato moja stredna - prvacka od nej odkukava, a vie, ako to v skole chodi 🙂
Jedine co jej denne kontrolujem, je zrkadielko, ci nema nejaky odkaz od pani ucitelky.

@nelita02 a pri vyfarbovani ju podla mna nechaj samostatne pracovat, nech si vyfarbuje, ved to robila aj v skolke, naco pomahat? Vyfarbit obrazok zvladne aj stvorrocne dieta, nevidim dovod pomahat vyfarbovat prvakovi.

Inak u nas este nebezia ziadne pismenka a pod., zatial kreslia ciary.

sisaka
12. sep 2014

ja som v zahranici a u nas sa domov nosi zatial len citanie. Od druheho dna,kazdy den jedna knizka, tu ocakavaju, ze sa v predskolskej dieta uz naucilo pismena a dokaze citat jednoduche slova. takze 5x precitame knizku a je to. Skola, kde chodi syn pravidelne ulohy neuznava a deti nosia zo skoly aj vo vyssich rocnikoch len minimum uloh, tvrdia, ze deti sa maju naucit vsetko v skole, tak dufam, ze syn bude dost mudry a bude mu to stacit (napr. dcere to stacilo i ked som tomu zo zaciatku neverila, kedze som bola zvyknuta na slovensky system s mnozstvom uloh)
Taktiez v prvej triede uz nevymalovavaju a ani nerobia pripravu na pisane pismo, kedze to sa uci az v tretej triede, ked uz deti maju dostatocne rozvinutu jemnu motoriku, tam sa potom hned ucia pisane pismena, bez pripravy s tym, ze je na detoch, ci pisane pismo budu aj pouzivat, alebo budu pokracovat v tlacenom.
Co sa ucia na matematike len tusim, myslim ze su to rozne vzory typu ABAB, alebo AABB, ci ABCABC ...ich tvorenie a doplnanie, to som si vsimla, ze si v izbe carbal na papiere, co v skutocnosti beru neviem, uvidim az na rodicku, syn neprezradi vobec nic a ucebnice nemaju, takze netusim, co sa vlastne v skole uci

babulina
12. sep 2014

@nelita02 ja nasu nechavam samu vsetko robit, max ostruham ceruzky lebo potvory sa lamu a to som myslela ze som vybrala tie kvalitnejsie ale no nic
Prezeranie ucebnic co robili trva len chvilocku a nie celu vecnost, u nas teraz maju 4 takze sup sup, pochvalim za peciatky pozriem co jej poopravovala ucitelka na pisani v skole, kuk zrkadielko ak treba podpisem inak zalozim, citanie dva riadky hoccoho napisaneho a ked mame cas tak este poskladame slabiky, ja inak vyuzivam cas aj po ceste na kruzky napr ved to je jedno co cita hlavne ze cita

alusha
12. sep 2014

@nelita02 mne sa to zda divny pristup tolko uloh pre prvaka hned prvy mesiac... nas ma ulohu, neprehanam max. za 5min., napr. jeden riadok ciarok alebo oblucikov a jeden riadok jednotiek z matiky, alebo napr. opisat obrazok a tak... povedala na rodicku ze sa nic nemame ucit dopredu a ani pisat viac ako dava, pripadne pouzivat cvicny zosit... nemusi to vraj byt krasne, ako je tak je, zatial ma len same vcelicky

cibka1
12. sep 2014

@nelita02 my máme rovnaký problém a tiež sa mi zdá, že deti sú preťažené. Ktovie čo bude o mesiac. Tiež si myslím, že deti mali poobede oddychovať a čo najmenej sa učiť. Je to predsa stále dieťa a potrebuje sa hrať. Ak to takto bude pokračovať, určite dám pripomienku na rodičovskom. A to by som poradila aj tebe. Na to chodí do školy, aby sa tam učila a nie aby si nosila kopec úloh domov. Niekedy mám pocit, že rodič supluje doma prácu učiteľa. A to sa mi určite nepáči.

nelita02
12. sep 2014

@cibka1 presne tak, suhlasim.
naozaj je to dieta a ma sa hrat a my sa takto s tym mochleme hodiny. no je mi z toho fakt do plaču. Ale nechcem to odflaknut a prečitat raz hala-bala, ale nazaj nech to vie sama, nech nie je ako taky ťuťko, ze z ulohy ma v škole červene lica, ze to vlastne neve... Ale nedrezurujem ju, ze to musi byt na 100%, to nie.

Knihy im vymienate a chystate tasku vy? alebo spolu, alebo dieta same? My spolu, ale kym jej vysvtlim rozvrh - vsak citat nevie, to dalsich 5-10 min so skontrolovanim...

sue
12. sep 2014

Ahojte... no my sa tiež učíme pomerne dlho na môj vkus 😒
Od stredy minulého týždňa má normálne "úlohy" - dopisovať čiarky, vymaľovávať a kadejaké takéto blbosti no a každý deň kratučkú básničku - štyri až 8 veršov...takže už ich vieme habadej 😀 ...no v družine je zakázané robiť úlohy v prvom ročníku a ja som rada, lebo by som nebola v obraze potom... takže to prebieha tak, že keď po krúžkoch a družine prídeme domov, sadneme si, NAJEME sa, lebo inak je chlap nervný a prejdeme si zrkadielko a knihy a zošity a nakôpkujeme, čo máme na druhý deň...a mladý pán robí...zatiaľ boli len včeličky, ale motivovať musím riadne teda, aby sa mu chcelo...netlačím na neho nejak veľmi, aby gumoval a prerábal, však rúčka sa musí vycvičiť... ale čítať teda ešte nečíta...to som v šoku, že tu niektoré píšete, že čítajú...oni sa naučili len A, E, I, O a inak nič...

zitaje
12. sep 2014

@nelita02 u nas maju knihy v skole, vsak ulohy su z pracaka a ucit sa im netreba... nosi sa hore-dole jedine slabikar. Ked je uloha, donesie pracovny zosit z pisania. Inak knihy zosity neprenasame, su v skole... Nosi si vlastne len peracnik a desiatu 😀
Cize skladanie tasky u nas odpada.

babulina
12. sep 2014

u nas stale tie iste knihy nosia - slabikar a doplnovy slabikar, pisanie, matematika, tymto nasu ale i tak nezatazujem, aktovku jej skladam ja aspon zatial, postupne ju do toho zasvatim 😉